Σύvδεση στο Internet με το Puppel 4.1.1...;

sdim | Κυρ, 02/08/2009 - 13:31 | 1' | 17

Καλημέρα σε όλους.
Δοκιμάζω το Puppel 4.1.1,και ομολογώ ότι με έχει εκπλήξει πόσα πράγματα μπορεί να κάνει κανείς με ένα τόσο μικρό (μόνο στο μάτι) λειτουργικό.Περιέχει ό,τι θα ήθελε κάποιος για όλες τις καθημερινές του ασχολίες.Επιπλέον,μπορεί να επαναφέρει παλιότερους υπολογιστές σε πλήρη χρήση,πάλι.
Μια ερώτηση,τώρα.
Προσπαθώ να συνδεθώ στο Internet,αλλά δεν τα καταφέρνω.
Λέω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό:
http://www.puppylinux.org/manuals/puppy-40/english/how-setup-internet-connection/dsl
Θα είναι ΟΚ;
Εχω ένα Siemens CL-110 router.Υπάρχει πιο σύντομος τρόπος σύνδεσης;
Υπάρχει κάποια άλλη υπόδειξη από τους έμπειρους;
Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εκανα όσα είδα παραπάνω,και ειδικά χρησιμοποιώντας το PPPoE Roaring Penguin.Προέκυψε το εξής:

...Timed Out
/usr/sbin/pppoe-start:line 191 :13258 Terminated $ CONNECT "$@">/dev/null 2>&1
Press ENTER key to continue:

Και φυσικά δεν συνδέθηκε...

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6
CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

ασύρματα ή με ... σύρμα? :)

όπως καί νάχει:

από μενού, πήγαινε στον network wizard -βοηθός σύνδεσης- old version (δουλεύει καλύτερα).

αν έχει βρεί τις συσκευές σου πρέπει να εμφανιστούν στο πρώτο παράθυρο.
επιλέγεις αυτήν πού θέλεις (μπορεί να είναι καί μία), καί επιλέγεις autodhcp.

(αν είναι ασύρματο θα μεσολαβήσει ένα παράθυρο πού θα πρέπει να δώσεις τον wpa κωδικό σου).

http://www.puppylinux.org/manuals/puppy-40/english/how-setup-internet-connection/wlan
(περίπου όπως εδώ).

====

the hamster's is out there

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εχω ενσύρματο router.
Το έκανα όπως πρότεινες,όντως μου έβγαλε μήνυμα ότι ήταν επιτυχημένη η σύνδεση,αλλά δεν ανοίγει καμμία σελίδα του Firefox.Anyway,ευχαριστώ για τη βοήθεια.Ισως το puppy δεν είναι έτοιμο ακόμη για την αυτόματη σύνδεση όπως όλα τα άλλα distros...Και ίσως μας έχει καλομάθει γενικά το linux με το out of the box plug'n'play...

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6
CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

Εφ'οσον βλέπει τη κάρτα του ενσύρματου ,τότε ψάχτο λίγο!!!
Κοίτα το εικονίδειο κάτω στη μπάρα εργασίας πρέπει οι δύο υπολογιστές να αναβοσβήνουν με πράσινο χρώμα.
Αν έχεις win μπες απο εκεί στο rooter και βρές την IP και Primary DNS , Secondary DNS και αντέγραψετα στο STATIC IP εμένα έτσι μου δούλεψε!!!

Φίλε dimits,όντως αναβοσβήνουν τα εικονίδια στην κάτω μπάρα,αλλά να ρωτήσω:
Δηλαδή,αντί να βάλω το dhcp αυτόματα,να του δώσω τις τιμές που έχω από τη σύνδεσή μου (IP,primary /secondary dns);
Και εάν υποθέσουμε ότι εγκαθίσταται μόνιμα σε pc το Puppel,δεν πιστεύω να θέλει κάθε φορά την ίδια διαδικασία...;

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6
CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

Bασικά στο τέλος, οταν κάνεις log out πρέπει να κάνεις save to usb στην επόμενη επανεκίνηση θα δουλεύει αυτόματα!!!

OK.Θα δω εάν μπορώ να βρω τα σωστά νούμερα που θέλει.
Ευχαριστώ.

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6
CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

Παιδιά,αυτό ήταν.Πείστηκα πλέον ότι δεν γίνεται.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ένας μέτριος ή μη γνώστης του Linux θα μπορέσει να συνδεθεί...Αποθαρρύνεται με το όλο σκηνικό...Και να φανταστείτε ότι ασχολούμαι με Linux εδώ και 1,5 χρόνο περίπου...
Ο,τι νούμερο κι αν έδωσα,πάντα κάτι έβγαινε λάθος...
Ασε που η IP δεν είναι static,οπότε,τι να δώσω εκεί;
Τέλος πάντων,ευχαριστώ για τη βοήθεια,αλλά ομολογώ ότι το συγκεκριμένο feature του Puppy γενικότερα,θέλει αναθεώρηση...

