fedora 10

iannis kar | Δευ, 03/02/2009 - 10:46 | 1' | 3

καλημερα,εχω το fedora 10 αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη η αρχικη οθονη τρεμοπεζει στο κατω μερος , το ιδιο μου κανει kai οταν ανοιγω τον movie player.
το ιδιο προβλημα ειχα και στο ubuntu 8.10
σε τι μπορει να ωφειλεται ?
ευχαριστω

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλημέρα , χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι είναι θέμα drivers της κάρτας γραφικών...
ξέρεις τώρα nvidia , ati κάρτες γραφικών...

με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google βρήκα αυτό

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=37&t=1711&sid=e7240f978e9ff8f6b5d9d72803970261&start=10

στο δείχνω διότι επιλύει πρόβλημα με κάρτες γραφικών στο ubuntu ....και από ότι είδα έχεις και πρόβλημα στο ubuntu..

διάβασε προσεκτικα τι λένε εκεί και πως το λύνουνε...πρόσοχή όμως αυτοί λένε για ubuntu...

δεν γνωρίζω αν ισχύει για το fedora..

καλή τύχη...

Σ`ευχαριστω που μου απαντησες, αλλα το προβλημα υπαρχει μονο στο gnome 2.24 εχωντας το ubuntu hardy αλλα και πριν το gutsy
οπως επισης και στο fedora 9 δεν ειχα τετοιο προβλημα.
εχω ενα acer με επεξεργαστη intel και καρτα γραφικων intel media accelerator που απ`οτι ξερω ειναι πληρως συμβατες με linux , οπως αναφερω το προβλημα παρουσιαζεται μονο στο gnome 2.24 και οχι σε kde οπου ολα δουλευουν μια χαρα.

Το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στο κατω μερος της οθονης σου! Κοιτα στις ρυθμισεις των Hz για την καρτα γραφικων ή της Οθονης..!

Μετα Drivers θα ελεγα και εγω...!