μεγάλωμα χώρου του partition "/home" και του "/" εις βάρος του "/windows/D"

lebronJ | Κυρ, 03/01/2009 - 11:45 | 1' | 23

Ο σκληρός μου έχει τα εξής partitions: (και 2 λειτουργικά: Opensuse 11.0 και (σβη)Vista)

1. /windows/C 40GB NTFS
2. /windows/D 70GB NTFS
3. /home 17GB ext3
4. / 12GB ext3

θέλω λοιπόν να τα κάνω χωρίς να πειραχθούν τα αρχεία:

1. /windows/C 40GB NTFS
2. /windows/D 20GB NTFS
3. /home 47GB ext3
4. / 32GB ext3

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο;
γίνεται με liveCD και το πρόγραμμα parted;
Είναι σίγουρο ή εμπεριέχει ρίσκο;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μια χαρά γίνεται με τον τρόπο που λες.

Επειδή όμως το ρίσκο υπάρχει πάντα (όχι απαραίτητα από το parted - πες ότι κάνει μια διακοπή ΔΕΗ τη στξγμή που εκτελούνται οι εργασίες)
πάρε τουλάχιστον ένα backup από τα αρχεία που θα σου λείψουν αν γίνει κάτι...

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό που θες χωρίς να πειραχτούν τα αρχεία σου από μέσα ( που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να τους έχεις πάρει backup) γιατί θέλεις να δώσεις έξτρα χώρο στο /home που είναι ext3, από τον χώρο που έχει ο D: που είναι σε ntfs. Επίσης θέλεις να δώσεις χώρο στο τέταρτο partition ( το οποίο λογικά θα ονομάζεται hda4 και είναι 17gb που και αυτό είναι σε ext3 και θες να του δώσεις χώρο από το ntfs.

Εκτός ότι θα πρέπει λοιπόν κάποιος χώρος από τον δίσκο σου να αλλάξει σύστημα και από ntfs να γίνει ext3 ( αυτό σημαίνει ότι θα φορμαριστεί) θα πρέπει για να αλλάξεις το μέγεθος των partitions και για να πάρεις χώρο από το ntfs και να το μοιράσεις στα δύο που ακολουθούν, να μεγαλώσεις από την μία πλευρά το /home που ακουμπάει με το δίπλα partition το ntfs και να το μικρύνεις από την άλλη πλευρά που ακουμπάει με το τέταρτο partition. Αν έχεις αρχεία μέσα αυτά θα επηρεαστούν λοιπόν.
Για να καταλάβεις τι γίνεται εσύ έχεις ένα δίσκο που είναι ως εξής.

|-----ntfs40gb----|-----ntfs70gb----|----/linux home 17gb ext3----|----linux something 12gb ext3----|

Πως θα δώσεις από το δεύτερο partition χώρο στο τέταρτο; Πρέπει να μεγαλώσεις το τρίτο και μετά να πάρεις χώρο από αυτό για να το δώσεις στο τέταρτο. Α και να αλλάξεις και την μορφή του από ntfs σε ext 3. Αν την γλυτώσεις και δεν χάσεις data από το τρίτο, πως θα το κάνεις αυτό στο τέταρτο. Σκέψου επίσης ότι αν στο τέταρτο είναι το σύστημα σου του linux σου τότε εκεί θα είναι και το mbr όπου έχεις εγκαταστήσει τον grub.

Εγώ στην θέση σου θα έκανα μία νέα καθαρή εγκατάσταση και τα partitions θα τα διαμόρφωνα ως εξής:

|----ntfs40gb---|-----fat32ή ntfs 20gb mounted και στο linux μου---|---linux / (σύστημα)10 gb σε ext3----|----τα ρέστα για /home στο linux μου με ένα logical partition ενσωματωμένο για swap---|

luckyb]Μια χαρά γίνεται με τον τρόπο που λες.

