Debian testing: Apt-get autoremove που βγάζει από το σύστημα τις εφαρμογές...!

marlene | Παρ, 01/30/2009 - 12:08 | 2' | 12

Kόντεψα να καταστραφώ. Σε ένα απλό apt-get autoremove για να ελαφρύνω λίγο στο σύστημα αυτό άρχισε να απεγκαθιστά τις εφαρμογές από τον υπολογιστή.
Είχα αφαιρέσει το evolution, το ekiga και μαζί τους έφυγε και το gnome-desktop-environment που υποτίθεται ότι είναι meta package και οτι δεν επηρεάζει το σύστημα. Ναι ;;; πως το θέλετε;;;
Στο επόμενο apt-get autoremove άρχισε να σουτάρει όλα τα πακέτα που σχετιζόντουσαν με το gnome αλλά όχι να τα διώχνει να τα απεγκαθιστά κανονικά. Ξαφνικά είδα το σύστημα να αρχίζει να χάνει μπάρες, μενού και εικονίδια και ευτυχώς το πρόλαβα πριν διαλυθεί εντελώς το γραφικό του..

Τι μπορώ να κάνω για να το συνεφέρω;;; ( το autoremove όχι το σύστημα.. αυτό το συνέφερα..)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν φταίει σε κάτι το autoremove... Αν εσύ (ή ο debian installer κατά την εγκατάσταση) εγκατέστησες το πακέτο gnome-desktop-environment, αναγκάζοντας έτσι το apt να τραβήξει όλο το gnome μαζί του, τότε όλα τα πακέτα, εκτός του ίδιου του gnome-desktop-environment, θα είναι μαρκαρισμένα σαν "auto-installed" λόγω εξαρτήσεων. Τη στιγμή που θα βγάλεις το πακέτο που ήταν ο λόγος που εγκαταστάθηκαν, τότε στο επόμενο autoremove θα φύγουν.

Είναι χρέος του διαχειριστή του συστήματος να ελέγχει τι πρόκειται να κάνει μια εντολή του apt πριν πατήσει "Yes". Σωστά;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

gnu_labis]Δεν φταίει σε κάτι το autoremove... Αν εσύ (ή ο debian installer κατά την εγκατάσταση) εγκατέστησες το πακέτο gnome-desktop-environment, αναγκάζοντας έτσι το apt να τραβήξει όλο το gnome μαζί του, τότε όλα τα πακέτα, εκτός του ίδιου του gnome-desktop-environment, θα είναι μαρκαρισμένα σαν "auto-installed" λόγω εξαρτήσεων. Τη στιγμή που θα βγάλεις το πακέτο που ήταν ο λόγος που εγκαταστάθηκαν, τότε στο επόμενο autoremove θα φύγουν.

Είναι χρέος του διαχειριστή του συστήματος να ελέγχει τι πρόκειται να κάνει μια εντολή του apt πριν πατήσει "Yes". Σωστά;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Μα στην εγκατάσταση έβαλα το γραφικό περιβάλλον. Αν δεν το έβαζα δεν θα είχε...(???)
Ωραία.. τι μπορώ να κάνω τώρα;

Μονο με το aptitute θα βγάλεις άκρη μου φαίνεται

apt-get remove evolution

aptitude keep all

Υπάρχει και η επιλογή του

aptitude unmarkauto ονομα_πακέτου

η οποία δηλώνει ένα πακέτο οτι δεν εγκαταστάθηκε μόνο του αλλά χειροκίνητα. Δε ξέρω αν μπλέξεις χειρότερα όμως έτσι, εχει πολλές εξαρτήσεις το gnome-desktop-environment.

marlene]
Μα στην εγκατάσταση έβαλα το γραφικό περιβάλλον. Αν δεν το έβαζα δεν θα είχε...(???)

