Παρακαλω βοηθηστε ΑΤΙ- UBUNTU [Λύθηκε]

AERAKIS | Τετ, 11/05/2008 - 13:41 | 2' | 18

Ολα ηταν μια χαρα και λειτουργουσαν αψογα ωσ που βγηκε η 8.10 και ειπα να την βαλω γεματος χαρα και επειδη ειθελα ομως να δημιουργησω και καινουρια διαμερισματα στο σκληρο εκανα ενα γενικο format. Τι το ηθελα??? ολα χαλασαν η 8.10 μου ηταν γεματι προβληματα και λεω να ξαναβαλω την 8.04 την εβαλα και δεν λεει να παρει καλα τους driver της Ati radeon HD ddr3 512 ozy ΔΕΝ θημαμε πως τους ειχα βαλει και δουλευαν αψογα. Τωρα της περναω με το EnvyNG και ναι μεν μπορω να βαλω σε λειτουργεια το compiz με ολα τα καλα που εχει (3D) αλλα οταν παω να δω ταινια με οτι προγραμμα βαλω δεν της παιζει αναβοσβηνη η οθονη της ταινιας και για να της δω πρεπει να απενεργοποιησω το 3D περιβαλων.
Ειπα να παρω nvidia αποτην αλλη την ειναι 3ων μηνων καινουργια νατην βαλω στο συρταρει ειναι κρημα.και με την nvidia θα ειναι ολα καλα???

Αν γνωριζει κανεις περι ATI Ας ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ σας παρακαλω.
Απλα και αναλητηκα γιατι ειμαι νεος ακομα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

linux for ever!!!!

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Nα πω τώρα κάτι και θα σε παρακαλέσω να μην νομίσεις ότι σου κάνω παρατήρηση..
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΚΑΝΕΣ πριν ανοίξεις νέο θέμα; Δεν νομίζω... διότι αν είχες κάνει μία απλή αναζήτηση με τις λέξεις κλειδιά ati compiz θα σου έβγαζε πρώτο πρώτο αυτό το θέμα:

http://www.linuxinsider.gr/forum/ati-drivers-%CF%83%CF%84%CE%BF-ubuntu-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-kubuntu-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF

στο οποίο έχουν συζητηθεί ήδη τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι κάρτες ΑΤΙ σε σχέση με τους drivers τους και το compiz. Αν δε, διαβάσεις προσεκτικά το thread, θα δεις και πως λύθηκε μία ανάλογη περίπτωση που είχα αλλά κυρίως θα μάθεις πως να εγκαθιστάς χειροκίνητα τους drivers για τις ΑΤΙ.

Καταλαβαίνω ότι ως νέος στο linux μπορεί να πανικοβάλεσαι ή να μην ξέρεις τι να κάνεις, αλλά η αναζήτηση υπάρχει εδώ και είναι εργαλείο για να το χρησιμοποιούμε για να μην ρωτάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια πράγματα. Για αυτό άλλωστε επιμένουμε και να γράφονται όλα στα ελληνικά ώστε να μπορούμε μετά οτιδήποτε ρωτάμε να το βρίσκουμε μέσα από την Αναζήτηση.

Τσέκαρε λοιπόν αυτό το thread πάτα και ati compiz ξανά στην αναζήτηση για να δεις και τα υπόλοιπα που θα σου βγάλει, και αν το πρόβλημα επιμένει τότε γράψε εδώ σε αυτό το thread που άνοιξες , που κολλάς να το λύσουμε παρέα. :)

Συγνωμη marlene αλλα πιστεψε με 2 μερες εχω χασει τον υπνο εχω δοκιμασει αρκετα εχω ψαξει και σε αλλα site και δεν μοu βγαινει τιποτα
,φενεται ειμαι πολι νεος ακομα και δεν τα καταφερνω.Την ξεκινησα εχθες και οταν εφτασα στο σημειο και εδωσα την εντολη sudo dpkg -i *.deb δεν γινονταν
τιποτα ,μαλλον δεν την εγραφα καλα. Στο αστερακι εβαζα το ονομα του αρχειου.π.χ αν το αρχειο ειναι
111111.run εγραψα sudo dpkg -i 111111.deb .
μου εβγαλε αυτο
kostas@kostas-desktop:~$ sudo dpkg -i ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb (--install):
αδύνατη η πρόσβαση στην αρχειοθήκη: No such file or directory
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb

Εκανα λαθος???
συγνωμη αν σας κουραζω μα δεν ξερω τι να κανω.

