Sidux:Βοηθηστε!! Πρωτες εντολες !! Δουλεύει ρολόι!!

dimits | Τετ, 01/21/2009 - 13:07 | 1' | 83

Γεια χαρα σε ολους !!!Γραφω μεσα απο το sidux (φλασακι 8 giga)!!Πολλυ ενδιαφερον!!Δωστε μου τις πρωτες εντολες!!Πιστευω οτι μου λειπει menu > utilities > metapackage-installer......

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έτσι όπως τα λες Δημήτρη. Μια μόνο παρατήρηση:

Αν δώσει την εντολή apt-get install -f, το σύστημα θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει τη διαδικασία που είχε διακοπεί. Απ'ό,τι φαίνεται, αυτή η διαδικασία ήταν η εγκατάσταση πακέτων του KDE4, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι να γυρίσει το σύστημα (τουλάχιστον ένα μέρος του) σε KDE4. Τίποτα το κακό με αυτό (εγώ ακόμα δεν το έχω βγάλει το KDE4 κ μ'αρέσει όλο κ περισσότερο), απλά το διευκρινίζω για να είναι συνειδητή επιλογή. Αλλιώς καλύτερα να βάλει το ktorrent2.2 κ να αναγκάσει το σύστημα με αυτό τον τρόπο να επιστρέψει σε KDE3.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Γεια παιδια και ευχαριστω ολους!!!!Λοιπον να σας πω ποιο τορρεντ μου δουλεψε...
Εγω εκανα remove το ktorrent μεσα απο τη κονσολα το οποιο ειχα κανει πρωτα install, μετα μεσα απο το kpackage στην αναζητηση μου εβγαλε κανα 4αρι
εκδοσεις επελεξα αυτη:
περίληψη
KTorrent v2.2.x - BitTorrent client for KDE3
έκδοση
2.2.8.dfsg.1-1
Την εκανα εγκατασταση..
Oλα καλα κατεβαζει κανονικα ομως αν υπαρχει καποιο κολπο να τα αποθ. στα αποθ.μεσα (σκηρος δισκος) θα το ηθελα!!!!!!
Πως θα μαθω ποιο KDE εχω??Και αν πρεπει να κανω κατι???

Παντως παιδια και το unrar μολις εγκατεστησα το ιδιο κατεβατο μου εβλαλε!!!

dimitris]Έχει δίκιο ο gnu_labis, αλλά νομίζω (τι νομίζω, σίγουρος είμαι;)) ότι μπορείς να εγκαταστήσεις και το ktorrent (του KDE4) άνετα στο Sidux.

Οπότε, το πρόβλημα κρίνω ότι είναι πιο πάνω:

"12 μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν."

Πιθανολογώ δηλαδή ότι πήγε πριν να βάλει πράγματα και η διαδικασία διακόπηκε στη μέση.

Οπότε πρέπει να δώσεις την εντολή:

su
apt-get install -f

KDE λέγεται το γραφικό περιβάλλον εργασίας που βλέπεις. Μια παλιά (KDE3) και μια καινούρια (KDE4) που είναι λίγο ασύμβατες μεταξύ τους. Όλες οι εφαρμογές του KDE διακρίνονται από το όνομά τους: ξεκινάει πάντα με k: ktorrent, kmplayer, ktetris, konqueror, konsole, κοκ.

Δες εδώ για περισσότερα:
Ποια είναι η διαφορά του KDE από το Gnome; Τι είναι το γραφικό περιβάλλον; Πόσα υπάρχουν;

--
"Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά
με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της
και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά
για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Γεια παιδια και ευχαριστω ολους!!!!Λοιπον να σας πω ποιο τορρεντ μου δουλεψε...
Εγω εκανα remove το ktorrent μεσα απο τη κονσολα το οποιο ειχα κανει πρωτα install, μετα μεσα απο το kpackage στην αναζητηση μου εβγαλε κανα 4αρι
εκδοσεις επελεξα αυτη:
περίληψη
KTorrent v2.2.x - BitTorrent client for KDE3
έκδοση
2.2.8.dfsg.1-1
Την εκανα εγκατασταση..
Oλα καλα κατεβαζει κανονικα ομως αν υπαρχει καποιο κολπο να τα αποθ. στα αποθ.μεσα (σκηρος δισκος) θα το ηθελα!!!!!!
Πως θα μαθω ποιο KDE εχω??Και αν πρεπει να κανω κατι???
Παντως παιδια και το unrar μολις εγκατεστησα το ιδιο κατεβατο μου εβλαλε!!!