Όχι, δεν θα είχε. Μην ξεχνάς ότι μια από τις βασικές αρχές του debian είναι ότι δεν υποθέτει τίποτα για τον χρήστη που το εγκαθιστά, κ υποστηρίζει ό,τι είδους υπολογιστή έχει φτιάξει άνθρωπος. Μπορεί ο χρήστης να είναι ένας administrator ο οποίος στήνει το νέο server του, ή κάποιος προγραμματιστής που ετοιμάζει το νέο του λειτουργικό για μια φορητή συσκευή ιατρικής διάγνωσης, ή ένας ερυνητής που ετοιμάζει το νέο του cluster για τη μελέτη του Χ φαινομένου. Ή μπορεί πάλι να είναι ο τυπικός οικιακός χρήστης που θέλει γραφικό περιβάλλον, multimedia, internet κλπ

Το ερώτημα για μένα είναι, ποιο είναι το πρόβλημα σου; Ότι δεν μπορείς να δώσεις autoremove? Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά αν επιμένεις, τότε πρέπει να αφαιρέσεις το autoinstall "flag" από τα πακέτα που δε θες να διώξει το autoremove. Ο μόνος τρόπος που ξέρω γι'αυτό είναι το aptitude. Αν δεν το έχεις το εγκαθιστάς κ το τρέχεις με sudo. Στο περιβάλλον που θα σου ανοίξει, πατάς "?" κ θα σου βγάλει τη λίστα με τις συντομεύσεις. Αν κατέβεις λίγο θα δεις ότι αφαιρείς το autoinstall από ένα πακέτο πατώντας το "m".

Τώρα προτείνω το εξής:

1. Πατάς "q" για να φύγεις από το help.

2. Πατάς "l" (αγγλικό "λ") για να φτιάξεις ένα νέο "παράθυρο" στο aptitude όπου θα σου δείχνει τα αποτελέσματα ενός search.

3. Στο πλαίσιο διαλόγου γράφεις "~Μ", το οποίο αντίστοιχει σε "δείξε μου όλα τα auto-installed πακέτα"

4. Τα αποτελέσματα είναι οργανωμένα σε κατηγορίες, τις οποίες μπορείς να "ανοίξεις" ή να "κλείσεις" πατώντας Enter.

5. Πηγαίνοντας απλά με τα βελάκια πάνω από ένα πακέτο κ πατώντας "m" του αφαιρείς το "flag". Θα πρέπει να δεις να φεύγει το "Α" από την αρχή της γραμμής στην οποία βρίσκεσαι.

6. Το αντίστροφο γίνεται πατώντας "Μ" (set autoinstalled flag)

7. Αν πατήσεις "m" πάνω σε μια κατηγορία (πχ installed->GNOME) τότε θα αφαιρέσεις το flag από όλη την κατηγορία με μια κίνηση.

8. Undo κάνεις με CTRL-U

9. Έχει κ ένα μενού πάνω-πάνω το παράθυρο του aptitude, μπορείς να το ανοίξεις με F10.

10. Για απορίες κοίτα στο μενού, ή ξαναδώσε "?" να δεις πάλι τις συντομεύσεις.

edit: κ κάτι τελευταίο...

Το gnome-desktop-environment εξαρτάται από τα ακόλουθα:

dimitris@gibbons:~$ apt-cache depends gnome-desktop-environment
gnome-desktop-environment
Depends: gnome-core
Depends: alacarte
Depends: cheese
Depends: deskbar-applet
Depends: dmz-cursor-theme
Depends: ekiga
Depends: empathy
|Depends: epiphany-browser
Depends:
epiphany-gecko
epiphany-webkit
galeon
icedove-gnome-support
iceweasel-gnome-support
Depends: evince
Depends: evolution
Depends: evolution-data-server
Depends: fast-user-switch-applet
Depends: file-roller
Depends: gcalctool
Depends: gconf-editor
Depends: gdm
Depends: gnome-backgrounds
Depends: gnome-about
Depends: gnome-keyring
Depends: gnome-media
Depends: gnome-netstatus-applet
Depends: gnome-nettool
Depends: gnome-power-manager
Depends: gnome-screensaver
Depends: gnome-system-monitor
Depends: gnome-system-tools
Depends: gnome-network-admin
Depends: gnome-themes
Depends: gnome-user-guide
Depends: gnome-utils
Depends: gnome-volume-manager
Depends: gstreamer0.10-alsa
Depends: gstreamer0.10-plugins-base
Depends: gstreamer0.10-plugins-good
Depends: gstreamer0.10-tools
Depends: gtk2-engines
Depends: gucharmap
Depends: gvfs-backends
Depends: gvfs-bin
Depends: nautilus-cd-burner
Depends: seahorse
Depends:
Depends: sound-juicer
Depends: swfdec-gnome
|Depends: totem-gstreamer
Depends: totem-xine
Depends: totem-plugins
Depends: vinagre
Depends: vino
Depends: zenity
Depends: libgnomevfs2-extra
Depends: libgnome2-perl
Depends: desktop-base
Depends: gksu
Suggests: gnome-dbg
Recommends: gnome-accessibility
Recommends: gnome-games