Linux for ever!!!

Λοιπόν .. μπορείς να μας πεις εδώ σε παρακαλώ τι ακριβώς έκανες όσο πιο αναλυτικά μπορείς για να καταλάβουμε και εμείς που κόλλησε η υπόθεση;
Αν μπορείς γράψε μας εδώ τα βήματα που έκανες για να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα. ΟΚ;; Κάνε ένα κόπο σε παρακαλώ.

καταρχας το αρχειο που θελω να εγκαταστησω ειναι ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.run
Aνοιγο τερματικο και εγκαθιστο τα πρωτα τρεια πακετα οπως λεει ο dimitris

sudo apt-get install build-essential debhelper fakeroot dkms gawk
sudo apt-get install dh-make debconf libstdc++5 dkms
sudo aptitude install linux-headers-`uname -r`
ολα οκ μεχρι εδω
μετα δεινω την εντολη για να το μετατρεψει
sudo sh ./ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/Hardy και τρεχει κανονικα. και εδω ολα οκ
μετα δεινω sudo dpkg -i ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
και μου βγαζει αυτο
kostas@kostas-desktop:~$ sudo dpkg -i ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb (--install):
αδύνατη η πρόσβαση στην αρχειοθήκη: No such file or directory
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
που εκανα λαθος?? ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ?????????

Linux for ever!!!

oφείλω να ομολογήσω ότι από ati έχω μαύρα μεσάνυχτα.

η απορία μου είναι γιατί δεν κάνεις την εγκατάσταση από το "Διαχείρηση Οδηγών κλειστού κώδικα" τού ubuntu.
αν δεν πετύχει, πας στο envy.

σαν παρατήρηση στο πρώτο σου σημείωμα, θέλω να πω, ότι από την στιγμή πού είχες 3d, οί οδηγοί είχαν -μάλλον- εγκατασταθεί σωστά.
γιά τα λάθη στην αναπαραγωγή των video, μπορεί να έφταιγε ο player (ειδικά αν δεν ρύθμισες το video codecs από τις ιδιότητες τού player).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Λοιπόν: Η 8.10 (ATI) έκδοση ΔΕΝ κάνει για την 8.10(ubuntu). Απλό και κατανοητό? Αν θέλεις drivers πέρνα αυτούς που σου δίνουν τα ubuntu. Ψάξε και βρες τους (στο CD??). Εννοείται ούτε και οι προηγούμενοι κάνουν.

Λοιπόν.. αν κατάλαβα καλά έχεις ξαναβάλει το 8.04 και το άφησες το 8.10.
Επίσης από ότι κατάλαβα παίζεις με 64 bit υπολογιστή.

Διάβασες φαντάζομαι το link που σου έδειξα προηγουμένως.
Αν προσέξεις ο Δημήτρης λέει εκεί κάποια πράγματα τα οποία είναι τα εξής:

Ο παρακάτω οδηγός ειναι για την εγκατάσταση των ATi drivers 8.04 στο Ubuntu και τo Kubuntu. Οι drivers αυτοί υποστηρίζουν μόνο τα εξής τσιπάκια:
Radeon HD 2900, HD 2400, HD 2600, X1900, X1800, X1600 , X1300, X800/X850, X700, X600, X550/X300, 9800, 9700, 9600, 9550, 9500, και Xpress1200, Xpress 200, Xpress 1100, αλλά και τις αντίστοιχες Mobility. Προσοχή κάποιες AGP κάρτες HD2x00 δεν υποστηρίζονται - δείτε στο Troubleshooting στο τέλος!

