nvidia drivers στο feisty7.04

ioannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 3

εγκατεστησα κανονικα τους drivers τηςnvidia την νεα εκδοση.εδωσα την εντολη glxinfo | grep render και δινει direct rendering yes nvidia 7900 gs /pci/sse2/3dnow!gl nvx conditional render,gl sgis generate mipmap,gl sgis texture lod.γιατι δεν εχω τρισδιαστατα εφε;χρειαζεται κατι αλλο να κανω;εχω εγκαταστησει και το beryl kai to compiz.επισης πως τρεχω το nvidia settings;στις ρυθμισεις στην οθονη και εμφανιση στη καρτελα υλικο γραφει καρτα γραφικων nv οδηγος nvidia.ευχαριστω εκ των προτερων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να τρέξεις Compiz, πας System > Preferences > Desktop effects και στο νέο παράθυρο ενεργοποίησε και τις δύο επιλογές.

Ο κύβος triggάρετε με ctrl-alt ( left arrow, right arrow, ή mouse click and move).

Αν και πάλι δεν τρέχει ο κύβος, άνοιξε ένα terminal (Applications -> Accesories -> Terminal). Και δώσε τις εξής εντολές:

gconftool-2 --type int --set /apps/compiz/general/screen0/options/hsize 4
gconftool-2 --type int --set /apps/compiz/general/screen0/options/number_of_desktops 1

ώστε να ενεργοποιηθούν σωστά οι επιφάνειες εργασίας.

Ευχαριστω πολυ αλλαοταν παω system δεν υπαρχουν οι επιλογες preferences>desktop.επισης οτν εδωσα την πρωτη εντολη εβγαλε Must specify alternating keys/values as arguments.τι συμβαινει;εχω το kubuntu isty 7.04.μηπως δεν εγκατεστησα σωστα τους drivers nvidia 7900gs;