Ubuntu 8.10 και ιός στο msn-pidgin

kostasp | Πέμ, 01/08/2009 - 21:26 | 1' | 29

Απ'ότι ξέρω έχω ιό στο msn(όταν έμπαινα με msn στα windows) και είχα
δοκιμάσει τότε στα windows να τον αφαιρέσω νομίζω με το πρόγραμμα msn cleaner χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα που χρησιμοποιώ μόνο το pidgin έχω συχνές αποσυνδέσεις και όταν είμαι offline στέλνω και λαμβάνω
παράξενα links χωρίς την έγκριση μου φυσικά...Όταν "έτρεξα" το pidgin για
πρώτη φορά αναγκάστηκα να αποδεχτώ το πιστοποιητικό της παρακάτω εικόνα
που πιθανολογώ πως έχει άμεση σχέση με τον ιό,αλλιώς δεν μπορούσα να
κάνω την δουλειά μου...Αυτά...

πιστοποιητικό-ιός??

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τα διαφημιστικα λινκς οντως ειναι ενοχλητικα αλλα δεν εχουν να κανουν με το pidgin ουτε με το linux γενικα, νομιζω πως ειναι καποιο προβλημα στον server που εξυπηρετει το msn.Απ οτι φαινεται δεν εχουν να κανουν ουτε με το πιστοπιοιτικο που αναφερεις...το οποιο ειναι του pidgin που εχει να κανει με τα offline messages και ειναι bugy.
Για να λυσεις το προβλημα με τα rsi.δες εδω http://developer.pidgin.im/ticket/6680 .Τα παιδια αναφερουν καποιες πιθανες λυσεις, αμα ψαξεις λιγο θα βρεις και αλλες....οσο για τα διαφημιστικα μηνυματα..δεν ξερω αν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις, περα απο το να παψουμε να χρησημοποιουμε υπηρεσιες της m$.

Στο ubuntu σου δεν πρόκειται να φας ιό. Πάντως αυτό που βλέπω εδώ δεν το έχω ξαναδεί και μάλλον είναι κάποια πουστιά που έχει κάνει πάλι η ακατανόμαστη.
Γιατί βρε παιδάκι μου διατηρείς και εσύ msn; Χάθηκαν οι άλλοι messegers; Εγώ π.χ παίζω μόνο με yahoo πάνω σε pidgin που αφενός είναι ο πιο γρήγορος messenger και αφετέρου δεν μου κάνει τέτοια κόλπα. Μάλιστα είπα και στους φίλους μου πως όποιος θέλει να μου μιλάει θα πρέπει να μου μιλάει μέσα από yahoo messenger και έτσι "τράβηξα" και έναν σχετικό κόσμο από "τα δίχτυα της ακατανόμαστης" ( τι είπα η ποιήτρια πάλι! )
Θα σε συμβούλευα να αλλάξεις λογαριασμό και να κλείσεις και το hotmail.
Πάντως ιό μέσα στο σύστημα δεν πρόκειται να φας γιατί δεν τρέχουν οι ιοί μέσα σε λίνουξ.

marlene yahoo messenger έχω αλλα οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν όπως  ξέρεις msn...οπότε βρες μου ένα τρόπο να πείσω όλο αυτό τον κόσμο και θα το κάνω... :-)Επίσης έχεις μια λεξούλα στο post σου που σηκώνει πιπέρι...χεχε...βρες την μόνη σου...εννοείται πως δεν φοβάμαι για ιό στο linux απλά το πρόβλημα της mircosoft και συγκεκριμένα του msn με ακολουθεί και στο linux...

naf πέρα από το θέμα των διαφημιστικών δεν διάβασα κάτι σχετικό με τις συνεχείς αποσυνδέσεις που είναι και το κυριότερο προβληματάκι για την ώρα...

Άλλαξε τον κωδικό σου στο msn και θα είσαι οκ. Να σου πω, μπήκες σε καμία σελίδα που σου ζήταγε τον κωδικό του msn??

Teddy]Άλλαξε τον κωδικό σου στο msn και θα είσαι οκ. Να σου πω, μπήκες σε καμία σελίδα που σου ζήταγε τον κωδικό του msn??

