OpenSUSE και NVIDIA 7600gt drivers

cdmc | Κυρ, 11/09/2008 - 13:30 | 1' | 4

Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα εγκατέστησα το OpenSuse 10.3 αφού το 11 δεν μου δούλευε και πολύ καλά.
Πήγα λοιπόν να ενεργοποιήσω την επιτάχυνση των 3D γραφικών και μου λέει ότι η κάρτα μου δεν υποστηρίζει 3D. Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους τελευταίους drivers της nvidia αλλά μάταια.
Έψαξα λίγο σε διάφορα forums αλλά δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα μου. Μάλιστα κάποιος γράφει ότι υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν drivers για την συγκεκριμένη κάρτα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
Πως θα το κάνουμε να δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πήγα λοιπόν να ενεργοποιήσω την επιτάχυνση των 3D γραφικών και μου λέει ότι η κάρτα μου δεν υποστηρίζει 3D. Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους τελευταίους drivers της nvidia με το 1 click install αλλά μάταια, στο download μου βγάζει σφάλματα.

Συγκεκριμένα το πρώτο λέει :

Curl error for 'http://download.opensuse.org/update/10.3/repodata/patch-evolution-data-server-4833.xml':
Error code: Connection failed
Error message: Failed to connect to 2001:648:2000:de::211: Το δίκτυο δεν είναι προσπελάσιμο

ακολουθούν 2 σφάλματα ακόμα από το firefox στο downloading. αφου παραλείψουμε ή ματαιώσουμε τα παραπάνω προβλήματα φτάνουμε στην εγκατάσταση η οποία μου βγάζει σύγκρουση εξαρτήσεων.

Το site του opensuse λέει ότι δουλεύει κανονικά.

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε install τους drivers manual χωρίς το 1 click install; και αν ναι πως; μήπως μου crashάρει μετά από αυτό;

Εύκολος τρόπος:Δοκίμασες μέσω του Yast? Βάζεις το αντίστοιχο (nvidia ή ati) από τα community repositories, και μετά, από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων βάζεις τα πακετάκια. Δεν θυμάμαι ποια είναι, κάνε ένα search με λέξη-κλειδί nvidia, θα τα βρείς. Σίγουρα έχουν αριθμό έκδοσης 177.xx (ή 17x.xx αν δεν έχουν περάσει τους νέους, πράγμα πολύ πιθανό. Άμα σου έχει και τα δυο, βάζεις τον 177, ο άλλος είναι για τις FX5xxx.)

Δύσκολος τρόπος: Κατεβάζεις απο το site της nvidia τον αντίστοιχο driver και τον κάνεις εγκατάσταση απο κονσόλα (αφού βγείς απο το γραφικό περιβάλλον), έχοντας πρώτα κάνει εγκατάσταση μερικά απαραίτητα πακέτα τα οποία επίσης δεν θυμάμαι, σίγουρα θέλει kernel-source, και ίσως μερικά απο τα παρακάτω: kernel-headers, gcc, make. Τα γράφουν οι οδηγίες εγκατάστασης της nvidia

Teddy]

Εύκολος τρόπος:Δοκίμασες μέσω του Yast? Βάζεις το αντίστοιχο (nvidia ή ati) από τα community repositories, και μετά, από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων βάζεις τα πακετάκια. Δεν θυμάμαι ποια είναι, κάνε ένα search με λέξη-κλειδί nvidia, θα τα βρείς. Σίγουρα έχουν αριθμό έκδοσης 177.xx (ή 17x.xx αν δεν έχουν περάσει τους νέους, πράγμα πολύ πιθανό. Άμα σου έχει και τα δυο, βάζεις τον 177, ο άλλος είναι για τις FX5xxx.)

Δύσκολος τρόπος: Κατεβάζεις απο το site της nvidia τον αντίστοιχο driver και τον κάνεις εγκατάσταση απο κονσόλα (αφού βγείς απο το γραφικό περιβάλλον), έχοντας πρώτα κάνει εγκατάσταση μερικά απαραίτητα πακέτα τα οποία επίσης δεν θυμάμαι, σίγουρα θέλει kernel-source, και ίσως μερικά απο τα παρακάτω: kernel-headers, gcc, make. Τα γράφουν οι οδηγίες εγκατάστασης της nvidia

teddy σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση.

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε μόνο με τον Δυσκολο τρόπο που πρότεινε ο teddy.

Αυτός πιο αναλυτικά είναι :

1. μέσα από το yast>προσθαφαίρεση προγραμμάτων εγκαθιστούμε τα εξής : 'kernel-source' , 'make' , 'gcc'

2. κατεβάζουμε τον driver της nvidia για 173.14.12 (από εδω http://www.nvidia.com/object/unix.html )

3. βγαίνουμε από το γραφικό περιβάλλον (εγω το έκανα εκκινώντας από το failsafe σαν root)

4. τρέχουμε το αρχείο με την παρακάτω εντολή.
sh NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run -q

5. Αφολυ τελειώσει το compile ρυθμίζουμε το X.Org με
sax -r -m 0=nvidia (0 είναι νούμερο και όχι γράμμα Ο)

6. και τέλος εκτελούμε την εντολή
sh NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run -K

καλοδούλευτο κάντε restart και δουλεύει.

Ελπίζω να βοήθησα.

:)
Εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω... Εκεί που είχες πρόβλημα, μας έγραψες οδηγό εγκατάστασης..
Τώρα πρέπει να θυμάσαι ότι σε κάθε update του kernel πρέπει να ξαναπερνάς το kernel-module με την εντολή
sh NVIDIA-Linux-x86-17x.xx.xx-pkg1.run -K

Εάν υπάρξει οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα, ή απορία εδώ είμαστε.