Αν ξεμαρκάρεις αυτά τα πακέτα (ή όποια από αυτά θες να κρατήσεις) θα είσαι εντάξει.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Nice .. θα το δοκιμάσω και θα σας πω τι κατάφερα. Ευχαριστώ πολύ πολυ.. Πάντως για να μην απογοητεύεστε το σύστημα το έχω φέρει σε τέτοιο σημείο που έχει εγκατεστημένα ακόμα και τα θέματα και τα μενού του ubuntu ultimate και το mint menu (!!! πάει λάλησα ). Aν λύσω αυτά τα δύο προβληματάκια θα το έχω φέρει όπως ακριβώς μου αρέσει και με τις καινούργιες εκδόσεις των πακέτων αφού του έχω βάλει να παίρνει και πακέτα και από τα experimental repos ( με τον Centient κάναμε το apt-pinning και το φτιάξαμε).
Όσο για το Debian είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τα Debian -based.. Το pc πετάει και η κατανάλωση μνήμης είναι μηδενική. Ούτε καν το swap δεν χρησιμοποιεί κάτι που συνέβαινε με όλα τα debian based λειτουργικά που είχα. Μιλάμε πετάει. Για αυτό δεν το έχω παρατήσει και το παλεύω να το φέρω.

Λοιπόν .. έβγαλα το flag από όλα. ( και ο Θεός βοηθός.) Ελπίζω ότι έτσι θα κάνει autoremove μόνο όσα θα έχω αφαιρέσει από το σύστημα ή κανένα αλλά οπωσδήποτε δεν θα σουτάρει τις εφαρμογές από μέσα.
Τώρα .. Μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιο εδώ το /etc/hosts του;
Κάτι θέλω να τσεκάρω και θέλω να δω πως το έχει διαμορφώσει στα άλλα συστήματα.

/etc/hosts

127.0.0.1 localhost
192.168.1.1 homepc.lan homepc

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

marlene]
Όσο για το Debian είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τα Debian -based.. Το pc πετάει και η κατανάλωση μνήμης είναι μηδενική. Ούτε καν το swap δεν χρησιμοποιεί κάτι που συνέβαινε με όλα τα debian based λειτουργικά που είχα. Μιλάμε πετάει. Για αυτό δεν το έχω παρατήσει και το παλεύω να το φέρω.

δεν μπορώ πλέον, παρά να συμφωνήσω. κανένα κόλημα ή καθυστέρηση ακόμα καί μετά από ώρες λειτουργίας, καί μάλλον (?) ίσως (?) αίσθησή μου είναι (?) είναι καί ένα κλικ πιό γρήγορο από το sidux. αααααχ! νάχε καί τα σκριπτάκια τού sidux γιά upgrade κλπ. καί θάταν τέλειο.  (χε, χε! έχει gnome όμως   :)  )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ρε παιδιά μην τρέχετε καθόλου αυτό το απολειφάδι τον apt..
το official είναι πλέον το aptitude

Άμα κάνω εγώ aptitude θα φύγει όλο το γραφικό.. Άσε δεν θα πάρω.. :D

Είναι καθαρά ζήτημα των marked

auto και no-auto πακέτων να το ξέρεις αυτό.

Δοκίμασε να κάνεις ένα

dpkg -l(L μικρό είναι αυτό)

δές τα πακέτα του gnome που φοράς και μάρκαρε τα ως no-auto.

arkara]

Είναι καθαρά ζήτημα των marked

auto και no-auto πακέτων να το ξέρεις αυτό.

Δοκίμασε να κάνεις ένα

dpkg -l(L μικρό είναι αυτό)

δές τα πακέτα του gnome που φοράς και μάρκαρε τα ως no-auto.

Τα έχω κάνει όλα no auto αλλά και πάλι όταν του δώσω aptitude πάει και βρίσκει πακέτα που αντί να τα κάνει auto remove πάει να τα σουτάρει.
Έχω χώρο οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπω στην διαδικασία. Απλά καλού κακού τα ξεμαρκαρα όλα .. ή έτσι νομίζω τέλος πάντων..