Απορίες σχετικά με τα update.

dimitris_ban | Πέμ, 11/06/2008 - 13:42 | 2' | 21

Παιδιά καλησπέρα. Έχω στον υπολογιστή μου mandriva 2009 και windows xp. Χθες πήρα ένα update μέτα το οποίο όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου, στην οθόνη επιλογής λειτουργικού εκτός από τα δύο που προανέφερα εμφανίζει και την επιλογή:Linux with kernel 2.6.27-desktoprc8.2mnb.

Όταν πάω να φορτώσω τη mandriva 2009 κολλάει και αναγκάζομαι να επανεκκινήσω τον υπολογιστή από τον διακόπτη και όχι με τον ορθόδοξο τρόπο,αφού το λειτουργικό δεν μπορεί να εκκινήση.

Στην επιλογή : Linux with kernel 2.6.27-desktoprc8.2mnb. το λειτουργικό δουλεύει κανονικα.
Τελικά τι είναι αυτή η επιπλέον επιλογη (σε τι διαφέρει από την επιλογή mandriva 2009) και γιατί κολλάει όταν επιλέγω mandriva 2009?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Χωρίς να ξέρω πολλά για το θέμα μάλλον αναβαθμίστικε ο πυρήνας σε 2.6.27 το οποίο παρουσιάζει ασυμβατότητα με το συστημά σου ενώ όταν χρησιμοποιείς τον παλιό δουλεύει οκ. Ολα τα παραπάνω με πάσα επιφύλαξη.

και εγώ επίσης,χωρίς να ξέρω πολλά , αναφέρω ότι ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα.
προφανώς έχει φορτώσει και άλλος ένας πυρήνας.πρόκειται για μια κατάσταση που το σύστημα κρατάει και τους δύο πυρήνες σε περίπτωση που δεν δουλέψει ο ένας να έχει τον άλλον.τώρα τι κάνουμε που εμείς δεν θέλουμε να έχει και τον δεύτερο πυρήνα (λόγω εμφάνισης μάλλον)...ας περίμένουμε και καμιά απάντηση από κανέναν πιο έμπειρο.

Όταν φορτώνω το Linux with kernel 2.6.27-desktoprc8.2mnb οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες με το mandriva 2009 (μόνο που αυτό δεν δουλεύει πια).Επίσης τι είναι το desktop586 2.6.27.4-1mnb?

Κάθε φορά που γίνεται κάποια αναβάθμιση στον kernel δεν σημαίνει ότι αυτός ο kernel θα δουλεύει ντε και καλά με το σύστημα μας. Οι αναβαθμίσεις γίνονται για να προστεθούν διάφορα modules μέσα στον πυρήνα που συνήθως υποστηρίζουν κάποιες συσκευές ή περιφερειακά ή καμιά φορά είναι και ενημερώσεις ασφαλείας.
Θα μου πείτε γιατί στέλνουν νέα modules drivers κτλ. Ε για την άγνωστο ζήτηση, για εκείνον του οποίου ο υπολογιστής είναι τελευταίο μοντέλο και δεν παίζει με τα παλιά ( λέμε τώρα).

Τώρα στην ουσία έχετε δύο διαφορετικές εκδόσεις του ιδίου kernel η μία εκ των οποίων δουλεύει και η άλλη όχι.
Αφού λοιπόν βαριόσαστε να πατήσετε τα βελάκια στο grub menu και να πάτε στον σωστό kernel τότε θα πρέπει να κάνετε edit το αρχείο menu.list όπου εκεί είναι οι εγγραφές που σας παρουσιάζονται στην αρχή αρχή με το που ξεκινάει ο υπολογιστής.

Για να το κάνετε λοιπόν αυτό θα γράψετε σε ένα τερματικό

sudo gedit /boot/grub/menu.list ( όπου gedit βάζετε όποιον editor έχετε ή θέλετε)
και μόλις σας ανοίξει το αρχείο θα πάτε εκεί που γράφει την αναφορά στον kernel που δεν θέλετε και θα του βάλετε μπροστά μία ωραία δίεση #.