Επειδή όμως το ρίσκο υπάρχει πάντα (όχι απαραίτητα από το parted - πες ότι κάνει μια διακοπή ΔΕΗ τη στξγμή που εκτελούνται οι εργασίες)
πάρε τουλάχιστον ένα backup από τα αρχεία που θα σου λείψουν αν γίνει κάτι...

Θα σου βάλω κουμπάκι για να ξέρεις πότε γράφουμε παρέα lucky μου .. Διαφωνώ και δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές να κάνει αυτήν την αλλαγή. Θα μεγαλώσει partitions και θα αλλάξει τύπο. Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές να το κάνει εκτός αν είναι εξαιρετικά έμπειρος ώστε αν του στραβώσει κάτι με το mbr να μπορεί να το μαζέψει. Από την άλλη, από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι όσες φορές έκανα τέτοιες αλλαγές έχανα πάντα data αφού δεν ξέρεις ποτέ που έχει πάει και σου έχει βάλει τα αρχεία, δηλαδή σε ποιον sector του δίσκου.
Το πρόβλημα είναι πιο μεγάλο για το τέταρτο partition και όχι για το τρίτο. Αν του χάσει κάτι από το σύστημα πως θα το φέρει μετά;

Οι απόψεις διίστανται !!
Τουλάχιστον συμφωνούμε για το backup :)

Τι να πω, όσες φορές το έχω δοκιμάσει δουλεύει μια χαρά !!
Το gparted κάνει resize και move μ'έναν μαγικό τρόπο.
Σίγουρα η καθαρή εγκατάσταση είναι μια καλύτερη λύση.
Πάντως κι έτσι μπορεί ν'ακολουθήσει τα εξής βήματα (και μετά να κυνηγάει εμένα :-p)

1. Αρχική κατάσταση:

|<-----ntfs(40GB)---->|<--------ntfs(70GB)--------->|<----ext3(17GB)---->|<-ext3(12GB)->|

2. Resize sda2 (ntfs 70GB) σε 20GB προς τα αριστερά.
Θα δημιοθργηθεί 50GB unallocated space (US)

|<-----ntfs(40GB)------>|<--ntfs(20GB)-->|<-----US(50GB)----->|<--ext3(17GB)-->|<-ext3(12GB)->|

3. Move sda3(17GB) προς τ'αριστερά και resize σε 47GB

|<-----ntfs(40GB)------>|<--ntfs(20GB)-->|<----ext3(47GB)------>|<---US(20GB)--->|<-ext3(12GB)->|

4. Resize sda4(12GB) σε 32GB

|<-------ntfs(40GB)-------->|<--ntfs(20GB)-->|<-----ext3(47GB)----->|<------ext3(32GB)------->|

Ξέχασα να πω πως αν στο fstab σου αναφέρεσαι στα uuid των κατατμήσεων για να τα κάνεις mount δεν θα δουλεύει μετά γιατί τα uuid θ'αλλάξουν

Δηλαδή αν το fstab σου μοιάζει κάπως έτσι:
UUID=45f7b78c-dc9c-4fd5-b87b-768e14f0f613 / ext3 defaults,noatime,errors=remount-ro
UUID=c2f735d9-f0fc-4464-801b-0add7e2e5f38 /home ext3 defaults,noatime
UUID=636bebbc-de12-490d-b140-c2cd7eb24888 none swap sw

θα πρέπει είτε να βάλεις τα καινιύργια uuid ή να αλλάξεις τελείως τα entries UUID=..... σε πχ /dev/sdaX

Ότι θέλετε παιδιά εγώ δεν έχω πρόβλημα. Αν lucky μου είναι ασφαλές ας το κάνει το resize. Εγώ δεν τα εμπιστεύομαι αυτά τα πράγματα και θα προτιμούσα καθαρή εγκατάσταση και σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα για το σύστημα του linux πάνω από 10 gb ( κρίμα να πάει χαμένος τόσος χώρος).
Ότι αποφασίσει όμως ο lebronJ.

( αχχ το ξέσκισες το thread lucky. Θα τις μαζέψω τις πολλές ----- γιατί ξεσκίζουν το layout) ..

