Προσάρτηση NTFS partition

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 30

Γειά σας και παλι, εχω το fedora 6 σε ενα hp λάπτοπ , δεν βλεπει το partition των win xp , ακολούθησα τις οδηγίες σας όπως επίσης και
του ΕΜΠ και έδωσα πρώτα fdisk πήρα απάντ. ότι τα win είναι στο hda1 με τυπο αρχείων HPLS/NTFS (για το πρώτο δεν είμα σίγουρος) και έκανα mkdr sto media πέρασα στο fstab την γραμμή που λέτε , όταν όμως ξεκινάει μου βγάζει ntfs uknown file system και εξακολοθεί να μήν τα βλέπει , καμμιά βοήθεια ?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ανοιξε μια κονσόλα/τερματικό (ALT+F2 > terminal ή konsole).

Δώσε:
su
(κωδικός root)

Μετά δώσε:
yum install ntfs-3g

Μετά άνοιξε το αρχείο /etc/fstab:

gedit /etc/fstab

ή (για KDE)

kwrite /etc/fstab

Aντικατέστησε στη γραμμή της κατάτμησης των Windows (αυτή που ξεκινάει με /dev/hda1) την παράμετρο ntfs με ntfs-3g.

Πάτα CTRL+S.

Κλείσε το παράθυρο.

Στην κονσόλα δώσε
mount /dev/hda1

Αν θες να μπορείς να βλέπεις καινα γράφεις στην κατάτμηση των Windows ως απλός χρήστης, τότε δώσε
chown -R username:username /media/folder

αλλάζοντας το username με το δικό σου όνομα χρήστη και το /media/folder με το όνομα του φάκελου που έχεις φτιάξει για τα Windows στο /media

Δες περισσότερα εδώ
ttp://wiki.linux-ntfs.org/doku.php?id=ntfs-en#can_i_mount_an _ntfs_volume

Δώσε

Εναλλακτικά, μπορείς στη γραμμή του fstab να βάλεις το uid (user id) και το gid (group id) σου, τα οποία τα μαθαίνεις με την εντολή:
id

Συνήθως στο Fedora το id ενός απλού χρήστη είναι 500. Οπότε στο /etc/fstab πρέπει να βάλεις κάτι σαν κι αυτό:

dev/hda1 /media/windows  ntfs-3g  uid=500,gid=500,rw,exec,utf8   0 0

H παράμετρος utf8 είναι για να διαβάζεις unicode ονόματα αρχείων. Χρήσιμη.
panos2007-3-28 22:46:7

Ευχαριστώ panos για την απάντηση,μετά τις ρυθμίσεις που μου είπεs το βλέπω το partition των win με mount απο την κονσόλα ,η γραμμή στο fstab όμως δέν δούλεψε , θα το ψάξω αργότερα όμως γιατί δεν προλα βαίνω αυτές τις μέρες.

Αμα σου δούλεψε έτσι και διαβάζεις/γράφεις αρχεία, μην πειράξεις τίποτε στο fstab. Θα ξεκινήσεις φτου κι από την αρχή 

Για να βλέπετε από το Fedora τα αρχεία που έχετε σε κατατμήσεις των Windows/NTFS  κάντε τα εξής:

Ανοιξτε μια κονσόλα/τερματικό (ALT+F2 > terminal ή konsole).

Δώστε:
su
(κωδικός root)

Μετά δώστε:
yum install ntfs-3g

Στη συνέχεια δώστε:
mkdir /media/windows

Μετά ανοιξτε το αρχείο /etc/fstab με την εντολή (για Gnome):

gedit /etc/fstab

ή (για KDE):

kwrite /etc/fstab

Στο κείμενο που θα εμφανιστεί προσθέστε μια γραμμή για την  κατάτμηση των Windows:
HTML:

/dev/hda1  /media/windows ntfs-3g    defaults  0 0

Στο παραπάνω αλλάζετε το /dev/hda1 με το όνομα της Windows κατάτμησής σας (που βλέπετε με fdisk -l). Πατήστε CTRL+S και κλείστε το παράθυρο.

Στην κονσόλα δώστε
mount /media/windows

και τελειώσατε! Μπορείτε να ανοίξετε το Nautilus ή το Konqueror και να δείτε τα αρχεία των Windows στο φάκελο /media/windows.

Αν θελετε να μπορείτε να βλέπετε και να γράφετε στην κατάτμηση των
Windows ως απλός χρήστης, τότε δώστε από την κονσόλα (ως root):

chown -R username:username /media/windows

αλλάζοντας το username με το δικό σας όνομα χρήστη (π.χ. panos:panos).

Εναλλακτικά, μπορείτε   στη γραμμή του fstab να βάλετε το uid (user id)
και το gid (group id) σου, τα οποία τα μαθαίνετε με την εντολή:
id

Συνήθως στο Fedora το id ενός απλού χρήστη είναι 500. Οπότε στο /etc/fstab πρέπει να βάλετε κάτι σαν κι αυτό:
HTML:

/dev/hda1 /media/windows  ntfs-3g  uid=500,gid=500,rw,exec,utf8   0 0

H παράμετρος utf8 είναι για να διαβάζετε unicode ονόματα αρχείων. Χρήσιμη.

Δείτε περισσότερα εδώ
ttp://wiki.linux-ntfs.org/doku.php?id=ntfs-en#can_i_mount_an _ntfs_volume


dimitris2007-5-20 21:42:30

Μάνο, μάλλον μπερδεύτηκες την ώρα που πληκτρολογούσες.
Ξαναπροσπάθησε πιο προσεκτικά με βάση τις οδηγίες του Δημήτρη.

Δεν είναι mount /dev/windows
αλλά
mount /media/windows
ή
mount /dev/hda1

Στον φάκελο /dev υπάρχουν αρχεία που αναπαριστούν συσκευές όπως είναι το hda1
ενώ στον /media γίνεται προσάρτηση των μέσων αποθήκευσης(cd, dvd, εξωτερικοί σκληροί, άλλες κατατμήσεις κλπ)

Αν δεν μπερδεύτικες δώσε στην κονσόλα fdisk -l και πες μας τι βλέπεις για να σε βοηθήσουμε με το αρχείο /etc/fstab

Δίκιο είχε το παλικάρι ότι δεν του παίζει η εντολή.

Είχα κάνει λάθος στην εντολή και του έδινα /dev/windows και όχι /media/windows που είναι το σωστό. Καλά έκανες και το διόρθωσες - δεν το είχα δει.

 Τελικά όλα έγιναν σωστά!Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!

Εγώ το κατάφερα να κάνω το fedora να βλέπει το partition των windows (με την διαδικάσία που αναφέρατε )αλλά κάθε φορά που κάνω mount από την κονσόλα μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν έχει διευκρινιστεί στον kernel πώς θα γίνεται umount (δλδ με την χρήση της ntfs-3g)και επίσης όταν τερματίζω  κάνει 2-3 προσπάθειες να κάνει umount το partition των winδows και μετά κένει uumount με την ntfs-3g.Πώς το διευκρινίζουμε στον kernel?

Μπορείς να κάνεις copy/paste το αρχείο /etc/fstab σου για να δούμε τι παίζει;
Επίσης καλό είναι να κάνεις copy/paste και το ίδιο το μήνυμα του kernel για το unmount...

Εγω παλι έχω αλλο πρόβλημα, Εχω 2 σκληρους στον ενα windows και στον αλλο το  Fedora 7, για να μπορώ να κάνω  boot και με τα 2 OS εβαλα το Bootmagic το οποιο κάνει  hide τον ενα σκληρό στην εκκίνηση οταν θέλω να κάνω Boot τον αλλο. Αλλα έτσι δεν μπορώ να δώ τα αρχεία απο τα windows. Ετσι εβαλα το gparted και τον έκανα unhide για να μπορεσω να τον βρω και αφου ακολούθησα τις οδηγίες σας κόλλησα στο fstab γιατι δεν μου βγάζει το hda1. Ουφ... τι προτείνετε;
Ευχαριστώ για την υπομονη!

Καλησπερα παιδια,θελω να εχω προσβαση στα WinXPpro απο το FC7,ανοιγω την konsole(terminal) δινω τις εντολες που αναφερονται στο forum(sudo yum install ntfs-3g)και παιρνω τα εξης:
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]# sudo yum install ntfs3g
Loading "installonlyn" plugin
Setting up Install Process
Parsing package install arguments
fedora                     100% |=========================| 2.1 kB    00:00
livna         & nbsp;         & nbsp; 100% |=========================| 2.1 kB    00:00
updates        &nbsp ;          100% |=========================| 2.3 kB    00:00
primary.sqlite.bz2        100% |=========================| 1.6 MB    00:29
Nothing to do
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]# mkdir/media/windows
bash: mkdir/media/windows: No such file or directory
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]#
τι δεν κανω σωστα;Καθε βοηθεια δεκτη

Sorry, αλλά κάνεις λάθος στην εντολή. Η σωστή είναι
sudo yum install ntfs-3g

ή

su
yum install ntfs-3g

Μετά κάνεις τα υπόλοιπα...

ευχαριστω dimitris,τωρα παιρνω τα εξης που μαλλον προκειται για καποιο server:
primary.sqlite.bz2        100% |=========================| 3.8 MB    00:38
ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/fedora/linux/releases/7/Everyt hing/i386/os/repodata/primary.sqlite.bz2: [Errno -1] Metadata file does not match checksum
Trying other mirror.
Error: failure: repodata/primary.sqlite.bz2 from fedora: [Errno 256] No more mirrors to try.

Κάτι παίζει με το συγκεκριμένο αρχείο στο ftp.otenet.gr. Δεν μπορείς να βάλεις άλλο server (π.χ. ntua) στο /etc/yum/yum.conf (ή κάτι τέτοιο);
Κάνε copy/paste να δούμε τι λέει.

Πάντως το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι άσχετο με το livna και την εγκατάσταση του ntfs-3g.

μπορεις να μου δωσεις την εντολη δημητρη γιατι μπερδευτηκα καπως!που θα κανω copy/paste και τι;sorry newbie

Σε gnome είσαι;
Πατάς ALT+F2 και γράφεις στο διάλογο
gksu gedit /etc/yum.conf   (δοκίμασε και χωρίς gksu στην αρχή)

Επιλέγεις όλα τα περιεχόμενα (ΜΗΝ αλλάξεις τίποτα!) και τα κάνεις copy/paste τα πάντα εδώ στο forum για να τα δω.

ή
αν είσαι σε KDE, πατάς ALT+F2 και γράφεις στο διάλογο
kdesu kwrite /etc/yum.conf
ή αν δεν το δέχεται: kwrite /etc/yum.conf

Φίλε Athlon η εμπειρία μου με το Fedora 7 ήταν αρκετή ώστε να αντιμετοπίσω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλα χωρίς κάποια stadar λύση δοκίμασε 2 πραγματα :

1ον: δώσε της εντολές

yum clean all

yum clean metadata

και δοκίμασε ξανά

2ον: Spamare to install που θες αρκετές φορές μέχρι να πάρει μπρος ο server επιδη έχω την εντύπωση οτι είναι πρόβλημα syncing με τον server του ΟΤΕ.

