Πρόβληματα ήχου

bo | Παρ, 04/10/2009 - 03:21 | 2' | 18

Καλησπέρα,

 

κατ' αρχας ζητώ συγγνώμη αν ποστάρω σε λάθος ενότητα. Απλά τα εν λόγω προβλήματα παρουσιάζονταν και στο ubuntu

και στο debian, το οποίο πρόσφατα εγκατέστησα.

Ένα θέμα είναι ότι ένω έχω ήχω από τους διάφορους players (vlc, mplayer...), όταν ανοίγω κάποιο site με flash player (youtube...),

τότε έχω ήχο από το site αλλά όχι από τους υπόλοιπους players.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ακούσω κάποια system sounds, ενώ κάποια άλλα ακούγονται κανονικά (όταν δεν

παίζει ο flash player του firefox). Π.χ. τα samples από System->Preferences->Sound/Sounds/System Sounds ακούγονται, ενώ

τα αντίστοιχα από System->Administration->Login Window/Accessibility/Sounds δεν ακούγονται ποτέ. Ίσως χρησιμοποιούν

διαφορετικούς drivers.

Αν υπάρχει κάποια βοήθεια θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ!

<Αν θελήσετε κάποιο output εντολής, ευχαρίστως>

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασιζόμενος στα αρκετά "κακοπροαίρετα" σχόλια που έχω διαβάσει, έχω την εντύπωση οτι το πρόβλημά σου σχετίζεται με το pulseaudio. Κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις σε ALSA. Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ

dimitris]...Από το μενού Σύστημα > Προτιμήσεις > Ηχος, στην καρτέλα ρυθμίσεων βρες τις επιλογές pulseaudio και άλλαξέ τις σε alsa. Μετά κάνε reboot/x restart....

Δώσε και σαν root την εντολή lspci να δούμε τι γίνεται

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά όταν πάω να αλλάξω από autodetect (δεν είναι κάποιο pulseaudio επιλεγμένο) σε alsa και πατάω test, τότε ένα popup window

εμφανίζεται με τα εξής:

audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=music: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.

 

και με την επιλογή OSS κάτι παρεμφερές.

 

Υπάρχει καμμιά άλλη ιδέα?

 

 

lspci output:

 

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8400M GS (rev a1)
03:09.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
03:09.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
03:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
03:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 12)
09:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12)
0b:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11a/b/g (rev 01)
 

update:

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει:

Κάτι παράξενο. Καθώς άλλαξα σε alsa συμβαίνει ό,τι περιέγραψα πιο πάνω. Όμως όταν παίζω flash player, τότε το test με alsa λειτουργεί κανονικά !?!?

Φυσικά, τα samples που έπαιζαν χωρίς flash, δε λειτουργούν και εκείνα που δεν έπαιζαν ούτως ή άλλως, συνεχίζουν ομοίως.


Χμμ, τα ίδια ακριβώς γίνονται και στο link που σου έγραψα παραπάνω... Απλά δεν καταλήγει κάπου όσον αφορά τον ήχο. Μάλλον είμαι απο τους τυχερούς που μια ζωή τα θέματα του ήχου μου καθόντουσαν με την μια. Επίσης δεν έχω δουλέψει ποτέ με τα καινούργια "καλούδια" του ήχου. Αυτό που θα έκανα εγώ (που δεν με πειράζει να κάνω και ενα install παραπάνω που λέει ο λόγος) θα ήταν να ξεφορτωθώ με τη μια τις καινούργιες λύσεις και να πάω στις παλιές, ALSA και (για το gnome) ESD.

Κοίτα και αυτό μήπως μπορεί να βοηθήσει

http://www.linuxinsider.gr/forum/skype-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%82

Επίσης (η σωστότερη λύση μου φαίνεται...) μπορείς να περιμένεις το φως της μέρας μπας και σου πει κανένας με περισσότερη εμπειρία σε αυτά τα θέματα..

Πάντως απο hardware είσαι οκ νομίζω

Οκ ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες esd, από που μπορώ να το ενεργοποιήσω?

Κάποια άλλη ιδέα από αλλον?

 

Η ιδεα πισω απο το pulseaudio ειναι πολυ καλη αλλα ακομα δημιουργει προβληματα γιατι τα πραγματα ειναι λιγο πολυπλοκα με alsa drivers mixer κ.α.