Γιατί το γαμίδι το κάνει αυτό μόλις του βάλουμε ---- .. Δεν έρχεται με τίποτα.. ( μάλλον φταίει ότι είναι σε πλαίσιο code.. κοίτα τώρα το μαλακισμένο τι κάνει.. :( )

marlene]...σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα για το σύστημα του linux πάνω από 10 gb ( κρίμα να πάει χαμένος τόσος χώρος).
Ότι αποφασίσει όμως ο lebronJ.

κι εδώ συμφωνούμε :)

marlene]
( αχχ το ξέσκισες το thread lucky. Θα τις μαζέψω τις πολλές ----- γιατί ξεσκίζουν το layout) ..

Γιατί το γαμίδι το κάνει αυτό μόλις του βάλουμε ---- .. Δεν έρχεται με τίποτα.. ( μάλλον φταίει ότι είναι σε πλαίσιο code.. κοίτα τώρα το μαλακισμένο τι κάνει.. :( )

Γενικά προσέχω πριν βάλω καμιά εικόνα ή κώδικα και κάνω ένα preview. Σ'εμένα φαίνεται μια χαρά (το'βαλα έτσι για να είναι στοιχισμένο) !!
Αν όντως χάλασε το layout, βγάλε τα "pre" tags. Θα χαλάσει η στοίχιση αλλά τι να κάνουμε...
:)

Σε εμένα το βγάζει έξω από το περιθώριο για τα μηνύματα . Έχει να κάνει φαίνεται με την οθόνη αλλά έχω παρατηρήσει ότι το κάνει αυτό και σε άλλους υπολογιστές οπότε καλό είναι να μην βάζουμε ----- ~~~~ κτλ σε μεγάλη έκταση.
Τελείως μαλακία αυτό δεν ξέρω γιατί το κάνει. Α και συμβαίνει επίσης όταν η φωτογραφία είναι μεγαλύτερη από το πλαίσιο του μηνύματος οπότε εκεί μαζί με την φωτογραφία φεύγουν έξω από το πλαίσιο και τα γράμματα.
Γενικότερα αυτό το φόρουμ πάσχει.. Το αφήνω όπως είναι.. Δεν βαριέσαι..

Δεν είναι υπερβολικά πολλά τα 32gb για το /root ;;; Καλύτερα να δώσεις αυτόν τον χώρο για αποθήκευση αρχείων,νομίζω μια χαρά είναι τα 12gb που έχεις :)

--------------------
happy_linux_downloads

Όλα τα αρχεία από εγκατάσταση νέων προγραμμάτων εγκαθίστανται στο "/", έτσι δεν είναι;
'Ηδη το "/" μου έχει 8 GB γεμάτα. Έάν βάλω 2-3 βαριές εφαρμογές δεν θα γεμίσει;
Θα το κάνω 22 GB. Και τα υπόλοιπα στο /home.

Διαβάζοντας τις λύσεις που προτείνετε μου ήρθε στο μυαλό ότι πρώτο είναι το "/" στον δίσκο και μετά το "/home".
Όχι ότι αλλάζει κάτι.
Άρα κατεβάζω το liveCD του OpenSuse 11.0 και προχωρώ, αφού πάρω backUp και αντίγραφο του fstab ;
(σίγουρα η απόφαση είναι δική μου, απλά ευχηθείτε μου καλή τύχη!)

το πράγμα περιπλέχθηκε !

