Μαύρη οθόνη

smooth | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 5

Έχω XP και Ubuntu 7.04 σε ξεχωριστά partitions. Όλα πήγαιναν καλά (εκτός του wifi router Thomson Speedtouch 585i v6) μέχρι που κάποια στιγμή στο ξεκίνημα μου βγάζει μαύρη οθόνη και αυτά:

Starting up...

Loading, please wait...

kinit:name_to_dev_t(/dev/disk/by-uuid/c7c2ccbc-18c3-4137-9 cb2-f5cc7220f73) = hdb2(3,66)

kinit:trying to resume from /dev/disk/by-uuid/c7c2ccbc-18c3-4137-9cb2-f5cc7220f73

kinit: no resume image, doing normal boot... 

και μετά τίποτα.Δεν μπαίνει στο γραφικό περιβάλλον. Έψαξα στα forum του Ubuntu , πολλοί το έχουν πάθει  αλλά δεν ξέρουν τι είναι.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Να το bug:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/103148
Να και μια πιθανή λύση

Τι έχεις στο /hdb2, swap;

Έλεγξε ότι στο /etc/initramfs-tools/conf.d/resume η γραμμή  RESUME
γράφει όλο το μακρυνάρι:
RESUME=c7c2ccbc-18c3-4137-9 cb2-f5cc7220f73

Αν έχεις swap στο hdb2, δώσε

sudo fdisk -l | grep swap
sudo vol_id -u /dev/hdb2

Σημείωσε το νέο μακρυνάρι και αντέγραψέ το στη γραμμή RESUME=
του /etc/initramfs-tools/conf.d/resume.  Κοντολογίς θα πρέπει στο αρχείο /etc/μπλα-μπλα/resume να έχεις το ίδιο μακρυνάρι που εμφανίζει η παραπάνω εντολή vol_id.

Τέλος, δώσε
sudo update-initramfs -u

Κάνε επανεκκίνηση και μετά δώσε:
swapon -s
ls -la /dev/disk/by-uuid/

για να δεις ότι όλα είναι οκ.

Plz, όταν αλλάζεις θέμα, κάνε καινούρια καταχώρηση στο forum, γιατί διαφορετικά είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει ο άλλος ότι σε ένα θέμα "μαύρη οθόνη", εσύ ρωτάς για Speedtouch router

Μολις φτιάξεις καινούριο θέμα, θα διαγράψω την απάντησή σου.
linuxformat2007-5-24 18:28:8

Έχετε δίκιο, απλώς έτυχαν πολλά προβλήματα μαζί. Για να ανακεφαλαιώσω το θέμα παραμένει Μαύρη οθόνη γιατί:
1)έβαλα Kunbutu 7.04 από την αρχή
2)όλα δούλευαν κανονικά
3)Το PPPoE δούλεψε (θα σας πω σε άλλο post)
4)Έχω την παλιά κάρτα NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X GP4 , και μόλις εγκατέστησα το driver της (για το Beryl) από το site της NVIDIA  όλα  μαύρισαν πάλι. Έχω δοκιμάσει πολλές λύσεις αλλά τίποτα (συμπεριλαμβανομένου και της παραπάνω πρότασης).Είδα πως πολλοί έχουν πρόβλημα με την συγκεκριμένη κάρτα.

δοκιμασε καποιον παλιοτερο driver της nvidia.γενικα παντως αν μετα την εγκατασταση των driver δεν μπορεις να μπεις σε γραφικο περιβαλλων μπες σε recovery console και δωσε sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg και απο εκει πατα οκ και enter στον wizard που θα εμφανιστει(δεν χρειαζετε να αλαξεις τιποτα) και μετα δινεις και ενα exit και εισαι οκ

smooth, έχεις εγκαταστήσει το σωστό driver; Για την κάρτα σου, αυτός λέγεται
nvidia-legacy

και μπορείς να τον βάλεις από το Synaptic (κάνε Search αφού έχεις ενεργοποιήσει τα Multiverse/Universe repos)