Συζήτηση για το επόμενο Debian 6.0 (Squeeze)

dimitris | Παρ, 03/20/2009 - 12:38 | 3' | 4

Δεν πέρασαν δύο μήνες από την κυκλοφορία του Debian 5.0 "Lenny", και οι Debian Developers ξεκίνησαν τη συζήτηση και τις προετοιμασίες για την επόμενη έκδοση της διανομής.

Για όσους-ες δεν το ξέρουν, η επόμενη έκδοση του Debian θα λέγεται Squeeze, ένα ακόμα όνομα από το Toy Story.

Θυμίζω ότι το Debian project ουσιαστικά συντηρεί τρεις διανομές:

  • Την σταθερή (stable), που αυτή τη στιγμή είναι το Debian 5.0 με κωδικό Lenny.
  • Την δοκιμαστική (testing), που είναι ρέουσα ή κυλιόμενη διανομή (rolling release) δηλαδή κάποια στιγμή στο μέλλον αυτή θα γίνει η επόμενη σταθερή έκδοση 6.0 με κωδικό Squeeze.
  • Την ασταθή (unstable), που έχει πάντα το κωδικό όνομα Sid (ο Sid στο Toy Story τα έσπαγε όλα, οπότε καταλαβαίνετε...)

Με δεδομένη την επιτυχία του Lenny, που έκανε πολύ κόσμο να κουφαθεί από χαρά, το στοίχημα για το Squeeze είναι διπλό:

  • Να μην περάσουν 40 χρόνια μέχρι να το δούμε - βασικό ζήτημα στο Debian μια και κάθε νέα έκδοση κυκλοφορεί ταυτόχρονα σε 12 αρχιτεκτονικές υπολογιστών! [1]
  • Να επαναλάβει ή και να ξεπεράσει τη δεδομένη πλέον επιτυχία του Lenny, φέρνοντας περισσότερους χρήστες στο Debian.

Προς το παρόν δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα της ανάπτυξης του Squeeze, αλλά δεν θα αργήσει...

Και τι ήταν το Squeeze στο Toy Story; Ένα είδος εξωγήινων με τρία μάτια! Το πιο κοντινό που μπόρεσα να βρω σε εικόνα, από τη Wikipedia:

 

[1] To Debian Lenny υποστηρίζει δώδεκα συνολικά αρχιτεκτονικές: Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386), IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm, armel), IBM S/390 (s390), καθώς και οι AMD64 και Intel EM64T (amd64). Συγκρίνετε με Ubuntu, Fedora και openSUSE, που υποστηρίζουν 3-4 μόνο για να πάρετε μια ιδέα για τη διαφορά του Debian από κάθε άλλη διανομή Linux.... ;)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

dimitris]

[1] To Debian Lenny υποστηρίζει δώδεκα συνολικά αρχιτεκτονικές: Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386), IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm, armel), IBM S/390 (s390), καθώς και οι AMD64 και Intel EM64T (amd64). Συγκρίνετε με Ubuntu, Fedora και openSUSE, που υποστηρίζουν 3-4 μόνο για να πάρετε μια ιδέα για τη διαφορά του Debian από κάθε άλλη διανομή Linux.... ;)

Αυτό που αποτελεί και ένδειξη υπεροχής του Debian... δυστυχώς είναι και η αχίλλειος πτέρνα του. Ο φόρτος εργασίας με τόσες αρχιτεκτονικές και moto το "Release, when ready" έχει ως αποτέλεσμα το Debian ποτέ να μην αποκτήσει την μαζικότητα που επιθυμεί.. Δεν πειράζει όμως... τα παιδιά του να ειναι καλά ...  

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Πάντως όπως το βλέπω εγώ το Debian αποτελεί μια άριστη εναλλακτική για κάποιον που προτιμά τη σταθερότητα από το να είναι state-of-the-art. Γι' αυτό το λινουξ είναι μπροστά, ένας λόγος είναι η ελυθερία κινήσεων που σου δίνει. Βρίσκεις αυτό που θες ανάλογα με τις ανάγκες σου. Κι επειδή ήθελα μια διανομή που να τη χαρακτηρίζει κυρίως η σταθερότητα και η απόδοση, το Lenny στρογγυλοκάθισε στο πισι μου και δε βγαίνει εύκολα...Αν θέλω να πειραματιστώ ή να παίξω υπάρχουν άλλες διανομές...Ζήτω η ελευθερία!!!

************************

www.postokano.gr

Βασική διανομή που κάνω και τις δουλειές του γραφείου πάντα είναι μια debian stable έκδοση.  Δεν το ρισκάρω με τίποτα να χάσω αρχεία ή να φάει καμιά κόμπλα με αναβάθμιση κάποιου προγράμματος και να  μην μπορώ να δουλέψω.

 

Από κει και πέρα, ο χαμός.  Ακολουθεί το Arch για ταχύτητα και τελευταία πακέτα και εν γένει δοκιμές.    Κι εκεί σαν δεύτερη το kubuntu για πολλούς και διάφορους λόγους και στο netbook acer aspire one fedora 10, για να τα τρέχει όλα εξ αρχής απροβλημάτιστα.   Ναι Γιάννη έβαλα τελικά εκεί fedora 10 όπως είχε πει πολύ σοφά ο μάστερ δάσκαλος του free BSD και συγχωριανός σου.  Ωρέ σταμάτησα τα ταξίδια και μου λείπει η Κρήτη κιόλας.

 

 

 

@@@@@@@@@@@@@@

 Κάντε ένα κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

 

Και εγώ εδώ και καιρό χρησιμοποιώ Debian, αλλά ρε παιδιά,

νομίζω ότι τελικά χρειάστηκε περσότερες ρυθμίσεις το 5 από ότι είχε χρειαστεί το 4

όταν το είχα εγκαταστήσει στο ίδιο Laptop. ???????

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker