Κάτι τρέχει με το ubuntu 8.04

fortys | Τρί, 03/03/2009 - 23:34 | 2' | 16

Παιδειά έχω ubuntu 8.04... Και ξαφνικά και πόλλα προβλήματα:

1) Είχα ανοιχτό το firefox, το skype και το pidjin... όλα καλά μέχρι που ήρθε να τα κλείσω.

τα έπαιξε το καημένο το λάπτοπ. Κόλλησε και δεν άνοιγε με τίποτα, η επιφάνεια εργασίας ήταν άδεια.
Και ούτε κλήσιμο πατιόταν, ούτε τίποτα.

2) και στις ενημερώσεις πέρνω το εξής μήνυμα-error:

W: GPG error: http://ppa.launchpad.net hardy Release: Οι παρακάτω υπογραφές δεν ήταν δυνατόν να επαληθευτούν επειδή δεν ήταν διαθέσιμο το δημόσιο κλειδί: NO_PUBKEY 7D2C7A23BF810CD5
W: GPG error: http://ppa.launchpad.net hardy Release: Οι παρακάτω υπογραφές δεν ήταν δυνατόν να επαληθευτούν επειδή δεν ήταν διαθέσιμο το δημόσιο κλειδί: NO_PUBKEY 976B5901365C5CA1

Και έρχομαι στο θέμα μου:

1) Τι μπορεί να φταίει για το κόλλημα αυτό;

2) Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα παραπάνω updates που δε γίνονται;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καμία σχέση με τα πορτοκάλια ( και αυτών των δύο μεταξύ τους.. )
Τα κλειδιά είναι για τα repositories και πρέπει αν σου πει κάποιος που τα ξέρει αυτά πως να τα βάλεις.
Το κόλλημα που έφαγε ήταν γιατί μάλλον τα παίξε από μνήμη ο υπολογιστής αφού είχες τρεις εφαρμογές που ασχολιόντουσαν με το δίκτυο σου ταυτόχρονα ανοιχτές.
Το δίκτυο τραβάει πολύ από την μνήμη. Αν είχε κανένα stream ή κανένα youtube ανοιχτό στον firefox και κατέβαζε εκείνη την ώρα, συν το skype συν το pidgin δεν είναι περίεργο που τα κακάρωσε ξαφνικά το σύμπαν. Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνε το πολύ απλό. Βγάζε το καλώδιο δικτύου από το μηχάνημα.. Να το δεις μετά για πότε ξεκολλάει..

Α έτσι πάει... Ναι αλλά δεν έχω καλώδιο, είμαι ασύρματος. Τι κάνω τότε;
Να ρωτήσω όμως κάτι ακόμα... Όταν ξεκινάει το σύστημα έχει 2 kernels ποιος από τους 2 είναι σωστός;

Και μνήμη όταν λες εννοείς RAM να φανταστώ... όχι την swap;

κοίτα επειδή πρόσθεσες κάποια εξτρα repositories πρέπει να εισάγεις και τα ανάλογα keys για αυτα.Πάνε στην σελίδα που είδες και τα πρόσθεσες και δες πώς να προσθέσεις αυτα τα κλειδιά.Η απλά ψάξτα στο google γράψε πχ τα repos και public key όλο και κάτι θα βρείς.Σίγουρα λύνετε έυκολα.Χρησιμοποίησε το νεότερο kernel καθώς θα είναι πιο σταθερό σίγουρα αλλά δες κιόλας μήπως έχασες την συμβατότητα με κάποια συσκευή σου.Τώρα για το άλλο ιδέα δεν έχω(Τι του κάνες του καημένου;;;;;  ;)    )

Marlene η RAM είναι 2Gb μπορεί να πάθει τέτοιο πράμα απ'τα τρία προγράμματα;

Τα keys ευχαριστώ, τα έφτιαξα, και χρησιμοποιώ τον τελευταιο kernel.
αλλά εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι... μου χρειάζονται και οι 2 πυρήνες; Εννοώ γίνετε να διαγράψω τον παλιό, χωρίς να αποκτήσω νέο πρόβλημα; Και αν όχι, γίνετε, τουλάχιστο, να μην εμφανίζετε αυτή η έκθεση με το που μπαίνει στο GRUB;

άνοιξε το αρχείο /boot/grub/menu.lst με δικαιώματα root.
ή από το δεξί κλικ, ή δίνοντας σε κονσόλα

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Στο αρχείο, μπροστά από τις γραμμές πού δεν θες να εμφανίζονται, βάλε #

καί δεν θα τις ξαναδείς.

====

the hamster's is out there

Ok, πάει και η έκθεση. Νομίζω, προς το παρόν, είμαι αρκετά καλά.

Τώρα περιμένω μόνο την απάντηση της Marlene ή όποιος άλλος έχει απάντηση στα ερωτήματα μου περί μνήμης και ίντερνετ.

Ευχαριστώ παιδιά!! :)

(Ουαου!!!!! είμαι 4 φορές μέσα!!! και μόνο με 4 επανεκκινήσεις 8) ) Άκυρο!

Έχω καταφέρει να ξεπατώσω και τα 2gb της μνήμης μου έχοντας τις εξής εφαρμογές ανοιχτές. Το firefox όπου χαζολόγαγα στο youtube, ( αλλά μου άρεσαν και τα βιντεάκια και τα κατέβαζα), το torrent όπου έκανα κάτι "μελέτες" πάνω στην λίστα με τις ταινίες που είναι διαθέσιμες διεθνώς και το compiz γιατί τα ήθελα και σε 3D όλα αυτά..
Τα κακάρωσε και δεν πρόλαβε να φορτώσει ούτε πάνω στο swap τίποτα. Aν δε, δεν βοηθούν και λίγο οι drivers της κάρτας οθόνης τότε.. αλέ ολέ..!
Αν δεν με πιστεύεις κάνε το εξής.
Άνοιξε το system monitor και δες τι κατανάλωση έχεις κανονικά και μετά άνοιξε κάτι που απασχολεί το δίκτυο να δεις τι κατανάλωση μνήμης θα έχεις μετά. Φυσικά και μιλάω για την ram. Στο swap κασάρει εργασίες που δεν είναι άμεσης προτεραιότητας καθώς χρησιμοποιεί τον δίσκο σαν εικονική μνήμη. Πάντως το swap δεν γίνεται να σε σώσει αν εσύ έχεις πάθει παράκρουση download ενώ παίζουν ρόλο και η σελίδα που βρίσκεσαι στο δίκτυο, το τι κατεβάζεις, με τι ταχύτητα και άλλα τέτοια κομψά... : D
Τέλος πάντων.. Κάνε την δοκιμή για να καταλάβεις τι παίζει.

Α... αν είσαι στο ασύρματο απλά το κλείνεις από το κουμπί του, είτε αυτό που έχει πάνω στον υπολογιστή είτε από το σύστημα.

Για κοίτα εδώ που είναι το δίκτυο και η μνήμη τώρα που έπιασα να κατεβάσω το parsix linux και έρχεται κάτω σφαίρα.
Φαντάσου ότι το ίδιο είχα κάνει τις προάλλες επί δέκα.. ( αυτές οι πουτάνες οι 24άρες οι γραμμές μας έχουν καταστρέψει..)

Free Image Hosting

Α κατάλαβα... Εγώ δεν έχω ούτε 24αρα . :(

Απλά PHAIL!! Και ευχαριστώ δε θα πάρω να ξαναφρικάρω το σύμπαν, επίτηδες κιόλας. :P

Ωραίο wallpaper :) .

Σου αρέσουν τα λουλουδάκια μου που φυτρώνουν και ανθίζουν;;;
Άμα δεν έχεις 24αρα δεν ξεφεύγεις αλλά δεν φταίει η γραμμή .. φταίει το πόσο φορτώνεις την κάρτα του ethernet. Εμένα εκεί χάνει λάδια συνήθως.

Μια χαρά κολάει αφού ειχα τα πάντα ανοιχτά! :)

Ωραίο είναι γενικά το wallpaper.
Εννοείς κάθε μέρα τα ποτίζεις και μεγαλώνουν; :P ;)

fortys]Μια χαρά κολάει αφού ειχα τα πάντα ανοιχτά! :)

Ωραίο είναι γενικά το wallpaper.
Εννοείς κάθε μέρα τα ποτίζεις και μεγαλώνουν; :P ;)

Yeap.. Aλλά θέλει τέχνη γιατί αν τα ποτίσεις παραπάνω σαπίζουν και αν τα ποτίσεις λιγότερο ξεραίνονται. Επειδή λοιπόν μου σπάσανε .. άντε μη πω τι .. τα χάκεψα και δεν ξαναχάλασαν ποτέ..Eίναι σε μόνιμο στάδιο ανάπτυξης:P

Θανούλη μου είναι ολλανδικές τουλίπες όπως παρατηρείς..

Constantinos εννοείς πως δεν είναι για άντρες...
Είναι για τα άλλα τα παιδιά... ;)