Πρόβληματα με το Xubuntu

basilias | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 7

Καλησπέρα !!!
Αντιμετωπίζω 2  πρόβληματα με το Xubuntu

1. Θέλω να dual σύστημa Windows Xp Pro kai Xubuntu
Δημιουργώ ένα partision 3.2 GB - FAT32 - Primary (στις ελάχιστες απαιτήσεις λέει 1,5) κάνω boot από το livecd
όταν προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση δεν μπορεί να γίνει στο partision που διμιούργησα ...  Λύπη

2.
Σε κενό σύστημα γίνεται κανονικά ακολουθόντας τον οδηγό αλλα όταν κάνω
επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση παει να φορτώσει ο GRUB
αλλα βγάζει Error  !!!

Το pc μου για τα πειράματα είναι CELERON 466 - 256 RAM  - 8,00 GB σκληρό

¨Εχετε να προτείνεται τίποτα Απορία

Ευχαριστώ !!!!!!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

basilias, το Linux δεν εγκαθίσταται σε FAT 32 κατατμήσεις. Όπως ακριβώς έφτιαξες το partition αυτό (π.χ. από τα Windows ή από το Partition Magix) διέγραψέ το και μην βάλεις τίποτε στη θέση του.

Μετά κάνε reboot από το Xubuntu και όταν φτάσεις στο partitioning, απλώς επέλεξε να εγκατασταθεί αυτόματα στο μεγαλύτερο δυνατό κομμάτι ελεύθερου χώρου (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση, αλλά θα καταλάβεις τι εννοώ), ώστε το Linux να μπει αυτόματα στον κενό χώρο και να μη χρειαστεί να κάνεις κάτι χειροκίνητα.

Για το δεύτερο, τι εννοείς κενό σύστημα; Δεν έχεις Windows μέσα δηλαδή; Πας να εγκαταστήσεις το Linux σε ολόκληρο το δίσκο; Ποιο ακριβώς είναι το μήνυμα; Δεν σου βγάζει έναν αριθμό δίπλα στο Error;

φίλε μου πριν διαβάσω το μηνυμα σου αυτο εκανα σήμερα το απόγευμα...  έχοντας μόνο ένα partition me windowsXP ...προσπάθησα να το ξαναβάλω ... και όντως το Xubuntu  μερώτησε πόσο χώρο θέλω να χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση του ... (αυτόματα) ... έγινε η εγκατάσταση και στο ξέκινημα πάλι το ίδιο πρόβλημα ERROR 17 (το νούμερο που έλεγες) ... άνοιξα το PC με μια έκδοση austrumi που είχα ... υπαρχουν μέσα τα WINXP και το Xubuntu αλλά όπως είπα κολλάει ο GRUB

Συμπληρώνοντας την παρατήρησή σου για το FAT32 .. to austrumi δεν είχε πρόβλημα έκανε έκανε το δικό του σύστημα αρχείων ... και boot manager to LILO ... είπα να δοκιμάσω και το Xubuntu

Και 3ο ναι στην δευτερη περίπτωση πήγα να εγκαταστήσω σε ολόκληρο το συστημα (διαγράφοντας τα WINXP ) ... άρα "κενό"...

Καμιά λύση τώρα για να φτιάξω το GRUB (που από ότι είδα απασχολεί πολύ κόσμο το συγκεκριμένο πρόβλημα)

Ευχαριστώ !!!!!!!!!!!!!

To error 17 σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει mount το partition.

Κάνε boot από ένα LIVE CD (ίσως το ίδιο το Xubuntu), βγες στη γραμμή εντολών,

δώσε
sudo /sbin/fdisk -l

δες που είναι το root partition του Xubuntu. Έστω ότι /dev/hda2. Σημείωσέ το.
Μετά κάνε mount  το partition του Xubuntu σε κάποιο φάκελο, έστω /mnt/test με την εντολή:

sudo mount /dev/hda2 /mnt/test

(εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις φτιάξει το φάκελο /mnt/test με mkdir /mnt/test).

Μετά δώσε

cd /mnt/test
sudo gedit boot/grub/menu.lst

και στο νέο παράθυρο βρες τις γραμμές που μοιάζουν με αυτές:

title        Xubuntu, kernel 2.6.20-15-generic
root (hd0,X)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-15-generic root=UUID=51ea6a0c-e932-4a7f-ae16-2e4ae04f8302 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.20-15-generic
quiet
savedefault

Βασικά, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η γραμμή root (hd0,X) να δείχνει κατά 1 λιγότερο από το νούμερο του /dev/hdaΧ που σου είπε το fdisk ότι βρίσκεται το Xubuntu. Στο παράδειγμά μας εκεί θα πρέπει να γράψεις root (hd0,1).

