Drivers Καμερας "Microsoft Lifecam Vx1000 -Βοηθηστε με να την βαλω σε λειτουργια" [λύθηκε!]

kostasfmx | Τετ, 04/08/2009 - 17:01 | 1' | 35

Ψαχνοντας στο google βρηκα αυτο το post που ισχυριζετε οτι θα λειτουργησει η καμερα μου!

ubuntuforums.org/showthread.php

Απλα επειδη ειμαι καινουργιος θα ηθελα καποιος να μου γραψει τις ενεργειες που πρεπει να κανω στο τερματικο!

Προσπαθησα να το κανω αλλα κολλησα σε αυτην την εντολη "# cd v4l... (whatever the newly created directory name is)"

Εμαθα τουλαχιστον οτι το cd ειναι change directory!!

Αν μπορει καποιος να βοηθησει..?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 1 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Να σημειωσω πανω στο θεμα οτι κανοντας στο τερματικο lsusb την αναγνωριζει την καμερα

 

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ sudo sh
[sudo] password for kostasfmx:
# lsusb
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 003: ID 059f:0951 LaCie, Ltd
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 002: ID 056e:001c Elecom Co., Ltd
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 045e:00f7 Microsoft Corp. LifeCam VX-1000.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
#
 

Απ'οτι φαίνεται ο πυρήνας έχει τον driver και βλέπει την WebCam σου μένει τώρα να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα που θα διαχειρίζεται την κάμερα π.χ. Cheese, Skype κλπ...

Υ.Γ. : Μα και συ βρε παιδί μου βαλτός είσαι και αγόρασες της Microsoft? Η την είχες πριν αλλαξοπιστήσεις ?

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

CORTEXlinux64]

Απ'οτι φαίνεται ο πυρήνας έχει τον driver και βλέπει την WebCam σου μένει τώρα να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα που θα διαχειρίζεται την κάμερα π.χ. Cheese, Skype κλπ...

Υ.Γ. : Μα και συ βρε παιδί μου βαλτός είσαι και αγόρασες της Microsoft? Η την είχες πριν αλλαξοπιστήσεις ?

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Καλησπερα και πάλι!

Κατεβασα και το cheese και το skype και το camorama αλλα και τα 3 προγραμματα αλλα παιρνω αυτο το μυνημα "Could not connect to video device (/dev/video0) "

Εκανα σε ενα τερματικο aduser kostasfmx video και aduser kostasfmx audio αλλα δεν ειχα αποτελεσματα!

Καμια ιδέα?

 

Οσο για την μαρκα της καμερας μου εχει μεινει απο παλια  που ειχα windows.Μεχρι που καταλαβα τις απεριοριστες δυνατοτητες των Linux!

 

Γεια σου φίλε μου,

Δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα παίξει η κάμερα σου, αλλά μπορώ να σε βοηθήσω να ακολουθήσεις τις οδηγίες από το άλλο site, κ να δούμε αν θα σου κάνει διαφορά.

Πριν από αυτό όμως, να πω ότι χαίρομαι που βλέπω ότι εκτίμας τις δυνατότητες του νέου σου λειτουργικού, παρ'όλα τα προβλήματα. Αν παραμείνεις έτσι αποφασισμένος, ...θα πας μπροστά! Αλήθεια, μερικές συνήθειες να αποβάλεις κ θα δεις ότι δεν είναι δύσκολα τα πράγματα. Στο πρόβλημα μας όμως...

Το πρώτο βήμα, που φαντάζομαι το έκανες κανονικά, είναι να κατεβάσεις τον τελευταίο driver. Ανοίγεις λοιπόν ένα τερματικό στο γραφικό σου περιβάλλον (δεν χρειάζεται να είσαι root γι'αυτό), κ δίνεις σύμφωνα με τις οδηγίες:

wget http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/archive/tip.tar.gz

Αυτή η εντολή θα κατεβάσει την τελευταία έκδοση του driver, κ θα τη σώσει στο φάκελο που ήσουν όταν έδωσες την εντολή. Αν άνοιξες ένα τερματικό σαν απλός χρήστης (κ όχι σαν root), τότε αυτή η τοποθεσία είναι ο home φάκελος του χρήστη σου. Αν ανοίξεις το διαχειριστή αρχείων στο home φάκελο, θα πρέπει να μπορείς να δεις το (συμπιεσμένο) αρχείο "tip.tar.gz".

Το επόμενο βήμα είναι να το αποσυμπιέσεις φυσικά. Για να το κάνεις αυτό, δίνεις τη δεύτερη εντολή:

tar zxvf tip.tar.gz

Αυτή η εντολή θα αποσυμπιέσει το αρχείο. Πρέπει να τη δώσεις στο τερματικό από τον ίδιο φάκελο που έδωσες κ την προηγούμενη (αλλιώς δε θα βρει το αρχείο που κατέβασες). Αν όλα πάνε καλά, θα δεις κάτι σαν κ αυτό:
dimitris@Bricktop:~$ tar zxvf tip.tar.gz
v4l-dvb-9d1951b4d02a/.hg_archival.txt
v4l-dvb-9d1951b4d02a/.hgignore
v4l-dvb-9d1951b4d02a/.hgtags
v4l-dvb-9d1951b4d02a/COPYING
v4l-dvb-9d1951b4d02a/INSTALL
v4l-dvb-9d1951b4d02a/Makefile
v4l-dvb-9d1951b4d02a/README
v4l-dvb-9d1951b4d02a/README.patches
v4l-dvb-9d1951b4d02a/dvb-spec/HOWTO-use-the-demux-api
v4l-dvb-9d1951b4d02a/dvb-spec/HOWTO-use-the-frontend-api
v4l-dvb-9d1951b4d02a/dvb-spec/README.CABLE
v4l-dvb-9d1951b4d02a/dvb-spec/README.EON
(...)

Ουσιαστικά είναι μια (μεγάλη) λίστα με τα αρχεία που δημιουργήθηκαν. Όλα τα νέα αρχεία θα φτιαχτούν μέσα στο φάκελο που ήσουν όταν έδωσες την εντολή tar (δηλαδή στο home σου αν δεν άλλαξες κάτι). Όπως μπορείς να δεις, όλα τα νέα αρχεία μπήκαν στο (νέο) φάκελο "v4l-dvb-9d1951b4d02a". Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό πηγαίνοντας στο home σου από το διαχειριστή αρχείων, ή κ μέσα από το ίδιο το τερματικό δίνοντας την εντολή "ls" (από το list).