Αν δηλαδή δεν θέλετε να βλέπετε τον kernel Linux with kernel 2.6.27-desktoprc8.2mnb. ( μην αντιγράψετε αυτό το παράδειγμα, δεν ξέρω ποιος kernel σας κάνει) θα κάνετε μία εγγραφή στο στυλ :

#Linux with kernel 2.6.27-desktoprc8.2mnb

και αυτός στην επόμενη εκκίνηση θα εξαφανιστεί, χωρίς όμως να έχει σβηστεί ώστε αν το θέλετε να τον χρησιμοποιήσετε παρακάτω. :)

Στην εντολή "sudo gedit /boot/grub/menu." list μου βγάζει το μήνυμα "command not found".

marlene]Κ
Αφού λοιπόν βαριόσαστε να πατήσετε τα βελάκια στο grub menu και να πάτε στον σωστό kernel τότε θα πρέπει να κάνετε edit το αρχείο menu.list όπου εκεί είναι οι εγγραφές που σας παρουσιάζονται στην αρχή αρχή με το που ξεκινάει ο υπολογιστής. 

αχ, βρε Μάτζικα τι θα κάνουμε με σένα...!!!

είμαστε ασχετούληδες βρε και δεν τα πολυκατέχουμε....

εμένα δεν με πειράζει να κατεβάζω με το βελάκι και να ξεκινάω με τον καινούργιο πυρήνα , άλλο με προβληματίζει...με ποιον είναι σωστό να ξεκινάω..?

dimitris_ban]Στην εντολή "sudo gedit /boot/grub/menu." list μου βγάζει το μήνυμα "command not found".

τερματικό

su

(κωδικός root)

kwrite /boot/grub/menu.list

(η διαφορά mint με mandy    :)       )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

g.b]

marlene]Κ
Αφού λοιπόν βαριόσαστε να πατήσετε τα βελάκια στο grub menu και να πάτε στον σωστό kernel τότε θα πρέπει να κάνετε edit το αρχείο menu.list όπου εκεί είναι οι εγγραφές που σας παρουσιάζονται στην αρχή αρχή με το που ξεκινάει ο υπολογιστής.

αχ, βρε Μάτζικα τι θα κάνουμε με σένα...!!!

είμαστε ασχετούληδες βρε και δεν τα πολυκατέχουμε....

εμένα δεν με πειράζει να κατεβάζω με το βελάκι και να ξεκινάω με τον καινούργιο πυρήνα , άλλο με προβληματίζει...με ποιον είναι σωστό να ξεκινάω..?

Eεεε .. με αυτόν που παίζει!! Ποιον άλλον;;

dimitris_ban]Στην εντολή "sudo gedit /boot/grub/menu." list μου βγάζει το μήνυμα "command not found".

Μήπως δεν έχεις τον gedit;; Βάλε άλλον editor.. vim, emacs ότι να ναι τέλος πάντων.. εσύ θες να κάνεις edit ένα αρχείο text στην ουσία.

alfisti]

dimitris_ban]Στην εντολή "sudo gedit /boot/grub/menu." list μου βγάζει το μήνυμα "command not found".

τερματικό

su

(κωδικός root)

kwrite /boot/grub/menu.list

(η διαφορά mint με mandy :) )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Σωστόοοος ! ( τον είχα ξεχάσει τον kwrite.. μήποως έχω kde;;;)

alfisti]

dimitris_ban]Στην εντολή "sudo gedit /boot/grub/menu." list μου βγάζει το μήνυμα "command not found".