Απ'όσο θυμάμαι όχι...αλλά και να τον ζήταγε σιγά μην τον έδινα...

Marlene για πες μας και μας πως έπεισες τους φιλους σου να αλλάξουν protocol;Πώς τους πέταξες τα δίχτυα; :) ύπουλη γυναίκα :)

Tους είπα ότι τους παρακολουθούνε στο msn και φρικάρανε...

Αφήστε με .. τώρα έχω ψήσει τους ποδηλάτες και φορμάρουν μαζικά. Σήμερα 4 είχαν session και φορμάρανε mint, και άλλου δύο είναι στο διάβασμα. Ετοιμαστείτε γιατί θα πλακώσει κόσμος εδώ!!

marlene]Tους είπα ότι τους παρακολουθούνε στο msn και φρικάρανε...

Αφήστε με .. τώρα έχω ψήσει τους ποδηλάτες και φορμάρουν μαζικά. Σήμερα 4 είχαν session και φορμάρανε mint, και άλλου δύο είναι στο διάβασμα. Ετοιμαστείτε γιατί θα πλακώσει κόσμος εδώ!!

Σε ποιους ποδηλάτες αναφέρεσαι???(περιέργεια...)

kostasp]

marlene]Tους είπα ότι τους παρακολουθούνε στο msn και φρικάρανε...

Αφήστε με .. τώρα έχω ψήσει τους ποδηλάτες και φορμάρουν μαζικά. Σήμερα 4 είχαν session και φορμάρανε mint, και άλλου δύο είναι στο διάβασμα. Ετοιμαστείτε γιατί θα πλακώσει κόσμος εδώ!!

Σε ποιους ποδηλάτες αναφέρεσαι???(περιέργεια...)

www.podilates.gr

Έχω πάρει ποδήλατο και σε αυτό το φόρουμ κανονίζουν ποδηλατοβόλτες και την έχω καταβρεί...( Και μάλιστα τώρα πήρε και ο ηχολήπτης ποδήλατο και θα αναστενάξουν τα πετάλια! :D)
Οι ποδηλάτες είναι του εναλλακτικού πενταγράμμου, όπως είμαστε και εμείς άλλωστε και ψάχνονται επι παντώς επιστητού. Βρήκανε τώρα και εμένα την λινουξού, εγώ τους λέω πως να φτιάξουν λινουξάκια και εκείνοι πως να φτιάχνω το ποδήλατο μου!! λα λα λα :)

marlene]

kostasp]

marlene]Tους είπα ότι τους παρακολουθούνε στο msn και φρικάρανε...

Αφήστε με .. τώρα έχω ψήσει τους ποδηλάτες και φορμάρουν μαζικά. Σήμερα 4 είχαν session και φορμάρανε mint, και άλλου δύο είναι στο διάβασμα. Ετοιμαστείτε γιατί θα πλακώσει κόσμος εδώ!!

Σε ποιους ποδηλάτες αναφέρεσαι???(περιέργεια...)

www.podilates.gr

Έχω πάρει ποδήλατο και σε αυτό το φόρουμ κανονίζουν ποδηλατοβόλτες και την έχω καταβρεί...( Και μάλιστα τώρα πήρε και ο ηχολήπτης ποδήλατο και θα αναστενάξουν τα πετάλια! :D)
Οι ποδηλάτες είναι του εναλλακτικού πενταγράμμου, όπως είμαστε και εμείς άλλωστε και ψάχνονται επι παντώς επιστητού. Βρήκανε τώρα και εμένα την λινουξού, εγώ τους λέω πως να φτιάξουν λινουξάκια και εκείνοι πως να φτιάχνω το ποδήλατο μου!! λα λα λα :)

Α πολύ ωραία φάση....με ενδιαφέρει κι εμένα το ποδήλατο,έχω mountain bike...Πριν κάμποσο καιρό δήλωσα τα στοιχεία μου στο http://www.bikerespect.gr/ αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση...:-(

kostasp]