Το επόμενο βήμα είναι να μπεις στο νέο αυτό φάκελο:

cd v4l-dvb-9d1951b4d02a

Εδώ θέλει λίγο προσοχή, κ είναι κ το σημείο που κόλλησες. Επειδή με αυτή τη μέθοδο που βρήκες κατεβάζεις πάντα την πιο τελευταία έκδοση, το όνομα του φάκελου μπορεί να είναι λίγο διαφορετικό. Πάντα θα λέγεται v4l-dvb-κάτι, αλλά αυτό το κάτι αλλάζει ίσως κάθε μέρα (καθώς οι προγραμματιστές προσθέτουν/αλλάζουν πράγματα). Είναι κάτι σαν η έκδοση του driver. Αλλά ήδη από τα προηγούμενα βήματα (είτε όταν δείνεις το tar, ή με το ls, ή απλά κοιτώντας τα αρχεία στο φάκελο αυτό, μπορείς να δεις ποιο είναι το πλήρες όνομα του νέου σου φάκελου).

Ακόμα πιο απλό είναι να δώσεις:
cd v4l-dvb-

κ μετά να πατήσεις ένα-δύο TAB. Αν δεν υπάρχει άλλος φάκελος ή αρχείο που να αρχίζει με τα ίδια γράμματα, το τερματικό θα σου συμπληρώσει το όνομα. Αν δεν είναι το μόνο, τότε θα σου δείξει μια λίστα με τις πιθανές επιλογές. (αυτό είναι γενικότερο κόλπο κ σώζει πολύ χρόνο. μάθε να το χρησιμοποιείς το TAB, είναι απόλαυση).

Τώρα λοιπόν που είσαι μέσα στο φάκελο (φαίνεται κ σε αυτά που σου γράφει το τερματικό καθώς περιμένει εντολή, πχ σε μένα, αφού δώσω το cd, μου λέει: dimitris@Bricktop:~/v4l-dvb-9d1951b4d02a$), πρέπει να κάνεις "compile" τον κώδικα του driver. Για αυτό αρκεί να δώσεις:

make all

Εδώ ανάλογα με το ποια διανομή έχεις κ ποιον πυρήνα, μπορεί να χρειάζεται να εγκαταστήσεις κ μερικά νέα πακέτα για να γίνει το compile. Αν σου βγάλει λάθος, πες ποια διανομή έχεις κ κάνε copy-paste τα μυνήματα που σου βγάζει εδώ, για να δούμε τι χρειάζεται. Αν όλα πάνε καλά, θα πάρει κάποια ώρα (αρκετά λεπτά).

Αν δεν σου βγάλει λάθος, τότε ο driver είναι έτοιμος, κ πρέπει να τον εγκαταστήσεις, αντιγράφοντας τον στην κατάλληλη τοποθεσία στο σύστημα σου. Αυτό είναι κ το βήμα που πρέπει να κάνεις σαν root (είτε με su, ή με sudo, αν δεν ξέρεις τι είναι αυτά, το συζητάμε). Το που πρέπει να γίνει αυτή η αντιγραφή, δε σε απασχολεί, το ξέρει το ίδιο το πρόγραμμα. Δώσε λοιπόν:

make install

Το τελευταίο βήμα είναι να απαγορέψεις στον πυρήνα να φορτώνει τον παλιό driver. Αυτό θα το κάνεις πάλι σαν root, ανοίγοντας το αρχείο /etc/modprobe.d/blacklist-custom (αν δεν υπάρχει το φτιάχνεις) κ προσθέτοντας τη γραμμή:

blacklist sn9c102

K μετά, στο άλλο φόρουμ λένε να κάνεις ένα reboot. Δοκίμασε τα αυτά, κ πες που συνάντησες πρόβλημα κ τι αποτέλεσμα είχε.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Καλησπερα gnu labis!

Καταρχας να σε ευχαριστησω για τον τροπο που μου απαντησες γιατι με εκανε να καταλαβω -να μαθω και να κατανοησω αλλα 2 καινουργια πραγματα!

Λοιπον οντως ξεπερασα  την εντολη cd !!!

Τωρα ομως κολλησα με την εντολη make all

 

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ ls
89b0beda1392  Music      thermalnewpos.dat       tip.tar.gz.1
Desktop       Pictures   thermalpos.dat          tip.tar.gz.2
Documents     Public     thermals.dat            v4l-dvb-77ebdc14cc24
Examples      svv.c      thermals_northeast.dat  Videos
index.html    Templates  tip.tar.gz

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ cd v4l-dvb-77ebdc14cc24

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$ make install
make -C /home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l install
make[1]: Entering directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
No version yet, using 2.6.27-11-generic
/bin/sh: cannot create ./.version: Permission denied
make[1]: *** No rule to make target `media-install', needed by `install'.  Stop.
make[1]: Leaving directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
make: *** [install] Error 2
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$

Το εψαξα λιγο και απο οτι καταλαβα ειναι ενα bug του gspca driver και του  kernel..Δεν ειμαι σιγουρος!

Πιστευω οτι σιγα σιγα θα τα καταφερουμε να την βαλουμε σε λειτουργεια την καμερα και ας ειναι Ms!

Και κατι τελευταιο αν μπορεις να στειλεις καποιο link να μαθω να χρησιμοποιω το TAB!!Ηδη εμαθα να κανω αντιγραφη επικολληση με την ροδελα του ποντικιου και οντως μου εξοικονομει πολυ χρονο!

Ευχαριστω!

 

 Για κανε λιγο πιο ευκολα τα πραγματα. Ανοιξε το skype σου, πηγαινε στα options του & δες αν δουλευει εκει η καμερα σου πρωτα απ'ολα.

& δε ξερω αν & κατα ποσο θα σας εκπληξει μα τα διαφορα hardware προιοντα της MS, ειναι σχεδον βεβαιο, πως θα δουλευουν στο Linux.

Aν τυχει & δε δοθυλευει καποιο, θα ειναι επειδη ειναι πολυ νεο προιον, μα συντομα θα δουλευει & αυτο....

 

Το δοκιμασα αλλα το skype οπως και το camorama μου γραφει "no devices found"

Την καμερα την ειχα παρει πριν 3 χρονια ειναι παλιο μοντελο!

 

kostasfmx]

 

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$ make install

Μάλλον ηλίθιο αυτό που θα πω, αλλά δεν είδα να τρέχεις την εντολή make all (αλλά αυτό δεν αναιρεί το όσα γράφω παρακάτω)

Ενημερωτικά (όχι οτι δεν τα είπε εξαιρετικά o gnu_labis) πρίν εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα, πρέπει πρώτα να γίνει compile (πράγμα το οποίο κάνει η εντολή make ή make all στην προκειμένη). Αυτό μπορεί να γινει απο οποιονδήποτε χρήστη. Αφού γίνει η μεταγλώττιση, πρέπει να εγκατασταθεί, πράγμα το οποίο γίνεται με την εντολή make install, πάντα ως root, αφού θα εγγράψεις δεδομένα στο σύστημα.