(Για περισσότερα για το σύστημα αρίθμησης του GRUB δες εδώ)

Τέλος, τσέκαρε ότι η αντίστοιχη γραμμή root στο τμήμα για τα Windows δείχνει στο (hd0,0), δηλαδή κάπως έτσι:

title        Microsoft Windows XP Professional
root       (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Κλείσε και αποθήκευσε το αρχείο.

Τέλος δώσε:
grub-install --root-directory=/mnt/test /dev/hda

Εναλλακτικά, από τη γραμμή εντολών, μπορείς να κάνεις τα εξής για επανεγκατάσταση του GRUB:

sudo /sbin/grub
και όταν θα εμφανιστεί το prompt του GRUB δώσε
find /boot/grub/stage1

για να σου πει που βρίσκεται το αρχείο αυτό.
Θα πρέπει να δεις κάτι τέτοιο

    GNU GRUB  version 0.97  (640K lower / 3072K upper memory)

 [ Minimal BASH-like line editing is supported.  For the first word, TAB
   lists possible command completions.  Anywhere else TAB lists the possible
   completions of a device/filename.]

grub> find /boot/grub/stage1
 (hd0,1)

Τότε δίνεις
root (hd0,1)
setup (hd0)

για να το εγκαταστήσεις εκ νέου στο MBR.

Εάν δεν δουλέψουν ούτε αυτά, τότε ίσως έχεις πέσει στο πρόβλημα του LBA, δηλαδή λάθος ρύθμιση του BIOS για το σκληρό. Πρέπει να απενεργοποιήσεις από το BIOS το LBA. Δες κι εδώ, έναν χρήστη που αντιμετώπισε το ίδιο ζήτημα με GRUB Error 17:
http://uvlug.org/pipermail/list/2007-March/001446.html

Εάν δεν κάνεις τίποτε δοκίμασε το SuperGrub
http://users.bigpond.net.au/hermanzo...bDiskPage.html

και αν πάλι τίποτε, τότε ίσως ο σκληρός να τα έχει παίξει.
dimitris2007-4-28 1:0:51

GRUB Error 17 !!!!!!!

Έκανα όλα αυτά που περιγράφεις αλλά τίποτα !!!!!!
ακόμα και το SuperGRUB δοκίμασα .....

Το πρόβλημα του LBA πώς διορθώνεται ????

Έβαλα και την έκδοση SUSE10.00 και FEDORA CORE αλλά και πάλι τίποτα... (μόνα τους χωρίς WINXP) ...

Μήπως ενα reset sto BIOS θα βοηθούσε την κατάσταση ??? ή δεν έχει καμία σχέση ???

Η πετάω το παλιο PC στα σκουπήδια και δεν ξαναασχολούμε με LINUX ???

Υπόψην μόνο το austrumi με τον LILO έχω καταφέρει να εγκαταστήσω !!!

(αν εγκαταστήσω πάλι το px το SUSE10.0 βάλω το LILO από άλλη έκδοση ??? γίνεται τίποτα ??? Αν ναι πως γίνεται να το εγκαταστήσω απο Live CD του austrumi ή το Knoppel ???)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!
 

basilias2007-4-30 14:15:11

δεν δοκιμαζεις και κανα damn small linux?τρεχει αψογα σε παλια μηχανηματα
http://www.damnsmalllinux.org/

Κάνε χειροκίνητη εγκατάσταση και δώσε σημείο προσάρτηση / στο ένα partition που έχεις ήδη διαμορφώσει με κάποιο πρόγραμμα σε ext3 και swap στο άλλο. 

Βρέθηκε η λύση !!!!

Κάτι πήγαινε στραβά με τισ ρυθμίσεις του BIOS από ότι φαίνεται ...
γιατί μόλις έκανα RESET (βγάζοντας την μπαταρία από την μητρική)
εγκατέστησα κανονικά το Xubuntu,εκτός και αν έφταιγε το χρησιμοπίησα άλλη έκδοση την 7.04 ... πάντως πέρα από αυτή έβαλα (κατόπην format) την διανομή Freespire η οποία ήταν πολύ "βαρία" για το μηχάνημα μου .. συν της άλλης δεν υπόστήριζε ελληνικά ... οπότε την έβγαλα και τώρα έχω WIN XP + Slackel  η οποία είναι "κουτι" για της απαιτήσεις μου + της άλλης έχει πολύ έυκολη εγκατάσταση !!!!

ΑΥΤΑΑαααααααααα !!!!!!!!!!