γιά το μόνο πού είμαι σίγουρος είναι ότι έχεις kde3. Το 4 όπως δείχνουν τα πράγματα θα αργήσει γιά το sidux. (α ρε debian!!!).

από κεί καί πέρα τώρα, στο βασικό.

το μόνο πού θα πω είναι ότι τα ίδια είχα στο προηγούμενο sidux.

είσαι σε live, δηλαδή τρέχει το iso.
κάποια πακέτα καί αρχεία είναι κλειδωμένα.

αυτό ποτέ δεν μού δημιούργησε πρόβλημα.
από τότε έχω πάψεις τις αναβαθμίσεις στο usb.

απλά κάθε 4 μήνες ξαναδημιουργώ το ίδιο usb με την νέα έκδοση.
(προγράμματα πού έχω προσθέσει καί ρυθμίσεις δεν χάνονται).

εγώ θα έλεγα πριν το προχωρήσεις κι άλλο, τώρα πού ξέρεις κάποια πράγματα, κράτα κάπου τυχόν αρχεία πού κατέβασες ή δημιούργησες καί κάντο από την αρχή.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δηλαδη alfisti αν το ξαναεγκαταστησω στο ιδιο φλασακι,θα ειναι οπως ειναι τωρα με τα πακετα και τα 2-3 προγραμματα που εχω εγκαταστηση??
Βασικα και ετσι να το αφησω ικανοποιημενος ειμαι!!!!!

αν καί αυτές οί απαντήσεις είναι ριψοκίνδυνες, εγώ 2 φορές πού το έχω κάνει δεν μού πείραξε τίποτα από αρχεία καί προγράμματα.

δοκίμασέτο μήπως γλυτώσεις όλα αυτά τα μηνύματα (αν καί ενοούσα εγκατάσταση "καθαρή").

κράτα backup αρχείων, αν χρειάζεσαι κάτι.

πάντως σε live, από αυτά τα μηνύματα δύσκολα θα γλυτώσεις.

αν θες περίμενε καί την γνώμη τού ... συνοδοιπόρου -σε live sidux- luckyb.

edit μια και γράφαμε μαζί: αν είσαι ικανοποιημένος, αστο όπως είναι. μην σκαλίζεις. (θα έχεις όλο τον καιρό  :)    )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ΟΚ!!Ευχαριστω θα περιμενω και την γνωμη του luckyb....
Συνεχεια αυριο!!!!

Ένα ΠΣΚ έλειψα,
...και μαζεύτηκαν 2 σελίδες ποστ !!
:-p

Τα διάβασα λίγο γρήγορα και δεν πολυθυμάμαι τι γράφτηκε, αλλά μερικές παρατηρήσεις:
1. Στο sidux έχουν κάνει την εμφάνιση αρκετά πακέτα KDE4, χωρίς ακόμα να υπάρξει "κίνδυνος" για αντικατάσταση του κυρίως KDE3. Η τρέχουσα έκδοση του Ktorrent που χρησιμοποιείται από το sidux είναι η 3.1.5 (για KDE4). Δεν έχει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία της και το gui είναι φοβερό :-)
2. Ποτέ μη χρησιμοποιείτε κάποιον package manager για εγκατάσταση πακέτων (πχ synaptic, kpackage). Ακόμα και το aptidute.
apt-get και ΜΟΝΟ apt-get. Είναι τόσο μεγάλο το μπλέξιμο με τις εξαρτήσεις του sidux που μόνο το apt-get τα βγάζει πέρα. Διαφορετικά είναι θέμα χρόνου για κάποιο "σπάσιμο" στο σύστημα.
3.Σε live διανομή μπορεί κάποιος να κάνει μια χαρά dist-upgrade και να έχει πάντα τα ποιο καινούργια πακέτα. Προτεινόμενη με το smxi.
dist-upgrade κάνουμε ΠΑΝΤΑ σε init 3, χωρίς γραφικό περιβάλλον. Διαφορετικά πάλι έχουμε κίνδυνο να "σπάσει" κάτι.
4. (άσχετο, απλά μου ήρθε !!) Αν κάνουμε κανονική εγκατάσταση από το live σ'εναν σκληρό, τότε θα εγκατασταθούν όλα τα προγράμματα που έχουμε στο live.
5. Για καινούργια δημιουργία live και διατήρηση τυχόν έξτρα εγκατεστημένων πακέτων δεν έχω ιδέα :(