Mπορείς σε παρακαλώ να μου πεις σε ποια κάρτα πας να εγκαταστήσεις τους drivers αυτούς;

Λίγο παρακάτω στο tutorial λέει επίσης τα εξής:

TROUBLESHOOTING

Πρώτα απ' όλα βεβαιωθείτε ότι η κάρτας σας υποστηρίζεται από τους drivers. Διαβάστε τα release notes από το site της ATi

Πήγες να ελέγξεις αν η κάρτα σου υποστηρίζεται;;

Και λίγο πιο κάτω έχει και την απάντηση στην ερώτηση ακριβώς που έκανες. Πρόσεξε στο μεταφέρω αυτούσιο από το tutorial.

A.
Αν έχετε 64bit Ubuntu, και μετά την εγκατάσταση των drivers βλέπετε τέτοια μηνύματα:

glxinfo: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object
file: No such file or directory

<----------- Πρόσεξε εδώ είναι ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει επειδή έχεις υπολογιστή στα 64

και συνεχίζει στο tutorial

πρέπει να προσθέσετε έναν ψευτοσύνδεσμο:
sudo ln -s /usr/lib/libGL.so.1.2 /usr/lib/libGL.so.1

Εννοείται ότι αν διαβάσεις λίγο παρακάτω λέει και διάφορα άλλες λύσεις για οποιοδήποτε πρόβλημα σου παρουσιαστεί.

Μην νομίζεις ότι δεν θέλω να σε βοηθήσω, αλλά και από την αρχή να σου τα έγραφα εδώ, δεν θα σου έγραφα κάτι διαφορετικό από αυτά που λέει αυτό το tutorial. Αφού είναι ήδη γραμμένα γιατί δεν προσπαθείς λίγο να το κάνεις βήμα βήμα .. δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να εγκαταστήσεις τους drivers εννοώ.

Ok, μάλλον άκυρο το προηγούμενο ποστ, νόμιζα ότι έχεις την 8.10.
Ξέρω απο ΑΤΙ. Απλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. 1)Έχεις πρόβλημα με τα video? 2)Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τους drivers? 3)Δεν μπορείς να ξαναεγκαταστήσεις τους drivers πάνω απο τους παλιούς drivers?

Δικές μου ερωτήσεις τώρα, που θα ξεφύγω λίγο απο τις κλασικές οδηγίες
1)Ποιά ubuntu έχεις περασμένα?
2)32 ή 64 bit?
3)Ποιόν driver πέρασες στην αρχή? Με ποιόν τρόπο από τους τέσσερις που υπάρχουν?
4)Αφού είχες ΑΤΙ και πριν (και είχες περασμένα τα 8.04 32bit από ότι θυμάμαι) δεν είχες πρόβλημα με τα video??

Και 5η και τελευταία.. Τώρα με ποιόν driver είσαι??

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ και συγνωμη αν σας κουραζω!!

Η καρτα ειναι ΗD 3650 DDR3 512 OZY .εχω την 8.04 στα 32bit απο driver εχω δοκιμασει με envy και με διαχειρισει συστηματος οδηγοι υλικου τωρα εχω απο EnvyNG. το προβλημα που εχω ειναι οτι για να δω ταινιες η για να χρησημοποιησω προγραμματα οπως google earth πρεπει να απενεργοποιησω απο την εμφανιση στο visual effects να επιλεξω το none δηλαδη να απενεργοποιησω το 3D περιβαλων.
Kαι ωσον αφορα την marlene το προβλημα μου ειναι οτι κολαω σε ενα απο τα βηματα tou dimdtri και μου βγαζει αυτο
kostas@kostas-desktop:~$ sudo dpkg -i ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb (--install):
αδύνατη η πρόσβαση στην αρχειοθήκη: No such file or directory
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
ati-driver-installer-8-10-x86.x86_64.deb
δεν βλεπω να τεριαζει με αυτο που γραφεις.

TEDDY αν ξερεις κατι η οποιος ξερει ας προτεινει κατι. Ευχαριστω!

Linux for ever!!!

AERAKIS] ...το προβλημα που εχω ειναι οτι για να δω ταινιες η για να χρησημοποιησω προγραμματα οπως google earth πρεπει να απενεργοποιησω απο την εμφανιση στο visual effects να επιλεξω το none δηλαδη να απενεργοποιησω το 3D περιβαλων...