MB:Asus P5L-MX / HD1:320 GB-->WinXP SP2 / HD2:250 GB-->Linux Mint 6
CPU:3.00 GHz / RAM:2,0 GB / VGA:Asus NVidia GeForce 8500 GT

Καλησπέρα και συγχαρητ'ηρια για αυτό που κάνετε. Το πρόβλημα που έχω με την σύνδεση στο νετ είναι ότι μετά από κάθε επανεκκίνηση αναγκάζομαι να τρέχω τον Βοηθό δικτύου (παλαιά έκδοση) δηλώνοντας eth0 και auto dhcp. Ενημερωτικά κάθε άλλη αλλαγή στο puppel σώζεται κανονικά.
ΥΓ: Προερχόμενος από όλες τις εκδόσεις των windows :sick: (εκτός σβιστα) και από ubuntu αυτό που θέλω να πω είναι ότι το PUPPEL είναι ότι πιο ευκολο έχω συναντήσει.

μόλις κάνεις το scan, εκεί πού βάζεις κωδικό δικτύου σου, κάτω αριστερά έχει save.
επέλεξέ το.

====

the hamster's is out there

alfisti]μόλις κάνεις το scan, εκεί πού βάζεις κωδικό δικτύου σου, κάτω αριστερά έχει save.
επέλεξέ το.

====

the hamster's is out there

Το κάνω κάθε φορά.....
Ubuntu 8.10 (Gnome) 32bit και puppel 4.1.1 σε TURBO-X (Clevo) D4V RAM 512MB │ ATI Radeon 9600 PRO (M10) │ Intel P4 2,8Ghz │ TFT 15.0"

κάτι δεν κάνεις καλά (μάλλον).

μόλις κάνεις την ρύθμιση, δημιουργούνται τα απαραίτητα αρχεία, στον φάκελο
/etc/network wizard/wireless/profiles καί wpa_profiles.

κράτα τα καί στην επόμενη επανεκκίνηση, βάλτα μόνος στούς 2 φακέλους.
κάνε επανεκκίνηση. λογικά θα έχουν σωθεί καί θα συνδέεσαι αυτόματα.

(λέω γιά αύρματη)

====

the hamster's is out there

alfisti]κάτι δεν κάνεις καλά (μάλλον).

μόλις κάνεις την ρύθμιση, δημιουργούνται τα απαραίτητα αρχεία, στον φάκελο
/etc/network wizard/wireless/profiles καί wpa_profiles.

κράτα τα καί στην επόμενη επανεκκίνηση, βάλτα μόνος στούς 2 φακέλους.
κάνε επανεκκίνηση. λογικά θα έχουν σωθεί καί θα συνδέεσαι αυτόματα.

(λέω γιά αύρματη)

====

the hamster's is out there

Eimai me sirma, na balo to eth0mode sto /etc?

Ubuntu 8.10 (Gnome) 32bit και puppel 4.1.1 σε TURBO-X (Clevo) D4V RAM 512MB │ ATI Radeon 9600 PRO (M10) │ Intel P4 2,8Ghz │ TFT 15.0"

μόλις κάνεις σύνδεση, κάνε copy κάπου τον φάκελο /etc/network wizard.

στην επόμενη εκκίνηση, κράτα -γιά back up- πάλι τον φάκελο, καί άλλαξέ τον με τον προηγούμενο (πού έχει τα αρχεία της σύνδεσής σου).

λογικά θα είσαι ok στην επόμενη εκκίνηση.

====

the hamster's is out there

Telika auto pou katalaba einai oti to router prepei na einai anoixto prin to boot, sosto? (mono etsi moy kratise rithmiseis)
Sorry gia ta greeklish, to psaxno kai ayto...

Ubuntu 8.10 (Gnome) 32bit και puppel 4.1.1 σε TURBO-X (Clevo) D4V RAM 512MB │ ATI Radeon 9600 PRO (M10) │ Intel P4 2,8Ghz │ TFT 15.0"

alfisti]σωστότατο.

====

the hamster's is out there

;) Eυχαριστώ πολύ alfisti.

Ubuntu 8.10 (Gnome) 32bit και puppel 4.1.1 σε TURBO-X (Clevo) D4V RAM 512MB │ ATI Radeon 9600 PRO (M10) │ Intel P4 2,8Ghz │ TFT 15.0"