ubuntu desktop visual effect

hellaspc1 | Σάβ, 04/11/2009 - 14:03 | 1' | 12

 

εβαλα το compiz

και εχω βρει κατι βιντεακια που δειχνουν στο   youtube  οπως παρακατω

http://www.youtube.com/watch?v=8dHVmGYFs1U

 

και εβαλα καποια εφε, οπως πχ επισκοπηση παραθυρων οταν ειναι ελαχιστοποπιημενα

( αυτοι που δουλευουν και οχι μονο vista ξερουν),

ειχα δει καπου που οταν κλέινεις ενα ενεργο παραθυρο παιρνει φωτια ( πως το κανουν αυτο? ποιος

ειναι ο συνδυασμος των πληκτων ?  ( ενεργοποιησα το paint on fire on screen - to svsto einai ayto arage?? )

 

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Επειδή δεν χρησιμοποιώ πια compiz και ούτε καν το έχω στον υπολογιστή μου, θα στο πώ όπως το θυμάμαι και όταν μπει κάποιος που το ξέρει καλύτερα σε κατατοπίζει πιο σωστά.

 

Κατ'  αρχάς αυτό  που  κάνεις δεν έχει καμία σχέση.   Άνοιξε εκεί που λέει  εφέ (αυτό με το λυχνάρι) και πήγαινε εκεί που λέει εφέ κλεισίματος κι ενεργοποίησε την επιλογή burn, ρύθμισε και την ταχύτητα-διάρκεια του εφέ και είσαι έτοιμος.

Κάθε φορά που θα κλείνεις το παράθυρο αυτό θα "καίγεται" .

 

~~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Είναι εύκολο αλλά έχει μερικά κολπάκια για να φτιάξεις ένα γεμάτο εφέ ντεσκτοπ. Κατ'αρχήν καλό είναι να εγάταστήσεις το advance desktop configure. Μετά πάς control center- advance desktop configure-επιλέγεις το λυχνάρι αν πρόκειτε να προσθέσεις τις γραφικέ απεικονίσεις και προσθέτεις εγγραφή (νεο εφέ) αντιγράφοντας ρυθμίσεις απο ένα προυπάρχον. Υπάρχει ένας καλός οδηγός στο φόρουμ και θα βρώ το λίνκ. 

λοιπον στο λυχνατι που λετε, δεν εχει επιλογη burn, αλλα  curved forld , fade, magic lamp , wave , horizontal folds, glide 1 , sidekick , zoom,

dream, glide 2, vacuum.

 

 

Κοιτάς σίγουρα στην επιλογή,     ΕΦΕ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ?

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

πολυ καλο. ευχαριστω!!!. το θέμα ηταν οι συντομεσεις του πληκτεολογίου. αφου τις αναφέρει ο φίλος μας, ολα πανε καλα

giannis12a]

Κοιτάς σίγουρα στην επιλογή,     ΕΦΕ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ?

 Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

 

μεσα στο λυχναρι γραφει σε μια καρτελα " close animation "  εκεί μέσα ειναι υτα που αναεφερα πιο πάνω.

αυτη δεν ειναι η σωστη καρτέλα? ( μηπως κοιταω αλλου?

hellaspc1]

giannis12a]

Κοιτάς σίγουρα στην επιλογή,     ΕΦΕ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ?

 Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

 

μεσα στο λυχναρι γραφει σε μια καρτελα " close animation "  εκεί μέσα ειναι υτα που αναεφερα πιο πάνω.

αυτη δεν ειναι η σωστη καρτέλα? ( μηπως κοιταω αλλου?

 

Σωστά κοιτάς, αλλά άν δεν στα έχει, τότε μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει το compiz-plugins-extra.

Άνοιξε Synaptic και γράψε compiz και κοίτα άν έχεις εγκαταστήσει το πακέτο που σου λέω.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

το compiz-fusion-plugins-main, το compiz-fusion-plugins-extra, ηταν ήδη εγκατεστημενα, εβαλα και τα unsupported) θα κανω ερευνα σε μια μηχανη αναζτησης να δουμε τι θα συγκεντρώσουμε) ευχαριστω
 

Εάν δεν βγάζεις άκρη με τα settings του Compiz, πήγαινε στη διέυθυνση

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1032401.html

και κάνε ότι λέει στο πέμπτο post. To Simple ccsm, το εγκαθιστάς μέσα από το synaptic.

 

Cerca, trova

giannis12a]

Επειδή δεν χρησιμοποιώ πια compiz και ούτε καν το έχω στον υπολογιστή μου,

 

χαχα! θυμάσε όμως όταν το πρώτο δούλεψες την χαρά σου?
Εγώ είχα τρελαθεί από την χαρά μου και δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έλεγα σε παρέες κτλ...
;)

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

rizitis]

giannis12a]

Επειδή δεν χρησιμοποιώ πια compiz και ούτε καν το έχω στον υπολογιστή μου,

 

χαχα! θυμάσε όμως όταν το πρώτο δούλεψες την χαρά σου? Εγώ είχα τρελαθεί από την χαρά μου και δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έλεγα σε παρέες κτλ... ;)

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

 

Είσαι τρελλός?  Άκου λέει άν θυμάμαι, το είχα ανά χείρας τον φορητό και το έδειχνα σε πελάτες , και κοίτα κι αυτό και κοίτα κι εκείνο, και κοίτα τον κύβο και κοίτα και κοίτα και κοίτα.  Είχα ζαλίσει τον κόσμο όλο. Μέχρι και βιντεάκια είχα ανεβάσει στο youtube.   

 

~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.