Νομίζω οτι έχει απαντηθεί το θέμα

Πιο αναλυτικά εδώ, στο 3ο comment

Λογικά σε full-screen δεν θα έχεις πρόβλημα

το κακο ειναι οτι τοτε δεν απαντηθηκε και το βρηκα απο αλλου και δεν θημαμαι απο που. και δοκιμασα και τα αλλα που λες αλλα τιποτα.

Linux for ever!!!

ΤΟ κανει και σε full-screen.
Και σχετικα με τη marlene η driver που χρησημοποιησα δεν ειναι αυτη που εδεινε ο dimitris αλλα της κατεβασα απο atiradeon για την δικη μου καρτα ,αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω αυτο το run αρχειο.Αχ Βρε marlene με πειρες με στραβω ματι(πλακα κανω) νομιζεις οτι μονο θεματα ανεβαζω και δεν διαβαζω των αλλων για λησεις.

Linux for ever!!!

AERAKIS]ΤΟ κανει και σε full-screen.
Και σχετικα με τη marlene η driver που χρησημοποιησα δεν ειναι αυτη που εδεινε ο dimitris αλλα της κατεβασα απο atiradeon για την δικη μου καρτα ,αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω αυτο το run αρχειο.Αχ Βρε marlene με πειρες με στραβω ματι(πλακα κανω) νομιζεις οτι μονο θεματα ανεβαζω και δεν διαβαζω των αλλων για λησεις.

Linux for ever!!!

Mα αφού σε ρώτησα και δεν έχεις απαντήσει ακόμα. ( και δεν σε πήρα από στραβό μάτι.. απλά προσπαθώ να σου πω ότι αυτό που ψάχνεις έχει σίγουρα απαντηθεί και ότι πιο εύκολα θα βρεις λύση αν διαβάσεις εκεί που είχες διαβάσει και την τελευταία φορά).

Δεν έχει σημασία ποιον driver κατέβασες αρκεί να έχεις τσεκάρει ότι αυτο υποστηρίζει την κάρτα σου στο λειτουργικό που βρίσκεσαι.
Αυτό που σου λέει ο Teddy είναι σωστό. Αν ο driver της κάρτας είναι για ubuntu 8.04 δεν θα παίζει σε 8.10 και αν είναι για 32 bit δεν θα παίζει σε 64 bit υπολογιστή.

Πρέπει να βρεις τον σωστό driver για το λειτουργικό και την κάρτα που έχεις και να σιγουρευτείς για το αν δουλεύει

Tα βήματα μετά είναι συγκεκριμένα αν θες να κάνεις εγκατάσταση με το χέρι και αν κωλώσεις εκεί μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Τέλος πάντων είναι γραμμένα σε εκατό μεριές αυτά που πρέπει να κάνεις για να εγκαταστήσεις τον driver.

Τώρα.. αυτό που έχω καταλάβει πλέον είναι ότι δεν είσαι καν σίγουρος ότι αυτός ήταν ο driver που είχες εγκαταστήσει και την προηγούμενη φορά. Πρέπει να ψάξεις να βρεις στα σίγουρα τον driver για το 8.04 και να δεις ΑΝ υποστηρίζει την κάρτα σου και μετά να μας πεις με σιγουριά ποιος είναι αυτός για να δούμε πως θα τον εγκαταστήσουμε.

Εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει εντελώς ....

οκ σευχαριστω θα ψαξω και θα τα ξαναπουμε.ευχαριστω!

Linux for ever!!!

Επιγραμματικά: Ένα "bug" του X.Org είναι οτι δεν μπορείς να έχεις opengl λειτουργίες (compiz) σε παράθυρο μιας εφαρμογής που χρησιμοποιεί ήδη opengl (πχ Google Earth, video). Η λύση του έχει γίνει χρησιμοποιώντας άλλους τρόπους: Η nvidia χρησιμοποιεί τις δικές της βιβλιοθήκες, η Intel και η ΑΤΙ (οι ανοιχτοί drivers) χρησιμοποιώντας άλλες μεθόδους. Ο κλειστός της ΑΤΙ δεν προέβη σε τέτοιες κινήσεις και εφ'όσον όλοι οι υπόλοιποι το έχουν λύσει πλέον είναι μόνο δικό του "bug". Θα λυθεί όταν η ΑΤΙ θα υποστηρίξει το DRI2 το οποίο μάλιστα δεν ενσωματώθηκε στον καινούργιο X.Org λόγω προβλημάτων. Αυτά με την θεωρία. (σόρρυ για τυχόν ανακρίβειες, στο σύνολο κάπως έτσι είναι)

