Ubuntu 8.10 & amarok [Λύθηκε]

mmyron | Δευ, 11/03/2008 - 15:40 | 2' | 13

Και πάλι καλησπέρα,

Προχτές έκανα online αναβάθμιση απο 8.04 σε 8.10.Όλα έδειχναν οτι πήγαν καλά μέχρι που πήγα να ανοίξω τον φάκελο music. Αντί να δω τα περιεχόμενα του, άνοιξε ως δια μαγείας το amarok! Το ίδιο και με τον φάκελο video και γενικά με όποια συντόμευση φακέλου βρίσκονταν κάτω από το "Places". Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το amarok και να το εγκαταστήσω ξανά, και από το "Add/ remove" και απο το Synaptic αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Χωρίς το amarok ολα καλά. Με το που γινόταν η εγκατάσταση, ξανά τα ίδια!!! Σκέφτηκα να εγκαταστήσω την εκδοση 2 του amarok από το amarok.org αλλά λόγω περιορισμένων γνώσεων και λόγω του οτι δεν θέλω να αναγκαστώ να ξαναστήσω απο την αρχή το PC, δεν το τόλμησα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι; (εκτός από το exaile που το δοκίμασα αλλά ουτε καν πλησιάζει το amarok)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πήγαινε στον φάκελο που σου ανοίγει ο amarok και κάνε δεξί κλικ εκεί. Πήγαινε στο τρίτο tab εκεί που λέει open with ( ή όπως στο λέει στα ελληνικά γιατί φαντάζομαι ότι έχεις στα ελληνικά την επιφάνεια εργασίας ) και βάλε το να ανοίγει με το open folder.
Με τον ίδιο τρόπο επέλεξε σε ένα από κάθε είδους αρχεία που έχεις ( mp3, avi κτλ) με ποια εφαρμογή προτιμάς να ανοίγουν. Αν το κάνεις σε ένα το εφαρμόζει σε όλα του ιδίου είδους.
Αν κάποια εφαρμογή δεν στην δείχνει στην λίστα με τις διαθέσιμες κάνε του add και θα σου δώσει μία συνολική λίστα των εφαρμογών που έχεις στον υπολογιστή ώστε να διαλέξεις.

Ααα και μην τον απεγκαταστήσεις τον amarok. Δεν έχει τίποτα ο player. Μια χαρά είναι και από τους καλύτερους θα έλεγα για να βγάζεις άκρη με την μουσική σου. :)

Σε ευχαριστώ πολύ!!! θα το δοκιμάσω γυρίζοντας σπίτι. Εκ πεποιθήσεως δεν χρησιμοποιώ ελληνικό O/S. Πιστεύω οτι οι μεταφράσεις των μενού είναι φτωχές και μπερδεύουν. Για να πω την αλήθεια, θα ήθελα να δοκιμάσω την έκδοση 2 του amarok αλλά ας μην ζορίζω την τύχη μου (προς το παρόν!!).

Και πάλι σε ευχαριστώ.

"Μην προσπαθείς να έρθεις σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα. Θα σε αναγκάσει να κατέβεις στο επίπεδό του και εκεί θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!!!"

Έκδοση 2;; Δεν την έχω υπόψιν μου.. ( ο κόσμος εξελίσσεται ε;;; :P )

Ναι..:) Το είδα στο amarok.org Δοκίμασα αυτό που μου είπες και ολά ΟΚ. Μόνο που τώρα μου πετάει ενα περίεργο μήνυμα για το lyrc script και δεν δίνει lyrics :(

Πήγαινε στο tools/script manager πάτα εκεί που λέει lyrics και θα σου ανοίξει από κάτω το lyrc... θα του πεις install και run και τότε θα στο τρέξει.
Βέβαια τους υπότιτλους θα τους βλέπεις μόνο όταν είσαι online. ( εννοείται αυτό! ) :)
Aπό το ίδιο παράθυρο του βάζεις να τρέξει και ότι άλλα scripts θέλεις.
Μπορείς να του προσθέσεις και κάποια από μέσα από το home φάκελο σου. Στα hidden files πας στο kde/ apps/ amarok και εκεί μέσα μπορείς να του προσθέσεις διάφορα που θα βρεις είτε στο kde.org είτε με google search σε διάφορες άλλες σελίδες. Π.χ εγώ του έχω βάλει ένα ωραίο σκριπτάκι που έχει όλους τους ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και το οποίο μου δίνει την λίστα τους στο radio streams ( στην μπάρα αριστερά) για να έχω να διαλέγω.

Ρίξε όμως και μία ματιά στο manual γιατί ο amarok κάνει διάφορα, έχει και άλλους ραδιοφωνικούς σταθμούς ενσωματωμένους, μπορεί να σου βάλει σε τάξη την μουσική συλλογή σου, μπορείς να κάνεις edit τα μουσικά αρχεία... έχει τέλος πάντων ένα κάρο πράγματα μέσα που αν τα ενεργοποιήσεις τον κάνουν πραγματικό εργαλείο.

mmyron]

"Μην προσπαθείς να έρθεις σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα. Θα σε αναγκάσει να κατέβεις στο επίπεδό του και εκεί θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!!!"

Φοβερό!!! Καταπληκτικό!!!

Το δοκίμασα και αυτό με τον script manager... Το περίεργο είναι οτι στο tab lyrics το button "script manager" δεν κάνει τίποτα. Από τα Tools - Script Manager ανοίγει μεν αλλά κάποια script που δοκίμασα δεν λειτουργούν (ή μου ζητούν να εγκαταστήσω κάποια πρόσθετα πακέτα για να λειτουργήσουν). Ξέχασα μάλλον να αναφέρω οτι τρέχω Ubuntu και οχι Kubuntu. Το path που αναφέρεις (...kde/apps/amarok) ισχύει;

Μήπως τελικά να τον ξηλώσω με "apt-get remove amarok" και "apt-get autoremove" για να τον ξαναστήσω από την αρχή με νέες ρυθμίσεις (μήπως και jazzεψαν οι τρέχουσες);

" Κάθε καρπαζοεισπράκτορας έχει και ένα κουστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του"

mmyron]

" Κάθε καρπαζοεισπράκτορας έχει και ένα κουστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του"

Απαίτηση του κοινού!!! (όπου κοινό βλέπε εμένα) κάθε φορά που θα γράφεις για οποιοδήποτε θέμα υποχρεωτικά θα παραθέτης και ένα ρητό!!! Πολύ καλά!!!

mmyron]

Το δοκίμασα και αυτό με τον script manager... Το περίεργο είναι οτι στο tab lyrics το button "script manager" δεν κάνει τίποτα. Από τα Tools - Script Manager ανοίγει μεν αλλά κάποια script που δοκίμασα δεν λειτουργούν (ή μου ζητούν να εγκαταστήσω κάποια πρόσθετα πακέτα για να λειτουργήσουν). Ξέχασα μάλλον να αναφέρω οτι τρέχω Ubuntu και οχι Kubuntu. Το path που αναφέρεις (...kde/apps/amarok) ισχύει;

Μήπως τελικά να τον ξηλώσω με "apt-get remove amarok" και "apt-get autoremove" για να τον ξαναστήσω από την αρχή με νέες ρυθμίσεις (μήπως και jazzεψαν οι τρέχουσες);

" Κάθε καρπαζοεισπράκτορας έχει και ένα κουστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του"

Και εγώ gnome έχω. Το path ισχύει είναι στα hidden files ( ctrl+ h) γιατί από την στιγμή που έχεις εγκαταστήσει εφαρμογές του kde στο gnome σου έχει φέρει κάτω και κάποιες από τις βιβλιοθήκες του kde, ( όχι όμως και ολόκληρο το kde), και σου έχει ανοίξει φάκελο μέσα στο home για να κάνεις τις ρυθμίσεις σου σε αυτές τις εφαρμογές.
Ο φάκελος που ψάχνεις έχει τελεία μπροστά δηλαδή είναι .kde.

Αν δεν το έχει εγκατεστημένο το script τότε εκεί που σου είπα να κοιτάξεις δηλαδή στο tools/script manager έχει και ένα option που λέει install more scripts. Εκεί κοίταξες; Κοίταξε τα γιατί εκεί είναι τα πολλά. Διαλέγεις ποιο θες στο εγκαθιστά και μετά το τρέχεις.

Να μην τον ξηλώσεις τον amarok. Έτσι και αλλιώς ακόμα και αν το ξηλώσεις και τον ξανα εγκαταστήσεις πάλι τις ίδιες ρυθμίσεις θα πάρει αφού οι ρυθμίσεις είναι εγκατεστημένες locally και όχι globally πράγμα που σημαίνει ότι όταν τον απεγκαταστήσεις απλά δεν θα τον έχεις μέσα. Τις ρυθμίσεις του όμως θα τις έχεις. ( ένα configuration file είναι στην ουσία όχι κάτι που πιάνει χώρο).
Όμως δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον βγάλεις. Δεν είναι όπως στα windows που έτσι και τα φτύσει κάποιο πρόγραμμα πας για επανεγκατάσταση ντε και καλά.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα και ψάξε και στο kde.org όπου έχει διάφορα κόλπα εκεί και αν έχεις πάλι πρόβλημα μου λες.

OK θα το checkάρω..Κοίταξα και στο "install more scripts" και εκεί αντιμετώπισα το πρόβλημα που περιγράφω στο προηγούμενο post μου. Είπα για απεγκατάσταση και φρέσκες ρυθμίσεις γιατί σαν να μου φαίνεται οτι έχει και πρόβλημα να δημιουργήσει library (ένα-ένα τα πετάω έ....). Θα επιμείνω όμως όπως προτείνεις. Νεότερα μόλις φύγω από το κάτεργο και γυρίσω σπίτι.

Και κατόπιν απαιτήσεως του φιλοθεάμονος κοινού:

"Πετυχαίνεις πολύ περισσότερα με μια καλή κουβέντα και ένα περίστροφο απο ότι μόνο με μια καλή κουβέντα" - Al Capone

Ε δοκίμασε να τον ξαναεγκαταστήσεις ( για να σου φύγει η ιδέα ) αν και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει τίποτα. Τώρα το script με τους στίχους νομίζω ότι μπορείς να το βρεις και σε κάποια σελίδα σκέτο. Για ψάξε το λίγο στο google μήπως και το βρεις και το εγκαταστήσεις με το χέρι ( αν και ομολογώ ότι ποτέ δεν εγκατέστησα το συγκεκριμένο script με το χέρι. Πάντα υπήρχε μέσα στον amarok και απλά το έτρεχα. ( θα το κοιτάξω και εγώ ενίοτε ).

Όλα ΟΚ! Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος για το τί απο όλα αυτά που μου είπες έπιασε, αλλά πάντως επανεγκατάσταση δεν έκανα. Βρήκα και αυτό το ωραίο script που ανέφερες για το ράδιο (πολύ καλό by the way). Οπότε το ζήτημα θεωρείται λήξαν, και εγώ θα αρχίσω να ψάχνω τις υπέροχες λειτουργίες του  amarok.

Και πάλι σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

"Δεν ξέρω, δεν είδα τίποτα, δεν είμουν εκεί....Κι αν είμουν εκεί, κοιμόμουν"