(Το ξέρω ακούγεται κάπως αλλα κάπως ετσι έκανα και πέρναγα οτι ήθελα)

Ελπίζω να βοήθησα

SmokematiC2007-10-4 13:34:40

Αυτά που σου έγραψε στην κονσόλα είναι το τη γίνετε οταν τρέχει το kwrite κάπος σαν debug σκέψου. Όσο για το δεύτερο εκεί πρέπει να δώσεις το link για το repository που θές αλλά επειδή δεν ξέρω πως να στα δώσω καλό θα ήταν για να μην κάνουμε κανα λάθος δώσε στην κονσόλα την εντολη : kdesu kwrite /etc/yum.repos.d  για να δούμε πως πρέπει να τα δηλώσουμε.

Υ.Γ: Δοκίμασες της εντολές που σου είπα πριν? Τι έγινε όταν της έδοσες?

SmokematiC2007-10-4 15:35:9

ναι τα δοκιμασα και ολα οκ,ευχαριστω.
να το αποτελεσμα:
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]# kdesu kwrite /etc/yum.repos.d
kbuildsycoca running...
Reusing existing ksycoca
ScimInputContextPlugin()
~ScimInputContextPlugin()
ScimInputContextPlugin()
WARNING: please edit ~/.scim/global and change /DefaultConfigModule to kconfig
Loading simple Config module ...
Creating backend ...
Loading socket FrontEnd module ...
Starting SCIM as daemon ...
Launched ok, pid = 3666
GTK Panel of SCIM 1.4.5

~ScimInputContextPlugin()
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]# ICE default IO error handler doing an exit(), pid = 3661, errno = 0

κατι δεν κανω σωστα μαλλον;

Athlon=Greek2007-10-4 16:16:39

για χαρα και παλι,το παλεψα παιδες αλλα παιρνω τα εξης:
[kostas@kostas-00-13-d3-a4-66-ab ~]$ su
Password:
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]# mkdir/media/windows
bash: mkdir/media/windows: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
[root@kostas-00-13-d3-a4-66-ab kostas]#
(ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ GNOME περιβαλλον!).
(Στο φακελο media υπαρχει ο υποφακελος windows),τι δεν κανω καλα;
Athlon=Greek2007-10-6 0:2:4

Αν πληκτρολόγησες mkdir/media/windows τότε καλά σου λέει.
η εντολή είναι: mkdir /media/windows (με κενό ανάμεσα στην εντολή και τα ορίσματα)

ρε παιδια το fdisk -l δεν το εκτελει το koncole(gnome) γιατι;Τι στο καλο κανω λαθος,ξεμωραθηκα;

kostas@mint ~]$ su
Password:
[root@mint kostas]# fdisk -l
bash: fdisk: command not found
[root@mint kostas]# Fdisk -l
bash: Fdisk: command not found
[root@mint kostas]#  fdsik -l
bash: fdsik: command not found


Athlon=Greek2007-10-6 23:24:27

Αφού πάρεις δικαιώματα υπερχρήστη με su
Δώσε :
/sbin/fdisk
θα σου βγάλει μια λίστα με ορίσματα.
Μήπως δίνεις -Ι (άι) αντι για -l (L με μικρά)?
Δεν ξέρω τι να πω
Από ότι είδα η εντολή περιέχεται στο πακέτο util-linux
δώσε:
rpm -qa|grep util-linux
για να δεις αν είναι εγκατεστημένο

ολα καλα φιλε otttx33 τον ειδε τον δισκο των WinXPpro(απλα λυθηκε το προβλημα με την εντολη fdisk και ειδα τους δισκους μου).Για να σβησεις καποιο υποφακελο απο το /media ποια εντολη δινεις;

οκ,ευχαρισστω dimitris το ελυσα με βαση τις οδηγιες σας και ολα καλα!

είχα και εγώ το πρόβλημα να μην "βλέπω" το ntfs partition αλλά το έλυσα...μετά όμως είχα κ μια άλλη αποριούλα...πως να βλέπω το partition με τα fedora απο τα xp.. κ βρήκα αυτό και είπα να το μοιραστώ μαζί σας..
ww.fs-driver.org/

προσωπικά μου φάνηκε χρήσιμο (δεν το έχω δοκιμάσει σε βίστα..)