εγώ κάθε φορά πού έκανα dist-upgrade στο live, μετά από λίγο βρισκόμουν με κάμποσα μηνύματα λάθους. μπορεί νάφταιγα κάπου.

ναί. δημιούργησα Πόντο πάνω σε Oυρέα, χωρίς να το φορμάρω βέβαια, καί μείναν όλα τα προγράμματα. απλά το iso άλλαξε καί την εγγραφή στο grub.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Eρωτησεις...(Σε δουλεια να βρισκομαστε)!!!
Αν απο το φλασακι κανω εγκατασταση σε ενα κομματι του σκληρου(50)giga θα συνεχισουν τα μυνηματα σφαλματος στη κονσολα??Στο συγκεκριμενο partision θα ξανακανει εμφανη partision η θα τον χωρισει χωρις να φαινεται απο το εικονιδειο του υπολογιστη των vista οτι ο 50αρις εχει γινει 3 κομματια οπως στο ubuntu??Ποια διανομη για κανονικη εγκατασταση προτινεις??Τι ειναι το init 3????Και το smxi.??Αυτο να το κανω???
Upgrade
sudo apt-get dist-upgrade -d

για να κατεβάσετε τα νέα πακέτα χωρίς εγκατάσταση. Μετά πατάτε Ctrl+Alt+F1, συνδέεστε ως root και δίνετε:

init 3
apt-get dist-upgrade

Περιμένετε να γίνει η εγκατάσταση και δώστε:

fix-fonts
init 5

Αν ρωταω γρηγορα απαντηστε αργα!!!!

Μ'αρέσει να βλέπω ενθουσιασμένους ανθρώπους :-)

Ας πούμε ότι το init 3 είναι μια κατάσταση που δεν τρέχεις γραφικό περιβάλλον, αλλά μόνο τερματικό.

Για το dist-upgrade, (σχεδόν) καλά τα λες. Το fix-fonts δεν υπάρχει πια
Πάντως προτείνω να κάνεις upgrdae από ένα script που έγραψε και συντηρεί ένα μέλος της κοινότητας, το smxi. Μπορεί να ρίξεις και μια ματιά: Πως κάνουμε upgrade σε sidux - sidux.gr

Τα μηνύματα σφάλματος που παίρνεις δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα, αλλά νομίζω δεν έχουν σχέση με κανονική ή live εγκατάσταση. Επίσης έσω βάσιμες υποψίες ότι αν τρέξεις το smxi μια φορά, θα στο διορθώσει.
Συμβουλή/ες:
1.Δεν είναι άσχημη ιδέα να κατεβάσεις πρώτα τα απαραίτητα πακέτα με:

su
apt-get dist-upgrade -d

και μετά να τρέξεις το smxi.
2. Μην πειραματιστείς ακόμα με την εγκατάσταση καινούργιου kernel (κάνε skip αυτό το βήμα)

Ότι και όσα partition να δημιουργήσεις με οποιαδήποτε διανομή, θα φαίνεται από τα win, αλλά δεν θα μπορούν να την διαβάσουν επειδή αδυνατούν (νομίζω υπάρχει πάντως τρόπος) να διαβάσουν κάτι διαφορετικό από ntfs

Επίσης 10GB για μια εγκατάσταση sidux χωρίς δικά σου αρχεία είναι υπέρ αρκετά.

