εγκατασταση απο repository παλιοτερης εκδοσης για opensuse

naf | Τρί, 11/25/2008 - 00:41 | 1' | 12

καλησπερα και παλι ..

ξερει κανεις αμα και πώς γινεται να κανω εγκατασταση εφορμογουλας απο repository της εκδοσης

10.3 στην τρεχουσα εκδοση 11 για το οpensuse?

μου βγαζει λαθος και ειναι λογικο, αλλα η εφαρμογη που θελω δεν υπαρχει για την 11 εκδοση..

Ειναι απλα ζητημα του λινκ του repository ή εχει να κανει και με "βαθυτερα" αιτια...βιβλιοθηκες κτλ κτλ;

Αμα ειναι απλα ζητημα του λινκ του repository που στο τελος του γραφει opensuse10.3, υπαρχει τροπος

να το ξεγελασω και να κανω την εγκατασταση ;

Ξερει κανεις;;;...γιατι αρχιζουν να μην εχουν πλακα τα rpm

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν νομίζω οτι έχεις πρόβλημα να βάλεις όποιο rpm και κατ'επέκταση όποιο repository θες. Το πρόβλημα είναι οι εξαρτήσεις. Ποιο πρόγραμμα είναι? Σίγουρα μπορούμε να το βρούμε.

το προγραμμα ειναι κλειστο αλλα με εχει βολεψει πολυ γιατι δουλευει πολυ καλα και συνδεεται με τον λογαριασμο μου στο voipdiscount που χω...
λεγεται wengophone και υπαρχει στα repositories του 10.3.
Στην σελιδα της wengo εχουν μια νεοτερη version ειτε σε rpm ειτε σε binary μορφη..
σε εμενα το rpm δεν "καθεται" και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι..ενω η εγκατασταση που εχουν στο παραδειγμα τους
στην ουσια δεν ειναι κανονικη, αφου καθε φορα θα πρεπει να ακολουθω τα βηματα που δινουν για να εγκαταστησω απ την αρχη την εφαρμογη.
οποτε αναρωτιεμαι αν μπορεις εσυ να βγαλεις μια ακρη..και να κανεις κανονικη εγκατασταση ειτε μεσω του παλιου repository ειτε της νεας εκδοσης του wengo που δινουν αυτοι στην σελιδα τους..
το λινκ με την νεα version του wengo απο την σελιδα τους ειναι...

http://www.wengophone.com/index.php/mp_download_wp_lin

και το παλιο repository της 10.3 με την προηγουμενη version του wengo ειναι εδω:

http://packages.opensuse-community.org/index.jsp?searchTerm=wengophone&distro=openSUSE_103

θα ηταν καλο να μου πεις πως γινεται η ολη διαδικασια μεσω rpm για να ξερω.
ευχαριστω και παλι.

λες αμα προσθεσω το repository μεσω zypper ar www.repo.gr name να το παρει και να μου κανει την εγκατασταση;
το δοκιμαζω αμεσως

βασικα το δοκιμασα με δυο τροπους και το καταφερα..εν μερη.Δηλαδη εκανε την εγκατασταση κανονικα αλλα οταν πατουσα πανω στο εικονιδιο δεν ξεκινουσε τπτ.
ο πρωτος τροπος ηταν να προσθεσω το repository με zyppe ar http://packages.opensuse-community.org/index.jsp?searchTerm=wengophone&distro=openSUSE_103 wengo
και μετα zypper se wengophone οπου μου εμφανισε ενα scrpackage το οποιο εγκατεστησα με zypper si -d wengophone
ωστε να ικανοποιησει και τα dep.
αφου φορτωσε περιπου 300 MB!!!!! dependacies, τελειωσε και οταν πατουσα το εικονιδιο δεν ανοιγε τπτ.
Ο δευτερος τροπος ηταν (αφου εξαφανισα την προηγουμενη εγκατασταση με τα 300 ΜΒ) να κατεβασω το rpm και να το εγκαταστησω με zypper ./____rpm αλλα και παλι αφου ικανοποιησε τα dep. μετα το εικονιδιο δεν εκανε τπτ..
Καμια ιδεα;
ευχαριστω

Με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι το πακετάκι μάλλον υπάρχει με το όνομα qutecom. Τσέκαρε το κι εσύ, μου φαίνεται οτι είναι το σωστό. Σιγουρέψου οτι έχεις ενεργοποιήσει το repository του packman (αν δεν το έχεις ενεργοποιημένο πας YaST--->Software Repositories--->προσθήκη-->Community Repositories, θα το βρείς εκεί) και μετά θα το βρείς στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων του yast.
Άσχετο, νομίζω οτι το yast είναι πολύ πιο εύκολο γι' αυτά τα πράγματα απο το zypper

Ευχαριστω πολυ teddy, εχεις δικιο το χουν αλλαξει ονομα, η αληθεια ομως ειναι οτι μ αυτα και με τ αλλα χθες το βραδυ το καταφερα να το κανω εγκατασταση απο scrpackage μεσω zypper ...το ζητημα τωρα ειναι οτι οταν παω να το ξεκινησω μου λεει στην κονσολα οτι δεν υπαρχει ελληνικη εκδοση...και για αυτο τελικα δεν το ξεκιναει...
εχεις καμια ιδεα πως γινεται να του πω να ξεκινησει πχ στα αγγλικα;Το μηνυμα λαθους ειναι :

linux-jxxe:/home/dimi # qutecom
(info) 15:32:16 [Common] void QtLanguage::loadLanguageFromConfig(): no Qt translation available for locale 'el_GR'
και κλεινει...

Δοκίμασε να διαγράψεις τον φάκελο ~/.wengophone (??) στο home σου. Θα χρειαστεί μετά να ξαναπεράσεις τα στοιχεία σου

μπα δεν κανει τπτ...και ειναι λογικο...αφου το προγραμμα βλεπει οτι το ολο συστημα ειναι στα ελληνικα και αυτο δεν εχει πακετο για ελληνικα...οποτε και δεν το ανοιγει..
λες να αλλαξω τις ρυθμισεις στο συστημα και να το κανω στα αγγλικα;

Τι να σου πω.. Λίγο που έψαξα με το μήνυμα λάθους, το μόνο που βρήκα ήταν αυτό που σου είπα.
Προτείνω να βάλεις την έκδοση απο τον packman μέσω yast, μου φαίνεται πολύ πιο αξιόπιστο.

εσβησα το ./qutecom και ξανα εκανα την εγκατασταση απο πακμαν αλλα παλι τα ιδια, και παλι λογικο ειναι αφου το προγραμμα ειναι το ιδιο στην ουσια, μονο ο τροπος εγκαταστασης αλλαζει..
τεσπα, ευχαριστω για την βοηθεια θα ρωτησω και εναν φιλο που σιγουρα θα ξερει μια λυση.
αμα σκεφτεις κατι καινουργιο, πες το ....

το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν μεταφρασεις στα ελληνικα για το προγραμμα αυτο, για αυτο και δεν τρεχει στο συστημα μου που ειναι "ελληνικο"..

Ναι, αλλα μου φαίνεται λίγο ηλίθιο απο μέρους του να μην προσπαθεί να βρεί μια εναλλακτική ρε παιδί μου...
Άμα δεν βρείς άκρη, μίλα με τους developers στο IRC