Ακομα προσπαθω να καταλαβω ποια η σχεση αυτων. Εκτος αυτου ορισμενες εφαρμογες ακομα δεν υποστηριζουν pulseaudio. Λοιπον υπαρχεθ ενα προγραμματακι pulseaudio device chooser κατεβασε το, στα preferences του απενεργοποιησε ολες τις επιλογες που θα δεις μπας και δεις φως. Το pulseaudio ειναι ενας sound server και εχει να κανει και με δικτυακα. Τα preferences που λεω τα αλλαζω απο μια επιλογη που εχει configure local sound server

Το pulseaudio είναι server ήχου. Δηλαδή η δουλειά του είναι να συγκεντρώσει/κατευθύνει τους ήχους απο τις διάφορες εφαρμογές (βλέπε και παραπάνω). Κάτι σαν μείκτης ας πούμε. Η ιδέα μπορεί να είναι καλή, ίσως όχι τόσο πρωτότυπη, το μεγάλο ατού του υποτίθεται οτι είναι τα υποτιθέμενα high-end μπιλμπλίκια που ενσωματώνει. Ουσιαστικά μπαίνει ανάμεσα στο ALSA/OSS και στον χρήστη.

Mε ένα απλό search στο google θα βρείς πως το βγάζεις. Συνοπτικά κοίτα εδώ (δεν ξέρω αν είναι και το καλύτερο link). Να προσέξεις λίγο τι θα γίνει με το πακέτο ubuntu-desktop. Συμβουλή μου είναι να προχωρήσεις μονο αν δεν βγάλεις άκρη με τιποτε άλλο (πείτε καμιά ιδέα..).

Κάτι τελευταίο, τι έκδοση ubuntu/debian έχεις?

 

 

Μάλλον θα δοκιμάσω να το απεγκαταστήσω και θα πω αν έγινε κάτι. Το ubuntu-desktop τι ακριβώς είναι και τι πρέπει να κάνω?

Η "πλάκα" είναι ότι σε ένα παλιότερο ubuntu στο ίδιο laptop, υπήρχε το ίδιο πρόβλημα, το είχα διορθώσει, αλλά με τίποτα δε θυμάμαι πως. :(

 

cat /proc/version  :

Linux version 2.6.26-1-686 (Debian 2.6.26-13lenny2) ([email protected]) (gcc version 4.1.3 20080704 (prerelease) (Debian 4.1.2-25)) #1 SMP Fri Mar 13 18:08:45 UTC 2009
 

 

Ευχαριστώ και ελπίζω και σε άλλες ιδέες!

Στο ubuntu, το πακέτο ubuntu-desktop είναι ένα "μεταπακέτο"(=κενό πακέτο, που έχει μόνο εξαρτήσεις. Με αυτό τον τρόπο το ubuntu περνάει ότι "χρειάζεται" για να έχεις το βασικό desktop). Κοίτα τα σχόλια στο link που σου είπα πιο πάνω, αναλύουν τι γίνεται με αυτό και τι πρέπει να προσέξεις. (Αν έχεις απορίες ρωτάς )

Βέβαια, ο καλύτερος τρόπος είναι να θυμηθείς τι είχες  κάνει...

Βασικά μετά από πολύυυυυυυυυυ googlάρισμα βρήκα κάτι που λύνει μερικώς το πρόβλημα.

Δημιούργησα δύο αρχεία ~/.asoundrc και /etc/asound.conf με τα εξής:

pcm.pulse {
    type pulse
}

ctl.pulse {
    type pulse
}

pcm.!default {
    type pulse
}

ctl.!default {
    type pulse
}

 

Έτσι μπορώ να ακούω flash και κάποια system sounds. Φυσικά κάποια άλλα πάλι όχι. Ακούω επίσης από Totem αλλά όχι από vlc. Υποθέτω πως μάλλον χρησιμοποιούν διαφορετικά /dev

Δίνω και τα output 2 εντολών μπας και βοηθήσουν.

~$speaker-test speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twavPlayback device is plug:surround51

Stream parameters are 48000Hz, S16_LE, 6 channels
WAV file(s)
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
 

 

~$pulseaudio

E: pid.c: Daemon already running.
E: main.c: pa_pid_file_create() failed.

 

Εγω παλι θα σου επαναλαβω να δοκιμασεις το "pulseaudio device chooser". Εφοσον εχεις εγκατεστημενο pulseaudio ειναι καλο να δεις και τις ρυθμισεις του με αυτο το προγραμμα(απορω γιατι δεν το εχουν εξαρχης εγκατεστημενο γενικα?). Εγω με φρεσκοεγκατεστημενα ubuntu 9.04 δεν ειχα ηχο..λιγο απο δω λιγο απο'κει τιποτα...οταν καταλαβα τι παιζει εγκατεστησα το παραπανω και διαπιστωσα κατι ρυθμισεις που μου εκαναν την δουλεια.... βεβαιωσου πρωτα οτι το προβλημα δεν ειναι απο το pulseaudio(καμια ρυθμιση) και μετα μπες στα βαθια...