Για κανονική εγκατάσταση προτείνω sidux.
Για νεοεισελθέντες στο xώρο προτείνω mint

σε κανονική εγκατάσταση διορθώνεται οποιοδήποτε μήνυμα λαθους.

το linuxpartition δεν θα φαίνεται από τα win, ότι διανομή καί να βάλεις, μιά καί τα win αρνούνται να δούν linux. υπάρχουν όμως προγραμματάκια γιά αυτην την δουλειά.

μπορείς όμως να βάλεις το linux σε 10-15 gb καί τον υπόλοιπο χώρο να τον έχεις fat ή ntfs γιά να τον βλέπουν καί τα 2 λειτουργικά.

κάντο.

από κονσόλα δίνεις apt-get dist-upgrade -d γιά να κατέβουν τα πακέτα αναβάθμισης.

με ctrl+alt+f1 βγαίνεις από γραφικό περιβάλλον σε περιβάλλον κονσόλας καί μόνο.

γράφεις root καί δίνεις τον κωδικό.
γράφεις init 3 καί κλείνει το γραφικό περιβάλλον.

δίνεις apt-get dist-upgrade καί ξεκινάει αναβάθμιση συστήματος.

όταν τελειώσει γράφεις init 5 καί ξαναμπαίνεις σε γραφικό περιβάλλον.

η μεγαλύτερη γοητεία τού sidux είναι αυτή.

Φοβάμαι όμως ότι σε live, δεν θα έχεις αρκετό χώρο γιά όλα αυτά καί απλά θα κάνεις περισσότερα τα μηνύματα λάθους!!!

Αν συζητάς κανονική εγκατάσταση, καί μιά καί θα είναι η πρώτη σου επαφή, η άποψή μου είναι μονόδρομος:

mint ή ubuntu.

(στην περίπτωση τού sidux, αν αποφασίσεις αυτό, θα ακολουθήσεις αυτην την φορά, τον οδηγό μου, έτσι? καί όπου έχεις απορία, θα την συζητάς στο forum)

:)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

γράφαμε μαζί με τον luckyb καί όπως βλέπεις οί απόψεις διίστανται   :)

προς luckyb: μία φορά χρησιμοποίησα smxi καί... δεν το ξανακάνω. πολλές ερωτήσεις βρε παιδί μου!

dimits, το φλασάκι είναι fat ή ext?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]

γράφαμε μαζί με τον luckyb καί όπως βλέπεις οί απόψεις διίστανται   :)

προς luckyb: μία φορά χρησιμοποίησα smxi καί... δεν το ξανακάνω. πολλές ερωτήσεις βρε παιδί μου!

dimits, το φλασάκι είναι fat ή ext?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

...μα γιατί ??
για το mint τουλάχιστον συμφωνούμε :-p

εγώ πάλι, με κανονικό dist-upgrade, όλο και κάποια προβληματα είχα.
Το smxi, όντως ρωτάει πολλά, αλλά τώρα που το συνίθισα, το ξεπετάω σε 1 λεπτάκι (με κατεβασμένα πακέτα από πριν).
Επίσης σε προφυλάσει από πολλές κακοτοπιές όπως το να κάνει κάποια πακέτα που πρέπει hold.

τι να πω? κοντεύω να κλείσω χρόνο με dist-upgrade (ή μήπως έκλεισα? χάνω τον λογαριασμό πλέον. από το eros κρατάει ο έρως, άρα... περάσαμε τον πρώτο δύσκολο χρόνο :) )

ποτέ δεν είχα πρόβλημα. εντάξει, ως γνωστόν αποφεύγω πάντα τα πολλά εγκατεστημένα πακέτα. λίγα, απαραίτητα καί καλά!!

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]

γράφαμε μαζί με τον luckyb καί όπως βλέπεις οί απόψεις διίστανται   :)

προς luckyb: μία φορά χρησιμοποίησα smxi καί... δεν το ξανακάνω. πολλές ερωτήσεις βρε παιδί μου!

dimits, το φλασάκι είναι fat ή ext?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Η εγκατασταση το εκανε αυτοματα ext.

