Aναβάθμιση απο ubuntu 8.04 σε 8.10

palalos | Σάβ, 11/29/2008 - 16:15 | 1' | 5

hello everybody πως μπορω να αναβαθμισω το 8.04 σε 8.10?? αξιζει τον κοπο?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εκανα την αναβαθμηση που λες προχτες. Η πρωτη και ιδιαιτερα βασικη διαφορα που ειδα, ειναι το οτι μου αναγνωρισε κατ' ευθειαν την ασυρματη καρτα δικτυου (οπως αναφερω σε σχετικο topic). Κατα τ'αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω αρκετα για να σου αναφερω κατι συγκεκριμενο.
Μπορεις να κανεις την αναβαθμιση με δυο τροπους (Απ' οτι εγω γνωριζω):
1).Aπο το internet
2).Aπο cd (ευκολα το βρισκεις η το φτιαχνεις).
Μπορεις ακομα να κανεις εγκατασταση εξ αρχης απο cd, αλλα ετσι εαν δεν εχεις ξεχωριστο partition για το συστημα, θα χασεις και τα υπολοιπα δεδομενα σου. (οποτε σ' αυτη τη περιπτωση κανε πρωτα back up οτι σ'ενδιαφερει να κρατησεις)

To upgrade from Ubuntu 8.04, press Alt+F2 and type in "update-manager -d" (without the quotes) into the command box. Update Manager should open up and tell you: New distribution release '8.10' is available. Click Upgrade and follow the on-screen instructions.

A program without a loop,is not worth writing

binarybear]To upgrade from Ubuntu 8.04, press Alt+F2 and type in "update-manager -d" (without the quotes) into the command box. Update Manager should open up and tell you: New distribution release '8.10' is available. Click Upgrade and follow the on-screen instructions.

A program without a loop,is not worth writing

Γίνεται και αναβάθμιση μέσα από το δίκτυο αλλά θα συνιστούσα σε όσους δεν έχουν αρκετή εμπειρία ή δεν έχουν σταθερό δίκτυο, ( και μην ξεχνάτε ότι ζούμε στην Ελλάδα) να μην την κάνουν με αυτό τον τρόπο.
Προτιμάτε πάντα τις καθαρές εγκαταστάσεις μέσα από το cd, πάντα και μόνο στο παρτίσιον του συστήματος, το οποίο και θα πρέπει να έχετε δημιουργήσει στον δίσκο σας. Μόνο έτσι θα είσαστε σίγουροι 100% ότι δεν θα έχετε προβλήματα μετά.

marlene]

binarybear]To upgrade from Ubuntu 8.04, press Alt+F2 and type in "update-manager -d" (without the quotes) into the command box. Update Manager should open up and tell you: New distribution release '8.10' is available. Click Upgrade and follow the on-screen instructions.

A program without a loop,is not worth writing

Γίνεται και αναβάθμιση μέσα από το δίκτυο αλλά θα συνιστούσα σε όσους δεν έχουν αρκετή εμπειρία ή δεν έχουν σταθερό δίκτυο, ( και μην ξεχνάτε ότι ζούμε στην Ελλάδα) να μην την κάνουν με αυτό τον τρόπο.
Προτιμάτε πάντα τις καθαρές εγκαταστάσεις μέσα από το cd, πάντα και μόνο στο παρτίσιον του συστήματος, το οποίο και θα πρέπει να έχετε δημιουργήσει στον δίσκο σας. Μόνο έτσι θα είσαστε σίγουροι 100% ότι δεν θα έχετε προβλήματα μετά.

Εδώ να καταθέσω την εμπειρία μου  :)

Πρίν ένα χρόνο, στην τότε αναβάθμιση, έγινε διακοπή ρεύματος.

Σβήσαν όλα (από pc μέχρι πορτατίφ).

Όταν ήρθε το ρεύμα, η λάμπα τού πορτατίφ είχε καεί.

Το ubuntu, ξεκίνησε κανονικότατα καί συνέχισα την εγκατάσταση από εκεί πού είχα σταματήσει.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ναι γιατί προφανώς κωλοφάρδησες και σε πέτυχε η διακοπή ρεύματος ανάμεσα σε δύο αρχεία.. Κάτσε να έφερνες κάτω κανένα corrupted και θα σου έλεγα εγώ μετά τι είδους αναβάθμιση θα έκανες. ( παθούσα και μαθούσα)