Εγκατάσταση ΟpenΟffice 3 στο Ubuntu

nmandoulidis | Δευ, 11/03/2008 - 16:50 | 1' | 4

ακουστηκε οτι μπορει κανεις να εγκαταστησει το καινουργιο open office. Τι θα ηταν προτιμοτερο; Να το κατεβασει κανεις και να το εγκαταστησει ή μηπως να περιμενει κανεις να το παρει μεσω καποιας αναβαθμισης που θα μας δοθει εν καιρω απο το Linux; Εγω εχω εγκαταστησει το ubuntu 8.04 με open office 2.4

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

nmandoulidis]ακουστηκε οτι μπορει κανεις να εγκαταστησει το καινουργιο open office. Τι θα ηταν προτιμοτερο; Να το κατεβασει κανεις και να το εγκαταστησει ή μηπως να περιμενει κανεις να το παρει μεσω καποιας αναβαθμισης που θα μας δοθει εν καιρω απο το Linux;
Εγω εχω εγκαταστησει το ubuntu 8.04 με open office 2.4

Εγώ το εγκατέστησα, προσθέτοντας στα Software sources το αποθετήριο του ΟΟ3 (http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu) και κάνοντας update μέσω του update manager. Η διαφορά στο ΟΟ3 είναι οτι τα λεξικά τα έχει σαν add-ons και δεν υπάρχει πια ο wizard του ΟΟ2.4

Αν το googlάρεις θα βρεις περισσότερες πληροφορίες (εγώ έτσι το έκανα)

Μην πας γυρεύοντας για μπελάδες...Ασε να'ρθουν μόνοι τους να σε βρουν.

nmandoulidis]ακουστηκε οτι μπορει κανεις να εγκαταστησει το καινουργιο open office. Τι θα ηταν προτιμοτερο; Να το κατεβασει κανεις και να το εγκαταστησει ή μηπως να περιμενει κανεις να το παρει μεσω καποιας αναβαθμισης που θα μας δοθει εν καιρω απο το Linux; Εγω εχω εγκαταστησει το ubuntu 8.04 με open office 2.4

 

στο ubuntu απο ότι μαθαίνω στα site της κοινότητας μάλλον θα αργήσει πολύ να έρθει στα αποθετήρια
εγώ το έχω εγκατστήσει στο 8.04 παράλληλα με το 2.4 ποιο πολύ για να βοηθήσω στα πιθανά λαθάκια της μετάφρασης.
Μιλάω πάντα για το Ελληνικό ΟΟο3.

Αν θες και εσύ μπορείς να το εγκαταστήσεις, αλλά δεν είναι και τόσο αναγκαίο νομίζω.
Υπάρχει μια σχετική συζήτηση στην κεντρική σελίδα, αν θες διάβασε την και ακολούθησε τους συνδέσμους που υπάρχουν εκεί στα διάφορα post...

How to Install OpenOffice.org 3.0 on Ubuntu 8.10

και

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Linux

deb:

1. Απεγκαταστήστε την 2.x έκδοση που έχετε στο σύστημα σας
2. Αποσυμπιέστε το OOo_xxxLinuxX86_install_el_deb.tar.gz
3. cd στο κατάλογο που αποσυμπιέσατε τα αρχεία (DEBS)
4. sudo dpkg --install --force-overwrite *.deb

rpm:

1. Αποσυμπιέστε το OOo_xxxLinuxX86_install_el_rpm.tar.gz
2. cd στο κατάλογο που αποσυμπιέσατε τα αρχεία (RMPS)
3.
Διαγράψτε τα rpm αρχεία που δεν τιαριάζουν στην διανομή σας (π.χ για
χρήστες Fedora Core, διαγραφή των rpms που ανήκου σε άλλη Distro p.x
suse-menus-xxxx. noarch.rpm.
4. sudo rpm -Uvih *rpm.

Υ.Γ
Αν δεν εμφανίζονται στα μενού του DE σας οι συντομεύσεις για το
Openoffice, μπορείτε να ξεκινήσετε το openoffice 3.0 μέσω της γραμμής
εντολών
(π.χ /opt/openoffice.org3.0/program/swriter) ή να
δημιουργήσετε τις δικές σας συντομεύσεις στην επιφάνειας εργασίας σας.
Εναλακτικά κατεβάστε το αντίστοιχο πακέτο συντομεύσεων μενού για την
διανομή σας από το http://www.opengr.net/desktop-integration

πηγή

Λοιπόν....

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω με τον τρόπο που περιγράφει ο linuxas. Κατέβασα από το http://el.openoffice.org/ το αρχείο, αφού απεγκατέστησα [ολοκληρωτική απομάκρυνση σε όλα τα πακέτα] την έκδοση 2.4, αποσυμπίεσα, cd  στο DEBS και sudo dpkg --install --force-overwrite *.deb. Μέχρι εδώ όλα δούλευαν ρολόι. κατεβάζω και το openoffice.org-debian-menus_3.0-9290_all.deb. το τρέχω αλλά στο μενού, δεν είδα ΤΙΠΟΤΑ! Reboot και πάλι ΤΙΠΟΤΑ στο μενού. Χρησιμοποιώ το LINUX MINT 6 Felicia.

Τελικά το πρόβλημα είναι ότι κατά την εγκατάσταση δημιουργείται ο φάκελος /opt/openoffice.org3 και όχι ο φάκελος /opt/openoffice.org3.0. Μετονομασία του φακέλου [μόνο ως root το κάνεις αυτό] και ξανατρέχω το openoffice.org-debian-menus_3.0-9290_all.deb

ΟΛΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ! Δουλευουν ρολόι πλέον!

apt-get anarchy!