Απ'ότι ξέρω έχω ιό στο msn(όταν έμπαινα με msn στα windows) και είχα
δοκιμάσει τότε στα windows να τον αφαιρέσω νομίζω με το πρόγραμμα msn cleaner χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα που χρησιμοποιώ μόνο το pidgin έχω συχνές αποσυνδέσεις και όταν είμαι offline στέλνω και λαμβάνω
παράξενα links χωρίς την έγκριση μου φυσικά...Όταν "έτρεξα" το pidgin για
πρώτη φορά αναγκάστηκα να αποδεχτώ το πιστοποιητικό της παρακάτω εικόνα
που πιθανολογώ πως έχει άμεση σχέση με τον ιό,αλλιώς δεν μπορούσα να
κάνω την δουλειά μου...Αυτά...

Όπως είπε κ ο Teddy, καταρχήν άλλαξε τον κωδικό σου. Το ότι ο λογαριασμός σου στέλνει ενοχλητικά μηνύματα σε άλλους δεν έχει να κάνει με το pidgin,.Αν κάποιος έχει βρει τον κωδικό σου μπορεί να χρησιμοποιήσει κ τη web-based υπηρεσία του messenger (http://webmessenger.msn.com/) για να τα στείλει ενοχλητικά μηνύματα στις επαφές σου, ή και αλλού. Δε σημαίνει ότι έχει πρόσβαση στον υπολογιστή σου.

Με την ίδια λογική, αν κάποιος έχει βρει τον κωδικό κάποιου άλλου, πάλι μπορεί να στείλει από εκείνο το λογαριασμό σε σένα, με τον ίδιο τρόπο όπως παραπάνω. Κ πάλι, ο δικός σου υπολογιστής δεν έχει πρόβλημα, ούτε κινδυνεύει. Απλά ενημέρωσε το χρήστη που εν αγνοία του σου στέλνει μηνύματα κ πες του να αλλάξει κωδικό (κ λειτουργικό σύστημα :P).

Όσο για τις αποσυνδέσεις, νομίζω ότι παίζει 50%-50% μεταξύ ασταθούς server του MSN (σκέψου τι τρέχει από πίσω...), κ ασυμβατότητας pidgin με msn. Κάθε λίγο κ λιγάκι η ακατανόμαστη αλλάζει κάτι ελάχιστο στο πρωτόκολο κ όλοι οι υπόλοιποι instant messengers (μαζί κ ο pidgin) πρέπει να προσαρμοστούν, κάτι που παίρνει λίγο καιρό.

Τελικά η μόνη σίγουρη λύση για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου είναι να τους γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Μsnολογος :P δεν ειμαι, ομως παληαααααα, που το δουλευα με το amsn, δε θυμαμαι να ειχα καποιο προβλημα.
Τωρα παλι, δε ξερω, ε??
Το εχω παταξει δια ροπαλου & οποιος θελει να με βρει, απλα κανει ενα acc στο Skype, το οποιο & χρησιμοποιω εδω & χρονια.
Παντως, για τις 1-2 φορες το χρονο, που θα χρειαστει να μπω στο msn, απλα χρησιμοποιω το Meebo & ειλικρινα, ολ' αυατ που λενε για διαφημισεις παραξενες ιους, κλπ, δε τα εχω συναντησει. Βεβαια δεν ειμαι & ο ειδικοτερος σε αυτα ξαναλεω, μα για κατι τετοια καλως η κακως προτιμουσα παντα τις δυκτιακες υπηρεσιες.
Ξερω, γω?? Για τρεξτο το msn σου, με το Meebo & δες....

