Διάφορα προβλήματα στο FC6

philip | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 3' | 6

Καλημέρα σε όλους .


Νέος στο LINUX έχω εγκαταστήσει το FC6 από το DVD του περιοδικού.  Μου αρέσει πολύ, κι επιτέλους θέλω να πάψω να εξαρτώμαι σε μεγάλο βαθμό από τον κο Gates.


Έχω προμηθευτεί ένα βιβλίο για το LINUX με όλα τα απαραίτητα (αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο, για ένα τόσο μεγάλο project).


Στα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα...


1. Θέλω να δω το partition ntfs και καθώς δεν θυμάμαι αν είναι hda1 ή κάτι άλλο είπα να χρησιμοποιήσω την εντολή fdisk -l.  Το σύστημα μου επιστρέφει μήνυμα ότι bad command, έτσι δεν μπορώ να προχωρήσω και να κάνω mount το ntfs.


2.  Θέλω να εγκαταστήσω το xine αντί για το totem καθώς από ότι είδα το δεύτερο δεν παίζει DVD.  Χρησιμοποιώ οδηγίες που είδα εδώ μέσα με την εντολή yum .... αποτέλεσμα είναι ότι με ενημερώνει ότι το συγκεκριμμένο πρόγραμμα είναι απασχολημένο και μου κάνει aborting.


3.  Θέλω να ενεργοποιήσω ένα ασύρματο USB stick NETGEAR WG111, αλλά δεν ξέρω πως.  Εναλλακτικά υπάρχει κανένα ΕΤΗΕRΝΕΤ ADSL MODEM σε προσιτή τιμή που να παίζει χωρίς πρόβλημα, διότι το ασύρματο θέλω να το δεσμεύσω για άλλη εφαρμογή κοντά στην TV.


Ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθεια, εύχομαι να τα λέμε συχνά και με τον καιρό αποκτώντας εμπειρία να συμβάλλω κι εγώ στην ανάπτυξη του forum.


 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To fedora δεν έχει codecs για να παίζει βίντεο.Δεν φταίει ο totem και με τον xine θα πάρεις τα ίδια...
Κατέβασε codecs...

philip, για τα δύο πρώτα που ρωτάς, δες τις αναλυτικές οδηγίες που υπάρχουν εδώ:
MP3, DVD, Drivers, εφέ στο Fedora Core 6

Εν τάχει, άνοιξε ένα Τερματικό (Εφαρμογές > Βοηθήματα > Τερματικό) και γράψε τις εξής εντολές (η πρώτη απαιτεί τον κωδικό του root που δεν τον βλέπεις όταν τον γράφεις...):

su
rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-6.rpm
rpm --import http://rpm.livna.org/RPM-LIVNA-GPG-KEY
yum -y install xine xine-lib xine-skins xine-lib-extras-nonfree libdvdcss
yum install ntfs-3g

Τώρα πρέπει να παίζουν τα DVDs σου.

Για την fdisk και το NTFS, πρέπει να δώσεις
su
/sbin/fdisk -l

Δες που είναι τα Windows (εκεί που λέει NTFS, π.χ. /dev/hda1)

Στη συνέχεια δώσε:
mkdir /media/windows

Μετά ανοιξε το αρχείο /etc/fstab με την εντολή (για Gnome):

gedit /etc/fstab

ή (για KDE):

kwrite /etc/fstab

Στο κείμενο που θα εμφανιστεί προσθέσε μια γραμμή για την  κατάτμηση των Windows:
HTML:

  /dev/hda1  /media/windows ntfs-3g    defaults  0 0

Πατησε CTRL+S και κλείσε το παράθυρο.

Στην κονσόλα δώσε
mount /media/windows

και τελείωσες.
Μπορείς να ανοίξεις το Nautilus ή το Konqueror και να δείς τα αρχεία των Windows στο φάκελο /media/windows.

Αν θελεις να μπορείς να βλέπεις και να γράφετε στην κατάτμηση των
Windows ως απλός χρήστης, τότε δώσε από την κονσόλα:
su
chown -R username:username /media/windows

αλλάζοντας το username με το δικό σoυ όνομα χρήστη (π.χ. philip:philip).

Εναλλακτικά, μπορείς   στη γραμμή του fstab να βάλεις το uid (user id)
και το gid (group id) σου, τα οποία τα μαθαίνετε με την εντολή:
id

Συνήθως στο Fedora το id ενός απλού χρήστη είναι 500. Οπότε στο /etc/fstab πρέπει να βάλετε κάτι σαν κι αυτό:
HTML:

dev/hda1 /media/windows  ntfs-3g  uid=500,gid=500,rw,exec,utf8   0 0

H παράμετρος utf8 είναι για να διαβάζετε unicode ονόματα αρχείων. Χρήσιμη.