Στο πρόβλημά σου τώρα, άσχετα με το τι διαδικασία έχεις ακολουθήσει μέχρι στιγμής. Έκανα ένα δοκιμαστικό make all σε εμένα. Απο οτι κατάλαβα, θέλει τον πηγαίο κώδικα του πυρήνα (βλ τα έντονα γραμματάκια πιο κάτω), ωστε να γίνει η μεταγλώττιση. Μην σου φαίνεται περίεργο, ότι εφαρμογή πάει και κάθεται στον kernel θέλει και το αντίστοιχο kernel-source. Μου φαίνεται οτι εκεί σου κολλάει. Νομίζω οτι στα ubuntu είναι το πακετάκι linux-source (ή κάτι σχετικό, δεν θυμάμαι, θα το βρείς εύκολα πάντως)

Edit: Ελπίζω να ισχύει αυτό που λέω, δηλαδή οτι προσπάθησες να κάνεις compile χωρίς το source του kernel. Δηλαδή να μην έχεις πέσει στην περίπτωση που αναφέρεις  "bug του gspca driver και του kernel"

Το παράδειγμα του δικού μου compile:

 

teddy@linux-igkw:~/v4l-dvb-dba0b6fae413> make all
make -C /home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l all
make[1]: Entering directory `/home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l'
creating symbolic links...
Kernel build directory is /lib/modules/2.6.27.19-3.2-default/build
make -C /lib/modules/2.6.27.19-3.2-default/build SUBDIRS=/home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l  modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default'
make -C ../../../linux-2.6.27.19-3.2 O=/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default/. modules
  CC [M]  /home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l/ultracam.o
  CC [M]  /home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l/konicawc.o
  CC [M]  /home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l/vicam.o
  CC [M]  /home/teddy/v4l-dvb-dba0b6fae413/v4l/quickcam_messenger.o
....

 

Και φτιάχνει πάρα πολλά modules, και συνεχίζει. Αν δεν σου μπεί να κάνει compile τα modules, έχεις πρόβλημα. Να πούμε εδώ οτι η σωστή ολοκλήρωση του compile χωρίς λάθη, είναι απαραίτητη για την όποια λειτουργία των προγραμάτων που εγκαθιστάς με το "χέρι". Κοινώς αν σου χτυπήσει είναι τζάμπα κόπος να προσπαθήσεις να το εγκαταστήσεις.

 

 

 

kostasfmx]

Καλησπερα gnu labis!

Καταρχας να σε ευχαριστησω για τον τροπο που μου απαντησες γιατι με εκανε να καταλαβω -να μαθω και να κατανοησω αλλα 2 καινουργια πραγματα!

Λοιπον οντως ξεπερασα  την εντολη cd !!!

Τωρα ομως κολλησα με την εντολη make all

 

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ ls
89b0beda1392  Music      thermalnewpos.dat       tip.tar.gz.1
Desktop       Pictures   thermalpos.dat          tip.tar.gz.2
Documents     Public     thermals.dat            v4l-dvb-77ebdc14cc24
Examples      svv.c      thermals_northeast.dat  Videos
index.html    Templates  tip.tar.gz

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ cd v4l-dvb-77ebdc14cc24

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$ make install
make -C /home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l install
make[1]: Entering directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
No version yet, using 2.6.27-11-generic
/bin/sh: cannot create ./.version: Permission denied
make[1]: *** No rule to make target `media-install', needed by `install'.  Stop.
make[1]: Leaving directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
make: *** [install] Error 2
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$

Το εψαξα λιγο και απο οτι καταλαβα ειναι ενα bug του gspca driver και του  kernel..Δεν ειμαι σιγουρος!

Πιστευω οτι σιγα σιγα θα τα καταφερουμε να την βαλουμε σε λειτουργεια την καμερα και ας ειναι Ms!

Και κατι τελευταιο αν μπορεις να στειλεις καποιο link να μαθω να χρησιμοποιω το TAB!!Ηδη εμαθα να κανω αντιγραφη επικολληση με την ροδελα του ποντικιου και οντως μου εξοικονομει πολυ χρονο!

Ευχαριστω!

 

Καταρχήν, όπως πολύ σωστά είπε κ ο Teddy, πού είναι η εντολή make all; Το μόνο που βλέπω είναι το make install.

Το έδωσες το make all; τι σου έβγαλε;

Κατά δεύτερον, βεβαιώσου ότι δεν δουλεύεις με το αρχείο που κατέβασες (κ κυρίως) αποσυμπίεσες παλαιότερα. Το λέω αυτό γιατί αν πιο πριν το είχες αποσυμπιέσει σαν root, τότε τώρα ο χρήστης σου δεν μπορεί να κάνει τίποτα μέσα σε αυτό το φάκελο. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, πάντως αυτό που έχει σημασία είναι:

  1. τις εντολές wget, tar, κ make all να τις δώσεις σαν απλός χρήστης
  2. αν όλα πάνε καλά με τις παραπάνω, το make install (κ μόνο αυτό) να το δώσεις σαν root.

Όσο για το κόλπο με το TAB, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι, αφού η αλήθεια είναι ότι είναι πάρα πολύ απλό. Όλοι το ίδιο λένε:

  • Πατάς ένα ΤΑΒ καθώς δίνεις μια εντολή ή όνομα αρχείου
  • Αν υπάρχει μόνο ένας "υποψήφιος", το TAB τον συμπληρώνει αυτόματα. Αν υπάρχουν περισσότεροι από ένας, τότε συμπληρώνει μέχρι το σημείο που οι υποψήφιοι έχουν τα ίδια γράμματα.
  • Αν υπάρχουν περισσότεροι από ένας, μπορείς να δεις ποιοι είναι πατώντας ένα δεύτερο TAB.

Δοκίμασε το σε ένα φάκελο. Δώσε ένα ls να δεις τι αρχεία κ φακέλους έχει μέσα. Διάλεξε ένα φάκελο κ δώσε "cd" κ το πρώτο γράμμα από το όνομα του φάκελου, κ μετά πάτα TAB. Αν δεν υπάρχει άλλος φάκελος που να αρχίζει από το ίδιο γράμμα, θα στο συμπληρώσει. Αλλιώς πάτα κ δεύτερο TAB, να δεις ποιοι φάκελοι είναι υποψήφιοι. Δώσε κ δεύτερο γράμμα, κ ξαναπάτα TAB, μέχρι να στο συμπληρώσει.

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, ρώτα φυσικά. Κ πες μας ποια διανομή τρέχεις!!!. Για περισσότερες πληροφορίες, αν μπορείς δώσε κ την εντολή "uname -a" κ δείξε μας τι σου βγάζει.