Επειδή το συγκεκριμένο έχει τύχει σε πάνω απο 20 επαφές μου (το γιατί να την έχω γλιτώσει μόνο εγώ ακόμα το ψάχνουνε.. χε χε), η μόνη (προσωρινή) λύση είναι να αλλάξεις κωδικό και όλα τα σχετικά. Η μόνιμη λύση είναι να κάνεις λογαριασμό κάπου αλλού. Τώρα πως μπόρεσαν να τους πάρουν τον κωδικό παραμένει μυστήριο, όπως επίσης οτι μόνο το hotmail είχε πρόβλημα με το συγκεκριμένο. Μάλλον σύμπτωση θα είναι :p

Είναι απίστευτο το πόσος κόσμος κάνει κλικ σε άσχετα links που του πετάει το msn, κ μετά πολύ πρόθυμα γράφει σε ένα πλαίσιο διαλόγου το όνομα χρήστη κ το κωδικό του. Όσο κ αν παραβαίνει τους νόμους της κοινής λογικής, το ακούω συνέχεια από γνωστούς. Πάλι καλά που μιλάμε για λογαριασμούς MSN κ όχι πιστωτικές κάρτες (που κ εκεί γίνεται, αλλά ελπίζω σε μικρότερο βαθμό).

Αλλά κ χωρίς αυτό το "πρόβλημα", φαντάζομαι ότι το θαύμα της σύγχρονης πληροφορικής που ακούει στο όνομα msn live messenger, πέρα από υπόδειγμα σωστού προγραμματισμού (τρέχει μέχρι κ σε υπολογιστή 2ετίας, σκέτο πούπουλο είναι -αφρός- για όλα αυτά τα θαυμαστά που προσφέρει), πρέπει να είναι κ υπόδειγμα ασφάλειας κ στιβαρότητας, πάντα στα πρότυπα που έχει ορίσει η κατασκευάστρια εταιρεία του.

Την έβγαλα τη χολή μου πάλι, είχα δεν είχα }:)

Α πολύ ωραία φάση....με ενδιαφέρει κι εμένα το ποδήλατο,έχω mountain bike...Πριν κάμποσο καιρό δήλωσα τα στοιχεία μου στο http://www.bikerespect.gr/ αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση...:-(

E άντε καβάλησε το και έλα .. Έχει βόλτα την Κυριακή και στην συνέχεια πάρτι. Το ραντεβού είναι στον Σταθμό Λαρίσης απέναντι στο παρκάκι στις 3 και η βόλτα θα είναι Μπουρνάζι Φιλαδέλφεια και πίσω για Θησείο.. ( μικρούλα γιατί θα έχουν μαζί τους και τα γυναικόπαιδα! )
Μετά θα πάμε στο Loop στο Θησείο για πάρτι. Έχουν δε δηλώσει ότι στην διαδρομή θα παίζουν μεζέδες και ρακές ( μη χειρότερα δηλαδή !)

http://podilates.gr/node/3275

Το msn είναι για τα μπάζα παιδιά. Θυμάμαι παλιότερα που είχαν βάλει κόφτη και έκοβε όλα τα links που έδινες κατά την συζήτηση σου και τελείωναν σε php. ( για να μην δίνεις links προς σελίδες ελεύθερου λογισμικού). ´Οταν έβαζες λοιπόν ένα link τότε προς στιγμήν σε πέταγε έξω και σου έκοβε την σύνδεση ο δε παραλήπτης δεν λάβαινε ποτέ αυτό που του έστελνες.
Το πήρανε χαμπάρι κάποια στιγμή και τους κράξανε χοντρά και μετά το σταματήσανε αυτό. Όμως είναι εντελώς για μπάζα αφού κάνουν ότι μπορούν για να εμποδίσουν τον κόσμο να βλέπει εναλλακτικά πράγματα.

Είχα παλιά έναν λογαριασμό hotmail και τον έκλεισα. Για να τον κλείσεις πρέπει να ψάξεις παντού γιατί το λινκ το έχουν καταχωνιασμένο, ο δε λογαριασμός δεν κλείνει με τίποτα, γιατί σου λέει ότι πρέπει να τον έχεις για 120 μέρες αδρανή αλλά στο ενδιάμεσο σου στέλνουν στο εναλλακτικό μέιλ που έχεις δώσει διάφορα links για να σε ψαρώσουν, μήπως τα πατήσεις και επανενεργοποιήσεις τον λογαριασμό.

Προτιμάνε να πιάνουν χώρο στον σέρβερ τους παρά να τους φύγει κάποιος από εκεί.

