PUPPEL σέ θρίλερ!!!!

dimits | Παρ, 02/06/2009 - 23:32 | 3' | 5

Διάβαζα σε άλλα post δέν κάνει αύτο .....δεν κάνει το άλλο,δεν μπαίνει ....δεν μπούταρει και έλεγα πω πω ατύχια!!!Να σου σύμβαινουν τέτοια είναι οτι χείροτερο!!!
Πραγματικά δεν περίμενα οτι θα μου τύχαινε κάτι ανάλογο.(Πολλύ χειρότερο!!)
Θέλοντας να φτιάξω μία όμορφη συλλογή απο bootable usb είχε έρθει η σείρα του puppel.
Tο βρήκα το κατέβασα,το έκαψα,το ξανάκαψα τίποτα....πάντα έμενα στο boot the kernel και τίποτα άλλο ούτε κέρσορας ούτε εντόλες!! :-( :sad:
Είπα δεν μπορεί κάτι δεν κάνω σωστά.Περιπλανηθείς στο forum είδα το κουτάβι να περιμένει απο το dvd του περιοδικού αυτό είναι...
Την επομένη κιόλας είχα ρίξει τη β΄ πλευρά και περίμενα γεμάτος αγωνία,όμως κουτάβι πουθενά στον αντίποδα το γνωστό boot the kernel :-( :sad:
Έχοντας φτάσει αισίως στην τέταρτη ημέρα χωρίς κατοικίδιο είδα ένα post ενός συνφορούμιτη που έλεγε για διπλή εγκατάσταση μαζί με sindux.Eίπα να το δοκιμάσω έχοντας ήδη το δεύτερο.Έκανα τις εντολές κατά γράμμα ,boot το usb στο pc ....
Sindux και τρελό κουτάβι στις επιλογές enter στο δεύτερο...το αγαπημένο πλέον
boot the kernel :-( :sad:
Σίγουρα η πιθανότητα να τα παρατήσεις δεν είναι η συνιστώσα!!!
Σκέφτηκα να τρέξω το cd σε άλλο pc και απο εκεί να κάνω εγκατάσταση σε usb!!
Δεν έχασα καιρό άμμεση επίσκεψη σε φίλο με HP για το πείραμα.Με τα ίδια cd που είχα το κουτάβι γάβγισε!!! :)
Το έκανα live usb εύκολα ,το ερώτημα ήταν αν στο δικό μου pc θα μπούταρε??:?
Τί λέτε ?? boot the kernel :-( :sad:
Παρ΄ ολα αυτά στον δικό μου Toshiba A200 satteline μπόρεσα και έκανα εγκατάσταση
στο Puppy 4.1.2 μπορεί να μην είναι ελληνικό όμως για μένα είναι ένα κουταβάκι!!!!!!!!!!!! :):):)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

λοιπόοοοον!

μού κάνει εντύπωση γιατί έχουν ίδιο πυρήνα. ας είναι.

το 412 είναι ίδιο με το 411. ένα bug όχι ουσιώδες είχε διορθωθεί.
να σού (σας) πω γιατί δεν βγήκε ποτέ σε puppel? δεν ανέβαινε πουθενά το iso. όσες φορές κι αν το προσπάθησα, σε διάφορους servers, με διαφορετικά iso, πάντα σταμάταγε στο 25%.

αν θες, γίνεται πανεύκολα ελληνικό.

1. εγκατάσταση αυτά τα πακέτα (με κλικ)
http://rapidshare.com/files/171890650/grtranslationPuppy41.pet
http://rapidshare.com/files/165444943/gxmessage.pet

επιλέγεις από το choose locale τα ελληνικά.
δεξί κλικ σε οποιοδήποτε εικονίδιο καί πας στο rox options. επιλέγεις ελληνικά.

επανεκίνηση τού jwm και startx από το μενού καί είσαι ok.

αν θες ελληνικά σε κονσόλα, εγκατάσταση:
http://rapidshare.com/files/167629893/sakura-1.0.5-i486.pet

Δοκίμασέτο αν θες πρώτα σε livecd, ή κράτα backup τον save φάκελο, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά -ή αν αυτήν την στιγμή κάτι ξεχνάω-, να το επαναφέρεις.

====

the hamster's is out there

Eυχαριστώ alfi!!Να σε ενημερώσω:
Οσον αφορά το puppy έχω ακριβώς αυτήν την διανόμη Puppy Linux 4.1.2 k2.6.21.7 (x86 PC) - 95MB
Έφτιαξα τη συλλογή απο τα usb (puppy, puppel,minime,sindux,happy)όμως το puppel και το minime
δεν παίζουν στο δικό μου pc μπουτάρουν κανονικά σε πολλά άλλα!!!!(μάλλον λόγω μητρικής καθώς τα υπολοιπα
είναι σχεδόν ίδια)
Ερώτηση μία κάρτα δικτύου usb συμβατή με τα περισσότερα??
Kατι για το happy???;) ;)

Σίγουρα η επιμονή είναι αυτή που κερδίζει!!!!Αν δεν είχα φτιάξει αυτό το post ,δεν θα με είχε βοηθείσει o alfi!!!(Δουλέψαν όλα κανονικότατα)
Έτσι το puppy το κάναμε puppel!!!!! :) :-) :-)

καί τελικά σού δουλεύει ο παλιός πυρήνας.

τα άλλα έχουν 2.6.25.

====

the hamster's is out there

Ναί είναι πολλύ καλό!!!!
Ερώτηση μία κάρτα δικτύου usb (ασύρματη)συμβατή με τα περισσότερα??(puppy, puppel,minime,sindux,happy)
Kατι για το happy???(οτιδήποτε ,αν γίνετε ελληνικό,πληροφορίες):) :)