Αν θες να μάθεις περισσότερα για το τερματικό, τη λογική του, τις εντολές του κ τη χρήση του, δες αυτά τα δύο υπέροχα κ πολύ κατανοητά links (το πρώτο έχει κ μια παράγραφο αφιερωμένη στο κόλπο με το TAB, στο κεφάλαιο "cut down on typing"):

[1] http://en.flossmanuals.net/gnulinux
[2] http://linuxcommand.org/learning_the_shell.php

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

uname -a
Linux localhost 2.6.27.14-desktop586-1mnb #1 SMP Wed Feb 18 03:04:31 EST 2009 i686 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.60GHz GNU/Linux

η uname -a εμφανιζει πληροφοριες για τον πυρηνα και τον επεξεργαστη

για πληροφοριες σχετικα με την διανομη δινουμε 

lsb_release -a
LSB Version:  lsb-3.1-ia32:lsb-3.1-noarch:*
Distributor ID: MandrivaLinux
Description:    Mandriva Linux 2009.0
Release:        2009.0
Codename:    zarapha

να προτεινω και εγω κατι..εντελως διαφορετικο....ubuntu ποια εκδοση εχεις?δοκιμασε και κατεβασε την 9.04 εχει παρα πολυ καλη αναγνωριση hardware,εμενα μου αναγνωρισε την δικια μου(χωρις να κανω τιποτα) οπου καμια διανομη δεν μου την ειχε δει .......(και εχω δοκιμασει σχεδον οτι κυκλοφορει!)ισως σταθεις τυχερος!

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

 

 Καταρχας να ευχαριστησω ολους που με βοηθανε σε αυτο το προβλημα!Πιστευω οτι εχω φτασει στο 90% για να μπει η καμερα σε λειτουργεια!

Βαζω τις εντολες και τις οδηγιες που εκανα στο Terminal γιατι θα χρειαστει να κανω επανεκινηση και επιστρεφω!!

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ ls
89b0beda1392  Music      thermalnewpos.dat       tip.tar.gz.1
Desktop       Pictures   thermalpos.dat          tip.tar.gz.2
Documents     Public     thermals.dat            v4l-dvb-77ebdc14cc24
Examples      svv.c      thermals_northeast.dat  Videos
index.html    Templates  tip.tar.gz
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ cd  v4l-dvb-77ebdc14cc24
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$ sudo make all

[sudo] password for kostasfmx:
make -C /home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l all
make[1]: Entering directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
creating symbolic links...
Kernel build directory is /lib/modules/2.6.27-11-generic/build
make -C /lib/modules/2.6.27-11-generic/build SUBDIRS=/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l  modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.27-11-generic'
  Building modules, stage 2.
  MODPOST 307 modules
make[2]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.27-11-generic'
./scripts/rmmod.pl check
found 307 modules
make[1]: Leaving directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$ sudo make install
make -C /home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l install
make[1]: Entering directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
-e
Removing obsolete files from /lib/modules/2.6.27-11-generic/kernel/drivers/media/video:

-e
Removing obsolete files from /lib/modules/2.6.27-11-generic/kernel/drivers/media/dvb/cinergyT2:
cinergyT2.ko
-e
Removing obsolete files from /lib/modules/2.6.27-11-generic/kernel/drivers/media/dvb/frontends:

Installing kernel modules under /lib/modules/2.6.27-11-generic/kernel/drivers/media/:
    video/gspca/m5602/: gspca_m5602.ko
    dvb/dvb-usb/: dvb-usb-dtv5100.ko dvb-usb-opera.ko dvb-usb-cxusb.ko
        dvb-usb-vp7045.ko dvb-usb-af9005-remote.ko dvb-usb-ttusb2.ko
        dvb-usb-af9015.ko dvb-usb-dib0700.ko dvb-usb-a800.ko
        dvb-usb-gp8psk.ko dvb-usb-dibusb-common.ko dvb-usb-au6610.ko
        dvb-usb-digitv.ko dvb-usb.ko dvb-usb-dibusb-mc.ko
        dvb-usb-af9005.ko dvb-usb-nova-t-usb2.ko dvb-usb-ce6230.ko
        dvb-usb-dtt200u.ko dvb-usb-cinergyT2.ko dvb-usb-vp702x.ko
        dvb-usb-umt-010.ko dvb-usb-anysee.ko dvb-usb-dibusb-mb.ko
        dvb-usb-dw2102.ko dvb-usb-gl861.ko dvb-usb-m920x.ko
    video/zoran/: videocodec.ko zr36050.ko zr36016.ko
        zr36060.ko zr36067.ko
    video/cx18/: cx18.ko
    video/cpia2/: cpia2.ko
    dvb/b2c2/: b2c2-flexcop-pci.ko b2c2-flexcop.ko b2c2-flexcop-usb.ko
    video/ivtv/: ivtvfb.ko ivtv.ko
    video/hdpvr/: hdpvr.ko
    common/tuners/: tuner-xc2028.ko mt2060.ko tda9887.ko
        mt2131.ko mc44s803.ko qt1010.ko
        mt20xx.ko tda827x.ko tda18271.ko
        xc5000.ko mxl5007t.ko tea5761.ko
        tuner-types.ko tda8290.ko tuner-simple.ko
        mt2266.ko tea5767.ko mxl5005s.ko
    video/sn9c102/: sn9c102.ko
    dvb/dvb-core/: dvb-core.ko
    video/: videobuf-dma-contig.ko vpx3220.ko videobuf-dma-sg.ko
        pms.ko bt856.ko upd64083.ko
        stradis.ko videobuf-core.ko tda9840.ko
        saa7191.ko cx2341x.ko wm8775.ko
        meye.ko w9968cf.ko saa7185.ko
        tuner.ko mt9t031.ko zr364xx.ko
        ks0127.ko stv680.ko videobuf-dvb.ko
        tvaudio.ko tea6420.ko bt866.ko
        cafe_ccic.ko saa5246a.ko msp3400.ko
        tvp514x.ko tcm825x.ko soc_camera.ko
        wm8739.ko stkwebcam.ko saa5249.ko
        cpia_pp.ko tda7432.ko w9966.ko
        mt9m001.ko upd64031a.ko ir-kbd-i2c.ko
        ov511.ko tea6415c.ko dabusb.ko
        bt819.ko cpia_usb.ko videodev.ko
        tda9875.ko adv7175.ko mxb.ko
        vivi.ko soc_camera_platform.ko cs53l32a.ko
        s2255drv.ko btcx-risc.ko se401.ko
        saa7110.ko saa7115.ko saa6588.ko
        v4l2-common.ko tw9910.ko hexium_orion.ko
        hexium_gemini.ko tvp5150.ko mt9m111.ko
        vp27smpx.ko adv7170.ko ov772x.ko
        ov7670.ko saa7127.ko m52790.ko
        mt9v022.ko v4l1-compat.ko videobuf-vmalloc.ko
        v4l2-int-device.ko c-qcam.ko tveeprom.ko
        cs5345.ko saa717x.ko cpia.ko
        tlv320aic23b.ko bw-qcam.ko
    video/cx23885/: cx23885.ko
    dvb/firewire/: firedtv.ko
    dvb/bt8xx/: dst_ca.ko dvb-bt8xx.ko bt878.ko
        dst.ko
    dvb/siano/: smsdvb.ko smsusb.ko sms1xxx.ko
    video/cx25840/: cx25840.ko
    dvb/ttusb-dec/: ttusbdecfe.ko ttusb_dec.ko
    dvb/dm1105/: dm1105.ko
    video/cx231xx/: cx231xx.ko cx231xx-dvb.ko cx231xx-alsa.ko
    video/saa7134/: saa6752hs.ko saa7134-empress.ko saa7134-alsa.ko
        saa7134-dvb.ko saa7134.ko
    dvb/ttpci/: dvb-ttpci.ko budget-patch.ko ttpci-eeprom.ko
        budget-av.ko budget.ko budget-core.ko
        budget-ci.ko
    video/et61x251/: et61x251.ko
    dvb/frontends/: nxt6000.ko dib7000m.ko drx397xD.ko
        s5h1411.ko si21xx.ko au8522.ko
        s5h1420.ko stv0288.ko nxt200x.ko
        mt352.ko s921.ko isl6405.ko
        s5h1409.ko sp887x.ko dibx000_common.ko
        isl6421.ko mt312.ko or51132.ko
        tda1004x.ko dib3000mb.ko lgs8gl5.ko
        dib3000mc.ko stv6110.ko itd1000.ko
        stv0900.ko lgdt3305.ko zl10036.ko
        sp8870.ko l64781.ko dib7000p.ko
        ves1x93.ko tda8083.ko stb6100.ko
        dib0070.ko ves1820.ko stv0297.ko
        tda10086.ko cx22700.ko zl10353.ko
        lgs8gxx.ko cx24110.ko stv0299.ko
        dvb_dummy_fe.ko cx24123.ko lgdt330x.ko
        dvb-pll.ko lnbp21.ko cx22702.ko
        stb6000.ko lgdt3304.ko cx24116.ko
        tda8261.ko tda10023.ko tua6100.ko
        bcm3510.ko tda10021.ko tda10048.ko
        stb0899.ko or51211.ko cx24113.ko
        tda826x.ko af9013.ko
    video/cx88/: cx8802.ko cx8800.ko cx88-blackbird.ko
        cx88-alsa.ko cx88xx.ko cx88-vp3054-i2c.ko
        cx88-dvb.ko
    video/bt8xx/: bttv.ko
    video/gspca/: gspca_pac207.ko gspca_stk014.ko gspca_spca501.ko
        gspca_spca500.ko gspca_mars.ko gspca_spca508.ko
        gspca_sq905.ko gspca_t613.ko gspca_sunplus.ko
        gspca_vc032x.ko gspca_spca561.ko gspca_ov534.ko
        gspca_tv8532.ko gspca_spca505.ko gspca_spca506.ko
        gspca_sonixj.ko gspca_zc3xx.ko gspca_main.ko
        gspca_mr97310a.ko gspca_conex.ko gspca_sq905c.ko
        gspca_pac7311.ko gspca_ov519.ko gspca_sonixb.ko
        gspca_finepix.ko gspca_etoms.ko
    dvb/pluto2/: pluto2.ko
    video/usbvideo/: ibmcam.ko usbvideo.ko vicam.ko
        ultracam.ko konicawc.ko quickcam_messenger.ko
    video/usbvision/: usbvision.ko
    common/: saa7146_vv.ko ir-common.ko saa7146.ko
    video/em28xx/: em28xx-dvb.ko em28xx-alsa.ko em28xx.ko
    video/pvrusb2/: pvrusb2.ko
    radio/: dsbr100.ko radio-maestro.ko radio-zoltrix.ko
        radio-terratec.ko radio-aimslab.ko radio-maxiradio.ko
        radio-gemtek.ko radio-trust.ko radio-sf16fmr2.ko
        radio-tea5764.ko radio-typhoon.ko radio-cadet.ko
        radio-aztech.ko radio-si470x.ko radio-sf16fmi.ko
        radio-rtrack2.ko radio-gemtek-pci.ko radio-mr800.ko
    video/uvc/: uvcvideo.ko
    dvb/ttusb-budget/: dvb-ttusb-budget.ko
    video/pwc/: pwc.ko
    video/ovcamchip/: ovcamchip.ko
    video/zc0301/: zc0301.ko
    video/au0828/: au0828.ko
/sbin/depmod -a 2.6.27-11-generic
make[1]: Leaving directory `/home/kostasfmx/v4l-dvb-77ebdc14cc24/v4l'
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~/v4l-dvb-77ebdc14cc24$
 

 

Καλά, το make all δεν χρειαζόταν sudo, αλλά δεν πειράζει. Απλά σημαίνει ότι τα αρχεία που δημιούργησε δεν μπορεί να τα πειράξει ο χρήστης σου (πχ να σβήσεις το φάκελο που τα περιέχει).

Αν κ πάλι δεν δουλέψει, μην ξεχάσεις κ το θέμα με το blacklisting που έλεγε κ στο άλλο άρθρο.

Καλή τύχη!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 Λοιπον ...ενα τελευταιο!Πως κανω blacklist ??

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ /etc/modprobe.d/blacklist sn9c102
bash: /etc/modprobe.d/blacklist: Permission denied
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ sudo  /etc/modprobe.d/blacklist sn9c102
[sudo] password for kostasfmx:
sudo: /etc/modprobe.d/blacklist: command not found
kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$
 

Και να σημειωσω οτι ειχαμε 100% επιτυχια !Ηκαμερα λειτουργει κανονικα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

Δοκιμαστηκε στο Camorama και στο Skype!!

Άμα δουλεύει, δεν χρειάζεσαι blacklist!

Για το τυπικό, το αρχείο /etc/modprobe.d/blacklist είναι text αρχείο. Τα περισσότερα αρχεία που περιέχουν ρυθμίσεις στο linux είναι text. Για αυτό κ είναι πολύ σημαντικό εργαλείο στο linux ο text editor (μην ανοίγεις κ openoffice για τέτοιες δουλειές, άσε που δεν βολεύει).

Αν έχεις gnome, ο ποιο κλασσικός editor είναι το gedit. Στο KDE είναι το kedit. Πιο κλασσικές/σκληροπυρηνικές λύσεις είναι emacs κ vi.

Οπότε, για να ανοίξεις το αρχείο σαν root, πχ με το gedit, δίνεις:

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist

Προσθέτεις σε μια νέα γραμμή το εξής:

blacklist [όνομα driver]

Save, κ στην επόμενη εκκίνηση αποκλείεται να φορτωθεί αυτός ο driver. Αυτό είναι όλο.

Άντε, κ καλά ψαξίματα :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ναι, μην κάνεις blacklist. Αφού δουλεύει...

Τώρα που λύθηκε... Πώς ξεπέρασες το κόλλημα που είχες ?(στο 5o comment). Γράψε με δυο λογάκια, αν γίνεται. (είμαι περίεργος να μάθω, τι να κάνουμε..)

