puppel σε laptop μόνο με floopy και μία usb...

alexxtasi | Σάβ, 02/21/2009 - 00:08 | 2' | 12

γεια χαρά σε όλους
έκανα την ερώτηση κ σε άλλο post αλλά νομίζω πως ήταν λίγο άσχετη, γιαυτό και δεν πήρα κάποια απάντηση.
έχω ένα παλιό laptop χωρίς εξωτερικό cdrom (χαλασμένη η θύρα) και μόνο μία usb θύρα (η άλλη είναι χαλασμένη ή τελοσπάντων δεν λειτουργεί κανονικά...)
έχει επεξεργαστή pentium στα 700Mhz, 192MB RAM και 20GB HDD.
θέλω να εγκαταστήσω το puppel αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιήσω το iso (το laptop δεν κάνει boot από την usb)
δοκίμασα τo wakepup έχοντας αποθηκευσει το iso (αποσυμιεσμένο στο πρώτο partiotion του δίσκου - ntfs ) αλλά αλλά δεν έχω αποτέσεσμα (no media... ή κάτι τέτοιο...)
τι μπορω να κάνω για να εγκαταστήσω το puppel?
σας ευχαριστώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το είχα δεί, οφείλω να πω, αλλά έβαλες δύσκολα.

το laptop, έχει άλλη διανομή ή λειτουργικό?

έχεις τρόπο να κάνεις την εγκατάσταση με σύνδεση σε διαδίκτυο, με το unetbootin?

(είναι ntfs άρα να υποθέσω έχεις καί win? γιά να φορτώσει το puppel χρειάζεται να φτιάξεις boot loader. την δισκέτα δεν την είχα ποτέ καί δεν ξέρω τι εγγραφές περιέχει).

θα δω τι θα μπορέσω να βρώ.

====

the hamster's is out there

alfisti χίλια ευχαριστώ έστω κ για την υπόσχεση βοήθειας...... :)
το laptop τρέχει windows XP (πως το στήσαν...? να πιστέψω στο θεό?!!! :? ) και το θέμα είναι πως δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα windows αν πρόκειται να είναι δυνατή η εγκατάσταση του puppel...
με το unetbootin μπορώ να εγκαταστήσω μόνο το puppel σβήνοντας windows? θα κάνω μια δοκιμή πάντως και θα περιμένω νέα σου..... ;)
thanx

[Προς alfisti] Αυτό το post από το puppy linux μπορεί να τροποποιηθεί , αντί για usb να μπει σκληρός δίσκος; Install Puppy to USB from Windows

Υποθέτω πως γίνεται , και η εκκίνηση να γίνεται απο την δισκέτα.

smooth]

[Προς alfisti] Αυτό το post από το puppy linux μπορεί να τροποποιηθεί , αντί για usb να μπει σκληρός δίσκος; Install Puppy to USB from Windows

Υποθέτω πως γίνεται , και η εκκίνηση να γίνεται απο την δισκέτα.

Θεωρητικά ναί. Απλά εδώ, θα μιλάμε γιά πράγματα πού δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καί ο alexxtasi θα είναι το "πειραματόζωο"

:)

Ας μπεί πρώτα το puppel μαζί με τα xp καί μετά απλά διαγράφεις τα xp.

====

the hamster's is out there

γιατί όχι, γιά αρχή, μία frugal εγκατάσταση?

κατεβάζεις το iso στα xp καί το αποσυμπιέζεις (το 7zip το κάνει, αν θυμάμαι καλά.).

Δημιουργείς έναν φάκελο στο /c πού τον ονομάζεις puppel.

Tοποθετείς εκεί τα αρχεία πού είχε το iso.

Tώρα όμως πρέπει να αλλαχτεί ο boot loader των win με τον grub. (Στον οποίο πρέπει να προσθέσουμε εγγραφή γιά το puppel καί γιά τα win).

Ή λοιπόν χρησιμοποιείς την δισκέτα (καί γράψε ακριβώς τι μήνυμα λάθους δίνει), ή αυτόν τον οδηγό:

http://marc.herbert.free.fr/linux/win2linstall.html#loadlin-or-grub-for-nt

http://www.geocities.com/lode_leroy/grubinstall/

====

the hamster's is out there

λοιπόν...
με τη βοήθεια του unetbootin και έχοντας αποθηκεύσει το iso του puppel στο δίσκο, εγκατέστησα το puppel και έχω μια επιλογή στον boot loader. Επιλέγω puppel και όλα καλά. (το είχα φοβηθεί στην αρχή γιατί είχα δοκιμάσει το wubi για να στήσω το xubuntu αλλά μόνο η εγγραφή στον bootloader υπήρχε και τίποτα από xubuntu....). Να ευχαριστήσω το unetbootin, το puppel ή και τα δύο???? ;)