Έφιαξα liveCD του OpenSuse 11.1. Εκεί δεν βρήκα το gparted παρά μόνο το Partition Expert !
Εκεί είδα ότι τα δεδομένα του σκληρού μου είναι λίγο πιό μπερδεμένα :

1.dev/sda1 9,77GB unkown FAT PQSERVICE 0 1274
2.dev/sda2 39,56GB HPFS/NTFS NTFS ACER 1274 6439
3.dev/sda3 69,64GB HPFS/NTFS NTFS DATA 10366 19456
4.dev/sda4 30,07GB Extended 6440 10365
5.dev/sda5 2,01GB Linux swap Swap 6440 6701
6.dev/sda6 11,45GB Linux native Ext3 6702 8196
7.dev/sda7 16,62GB Linux native Ext3 8197 10365

Δηλαδή η σειρά είναι
1. Άγνωστο διαμέρισμα FAT,
2. /windows/C
3. /linux Swap
4. /
5. /home
6. /windows/D

κάνει το Partition Expert για την δουλειά αυτή;
Ή να φιάξω άλλο liveCD (π.χ. Ubuntu) me to gparted;
Στην συνέχεια η διαδικασία είναι πιό απλή διότι πρέπει να πειράξω μόνο το 6. /windows/D και να προσαρμώσω τα υπόλοιπα "/" και "/home" προς τα δεξιά!
καμιά ιδέα;

Ο χώρος που σου δίνει ως unkown FAT PQSERVICE 0 1274 είναι χώρος που κρατάνε τα vista για την επαναφορά τους. Δύο partitions σου δίνει, ένα για το σύστημα και ένα για τα αρχεία των vista ( κακο μοιρασμένα αφού δεν χρειάζεσαι 39,56GB για ένα σύστημα vista - να υποθέσω ότι έτσι στο έδωσαν φορμαρισμένο με τα vista από το κατάστημα;; ), τρία partitions είναι για το λίνουξ σου, και ένα ακόμα στο τέλος σαν d για τα windows.( που δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι ενωμένο με το sda3 σου αλλά στο έχει στείλει στο τέλος...)
Εγώ φίλε δεν θα έκανα με αυτόν τον δίσκο resize αλλά καθαρή εγκατάσταση, πρώτα τα vista με σωστό partitioning και μετά το linux μου.. Δεν θα επιχειρούσα να βάλω τάξη σε αυτό το αχούρι με resizing σε καμία περίπτωση.

Δεν έχει να κάνει αυτό σε κάτι. Ο δίσκος είναι μοιρασμένος σε ένα σωρό partitions κάποια εκ των οποίων είναι προφανώς περιττά. ( δηλαδή θα έπρεπε να είναι ενωμένα με άλλα ). Σε ένα καλό μοιρασμένο δίσκο θα πρέπει τα partitions να έχουν το μέγεθος που χρειάζεται για κάθε τι, ( ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο) και τα συστήματα να μην μπλέκονται μεταξύ τους. ( δεν γίνεται να έχεις λίνουξ και πριν και μετά να έχεις partitions των windows. Καθυστερείς και μπερδεύεις το σύστημα σου έτσι). Ούτε καταλαβαίνω γιατί ένα σύστημα με vista και ένα με linux έχουν 7 partitions. Γιατί να είναι κορδέλες ο δίσκος;

μα είναι λειτουργικό έτσι.

Τα (σβη)Vista τα χρησιμοποιώ μόνο 1-2 φορές το μήνα!
Το εξ ορισμού λειτουργικό σύστημά μου είναι το OpenSuse 11.
Σ'αυτό bootάρει ο σκληρός και μ'αυτό δουλεύω. Επειδή είναι laptop έτσι ήρθε φορμαρισμένο και έβαλα το Opensuse!

Κατά τα λοιπά θα σκεφτώ λιγάκι εάν θα κάνω την εγχείρηση!

ακούστε λοιπόν τα νέα απ'την εγχείρηση:
"Η εγχείρηση απέτυχε αλλά ο ασθενής επεβίωσε!"

Έφιαξα το Gparted LiveCd και προσπάθησα να κάνω resize to /windows/D, kai μετά resize ta linux partitions.

Μου έβγαλε μήνυμα: " An error occured while applying the operations"

kai σταμάτησε στο /windows/D resizing!

Δεν ξέρω εάν δοκιμάσω ξεχωριστά να κάνω apply τις διαδικασίες εάν θα δουλέψει. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι σταμάτησε στο πρώτο job (to resizing του D)

Πάντως το OpenSuse ξεκίνησε σαν να μην τρέχει τίποτε !

