Συδεση-partitions-network

Constantinos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 4

Λεγε, λεγε ειπα να βαλω & το kubuntu, στο σκληρο. Δυστυχως δε μπορουσα να το κανω να εχει το ιδιο home με το Μandriva μου, καθ' οτι ειχα ηδη 4 partitions στη πρωτευουσα, που καποτε ειχα κανει. Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
1: Υπαρχει περιπτωση να το διορθωσω αυτο? (Να εχω δηλαδη κοινο το home που εχω στο Μandriva?
2:Φορτωσα μια χαρα & τους drivers του Sagem modem. (& τα δυο λαμπακια αναμενα!!!)Βρε παιδια,για πειτε μου & ειμαι & ξενυχτης με ολα αυτα,, πως στην ευχη μπορω να κανω τι ρυθμισεις ([email protected]  &
τo password)?ειλικρινα εχω κολλησει σε αυτο!!!!!!
3:Θα τα κανω mount βεβαια ,μα αντιθετα με οτι ηξερα ΔΕ μου αναγνωρισε μονο του καμια αλλη partition (ext3 & ntfs).
4:Παραξενευτηκα που ΔΕ μου αναγνωρισε επισης αυτοματα & το δικτυο απο τη δουλεια (κατι που οποια αλλη διανομη εχει δοκιμαστει το εκανε αμεσα) Τεσπα, & αυτο διορθωνεται ευκολα, μα απλα το αναφερω. Στο lab, παντως χθες μια χαρα λειτουργησε & ευτυχως εκανα τα up dates.

constantinos2007-4-26 17:16:12

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1. γίνεται, αλλά δεν αξίζει. Θα σου χαλάνε τις ρυθμίσεις του KDE.
2. 200 topics έχουμε ανοίξει με το θέμα...βήματα 8-10
3. Σε παλιότερη έκδοση του Kubuntu αναφέρεσαι ή στο Ubuntu ;) Κάνε τα mount.
4. Δεν σου αναγνώρισε το ασύρματο; Περίεργο...

2-Nαι τα εχω δει & ετσι το εφτιαξα, μαλλον δεν εκανα καλα την ερωτηση. Αν θελει να κανει τις ρυθμισεις καποιος απο το γραφικο γινεται? Αν δηλαδη εμπαινε το kubuntu σε καποιον οχι & τοσο σχετικο, θα μπορουσε να κανει τις ρυθμισεις απο το γραφικο?
3-Στο feisty, το φρεσκοτατο!
4-Ασυρματο (π.χ στο lab & του γειτονα(!!!) μια χαρα. Με το ενσυρματο δε δουλεψε! (το εκανε αφου το ρυθμισα, τελικα)
Αλλη μια ερωτηση (θεωριτικα γινεται & νομιζω οτι ξερω πως θα το κανω, ομως ας αποφυγω την ...πατατα!) Ελεγα να  βγαλω εξω τον  grub  απο  το  Μandriva μου, αντι  για τον grug  του kubuntu. Λογικα, δε θα εχω καποιο προβλημα, ετσι???

Oσο αφορα τον Grub το εκανα & τη πατησα!! Συμπερασμα: Αφηνετε "εξω" τον boot manager της τελευταιας διανομης που βαλατε!!

Tωρα, οσο αφορα τη συνδεση: Εκανα τα γνωστα, που λεεει & στο tutorial. Οταν πηγα να το δοκιμασω, δε λειτουργησε! Δοκιμασα & με το: sudo dpkg-reconfigure eagle-usb-utils Ανοιξε το σχετικο παραθυρο, περασα user name & password. Μα & παλι δεν "επαιξε¨! Το modem δεν εχει προβλημα, τα λαμπακια αναβουν & τα δυο (αρα αναγνωριζεται η dsl) κατι μου διαφευγει, αλλα ΤΙ??? (τα δικα μου λαμπακια ειναι ολα στο κοκκινο!!!) constantinos2007-5-1 16:34:29