 Καλημερα παιδια

 

Kατεβασα  απο το Synaptic to  linux-source που μου ανεφερες(πιστευω οτι βοηθησε αρκετα)

Μετα ακολουθησα της οδηγιες του Gnu Labis (ομολογω οτι με βοηθησε παρα πολυ και επισης τα links που αναφερει για το τερματικο ειναι πολυ χρησιμα)

Το κολλημα με την εντολη cd το ξεπερασα γραφοντας σωστα την ονομασια του φακελου!Κανοντας ls ειδα πως εχει ονομαστει o φακελος και εβαλα cd "ονομα φακελου"

Και επισης στην εντολη make install δεν ειχα βαλει το make all πρωτα!Εμαθα οτι η σειρα ειναι make all και μετα make install!

Να αναφερω επειδη η καμερα εχει ενσωματωμενο μικροφωνο λειτουργει και αυτο κανονικοτατα!!!

Και επισης βαζω καποιες πληροφοριες:Χρησιμοποιω Ubuntu 8.10 και βαζοντας στο τερματικο unname-a εμφανιζει αυτο:

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ uname -a
Linux kostasfmx-desktop 2.6.27-11-generic #1 SMP Wed Apr 1 20:57:48 UTC 2009 i686 GNU/Linux
 

Και βαζοντας στο τερματικο  lsb release -a εμφανιζει αυτο:

kostasfmx@kostasfmx-desktop:~$ lsb_release -a
LSB Version:    core-2.0-ia32:core-2.0-noarch:core-3.0-ia32:core-3.0-noarch:core-3.1-ia32:core-3.1-noarch:core-3.2-ia32:core-3.2-noarch:cxx-3.0-ia32:cxx-3.0-noarch:cxx-3.1-ia32:cxx-3.1-noarch:cxx-3.2-ia32:cxx-3.2-noarch:desktop-3.1-ia32:desktop-3.1-noarch:desktop-3.2-ia32:desktop-3.2-noarch:graphics-2.0-ia32:graphics-2.0-noarch:graphics-3.0-ia32:graphics-3.0-noarch:graphics-3.1-ia32:graphics-3.1-noarch:graphics-3.2-ia32:graphics-3.2-noarch:languages-3.2-ia32:languages-3.2-noarch:multimedia-3.2-ia32:multimedia-3.2-noarch:printing-3.2-ia32:printing-3.2-noarch:qt4-3.1-ia32:qt4-3.1-noarch
Distributor ID:    Ubuntu
Description:    Ubuntu 8.10
Release:    8.10
Codename:    intrepid

 

Ωραία..

Υπάρχει ακόμα ένα πραγματάκι που πρέπει να προσέξεις, σου το γράφω εδώ για μελλοντική αναφορά:

Το ενδεχόμενο να αλλάξεις πυρήνα. Αν γίνει αυτό -που λογικά θα γίνει κάποια στιγμή, μετά απο κάποιο update- τότε απλά η κάμερα δεν θα δουλεύει (ένα τεστάκι δεν βλάπτει πάντως...). Όμως με τον παλιό η κάμερα θα δουλεύει κανονικά.

Όπως μπορείς να δεις και απο τα αποτελέσματα των εντολών, ο πυρήνας κάθεται σε συγκεκριμένο φάκελο, που έχει να κάνει με την έκδοση. Επίσης μπορεί να αλλάξουν άλλα πράγματα, και ακόμα και να ήσουν σε σωστό φάκελο, να συνέχιζε να μην σου δουλεύει. Οπότε η λύση είναι η εξής. Αν θέλεις κάμερα με τον καινούργιο kernel, πρέπει να ξαναγίνει η όλη διαδικασία

 

Όταν αλλάξεις πυρήνα λοιπόν κάνεις τα εξής:

1)Σιγουρέψου οτι έχει γίνει update στo linux-source και στo linux-headers (αν είναι εγκατεστημένο, έχω την εντύπωση οτι το compile σου χρησιμοποιησε το 2ο. To linux-headers είναι ας πούμε μια συμπυκνωμένη μορφή του source του πυρήνα). Μετά μπουτάρεις απο τον καινούργιο kernel.

2)Απο τον φάκελο της εγκατάστασης (αν δεν τον έχεις σβήσει) τρέχεις την εντολή make distclean    Αυτή η εντολή ψάχνει στον φάκελο και διαγράφει όλα τα αρχεία-αποτελέσματα του προηγούμενου compile. Επειδή έτρεξες σαν root την make all ίσως χρειαστεί να τρέξεις και αυτή σαν root.

Αν δεν σε προλάβαμε και τον έσβησες, τον ξανακατεβάζεις και παραλείπεις αυτό το βήμα. Επίσης ακόμα και αν τον έχεις κρατήσει, αν θες, μπορείς πάντα να το ξανακατεβάσεις, με την λογική οτι θα είναι πιο καινούρια έκδοση. Κοινώς άλλος φάκελος--> πας στο βήμα 3

3)Σαν απλός χρήστης make all

4)Σαν root make install

 

Αυτά...

 

Σημείωση 1: Αν ανοίξεις το αρχειάκι INSTALL που βρίσκεται στον φάκελο v4l-..... σου λέει όλες τις δυνατές εντολές του make για το συγκεκριμένο πρόγραμα. Απο εκεί είδαμε όλοι τι πρέπει να κάνουμε, απο εκεί είδα και την make distclean.

Σημείωση 2: Αυτό είνα ένα μεγάλο μειονέκτημα σε χειροκίνητες εγκαταστάσεις που έχουν να κάνουν με modules, και τα σχετικά. Αν είχες πακετάκι έτοιμο, τότε με το update του πυρήνα, θα είχε φροντίσει κάποιος να κάνει αυτή τη διαδικασία (και κάτι ψιλά ακόμα για να το φτιάξει πακέτο) και θα αναβαθμιζόταν αυτόματα και αυτό, ή αν δεν ήταν έτοιμο θα σου το έλεγε ο διαχειριστής πακέτων της διανομής σου.

 

 Σε ευχαριστω!

Πιστευω οτι θα ειναι χρησιμα μιας και θα κανω update στα ubuntu σε 4 ημερες που θα βαλω την εκδοση 9.04

!Βεβαια δεν γνωριζω αν εχει να κανει με τον πυρηνα η μεταβαση απο 8.10 σε 9.04 !

Με ευχαριστει το γεγονος οτι απο ενα θεμα αρχισα να κατανοω το ubuntu και τις εντολες του!

Υ.Γ. Ειναι πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα αλλα και το πιο δυνατο-αξιοπιστο λειτουργικο που ειχα ποτε!