Για να κάνει resize πρέπει να του κάνεις χώρο. Δηλαδή πρέπει να έχεις κάποιο κενό χώρο για να κάνεις αλλαγές. Και εσύ δεν έχεις κανένα κενό χώρο μέσα στον δίσκο και έτσι δεν μπορεί να κουνήσει τίποτα.
Επειδή βλέπεις τα partitions στην σειρά δεν σημαίνει ότι έτσι είναι και πάνω στον δίσκο. Ο δίσκος δεν είναι ένα πράγμα μακρόστενο όπου του χωρίζουμε κουτάκια και του φτιάχνουμε partitions στην σειρά. Επίσης ο δίσκος δεν είναι πίτσα για να την κόψεις σε κομμάτια.
Εχει διάφορα sectors και ενώ μπορεί εσύ να τα βλέπεις στην σειρά για λόγους ευκολίας στο gparted δεν σημαίνει ότι έτσι είναι και στον δίσκο τα partitions.
Δεν σου χάλασε τίποτα γιατί δεν μετακινήθηκε τίποτα. Η συμβουλή μου είναι η ίδια .. Κάνε καθαρή εγκατάσταση και στα δύο λειτουργικά, με σωστό χώρο για κάθε partition και ανάλογο φυσικά για την χρήση που θα κάνεις σε κάθε ένα από αυτά.
Ϊσως μάλιστα να ήταν καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον που ξέρει αρκετά καλά από εγκατάσταση vista για να σου πει και πόσο να κάνεις το πρώτο partition για το σύστημα τους, γιατί τώρα που κοιτάω την κατανομή που έχεις πολλά μου φαίνονται και τα 40gb για σύστημα vista.
Ίσως να ήταν καλύτερα να δώσεις ένα 20άρι στο σύστημα των vista, 20 για τα αρχεία τους, 10 οπωσδήποτε για το σύστημα σου στο suse ( δεν θα χρειαστείς παραπάνω, αν όπως λες με full σύστημα είσαι στα 8 αποκλείεται να του δώσεις τόσες εφαρμογές που να μην σε χωράει ένα δεκάρι παρτίσιον), και τα υπόλοιπα home στο suse σου με ενσωματωμένο σαν logical ενα 2άρι ( στην χειρότερη των περιπτώσεων - και με ένα gb βολεύεσαι ) για swap.
Για τα vista πάντως δεν υπογράφω.. Ρώτα κάποιον που τα έχει εγκαταστήσει να σου πει ακριβώς πόσο θα πρέπει να κάνεις τα partitions.

Eυχαριστώ marlene για την βοήθειά σου.
Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι για μια νέα εγκατάσταση θα μου πάρει 1-2 εβδομάδες για να δουλέψουν όλα ρολόι! Έχω βάλει τόσα προγράμματα στο λίνουξ που διστάζω να το κάνω. Προτιμώ να αποθηκεύω αρχεία στο D των windows (μέσω λίνουξ) έτσι όπως είμαι παρά να ξεκινήσω απ' την αρχή. Εξ'άλλου η κατάσταση του laptop είναι υποφερτή και η περισσότερη δουλειά γίνεται στο ίντερνετ (cloud).
Άσε που δεν έχω φιάξει DVD των Vista !(όταν έκανα την αρχική εγκατάσταση πέρυσι)

Συνεχίζω να σωμφωνώ με τη marlene όσον αφορά την εγκατάσταση "from scratch" καθώς επίσης και τη διαφορετική κατανομή του χώρου σε partitions.