Ουρέα εμπειρία κι αυτή !! (πρώτες ρυθμίσεις στο sidux)
Λοιπον παιδια επιστρεφω!!!!!!!!!!Ο παραπανω οδηγος ειναι η ΑΒ του sindux!!!!!
Eκανα απο την αρχη τη εγκατασταση μετα τον οδηγο του alfi μεχρι το τελος(χωρις οπερα )και το φλασακι ειναι σπιρτο!!!!!
Για τους πιο τολμηρους η συμβουλη του luckyTux :
1.Δεν είναι άσχημη ιδέα να κατεβάσεις πρώτα τα απαραίτητα πακέτα με:

su
apt-get dist-upgrade -d

και μετά να τρέξεις το smxi.
2. Μην πειραματιστείς ακόμα με την εγκατάσταση καινούργιου kernel (κάνε skip αυτό το βήμα)
[Πάντως προτείνω να κάνεις upgrdae από ένα script που έγραψε και συντηρεί ένα μέλος της κοινότητας, το smxi. Μπορεί να ρίξεις και μια ματιά: Πως κάνουμε upgrade σε sidux - sidux.gr]
Ειναι σωστη χωρις μυνηματα λαθους!!!!!!!!!(Την εκανα 2 φορες πριν ξανακανω εγκ.γιατι μια=καμια)
Ευχαριστω και παλι!!!Τελος θα ηθελα να μου πειτε πωε κανω edit το αρχικο θεμα??

:)

πάνω πάνω δεν έχεις "επεξεργασία"?

(τι θες να κάνεις?)

ΥΓ>: μην νομίζεις ότι το "ουρέα εμπειρία...." μένει έτσι. εμπλουτίζεται καί αλλάζει όταν πρέπει :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

πως θες να το κάνεις, αν θες ακόμα?

κάποιο λένε ότι το sidux είναι δύσκολο :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Sidux:Βοηθηστε!! Πρωτες εντολες !!=>Sidux:Βοηθηστε!!Πρωτες εντολες!!!Δουλευει ρολόι!!!
Ασχετο:Θελω να δωσω διαδρομη για το κtorrent.Μου ζηταει ανοιγμα με.. και πρεπει να το οδηγησω στο φακελο που ειναι το προγραμμα.Δευτερον πως θα εγκαταστησω αυτο:(αφορα τον iceweasel)
κατεβάζετε το deb καί εγκατάσταση με κλικ.
επίλυση μιάς εξάρτησης με την εντολή
apt-get install -f
Δωσε μου λιγο στιγμα!!!

δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις?
σού κλείνει ο iceweasel σε κάποιες σελίδες? αν όχι μην τον πειράζεις.
ίσως έχει λυθεί το πρόβλημα.

αλλοιώς:

σε τερματικό, με δικαιώματα root, δίνουμε:

sudo apt-get remove flashplugin-nonfree

wget http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_10_linux.deb

sudo dpkg -i install_flash_player_10_linux.deb

καί μετά

apt-get install -f

(αυτός είναι ο άλλος τρόπος πού τότε δεν με άφηνε το forum λόγω προβληήματός του να γράψω).

στον άλλον τρόπο πού ήδη διάβασες, απλά κατεβάζουμε το deb πακέτο το οποίο γίνεται εγκατάσταση με κλικ επάνω του.
το ίδιο είναι.

ktorrent αν το κατάλαβα καλά: μην... το οδηγήσεις έτσι. πάτα "άνοιγμα με.." καί στο παράθυρο πού θα ανοίξει, πάνω πάνω -ας πούμε στην αναζήτηση, εκεί πού μπορείς να γράψεις- γράψε ktorrent.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ktorrent αν το κατάλαβα καλά: μην... το οδηγήσεις έτσι. πάτα "άνοιγμα με.." καί στο παράθυρο πού θα ανοίξει, πάνω πάνω -ας πούμε στην αναζήτηση, εκεί πού μπορείς να γράψεις- γράψε ktorrent.
Τα εκανα και τα δυο τιποτα!!ομως με τον Konqueror το ειχε απο την αρχη ως προεπιλογη!!!

