προβλημα με kubuntu και ελληνικό περιβάλλον

dimitrisV | Πέμ, 03/19/2009 - 11:12 | 1' | 3

Γεια σας,εκανα εγκατασταση kubuntu 8.04 αλλα δεν έχω ελληνικό περιβάλον.Από τις επιλογές to σύστημα δεν μου δινει την ελληνική γλώσσα. Προσπάθησα με την εντολή sudo apt-get install kde-i18n-el να τα βρει αλλά μου λέει Αδύνατη η εύρεση του πακέτου kde-i18n-el. Μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

τώρα θα με μαλώσουν γιά το γενικόλογο αλλά...

μέχρι να σού απαντήσει κάποιος με kde4, θα σού πω απλά πως τσάμπα ψάχνεις τέτοιο πακέτο γιατί στο 4 λέγεται αλλοιώς.

δεν θυμάμαι πως, δεν έχω τώρα 4άρι, αλλά γιά ψάξε γιά el να δείς τι θα σού βγάλει.

====

the hamster's is out there

Το σωστό όνομα είναι

kde-l10n-el

Στο Debian experimental έτσι λέγεται το πακέτο:

http://packages.debian.org/experimental/kde/kde-l10n-el

οπότε 99% έτσι θα λέγεται και στο Ubuntu.

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

dimitrisV]Γεια σας,εκανα εγκατασταση kubuntu 8.04 αλλα δεν έχω ελληνικό περιβάλον.Από τις επιλογές to σύστημα δεν μου δινει την ελληνική γλώσσα. Προσπάθησα με την εντολή sudo apt-get install kde-i18n-el να τα βρει αλλά μου λέει Αδύνατη η εύρεση του πακέτου kde-i18n-el. Μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Απλά ... ανοίγεις "System Settings", πηγαίνεις "Regional & Language" και πατάς "Install New Language" και διαλέγεις "Greek".

Αφού κατέβουν και γίνουν εγκατάσταση τα τα πακέτα, πατάς "Select System Language" και διαλέγεις ελληνικά. Κάνεις μια επανεκκίνηση και είσαι ΟΚ

 "Off topic : Καλό θα ήταν να αναβαθμήσεις σε Kubuntu 8.10, τα πακέτα του KDE 4 στο 8.04 είναι παλιά..."

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?