 

 

 

Έχοντας το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την ίδια ακριβώς κάμερα είπα να ασχοληθώ σήμερα μιας και είδα το θέμα. Τι έγινε ? Δούλεψε!!!!!!!!!!!! Έχω ubuntu 8.10 και έδωσα τις εξής εντολές:

wget http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/archive/tip.tar.gz

tar zxvf tip.tar.gz

cd v4l-dvb-9d1951b4d02a (όπου τον αριθμό dvb-........... τον βρήκα μπαίνοντας στον φάκελο στο home στο tar αρχείο και αντέγραψα το νούμερο !!!!manually hehe)

μετά έδωσα

make all

και τέλος

sudo make install

και όλα είναι κομπλέ κάνοντας επανεκκίνιση ,άνοιξα το cheese and a big smile came χεχεχε!!!

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την άμεση ανταπόκριση στον  kostasfmx και παράλληλα σε μένα!!!!!!!!!!!

Επίσης έχω δύο απορίες ???

 

1η πώς βάζω quotes σε αυτό το κειμενογράφο??

 

και 2ον πάνε στα λόγια του gnu_labis "

"Για το τυπικό, το αρχείο /etc/modprobe.d/blacklist είναι text αρχείο. Τα περισσότερα αρχεία που περιέχουν ρυθμίσεις στο linux είναι text. Για αυτό κ είναι πολύ σημαντικό εργαλείο στο linux ο text editor (μην ανοίγεις κ openoffice για τέτοιες δουλειές, άσε που δεν βολεύει).

Αν έχεις gnome, ο ποιο κλασσικός editor είναι το gedit. Στο KDE είναι το kedit. Πιο κλασσικές/σκληροπυρηνικές λύσεις είναι emacs κ vi.

Οπότε, για να ανοίξεις το αρχείο σαν root, πχ με το gedit, δίνεις:"

 

Εγώ δουλεύω με leafpad κάνει για την εργασία που αναφέρει??????

 

Αυτά και ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!!!

kostasfmx]

Πιστευω οτι θα ειναι χρησιμα μιας και θα κανω update στα ubuntu σε 4 ημερες που θα βαλω την εκδοση 9.04

!Βεβαια δεν γνωριζω αν εχει να κανει με τον πυρηνα η μεταβαση απο 8.10 σε 9.04 !

Εννοείται οτι ο πυρήνας θα αλλάξει. Εκτός αυτού θα σβηστεί/ξαναγραφτεί και όλο το root partition αν πρόκειται για εγκατάσταση απο πάνω (δηλαδή τα πάντα πλην του /home, αν προσέξεις κατά την εγκατάσταση και δεν του πεις να φορμάρει όλο τον δίσκο). Αν κάνεις update, όλα τα πακέτα θα αντικατασταθούν με τα καινούργια, συμπεριλαμβανομένου και του πυρήνα.

Οπότε θα πρέπει να ξανακάνεις όλη την διαδικασία. Τώρα που έχεις πάρει το κολλάει, μάλλον θα είναι απο τα πιο εύολα πράγματα που έχεις κάνει...

Αν κολλήσεις, εδώ είμαστε.

 

@Anemelos:

Quotes βάζεις ως εξής: *quote=όνομα*    μπούρου-μπούρου    */quote*,  αφού αντικαταστήσεις τα * με [ ή ]

(Το γράφει και απο κάτω--> You may quote other posts using......

 Καλησπερα  και ευχαριστω!

 

kostas@kostas-desktop:~$ lsb_release -a
LSB Version:    core-2.0-ia32:core-2.0-noarch:core-3.0-ia32:core-3.0-noarch:core-3.1-ia32:core-3.1-noarch:core-3.2-ia32:core-3.2-noarch:cxx-3.0-ia32:cxx-3.0-noarch:cxx-3.1-ia32:cxx-3.1-noarch:cxx-3.2-ia32:cxx-3.2-noarch:desktop-3.1-ia32:desktop-3.1-noarch:desktop-3.2-ia32:desktop-3.2-noarch:graphics-2.0-ia32:graphics-2.0-noarch:graphics-3.0-ia32:graphics-3.0-noarch:graphics-3.1-ia32:graphics-3.1-noarch:graphics-3.2-ia32:graphics-3.2-noarch:qt4-3.1-ia32:qt4-3.1-noarch
Distributor ID:    Ubuntu
Description:    Ubuntu 9.04
Release:    9.04
Codename:    jaunty

 

Δεν αντεξα να περιμενω και εκανα αναβαθμιση του ubuntu!

Οντως ξαναεκανα την διαδικασια και η καμερα λειτουργει μια χαρα!!

Αυτη την φορα τα πραγματα ηταν πολυ πιο ευκολα!!!

 

Teddy] ευχαριστώ ,πρακτική έκανα!!!!!

Να σαι καλά ρε Teddy!!!!!!!!!!!

2 ερωτήσεις ακόμα,τι είναι καλύτερο να κάνω, φορματ απο την αρχή ή upgrate το ubuntu 8.10 σε 9.4?!!!

Το 9,.4 να το βάλω σε ext4 ?

Με το ext4 θα νιώσεις την διαφορά... οπότε backup, και φορματ για καθαρή εγκατάσταση... αν βιάζεσαι βάλε την beta... μολις βγεί η stable σε μερικές με τα updates θα γίνει αυτόματα stable !

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Σίγουρα καθαρή εγκατάσταση για να βάλεις ext4, είναι πολύ πιο γρήγορο. Το root partition τουλάχιστον πέρασέ το σε ext4. Για το /home σου δεν μπορώ να σου πω, είναι κατα ποσο εμπιστεύεσαι ένα καινουριο σύστημα αρχείων για τα πολύτιμα δεδομένα σου, ή το κατα πόσον κρατάς back-up.

 

Προς αντμινιστρέιτορς (Στμ: πως τα μιλάω τα ξένα, ε?): Μπορούμε να το βάλουμε [solved]x2 νομίζω

 

 

CORTEXlinux64] Με το ext4 θα νιώσεις την διαφορά... οπότε backup, και φορματ για καθαρή εγκατάσταση... αν βιάζεσαι βάλε την beta... μολις βγεί η stable σε μερικές με τα updates θα γίνει αυτόματα stable !

Θα περιμένω την stable,έχω υπομονή ,εδώ έφαγα στην μάπα τα παράθυρα,και δεν θα περιμένω κάτι μερούλες τα καλύτερα?!!

Teddy]Σίγουρα καθαρή εγκατάσταση για να βάλεις ext4, είναι πολύ πιο γρήγορο. Το root partition τουλάχιστον πέρασέ το σε ext4. Για το /home σου δεν μπορώ να σου πω, είναι κατα ποσο εμπιστεύεσαι ένα καινουριο σύστημα αρχείων για τα πολύτιμα δεδομένα σου, ή το κατα πόσον κρατάς back-up

Ναι Teddy καλή η ιδέα σου ,μάλλον αυτό θα κάνω το root se ext4 αλλά τα home τι προτείνεις να το κάνω???