Μάριε σε ευχαριστώ αλλά το δοκίμασα. Αν μπορείς πιο συγκεκριμένα να μου πεις, καθώς έχω μπλεχτεί με τα modules και τα devices και τα κάνω σχεδόν μηχανικά. Στο configure local server είναι όλα απενεργοποιημένα και επίσης δοκίμασα και το simultaneous output χωρίς αποτέλεσμα.

Συνεχίζοντας τα πειράματα ενώ έχω καταφέρει flash με κάποια sound systems ταυτόχρονα προσπάθησα να κάνω το ίδιο με τον vlc. Τότε μία έχει ήχο o flash player, μία ο vlc. Όταν έχει ήχο το flash και πατάω play στον vlc, πετάει [ oss audio output error: cannot open audio device (/dev/dsp) ].  Επίσης, και σε sound systems με vlc ταυτόχρονα υπάρχει conflict.

Αν μπορούσαμε να κάνουμε open το /dev/dsp πιστεύω τα προβλήματα σε μεγάλο βαθμό θα λυνόντουσαν γιατί αυτό το device προκύπτει και αλλού.

 

Καμμιά ιδέα για αυτό το /dev/dsp και πως μπορεί να το βρει?:)

bo]

oss audio output error: cannot open audio device (/dev/dsp)

Καμμιά ιδέα για αυτό το /dev/dsp και πως μπορεί να το βρει?:)

Φαίνεται οτι δουλεύεις σε OSS ή οτι κάποια προγράμματα νομίζουν οτι έχεις OSS.

(Το OSS είναι το παλιό σύστημα ήχου, το οποίο αντικαταστάθηκε απο το ALSA. Το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο, και δουλεύει απροβλημάτιστα.)

Οπότε, κοιτάς στις επιλογές του VLC και τον γυρνάς σε alsa ή σε pulseaudio, ανάλογα με το τι δουλεύεις.

 

Τις προάλλες πέτυχα το πακέτο oss-compat:


dimitris@Bricktop:~$ apt-cache show oss-compat
Package: oss-compat
Priority: extra
Section: sound
Installed-Size: 60
Maintainer: Robert Millan
Architecture: all
Version: 0.0.4+nmu3
Depends: module-init-tools | modutils | hurd
Filename: pool/main/o/oss-compat/oss-compat_0.0.4+nmu3_all.deb
Size: 2772
MD5sum: e6006e6b2429ae4309f14daca5b98056
SHA1: 293402680d0b8ce205aa9b0c3cc9ff3e3e6090e2
SHA256: 6eb1c8301f01f454335d1317c600065e818fb261f259d13506e685de7072760e
Description: OSS compatibility package
This package ensures that OSS support is provided in some way. On Linux, it
enables the ALSA compatibility modules. On other kernels where OSS is the
default interface, no action is taken.
.
The purpose of this package is for applications that only support OSS to depend
on it, hence preventing common "/dev/dsp not found" errors that would confuse
unexperienced users.
Tag: admin::configuring, role::app-data, special::auto-inst-parts, works-with::audio

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά μπορεί ίσως να λύσει το πρόβλημα σου. Για ρίξτου μια ματιά.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ευχαριστώ παιδιά, αλλά τίποτα. Το oss-compat είναι ήδη εγκατεστημένο. Στο vlc από preferences->audio->output modules (advanced settings) επιλέγω alsa, αλλά όταν παίζει ο flash αυτό συνεχίζει το cannot open /dev/dsp. Ξέρει κανείς πως μπορώ πραγματικά να το κάνω να χρησιμοποιεί το alsa?

Επίσης κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί την tcl library δεν έχει ήχο. Και αυτό με oss έχει να κάνει?

Νομίζω ότι το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό λύθηκε.:) Το θέμα ήταν αφού ακολούθησα αυτόν τον οδηγό:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=997506

να ρυθμίσω τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ήχο να χρησιμοποιούν pulseaudio. Τελικά το pulseaudio ήταν που έλυσε το πρόβλημα.

Απλά τώρα προσπαθώ να ρυθμίσω το vlc να χρησιμοποιεί pulseaudio και δεν το βρίσκω. Έχει μόνο να ρυθμίζεις το ποιο device θα χρησιμοποιεί κάθε module; αλλά

δε βρίσκω πως να ρυθμίσεις ποιο module θα χρησιμοποιεί το vlc.

Νομίζω οτί το βρήκα. Έπρεπε να τσεκάρω το Advanced Options στο output modules.

Παρ'όλο που δεν έχει επιλογή pulseaudio, τσέκαρα το ESD και δουλεύει το sound mixing.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:)