Ακόμα, εδώ και δύο χρόνια πια, δεν είμαι σίγουρη αν ο λογαριασμός έχει κλείσει, αλλά ούτε και τολμάω να πάω να το εξακριβώσω γιατί είπαμε. Ένα κλικ και στον ξανα ανοίγει..

Παιδιά αυτο το "πρέπει να έχω MSN για να μιλήσω με άλλους που έχουν MSN" απλά δεν ισχύει. Εγω έχω Yahoo (σε Pidgin) και οι περισσότεροι φίλοι μου ειναι σε MSN και μιλάμε μια χαρα. Βέβαια μόνο πρόσφατα οι 2 εταιρίες εκατσαν στο ίδιο τραπέζι και κάναν συμβατά τα protocol τους τουλάχιστον για text messenger, οχι voice, video, file sharing.

παντως για οσους -ες εχουν πολλους λογαριασμους σε διαφορετικα πρωτοκολα πχ gtalk, msn, yahoo, aol και τα ρεστα, υπαρχει ενα addon στον firefox, thunderbird κτλ που λεγεται sameplace.Ετσι τα εχεις ολα τα πρωτοκολα μαζεμενα και κανεις παιχνιδι μεσα απο τον browser σου.Aπο την αλλη ομως θα ελεγα πως μια τετοια λυση ταιριαζει πιο πολυ σε win οπου εκει αμα βαλεις και δευτερο προγραμμα για chat την πατησες, κολληματα μεχρι και παγωματα, οποτε αναγκαζεσαι να εχεις μονο το msn τους.Στα linux ομως με ενα απλο Pidgin τα εχεις ολα μαζεμενα και χωρις κανενα προβλημα.

ΥΓ:Ταιριαζει πολυ σε συνδιασμο με το addon all-in-one sidebar του FF που βαζει τα bookmarks, downloads, sameplace κτλ κτλ σε μια στηλη που κρυβεται αυτοματα στα αριστερα της οθονης, βοηθαει πολυ στα laptop με μικρες οθονες.
ΥΓ2:εγω δεν το εχω δοκιμασει, οποτε δεν ξερω ακριβως περι τεινος προκειται.Το εχει ενας φιλος σε win.

λινκ https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search?q=sameplace&cat=all

Ξέχασα να πω ότι για να εισέλθω στο msn το κάνω με τον λογαριασμό που
έχω στο yahoo.Οι ενέργειες που ακολούθησα είναι να αλλάξω τον κωδικό
μου στο γραμματοκιβώτιο του yahoo και στην συνέχεια διέγραψα ότι
λογαριασμούς είχα στο pidgin και τους δημιούργησα πάλι.Το αποτέλεσμα
είναι το πρωτόκολλο yahoo να δουλεύει σωστά με τον καινούργιο
κωδικό,ενώ το πρωτόκολλο msn να μην δέχεται τον καινούργιο κωδικό παρά
μόνο τον παλιό μέχρι που να μου κάνει τις συνήθεις αποσυνδέσεις πάλι :( Επίσης δοκίμασα τώρα το amsn και δέχεται μόνο τον παλιό κωδικό,το μόνο
που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι αν μου κάνει και το amsn τις
αποσυνδέσεις που έχω και στο pidgin.Πρέπει να το δουλέψω 1-2 μέρες με
τον παλιό κωδικό για να σας πω ;) Αλλά η ουσία είναι να δεχτεί τον νέο κωδικό...

Μόλις παρατήρησα ότι με πετάει και το amsn λέγοντας ότι τάχα συνδέθηκα
από άλλη τοποθεσία.....Ότι μου έλεγε και στα windows......κάποτε..... ;)

Aν σε ενδιαφερει απλα να χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο προγραμμα για επικοινωνια & οχι για τα e-mot, που μπορει να παρει (δε κανω πλακα. Υπαρχει κοσμος που τον ενδιαφερει αυτο!!!!!!), γιατι δε δοκιμαζεις απλα τη λυση του Meebo, που λεμε & παραπανω & κατα τη γνωμη μου, ειναι πολυ πιο αξιοπιστο & σταθερο, απο αλλες αντιστοιχες λυσεις(π.χ: e-buddy)

kostasp]