τώρα το άγχος μου είναι (άγχος γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ...) ακολουθώντας...
puppel > Προαρμογή > Εγκαταστήστε το Puppel...
απλά επιλέγω "Εσωτερικό δίσκο...", ακολουθώ το wizard και όλα καλά?
Η αλήθεια είναι πως ακολουθώντας, αναγνωρίζει τον εσωτερικό δίσκο. Τα partition του θα ήθελα να τα αλλάξω. Να χρησιμοποιήσω άφοβα το gparted και να σβήσω τα win? Ύστερα o wizard θα εγκαταστήσει το puppel στο δίσκο?
Παίζουν όλα από το μνήμη? Μη σβήσω τα partition και μετά δω καμιά μάυρη οθόνη και ψάχνομαι......... (άγχος ε? :? )

αν αυτό λύνεται... τι προτέινετε για partition? φαντάζομαι 3 primary partition :
5GB για boot
3 x 192 -> 512MB για swap
14,5GB για home
και ext2, ext ή reiserfs ???

για πειραματόζωο καλά τα πάω ε? :)

μωρέ μιά χαρά τα πας.

εγώ άλλο δεν κατάλαβα.

τι εγκατάσταση να κάνεις?

το unetbootin εγκατάσταση δεν έκανε?

σε ποιό partition είναι τα win, πού το puppel κλπ?
η εγκατάσταση από τον wizard θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν πετυχαίνει πάντα.
καλύτερη η frugall (καί σε λίγο πού θα βγεί το 4.2 θα μπορείς καί να το αναβαθμίσεις αν θες).

====

the hamster's is out there

το gparted μου δείχνει τα 2 partitions

1. -- sda1 - 12.02GB (ntfs και τα win μέσα)
2. -- sda2 - 6.61GB (fat32)

το puppel εγκαταστάθηκε στο c (καθε φορά που έκανα εκκίνηση έκανε configure του Xorg γιαυτό και νόμιζα πως έτρεχε στη μνήμη - newby again!!! 8) )
πως μπορώ να "συμμορφώσω" την εγκατάσταση και να έχω μόνο puppel με τα παραπάνω partitions (εκτός και αν προτείνεις άλλα)?

ζητάει συνέχεια ρύθμιση?
γιά ποιό λόγο?
save πού κάνει?
έχει φτιάξει φάκελο save?

στην θέση σου δεν θα βιαζόμουνα.
θα έβλεπα λίγες μέρες αν είναι όλα ok, καί στην συνέχεια, απλά τρέχοντας το puppel, θα διέγραφα τούς φακέλους των win.
καί θα έσβηνα και την εγγραφή από τον grub.
δεν χρειάζεσαι κανένα format γιά να φύγουν τα win. αρκεί η διαγραφή τους.

αργότερα, όταν συνηθίσεις το puppel, κάνεις ότι θες στα partitions.

====

the hamster's is out there

Άσχετο αλλά είδα ότι την κάνατε την ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσεις τα xp από δισκέτα και τον έχω εφαρμόσει. Η πλάκα είναι ότι αυτός είναι και ο λόγος που κόλλησα με το linux. Είναι μεγάλη μανούρα να το κάνεις αλλά υπάρχει τρόπος.

έχεις δίκιο alfisti...βιάζομαι
κανει save του session, στο αρχείο pup_save.2fs και σίγουρα λειτουργεί πιο φυσιολογικά!! (ήχος κτλ)
οπότε ακολουθώ τη συμβουλή σου και το τρέχω λίγο, έτσι να βλέπω πως συμπεριφέρεται και μετά προχωρώ στο σβήσιμο

οι ερωτήσεις μου όμως (που με κάνουν να ακούγομαι βιαστικός) ακόμα μένουν... :

1. ποιά είναι η δομή των directories του puppel? (για να ξέρω τι δε θα σβήσω). To unetbootin αποσυμπίεσε το puppel στο sda1 (12.02GB ntfs και τα win μέσα) (το sda2 - 6.61GB fat32 είναι άδειο) Στο sda1 διακρίνω τα folders των win αλλά ποιά είναι τα αρχεία του puppel? ή απλά θα είναι τα μόνα που δε θα με αφήσει να σβήσω?

2. προυπαρχει ntfs. Αλλάζοντάς το σε ext3 ή 2 δε θα χρειαστεί format? ή εννοείς πως θα αναγκαστώ να μείνω στο ntfs?

3. δε θα ήταν καλύτερο να κάνω primary partitions (boot - swap - home)? (πάλι θα χρειαστεί format ε?)

4. πως θα αλλάξω το grub menu? που το βρίσκω? με μπέρδεψε λίγο το puppy :?

marlene]Άσχετο αλλά είδα ότι την κάνατε την ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσεις τα xp από δισκέτα και τον έχω εφαρμόσει. Η πλάκα είναι ότι αυτός είναι και ο λόγος που κόλλησα με το linux. Είναι μεγάλη μανούρα να το κάνεις αλλά υπάρχει τρόπος.

όχι πως ελπίζω να το εφαρμόσω... αλλά από περιέργεια...
θα στείλεις κάποιο link?