τερματικό

su

(κωδικός root)

kwrite /boot/grub/menu.list

(η διαφορά mint με mandy    :)       )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Μου γράφει τα εξείς:
[dimitris@localhost ~]$ su
Password:
[root@localhost dimitris]# kwrite/boot/grub/menu.list
bash: kwrite/boot/grub/menu.list: No such file or directory

Καταρχήν βάλε ένα κενό μεταξύ kwrite κ αρχείου /boot/grub/menu.lst

Κ ναι, αν δεν κάνω λάθος το αρχείο είναι menu.lst κ όχι menu.list

gnu_labis]Καταρχήν βάλε ένα κενό μεταξύ kwrite κ αρχείου /boot/grub/menu.lst

Κ ναι, αν δεν κάνω λάθος το αρχείο είναι menu.lst κ όχι menu.list

σωστός καί στα δύο.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δεν είναι τίποτα.. Υπερμετροπικός αστιγματισμός είναι.. Νομίζω ότι θεραπεύεται.. έτσι δεν είναι;; :D :D ( τώρα αν σας πω ότι το i αν δεν το λέγατε δεν θα το έβλεπα θα το πιστέψετε;; )

Στο menu.lst κάπου γράφει

default 0

Αλλάζοντάς το θα κάνει boot με το kernel που θες εσύ.

π.χ. αν κατα την εκκίνηση το μενού του grub έχει 3 σειρές και θέλεις να κάνει boot με το kernel στη 3η σειρά, αλλάζεις το 0 με το 2 (η αρίθμηση ξεκινάει με το μηδεν), δηλαδή

default 2

Απλά έτσι θα αποφύγεις τα βελάκια :P

κοίτα να δεις...
τόσο απλά και τόσο όμορφο και εμείς παραλίγο να πνιγούμε στα νερά του kernel...!!!

οταν πατας esc ξεκιναει
εβγαλα το boot splash και λυθηκε το προβλημα

Centient]Στο menu.lst κάπου γράφει

default 0

Αλλάζοντάς το θα κάνει boot με το kernel που θες εσύ.

π.χ. αν κατα την εκκίνηση το μενού του grub έχει 3 σειρές και θέλεις να κάνει boot με το kernel στη 3η σειρά, αλλάζεις το 0 με το 2 (η αρίθμηση ξεκινάει με το μηδεν), δηλαδή

default 2

Απλά έτσι θα αποφύγεις τα βελάκια :P

Θέλω να ξεκινώ με την τέταρτη σειρά αλλά στην τρίτη έχει τα windows.Τι default βάζω;

Για να είναι επιλεγμένη η τέταρτη σειρά κατα την εκκίνηση βάλε

default 3

Επίσης απο τη επιλογή timeout του menu.lst μπορείς να ορίσεις σε πόσα δευτερόλεπτα να κάνει boot

π.χ για να κάνει boot σε 10 δευτερόλεπτα βάζεις

timeout 10

πριν απο λιγο εκανα αναβαθμιση πυρηνα .....@localhost ~]$ uname -r
2.6.27.4-desktop586-2mnb
μετα την εγκατασταση δεν εκινουσε ετσι απο τον grub εκινησα τον προηγουμενο κανονικα μετα εκινησα σε ασφαλη λειτουργια και τωρα η εκινηση γινεται κανονικα με τον τελευταιο πυρηνα ενω εχω καβατζα και τους δυο προηγουμενους
.....@localhost ~]$ rpm -qa kernel\* | sort
kernel-desktop586-2.6.27-0.rc8.2mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-2.6.27.4-1mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-2.6.27.4-2mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-devel-2.6.27-0.rc8.2mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-devel-2.6.27.4-1mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-devel-2.6.27.4-2mnb-1-1mnb2
kernel-desktop586-devel-latest-2.6.27.4-2mnb2
kernel-desktop586-latest-2.6.27.4-2mnb2
kernel-doc-2.6.27.4-2mnb2
kernel-firmware-2.6.27-2mnb2
kernel-headers-2.6.27-4mnb2
εδω ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2009.0/i586/media/main/updates/ βλεπεις τις τελευταιες ενημερωσεις των προγραματων και του πηρυνα για mandriva 2009