Από πότε κολλάνε και τα Linux;

cacofonix | Πέμ, 12/04/2008 - 13:42 | 1' | 13

Όταν αφήνω το Fedora να κατεβάζει κάποιο torrent και πέφτω για ύπνο, το σύστημα σκαλώνει, και κολλάει τελείως...Εν τω μεταξύ, το pc με πετάει σε οθόνη όπου πρέπει να δώσω το password. Πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό; Έχω μια υποψία ότι το σκάλωμα του υπολογιστή (ktorrent, emesene) οφείλεται εκεί...

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ενώ όταν είσαι ξύπνιος σε σκιάζεται και δεν κολλάει;;; :P :D ( άντε σε πειράζω).
Έχεις ενεργοποιήσει το screensaver το οποίο σου κλειδώνει την οθόνη όταν είναι αδρανής. Έτσι όταν πας για ύπνο και δεν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή, στο δεκάλεπτο, ώρα, δίωρο η οθόνη κλειδώνει και μετά πρέπει να δώσεις username και password για να την ξεκλειδώσεις.

Δεν φταίει ούτε το torrent σου ούτε τίποτα. Άλλωστε αυτά εξακολουθούν να λειτουργούν όσο έχεις κλειδωμένη την οθόνη δηλαδή ο υπολογιστής είναι σε λειτουργία κανονικά απλά η οθόνη είναι κλειδωμένη για να μην στην πειράζουν οι "κακοί άνθρωποι".. :P

Για να μην στο κάνει αυτό θα πρέπει να πας στο screensaver και να αλλάξεις εκείνη την παράμετρο που λέει να κλειδώνει η οθόνη όταν είναι αδρανής. Είτε ξεμάρκαρε το συγκεκριμένο κουτάκι, είτε αύξησε τον χρόνο που μετά από αυτόν η εφαρμογή θεωρεί τον υπολογιστή αδρανή.

cacofonix]Όταν αφήνω το Fedora να κατεβάζει κάποιο torrent και πέφτω για ύπνο, το σύστημα σκαλώνει, και κολλάει τελείως...Εν τω μεταξύ, το pc με πετάει σε οθόνη όπου πρέπει να δώσω το password. Πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό; Έχω μια υποψία ότι το σκάλωμα του υπολογιστή (ktorrent, emesene) οφείλεται εκεί...

Αν δέν κάνω λάθος το Fedora είναι με Gnome περιβάλλον και χρησημοποιείς KDE βιβλιοθήκες λόγο Ktorrent και πολλές φορές αυτό οδηγεί σε crash του Γραφικού Περιβάλλοντος (το GUI μην το μπερδεύεις με το Linux). Το οτι σε πετάει σε οθόνη που περιμένει username/passwrd συμαίμνει οτι το Linux είναι όρθιο και περιμένει τις διαταγές σου, απλά σκοτώθηκε το GUI. Σου προτίνω λοιπόν να απεγκαταστήσεις το Ktorren και να χρησιμοποιείς προγράμματα προορισμένα για Gnome π.χ. Deluge, ή να βάλεις το μTorrent του Windows.. το έχω εδώ και καιρό και δουλεύει μια χαρα σε Ubuntu...

** Με πρόλαβε η Μarlene :)

CORTEXlinux64]

cacofonix]Όταν αφήνω το Fedora να κατεβάζει κάποιο torrent και πέφτω για ύπνο, το σύστημα σκαλώνει, και κολλάει τελείως...Εν τω μεταξύ, το pc με πετάει σε οθόνη όπου πρέπει να δώσω το password. Πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό; Έχω μια υποψία ότι το σκάλωμα του υπολογιστή (ktorrent, emesene) οφείλεται εκεί...

Αν δέν κάνω λάθος το Fedora είναι με Gnome περιβάλλον και χρησημοποιείς KDE βιβλιοθήκες λόγο Ktorrent και πολλές φορές αυτό οδηγεί σε crash του Γραφικού Περιβάλλοντος (το GUI μην το μπερδεύεις με το Linux). Το οτι σε πετάει σε οθόνη που περιμένει username/passwrd συμαίμνει οτι το Linux είναι όρθιο και περιμένει τις διαταγές σου, απλά σκοτώθηκε το GUI. Σου προτίνω λοιπόν να απεγκαταστήσεις το Ktorren και να χρησιμοποιείς προγράμματα προορισμένα για Gnome π.χ. Deluge, ή να βάλεις το μTorrent του Windows.. το έχω εδώ και καιρό και δουλεύει μια χαρα σε Ubuntu...