Στην πράξη, εφ'όσον υπάρχει εγκατεστημένος driver δεν έχεις πρόβλημα. Κοινώς επειδή ο driver της ΑΤΙ είναι σε εξέλιξη μπορεί η συγκεκριμένη έκδοση πχ η 8.10 να υστερεί λίγο στο θέμα. Τι θα κάνεις για να το ξεπεράσεις? Ένα πράγμα είναι να μάθεις να ζεις με αυτό. Απενεργοποίησε το compiz και όλα καλά. Δεύτερο είναι να παίξεις λίγο με το refresh rate. Κοινώς η συχνότητα ανανέωσης της οθόνης πρέπει να είναι ίδιος με τα frames per second των hardware-accelarated εφαρμογών δηλ βίντεο και 3D (στο AΤΙCCC το "αναμονή για την κατακόρυφη ανανέωση" να είναι στο "ποιότητα").
Τρίτον να βάλεις το fusion-icon, να το βάλεις να ξεκινάει αυτόματα με το gnome (ή το KDE) και απο εκεί να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς το compiz κατά βούληση, που είναι και ο προτεινόμενος τρόπος αφού πρώτα βγάλεις τα visual effects (όπως λες πιο πάνω) τα οποία κατα πάσα πιθανότητα χρησιμοποιούνε XGL που όλη η κοινότητα του compiz προσπαθούσε να αποφύγει για καιρό, και έχεις τρεμόπαιγμα ότι και να κάνεις. Το πως θα το κάνεις δεν ξέρω, εγώ δεν είμαι απ'εδώ εγώ βοσκούσα τα πρόβατα εδώ επαραπέρα και... πάει έπεσε απο τον γκρεμό, πάει τον χάσαμε τουν άνθρουπο... Έχω suse και αυτά ξέρω

τελικα οντος η ολοι ιστορια ειναι απο το xorg.conf πρεπει να ρηθμιστη σωστα για να δουλευη. Η driver μπηκαν με EnvyNG και ειναι οκ , ετσι πειραματηστηκα με το xorg συμφωνα με ενα θεμα που ανεβασε ο teddy(πολυ καλο) και καταφερα να δω ταινια μονο σε full-screen, κατι ειναι και αυτο, θα πειραματιστω και αλλο με αυτο και βλεπουμε.Ευχαριστω.

Linux for ever!!!

Και μια πληροφορία για τους ενδιαφερόμενους:
Απο τον 9.1 (που θα βγεί στα μέσα του Γενάρη) θα έχουμε τέλειο video play-back όταν τρέχουμε compiz. Ναι, και σε παράθυρο. Και τα παράθυρα με τα video θα στίβουν και θα παραμορφώνονται όπως ένα οποιοδήποτε άλλο παράθυρο. Κoινώς το video θα είναι όπως θα έπρεπε να είναι.
Ο beta driver της 9.1 έκδοσης τουλάχιστον έτσι δείχνει, και όσο τον δοκίμασα δεν είχα πρόβλημα, το βίντεο έπαιζε άψογα. (Και μη ρωτήστε που τον βρήκα, πως τον εγκαθιστάμε κτλ κτλ)

Δείτε και screenshot

Δεν ισχύει το ίδιο για OpenGL εφαρμογές, οι οποίες παίζουν μόνο σε fullscreen

εγώ δεν ξέρω πολλά για το θέμα , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο ακριβές κάρτες γραφικών <<κολλάνε>> έτσι?
θα μου πέιτε ότι δεν είναι θέμα linux αλλά θέμα της εταρίας (asus αν δεν κάνω λάθος) , αλλά και πάλι...δεν ξέρω...