Ξέχασα να πω ότι για να εισέλθω στο msn το κάνω με τον λογαριασμό που
έχω στο yahoo.Οι ενέργειες που ακολούθησα είναι να αλλάξω τον κωδικό
μου στο γραμματοκιβώτιο του yahoo και στην συνέχεια διέγραψα ότι
λογαριασμούς είχα στο pidgin και τους δημιούργησα πάλι.Το αποτέλεσμα
είναι το πρωτόκολλο yahoo να δουλεύει σωστά με τον καινούργιο
κωδικό,ενώ το πρωτόκολλο msn να μην δέχεται τον καινούργιο κωδικό παρά
μόνο τον παλιό μέχρι που να μου κάνει τις συνήθεις αποσυνδέσεις πάλι :( Επίσης δοκίμασα τώρα το amsn και δέχεται μόνο τον παλιό κωδικό,το μόνο
που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι αν μου κάνει και το amsn τις
αποσυνδέσεις που έχω και στο pidgin.Πρέπει να το δουλέψω 1-2 μέρες με
τον παλιό κωδικό για να σας πω ;) Αλλά η ουσία είναι να δεχτεί τον νέο κωδικό...

Καταρχήν, νoμίζω ότι πρέπει να αλλάξεις τον κωδικό σου στο MSN, καθότι εκεί έχεις το πρόβλημα. Για δες το παρακάτω link γι'αυτό:
http://help.uk.msn.com/safetyandsecurity/password/article.aspx?cp-documentid=4311935

Κ έπειτα, το pidgin (ή το amsn, ή οποιοδήποτε άλλο) δε φταίει σε τίποτα, δεν έχει κανένα νόημα να σβήνεις τους λογαριασμούς σου από το όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς.

Το μόνο σου πρόβλημα είναι ότι κάποιος άλλος έχει μάθει τον κωδικό σου στο MSN κ πρέπει να τον αλλάξεις. Όταν τον αλλάξεις, αρκεί απλά να ενημερώσεις το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για το νέο σου κωδικό κ λογικά δε θα σε ξαναενοχλήσει κανείς κ τίποτα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Όπως ανέφερα και παραπάνω έχω αλλάξει τον κωδικό μου στο γραμματοκιβώτιο του yahoo και δεν μπορώ να εισέλθω στο msn με αυτό τον νέο κωδικό,δέχεται μόνο τον παλιό :-(

Πήγα εδώ http://home.live.com/options/?mkt=el-gr&ru=http%3a%2f%2fcid-45bef1173806e9a6.profile.live.com%2fdetails%2f στην καρτέλα λογαριασμός και άλλαξα τον κωδικό...χωρίς
αποτέλεσμα....Συνεχίζει να μου ζητάει τον παλιό κωδικό για το
msn.....Προφανώς κάτι δεν κάνω σωστά....

Μιας κ δεν έχω κάτι άλλο να προτεινώ, κ δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να κάνεις λάθος, το μόνο που μπορώ να πω είναι ... να φτιάξεις ένα άλλο λογαριασμό στο MSN! Κράτα τα στοιχεία των επαφών σου κάπου κ πρόσθεσε τα πάλι στο νέο λογαριασμό. Ενημέρωσε κ τους φίλους σου κ παράτα τον το παλιό αφού δε βγάζεις άκρη.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Εάν δεν μου προταθεί κάτι καλύτερο κάπως έτσι θα γίνει αναγκαστικά...

Η λύση ήταν η εξής...Άλλαξα password στο msn μου, όχι στο yahoo mail που έχω.
Πήγα στο www.hotmail.com, έκανα login με το yahoo mail μου [email protected] και έβαλα το pass που έχω για το msn (σαν να κάνω login στο messenger). Μετά μπήκα μέσα (ακολούθησα το λινκ που εχει για να δω τις επαφές μου) και από τις ρυθμίσεις (πανω δεξιά πήγα εκεί που έχει ένα βελάκι δίπλα στο login μου και επέλεξα το View your account) άλλαξα το password του messenger. :)