Ερωτηση ???(αφορα το smxi)
2. Μην πειραματιστείς ακόμα με την εγκατάσταση καινούργιου kernel (κάνε skip αυτό το βήμα)
Οταν εκανα το smxi υπηρχε επιλογη για αναβαθμιση; του kernel !!Ποτε πρεπει να γινει αυτο??
Κernel ειναι ο πυρηνας??

σωστά, kernel είναι ο πυρήνας
με το που τρέχεις το smxi, μετά από τα πρώτα διαδικαστικά (ποια repos θέλεις να χρησιμοποιείς κλπ), θα σε ρωτήσει αν θέλεις ν'αναβαθμίσεις τον kernel

Αν θέλεις να μην το κάνεις skip, πές του να κάνει εγκατάσταση του πυρήνα και μετά (πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε άλλο) κάνε reboot και ξανατρέξε το smxi πριν κάνεις κάτι άλλο.

Είπα να το αποφύγεις τώρα που είναι αρχή. Ασε που βγαίνουν νέοι πυρήνες κάθε λίγες μέρες και δεν είναι απαραίτητο να έχεις πάντα τον πιο καινούργιο. Μια χαρά είναι ο πυρήνας που έχεις (εκτός κι αν έχεις κανένα μηχάνημα που βγήκε πριν μια βδομάδα στην αγορά και δεν υπάρχουν ακόμα modules για όλες τις συσκευές του)

***edit***
αααα κατάλαβα, έχεις επιλέξει να στον εγκαθιστά μόνο του με metapackages κι όχι manually. Οπότε γίνονται όλα αυτόματα...

Ευχαριστω πολλυ ευκολο !!!!!!!!!Θα το κανω στις επομενες ημερες!!!
Με αυτο τι μπορω να κανω??
Ασχετο:Θελω να δωσω διαδρομη για το κtorrent.Μου ζηταει ανοιγμα με.. και πρεπει να το οδηγησω στο φακελο που ειναι το προγραμμα.(αφορα τον iceweasel)Ενω με τον Konqueror δουλευει κανονικα!!!!
καί στο παράθυρο πού θα ανοίξει, πάνω πάνω -ας πούμε στην αναζήτηση, εκεί πού μπορείς να γράψεις- γράψε ktorrent.

Ουτε αυτο δουλευει!! 8) 8-) :cool:

Όταν σου βγάλει το παράθυρο "ανοιγμα με", κάνε browse, πήγαινε στον υποκατάλογο /usr/bin/ και επέλεξε το "ktorrent"
πριν πατήσεις ok μην ξεχάσεις να τσεκάρεις το κουτάκι που λέει "άνοιγμα πάντα με αυτό" ή "μη με ξαναρωτήσεις" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Αν στην επόμενη φορά δεν σου δουλέψει (σου βγάζει πάλι το ίδιο παράθυρο) και δεν εμφανίζει το "ktorrent" σαν επιλογή δοκίμασε να μην αλλάξεις τίποτα και να πατήσεις ok. Πολύ πιθανό να σου ανοίξει το ktorrent πάραυτα !!

σκέψη: ωραία. τον άφησα σε καλά χέρια :)

(δεν έχω ktorrent μάτια μου!!)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Αμα το κατεχεις το αθλημα
Ευχαριστω και παλι!!!!!!!
alfi ολα ενταξει!!!!Το λυσαμε και αυτο ας ειναι καλα ο luckyb!!!!!!!!!:) :)

είδες τι σημαίνει κοινότητα? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)

(ξέρεις, έχω κάνει κάμποσες εγκαταστάσεις καί ρυθμίσεις σε φίλους. έχω πάει καί κάποιους βήμα-βήμα από αυτό εδώ το forum -εμένα κάποτε με πήρε από το χεράκι ο dimitris καί ο constantinos. αλλά... σε sidux? κανείς δεν θα το πίστευε.

εύγε παληκάρι μου!!)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/