** Με πρόλαβε η Μarlene :)

Βρε τρελέ τι του λες του ανθρώπου; :P Απλά μπαίνει σε idle screen mode και του κλειδώνει την οθόνη.. Μια χαρά δουλεύει το ktorrent το έχω και εγώ και δεν κρασάρει σε gnome. Άμα του αρέσει η εφαρμογή ας την κρατήσει ( άσχετα αν σηκώνει τις βιβλιοθήκες του KDE... αλλά δεν έγινε και τίποτα με αυτό. )

To ktorrent, μπορεί να δουλέυει μια χαρά, το emesene όμως κολλάει τελείως...Λευκό παράθυρο, θέλει restart για να στρώσει...

Αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
1/ Μην μπερδεύεις τα των εφαρμογών με το κλείδωμα της οθόνης.
2/Αν το emesene σου κολλάει σούταρε το. Στην θέση του μπορείς να χρησιμοποιήσεις το pidgin, το amsn, το kopete χτύπα στον package manager τις λέξεις instant messenger και διάλεξε εκεί τι θα εγκαταστήσεις.

3/το ktorrent δεν φταίει για το κλείδωμα της οθόνης και στην ουσία εδώ μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά θέματα.
Αυτό που σου είπα με το screensaver το κοίταξες;

Το ξέρω ότι δεν φταίει κάποια εφαρμογή για το κλείδωμα της οθόνης, απλά δεν βρήκα κάπου να τη βγάζει τελείως...Βγάζοντας το screen saver, βγαίνει τελείως το κλείδωμα της οθόνης;

Όχι δεν στην βγάζει σαν εφαρμογή εντελώς από τον υπολογιστή. Απλά στην απενεργοποιεί και έτσι δεν κλειδώνει η οθόνη σου όταν ο υπολογιστής είναι αδρανής. Θα πας εκεί που ρυθμίζεις τα screensavers στο Fedora προφανώς στο preferences/screensaver και θα πατήσεις να απενεργοποιηθεί το κουτάκι που λέει idle when inactive. ( ή κάτι τέτοιο γιατί δεν θυμάμαι καλά καθώς εγώ το screensaver το έχω βγάλει εντελώς από τον υπολογιστή μου.)
Αν κάποιος μπορεί να μας γράψει εδώ ακριβώς πως το λέει στα ελληνικά για να το κάνει και ο cacofonix παρακαλώ να κάνει ένα κόπο.

Όπως σου είπα εγώ το screensaver το έχω βγάλει εντελώς από τον υπολογιστή. Αν αφαιρέσεις το πακέτο αυτό που ρυθμίζει τα screensaver η οθόνη απλά μετά από λίγη ώρα αδράνειας μαύριζει αλλά δεν κλειδώνει. Μετά αν κουνήσεις το ποντίκι ανοίγει πάλι. Το κλείδωμα πάντως της οθόνης από το quit δεν στο αφαιρεί οριστικά απλά δεν το συγχέει με το screensaver ώστε μόλις αφήνεις τον υπολογιστή για λίγο να σου ξεκινάει είτε το screensaver είτε να σου κλειδώνει κάθε φορά την οθόνη. ( εγώ το έβγαλα γιατί δεν θέλω να τρέχει στο background αλλά και αν το κρατήσεις δεν έγινε και τίποτα.)

Τελικά το πρόβλημα είναι με το emesene...Μετά από πολλές ώρες το πρόγραμμα κολλάει...Και το κακό είναι ότι με βολεύει διότι φαίνεται το nickname που έχω δώσει εγώ και όχι αυτό που δίνει ο φίλος μου...Οπότε το amsn δεν μου κάνει, το kopete δεν το βρίσκει το add/remove programs.

Σου λείπει κάποιο repository αλλά επειδή δεν γνωρίζω ποιο απλά πήγαινε και κατέβασε το από την σελίδα του πάντα φυσικά για την διανομή που έχεις.

kopete λοιπόν εδώ. ( και υποστηρίζει και κάμερα)

http://kopete.kde.org/releases.php

Μην κατεβάσεις ολόκληρο το kde αν δεν το έχεις. Το πακέτο θα σου εγκαταστήσει τις βιβλιοθήκες που είναι και οι μόνες που χρειάζεσαι γι ανα το τρέξεις.

Το pidgin πάντως έχει τη λειτουργία που θες με τo nickname. Αν το έχεις ήδη εγκατεστημένο δοκίμασέ το.

Δεξί κλικ πάνω στην επαφή και μετά επιλέγεις Alias.

Είχα τρέξει το pidgin στην portable έκδοση των windows, και δεν μ' αρεσε καθόλου. Τώρα το βλέπω από άλλο μάτι, ίσως το κρατήσω τελικά.