Δείτε περισσότερα εδώ
ttp://wiki.linux-ntfs.org/doku.php?id=ntfs-en#can_i_mount_an _ntfs_volume
dimitris2007-4-28 19:49:45

Δημήτρη,

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, τα DVD, CD παίζουν κανονικά στο xine.

Μερικές ακόμη ερωτήσεις:

1.  Πως μπορώ να ορίσω συνδιασμό πλήκτρων για να αλλάζω από ελληνικά σε αγγλικά;  τώρα απλά κάνω κλικ στην ένδειξη Ελλ ή ΗΠΑ στην μπάρα.

2.  Σήμερα έχω πρόβλημα με το Evolution.  Ανοίγει κανονικά αλλά δεν εμφανίζει τίποτε στα εισερχόμενα, ενώ δεν αναταποκρίνεται καθόλου στα κλικ του ποντικιού στα μενού.  Γράφει απλά ότι λαμβάνει το 25ο μήνυμα και μένει εκεί.  Το έχω στο backround ανοικτό αλλά τίποτε.  έκανα επανεκίνηση, το ίδιο.  Πρέπει να του κάνω απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση μήπως; κι αν ναι με ποιό τρόπο.

3.  Υπάρχει μήπως κάποια άλλο πρόγραμμα email που να μην έχει τέτοια προβλήματα και μπορώ να κατεβάσω;

Σας κούρασα, μαθαίνω γρήγορα όμως

H σωστή εντολή είναι
mount /media/windows

Δικό μου λάθος.

1. Για το πληκτρολόγιο, κάνε δεξί κλικ στο εικονίδιο Ελλ/ΗΠΑ και επέλεξε Προτιμήσεις. Στο νέο παράθυρο πήγαινε στην καρτέλα Επιλογές Διάταξης και κάνε κλικ στο Group/Lock Behavior για να "ανοίξει" και να σου εμφανίσει όλες τις επιλογές. Εκεί ενεργοποίησε το κουτάκι που δίπλα λέει "To ALT+Shift αλλάζει ομάδα". Κλείσε το παράθυρο. Είσαι οκ.

2. Για το Evolution, δεν ξέρω τι φταίει. Κάνε πλήρη απεγκατάσταση, αν συνεχίζει το πρόβλημα, από την Προσθαφαίρεση Εφαρμογών. Επίσης διέγραψε όλες τις ρυθμίσεις του δίνοντας από την κονσόλα την εντολή:
rm -rf ~/.evolution

Και μετά ξανα-εγκατέστησέ το.

3. Ένας άλλος mail client είναι φυσικά ο Thunderbird.

2. Για το Evolution, δεν ξέρω τι φταίει. Κάνε πλήρη απεγκατάσταση, αν συνεχίζει το πρόβλημα, από την Προσθαφαίρεση Εφαρμογών. Επίσης διέγραψε όλες τις ρυθμίσεις του δίνοντας από την κονσόλα την εντολή:
rm -rf ~/.evolution

Καλημέρα (όχι και τόσο)

Λοιπόν, νεώτερα:

Κάνω απεγκατάσταση, νέα εγκατάστση και πάλι τα ίδια.  Μου λέει ότι κατεβάζει το μήνυμα ΧΧ (όπου ΧΧ ο αύξων αριθμός του μηνύματος) και μένει εκεί παγωμένο, με το πλήκτρο επιλογής λήψη/ αποστολή πατημένο.

Επέλεξα να κάνω εγκατάσταση εκ νέου.  Ξεκινώ την διαδικασία και επιλέγω "επιλεκτική εγκατάσταση πακέττων" δεν θυμάμαι ακριβώς την περιγραφή, δηλαδή να διαλέξω εγώ εκείνη τι στιγμή τι να εγκαταστήσω.  Ζητώ και Gnome και KDE μια και δεν είχα δει μέχρι τότε την εκδοχή αυτή.  Όλα πήγαιναν καλά μέχρι περίπου 2 λεπτά πρίν την ολοκλήρωση της εργασίας.  Εκεί μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους (δεν πρόλαβα να το διαβάσω καλά) και μετά με έβγαλε το grub και μένει εκεί.  Προφανώς δεν μπορεί να δει το γραφικό περιβάλον.

Υπάρχει λύση;  Αν όχι πως μπορώ να δώσω εντολή να κάνει format όλο το partition που έχω επιλέξει για το linux , καθώς ακόμη είμαι στο στήσιμο και δεν έχω στοιχεία που επιθυμώ να σώσω.

Ακόμη θέλω να το κάνω να βλέπει ασύρματη σύνδεση με ADSL με USBstick της NETGEAR υπάρχει λύση σε αυτό;

Αν όχι ποιά διανομή είναι καλύτερα να εγκαταστήσω;  Η χρήση είναι για το σπίτι και αν τα καταφέρω χωρίς μεγάλα έξοδα τοπικό δίκτυο εντός οικίας.

Σας κούρασα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

philip2007-4-30 8:55:51