Εγκατασταση/Αναβάθμιση Μandriva; Εδώ!

ioannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 16

καλημερα.εχω το mandriva 2007.1 και η ειδοποιηση για αναβαθμισεις εχει πακετα για 2008.0.τι με συμβουλευεται να τις εγκαταστησω η θα εχω προβλημα μετα;

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μάλλον θα αναφέρεται στα πακέτα του Cooker, δηλαδή του αποθετηρίου που περιέχει τα πακέτα ανάπτυξης του Mandriva.

Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά μπορεί να πέσεις και την περίπτωση μια και όλα αυτά είναι δοκιμαστικά μέχρι την έκδοση του Mandriva 2008 που αναμένεται τον Οκτώβριο.

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά θα έχεις πάντοτε το πιο πρόσφατο Mandriva. Μπορεί όμως να έχεις και κάποια προβλήματα αστάθειας.

εβαλα την εκδοση

που εχετε στο τευχος 15..

Κατι ελεγε για αγορα

δεν καταλαβα..

πηγα να το εγκαταστηαω,

αλλα στις κατατμησεις

εκανα πισω..

εχω και ΧΡ..

να απαντησω το 2

που λεει

να το βαλει

στον ελευθερο

απο τα win?..

THNX

Αλυπητα!!!!

Αν ειδες υπαρχει sticky & ενας οδηγος χρησης του Mandriva. Για κοιτα τον λιγο θα σε βοηθησει, πολυ!
Για οτι αλλο ρωτα ξανα. constantinos2007-7-12 18:43:21

o οδηγος αυτος δεν βγαινει..

μηπως αλλαξε;;

nikosxeng]o οδηγος αυτος δεν βγαινει..

μηπως αλλαξε;;

Οχι, οδηγουσε παλι το link εδω, αν εκανες παλι κλικ, θα στο εβγαζε.
Το διορθωσα, τωρα. Ολα καλα. Τryi t!

  Παιδιά μπαίνω στο site της mandriva και βλέπω δύο διανομές  που έχει για download.Η μία είναι ένα cd και η άλλη ένα dvd .Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποια  είιναι η διαφορά μεταξύ τους  και ποια  είναι η κατάλληλη για 'κατέβασμα'.Μήπως η μία περιέχει περισσότερα (dvd) και η άλλη λιγότερα(cd);;;
http://www.mandriva.com/en/download
thanos2007-7-16 17:53:20

Θανο, το πρωτο (cd) κατεβασε. Το αλλο (dvd), εχει πιο πολλα, μεν, μα αποτελειται ΜΟΝΟ απο ελευθερο λογισμικο. (ΜΑ ΟΛΑ!!) Αστο για αργοτερα αυτο.

  Και κάτι άλλο επειδή ξανακατεβάζω ορισμένες διανομές που είχαν hash fails θα ήθελα να μου πείτε από ποιο mirror να το κατεβάσω.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ή όχι αλλά ζητάω την γνώμη σας.Πάντως αποκλείω την επιλογή να το κατεβάσω με torrent γιατί θα φύγουν πολλά χαμένα mb από λάθη.
thanos2007-7-16 21:43:8

Ευρωπης Θανο. Μπορει να υπαρχει & στο ntua του Μετσοβειου.

Εχει γραφει αρκετες φορες στο forum.

Προσωπικα απο miror προτιμω απο τη Γερμανια(καταλοιπο του Suse,ισως!! )

Παιδιά θέλω να κατεβάσω το mandriva αλλά δεν ξέρω ποιο από όλα.Έχω έναν athlon64 και θέλω την βοήθεια σας σχετικά με ποια διανομή να κατεβάσω από τις εξής:

                               GNOME

1)mandriva-linux-2007-spring-one-GNOME-cdrom-i586.iso

2)mandriva-linux-2007-spring-one-GNOME-cdrom-x86_64.iso

                                 KDE
3)mandriva-linux-2007-spring-one-KDE-cdrom-i586.iso

4)mandriva-linux-2007-spring-one-KDE-cdrom-x86_64.iso

Και κάτι άλλο επειδή τα μπερδεύω οι διανομές linux που είναι π.χ x84-64  είναι για επεξεργαστές 64bit και οι διανομές i586 για που είναι;;;;;;;;;Ακόμη υπάρχουν διανομές μόνο για τους athlon και μόνο για τους intel  ;;;;;;;;;;;

Και τα τέσσερα παίζουν άνετα στο μηχάνημά σου.

Οι x86_64 είναι για 64bit (AMD64, Core2Duo) ενώ οι i586 ή x86 είναι για όλους τους υπολογιστές. Συνήθως όμως είναι καλύτερο να δοκιμάζεις πρώτα i586/x86 επειδή εκεί παίζουν όλα. Στις 64bit διανομές μπορεί  να έχεις ασυμβατότητες ή να μην βρίσκεις κάποιες εφαρμογές.

Πρόταση μου βάλε το 3, λόγω και του KDE.

Ρε παιδιά έχω δοκιμάσει και την 2007 και την 2008 και ενώ το Live CD δουλεύει, μετά την εγκατάσταση, οι drivers της NVidia δεν ρυθμίζουν σωστά την οθόνη. Πώς μπορώ να το διορθώσω;

εννοεις μαλλον οτι δεν εχεις την σωστη αναλυση.

μπες στο mandriva control centre (οχι σε αυτο του kde, ετσι?) και εκει στο tab "hardware" βαλε την αναλυση που θες.