Προβλημα με apache

tek640 | Σάβ, 01/24/2009 - 22:06 | 1' | 6

Εχω εγκαταστησει τον apache και για καποιο λογο (κατι πειραξα μαλλον αλλα δεν θυμαμαι τι) οταν στον firefox παω να ανοιξω το http://localhost μου βγαζει το μηνυμα:
Not Found
The requested URL / was not found on this server.
Apache/2.2.9 (Ubuntu) PHP/5.2.6-2ubuntu4 with Suhosin-Patch Server at localhost Port 80

Πως μπορω να το διορθωσω το προβλημα?

Το ανακαλυψα τυχαια οταν προσπαθησα να εγκαταστησω το jinzora συμφωνα με τις οδηγιες στο τευχος 21.
Θυμαμαι οτι με το http://localhost ανοιγε η σελιδα "It works".

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από το μήνυμα που σε βγάζει νομίζω ότι απλά δε βρίσκει το αρχείο index.html / index.php. Στο Debian η τοποθεσία που "δείχνει" το localhost είναι το /var/www.
Δοκίμασε ένα ls /var/www
Αν δεν εμφανιστεί κάτι σε index.*
δοκίμασε να δώσεις κάτι του στυλ
sudo echo "Hallo World" >> /var/www/index.html

Αν μετά από αυτό στο localhost βλέπεις το Hallo World όλα είναι καλά. Αλλιώς κάποιο πρόβλημα έχουν οι ρυθμίσεις του Apache...

Όλα αυτά υποθέτουν ότι το default site στο οποίο "δείχνει" ο Apache είναι το /var/www/ , αλλιώς δεν έχουν νόημα.

Δοκίμασέ το και βλέπουμε.

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Το αρχειο index.html υπαρχει.
Υπαρχει τροπος να επαναφερω τις αρχικες ρυθμισεις στον apache ?

Επειδή το ξανακοίταξα λίγο χθες δες τι σε δίνει η εντολή
ls /etc/apache2/sites-enabled

Γενικά για να ξαναεπαναφερθούν αρχικές ρυθμίσεις σε Debian-οειδείς διανομές δίνουμε σαν root

dpkg-reconfigure όνομα-πακέτου

από Ubuntu για τον apache λογικά
sudo dpkg-reconfigure apache2

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Στο φακελο /etc/apache2/sites-enabled υπαρχει μονο το 000-default οπου ειναι κειμενο και δεν εχει τιποτα μεσα,το κενο.
Με την εντολη που ειπες δεν εγινε τιποτα παλι.Απεγκατεστησα τον apache τον ξαναεγκατεστησα αλλα παλι δεν εγινε κατι.

Το οτι εχω εγκαταστησει το webmin παιζει ρολο?

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο κει για να επαναφερω τις αρχικες ρυθμισεις?

Κανονικά το 000-default δεν πρέπει να είναι κενό.

Η λογική είναι ότι στο φάκελο /etc/apache2/sites-available υπάρχουν κάποιες διαθέσιμες ρυθμίσεις για το τι θα βλέπει ο apache σαν site και ότι από αυτά υπάρχει στο φάκελο ../sites-enabled είναι αυτά που λειτουργούν.

Κανονικά στον sites-enabled υπάρχουν links για τα αρχεία του sites-available

Δοκίμασε να ανοίξεις το 000-default και να κάνεις paste τα περιεχόμενα του παρακάτω:

temp - rapidshare direct link
(text αρχείο ούτε 1kb)

Είναι το δικό μου 000-default. Μετά κάνεις restart τον apache ( σαν root δίνεις /etc/init.d/apache2 restart ) και βλέπουμε...

Δε λέω να κάνεις copy το temp στο 000-default γιατί νομίζω ότι πρέπει να γίνει copy αλλού (στο /etc/apache2/sites-available/default σε Debian) οπότε μην το ρισκάρεις. Αν ανοίξεις το 000-default και του κάνεις paste τα περιεχόμενα του temp θα γίνει σωστά η δουλειά (είτε είναι link το αρχείο 000-default είτε όχι).

σημ1. όταν λέω ότι κάτι πρέπει να γίνει σαν root στο Debian σημαίνει να δώσουμε
su root
-password root χρήστη-

στο Ubuntu νομίζω ότι αυτό δε δουλεύει και δίνουμε απλά την εντολή με sudo πχ
sudo /etc/init.d/apache2 restart
-password χρήστη-

σημ2. Το Webmin πρώτη φορά το ακούω οπότε δεν ξέρω...

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Φιλε shortmanikos αυτο ηταν τελικα.Μολις εκανα επικολληση το κειμενο και restart δουλεψε.Το θεμα ειναι πως χαθηκαν οι ρυθμισεις απο κει?
Απο οτι διαβασα ομως σε καποια αλλα φορουμ μαλλον τον default server δεν πρεπει να τον πειραζω αλλα να φτιαξω εναν virtual server αμα θελω να παιζω.
Σε ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σου.