Το σύστημα όμως είναι δικό σου και το κάνεις ότι θέλεις :)
Μπορούμε να συνεχίσουμε λοιπόν τους πειραματισμούς (δεν χάνουμε τίποτα να προσπαθήσουμε) κι αν στην τελική δεν τα καταφέρουμε ή κάτι πάει στραβά και το καταστρέψουμε (:-p) κάθεσαι 2 βδομάδες και το ξαναστήνεις από την αρχή :)

θεωρία:
Ένας σκληρός μπορεί να χωριστεί σε 4 primary κατατμήσεις max.
Το "κόλπο" για να χωρέσουμε περισσότερα από 4 partitions είναι το τελευταίο να το κάνουμε extended κι εκεί μέσα να βάλουμε όσα θέλουμε !!
Στην περίπτωσή σου θέλουμε να επιτύχουμε το εξής:
sda1 -> 10GB FAT για recovery συστήματος (αυτό είναι κόλπο του laptop σου. Εγώ τα δικά μου recovery τα έχω σβήσει)
sda2 -> 40GB NTFS Vista
sda3 -> 20GB NTFS data
sda4 -> extened
|->sda5 -> 2GB swap
|->sda6 -> 32GB /
|->sda7 -> 47GB /home

Η πρώτη εργασία που πρέπει να κάνουμε είναι η σμίκρυνση του sda3 και η δεύτερη το μεγάλωμα του sda4
...και κολήσαμε !!

1. Καταρχήν να επιβεβαιώσουμε τα εξής:
Για να γίνει μια εργασία σε οποιοδήποτε partition αυτό ΔΕΝ πρέπει να είναι mounted.
Έτσι όταν τρέχεις το gparted και κάθε τόσο σου πετάει popup παράθυρα το σύστημα (μπορεί και να μη σου πετάει) ότι βρήκε καινούργιο σκληρό, "τι θέλεις να κάνεις ?", εσύ θα πατάς cancel.
Επίσης βεβαιώσου ότι όλα τα partition είναι unmounted.

2. Το sda3 που τώρα είναι 70GB, για να γίνει 20, δεν θα πρέπει να έχει used space περισσότερο από 15GB.
Αυτό το έβαλα τυχαία. Στην ουσία θέλουμε να το μικρύνουμε σε ένα μέγεθος το οποίο θα χωράει όλα τα δεδομένα που ήδη έχει μέσα και θα έχει και ελεύθερο χώρο για να επιτρέπει μετακινήσεις.

Δοκίμασε λοιπόν έχοντας τα 2 τελευταία θέματα υπ'όψη μπας και δούμε χαϊρι και προκοπή.
Επίσης, το gparted το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και το εμπιστεύομαι (δεν μ'εχει προδώσει ποτέ).Θα πρότεινα να κάνεις τις ενέργειες μ'αυτό (αν είναι να κατεβάσεις μια διανομή μπορείς να δοκιμάσεις sidux ή ubuntu)

πήρα την (προσωρινή) απόφαση να μην πειράξω τα παρτίσιονς.
Θα χρησιμοποιώ το /windows/D για αποθήκευση και τον εξωτερικό σκληρό μου για BackUp, διότι ως γνωστόν η αποθήκευση στο /windows/D είναι εύθραυστη.
Είναι όλα τόσο ωραία φιαγμένα που δεν ρισκάρω να τα στήσω απ' την αρχή !
Εξ'άλλου η περισσότερη δουλειά γίνεται στο cloud.
Εάν το πρόβλημα γίνει πιό πιεστικό ίσως δοκιμάσω ξανά.

Σας ευχαριστώ luckyb kai marlene για την βοήθειά σας.

Ενημερώνω την οριστική λύση του προβλήματος :

Εγκατέστησα το Opensuse 11.1 64 bit από την αρχή και έσβησα 'ολα τα win partitions κλπ....

Μετά έβαλα όλα μου τα προγράμματα από την αρχή.

Εγκατέστησα το virtualBox και μετά τα XP, τα Vista, kλπ. με USB support και όρισα shared folder ώστε να επικοινωνούν με το

OpenSuse μου.

Τα Xp τρέχουν σφαίρα μέσω virtual machine και πλέον δεν μου λείπει τίποτε!!

Όμορφη και τακτική λύση.. Congrats!

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.