gentoo help!!!

enos | Παρ, 01/09/2009 - 18:15 | 1' | 2

Παίδες καλησπέρα,είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε αν κάνω καποιο λαθος δείξτε επιείκεια...Ασχολούμαι μερικούς μήνες με το linux (έχω δοκιμάσει κάποιες διανομές)και αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να εγκαταστήσω gentoo..Προσπάθησα κανα δυο φορές αλλά δεν τα κατάφερα και λόγω έλλειψης χρόνου έβαλα debian testing.Είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θέλω να πέσω λίγο στα βαθειά για να μάθω περισσότερα..Θα ήθελα αν μπορειτε να με βοηθήσετε..Στο site gentoo όταν πάω να "κατεβάσω" τη διανομή έχει κάποιες αρχιτεκτονικές(π.χ. i686, amd64 ,alpha κτλ..)Είχα κατεβάσει την i686-δεν ξέρω αν έκανα καλα..Έχω intel core 2 duo,τί να κατεβάσω;;;Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δύο είναι οι βασικές αρχιτεχτονικές για τους οικειακούς υπολογιστές: x86 (32bit) και amd64 (64bit), η δε διαφορά τους είναι η υποστήριξη 64bit στην διαχείριση της μνήμης. Η σημαντικότερη διαφορά τους έγκειται στην ποσότητα της αναγνωρίσιμης μνήμης RAM του υπολογιστή, καθώς η x86 θα δει μέχρι 4GB το πολύ από την RAM, ακόμη και ας έχεις και περισσότερη εγκατεστημένη στην μητρική σου - η amd64 δεν έχει τον περιορισμό αυτό.

Ο Intel Core 2 Duo ενσωματώνει εντολές της τεχνολογίας 64bit, οπότε μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε έκδοση θες (προσωπικά θα σου συνιστούσα προς τον πρόν 32bit -δηλ την i686- για καλλίτερη υποστήριξη σε εφαρμογές κ.τ.λ. - π.χ. η έκδοση του Flash για 64bit μόλις κυκλοφόρησε) με κεντρικό γνώμονα πάντα την εγκατεστημένη μνήμη στον υπολογιστή σου...