 

Καλύτερα να κάνεις τις ερωτησούλες σχετικά με το ext4 στο thread του 9.04 ή να φτιάξεις καινούριο θέμα.  Όχι τίποτε άλλο, αλλά σίγουρα θα ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος εκτός απο εσένα να μάθει (όπως έγινε στην δικιά σου περίπτωση). Συν το γεγονός οτι το θέμα επιδέχεται και αρκετή κουβέντα και θα ξεφύγουμε τελείως (το έχουμε βιάσει ήδη το θεματάκι θα μου πείς.).

Τέλοσπάντων η γρήγορη δικιά μου απάντηση είναι να αφήσεις το home σου σε ext3. Δεν έχεις μεγάλη απώλεια ταχύτητας και είναι πιο ασφαλές, μια στις 1000 να υπάρχει ένα bug που να μην έχει βρεθεί ακόμα στο ext4 και χάσεις δεδομένα που χρειάζεσαι τι κάνεις? Ενώ το σύστημα στην τελική το ξαναπερνάς. Αυτό νομίζω εγώ, πολύ πιθανό να υπερβάλλω, δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

 

Ναι η αλήθεια είναι πώς το ερώτημα είναι άτοπο σε αυτό το τοπικ αλλά το έθεσα πάνω στην εγρήγορση!!!!!

Όσο για το 9.4 είμαι σίγουρος πως θα το βιάσουμε και θα λύσω/με όλες τις απορίες και θα μάθουμε και νέα πράγματα,και εδώ όπως και στο ubuntu.gr!!

Thanks anyway αλλά μάλλον θα το τεστάρω το ext4 έτσι για να το δοκιμάσω ;)

Έψαξα στο google για κανένα μισάωρο αλλά τόσο πλήρες και αναλυτικές οδηγίες δεν βρήκα.Έχω και εγώ την ίδια κάμερα Microsoft Lifecam Vx1000.Έκανα όλα τα βήματα που λέει ο φίλτατος gnu_labis μέχρι και το προτελευταίο.Έκανα μια επανεκίνηση και όλα δουλεύουν μια χαρά.(Σε εμένα η επανεκίνηση χρειάστηκε).Το blacklist δεν το έκανα καθόλου,δεν χρειάστηκε.Ένα τεράστιο ευχαριστώ και ίσως αυτό είναι λίγο,να είσαστε καλά.

Λίγο καιρό αφότου προσπαθήσαμε να το λύσουμε (και τα καταφέραμε ), μου δώσανε την ίδια κάμερα. Αντίθετα με τον alcamus06 (απο οτι θυμάμαι, δεν είμαι 100% σίγουρος) και στο PCLinux 2009 και στο openSuSE 11.1 δεν χρειάστηκε να κάνω compile. Απλά στο suse πέρασα το πακέτο uvcvideo-kmp-default-xxxx (βλ σημείωση) που βρίσκεται στο repo με τις κάμερες, ενώ στο PCLinux 2009 έκανα μόνο το blacklist και έπαιξε. Οπότε γενικά προτείνω οι ...παθόντες να δοκιμάσουν πρώτα με έτοιμα πακέτα, και μετά να δοκιμάσουν το blacklist και μετά αν δεν δουλέψουν αυτά να καταφύγουν στον "πλήρη" οδηγό. Και το λέω απο πλευράς ευκολίας, αν είστε τυχεροί και σας κάτσει έχει καλώς. Αλλιώς ακολουθείτε τον πλήρη οδηγό που είναι μεν "δύσκολος" όμως έχει 100% επιτυχία.

edit: Λάθος μου. Το repo με τις κάμερες δεν έχει πακέτα για τον kernel που έχουμε μετά τα updates. Οπότε έφτιαξα δικά μου πακετάκια. Αν θέλετε οδηγίες ή τα πακέτα (όχι όμως για όλους τους πυρήνες) πείτε μου.

 

Γειά σας παιδια. Έχω και εγω ακριβως την ίδια κάμερα και προσπάθησα να την κανω να δουλέψει αλλα δεν τα κατάφερα.

Το σύστημα μου είναι

xplr@Cosmos:~$ uname -a
Linux Cosmos 2.6.28-15-generic #52-Ubuntu SMP Wed Sep 9 10:49:34 UTC 2009 i686 GNU/Linux

xplr@Cosmos:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:    Ubuntu
Description:    Ubuntu 9.04
Release:    9.04
Codename:    jaunty

Λοιπόν, η κάμερα πριν δεν εμφανιζόταν καθόλου στο skype. μετα ακολούθησα τις οδηγίες που δίνονται πιο πάνω και όλα πήγαν καλά. Μετα το reboot το skype  βρήκε τη καμερα αλλά δεν μου δείχνει εικόνα αλλα κάτι παράξενες πράσινες γραμμές όπως μια σπασμένη οθόνη

 

Ναι, τις είχα δει και εγώ αυτές τις πράσινες γραμμές ενα φεγγάρι στο skype... Κάπου έχει γίνει το κακό ή μπορεί να μην νιώθει το skype (πιθανότερο το δεύτερο). Δοκίμασες μήπως με κανένα άλλο πρόγραμμα να δεις αν δουλεύει κανονικά η κάμερα?

Καλησπερίζω και εγώ. Πρώτο πόστ. Ανακάλυψα το forum από το google ψάχνοντας για το πρόβλημα μου. Τυχαίνει να έχω την ίδια κάμερα με LinuxMint 12. Το skype την διαβάζει αλλά δεν δείχνει εικόνα.

Ακολούθησα τον οδηγό αλλά εγώ κολλάω στο σημείο του make all αφού μου βγάζει 2 errors.

 

dora@dora-HP-G5000-GF767EA-B1A ~/v4l-dvb-3724e93f7af5 $ make all
make -C /home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l all
make[1]: Entering directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l'
creating symbolic links...
make -C firmware prep
make[2]: Entering directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/firmware'
make[2]: Leaving directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/firmware'
make -C firmware
make[2]: Entering directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/firmware'
make[2]: Nothing to be done for `default'.
make[2]: Leaving directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/firmware'
Kernel build directory is /lib/modules/3.0.0-12-generic/build
make -C /lib/modules/3.0.0-12-generic/build SUBDIRS=/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l CFLAGS="-I../linux/include -D__KERNEL__ -I/include -DEXPORT_SYMTAB" modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic'
CC [M] /home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.o
/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.c: In function 'xc2028_set_params':
/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.c:1178:5: error: 'T_DIGITAL_TV' undeclared (first use in this function)
/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.c:1178:5: note: each undeclared identifier is reported only once for each function it appears in
/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.c:1179:1: warning: control reaches end of non-void function [-Wreturn-type]
make[3]: *** [/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l/tuner-xc2028.o] Error 1
make[2]: *** [_module_/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l] Error 2
make[2]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-3.0.0-12-generic'
make[1]: *** [default] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/dora/v4l-dvb-3724e93f7af5/v4l'
make: *** [all] Error 2

 

θα σας είμαι υπόχρεος αν βρεθεί λύση στο πρόβλημα μου. Cry