Τύπος partition για Ubuntu

mskart | Παρ, 10/24/2008 - 19:07 | 1' | 15

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα laptop με 80GB αποθηκευτικό χώρο και έχω εξοικονομήσει 30+GB για τη δημιουργία νέου partition

και την εγκατάσταση του ubuntu εκεί.

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τα εξής:

1. Resize του προηγούμενού μου partition.

2. Δημιουργία νέου partition στο unallocated space.

Παρακαλώ πείτε μου αν μέχρι εδώ είναι ολά καλά αυτά που σκέφτομαι και αν υπάρχουν και άλλες καλύτερες

λύσεις θα ήθελα να ευχαριστως να τις ακούσω.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι είδους πρέπει να είναι το νέο partition όπου θα εγκαταστήσω το Ubuntu

για να κάνω dual boot σε WinXP ή Ubuntu:

1.Active

2.Primary

3.Logical

Ποιό από τα τρία είναι το σωστό????

Ας με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.

Thanks!!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γεια σου mskart...

θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω....

αν το λαπτοπ σου έχει μόνο win xp μέσα τα πράγματα είναι μάλλον εύκολα

ξεκινάς την εγκατάσταση και στο σημείο με την διαμέριση του δίσκου η πρώτη επιλογή που βλέπεις είναι ένα μετακινούμενο κουμπί..ανάλογα με το μέγεθος που θέλεις να δώσεις στο ubuntu μετακινέις το κουμπί...αυτός είναι ο εύκολος τρόπος
ο άλλος τρόπος είναι με το partition manager να δημιουργήσεις τις κατατμήσεις που θέλεις
το ubuntu θα το εγκαταστήσεις σε primary partition ...μην ξεχάσεις να δημιουργήσεις και μια κατάτμηση linux-swap (περίπου 1 gb)...

δοκίμασε αυτά...ή όπως λέω πάντα περίμενε και κάποια άλλη γνώμη για να δεις τι θα κάνεις...

Σε ευχαριστώ πολύ g.b . Αυτό που ξέχασα να πω πριν είναι ότι σκεφτόμουν να κάνω εγκατάσταση από wubi για αυτό και ήθελα να κάνω το partition.

Αλλά σχετικά με τον πρώτο τρόπο που μου περιγράφεις που φαίνεται ευκολότερος, πρέπει και εκεί να δώσω χώρο για linux-swap ή όχι??

Εσύ του δίνεις τον χώρο που θες και φτιάχνει από μόνο του ότι χρειάζεται.

Cerca, trova

παρατήρηση:

το live cd ubuntu ΔΕΝ διαμορφώνει ntfs.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Τα partitions που θα φτιάξεις θα πρέπει να είναι primary. Tώρα μπορείς να παίξεις είτε σε ext3 είτε σε reiserfs ( προσωπικά τα κάνω σε ext3 ) για partition συστήματος και home και φυσικά κράτα και ένα για swap. Βέβαια αν η μνήμη του μηχανήματος είναι αρκετά καλή το swap μπορεί και να μην σου χρειάζεται. Δηλαδή αν έχεις πάνω από ένα gb φυσική μνήμη δεν υπάρχει περίπτωση να σου χρειαστεί το swap. ( εκτός και αν του αλλάξεις τα φώτα του μηχανήματος..).

Την εγκατάσταση σου, αν θες να κάνεις σοβαρή εγκατάσταση να την κάνεις manual. Δηλαδή να ορίσεις εσύ τα partitions και μην εγκαταστήσεις σε όλο τον χώρο που έχεις διαθέσιμο ένα ubuntu έτσι.... αυτόματα.Το wubi δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ποτέ οπότε δεν ξέρω να σου πω τι ψάρια πιάνει αλλά νομίζω κάνει κάποιου είδους αυτόματη εγκατάσταση οπότε είναι μεν καλό για αρχάριους αλλά δεν νομίζω ότι σου στήνει και το ιδανικό σύστημα με την έννοια ότι το στήνει για να το έχεις για πάντα εκεί.

Επειδή έχω και wubi οφείλω να σου πω ότι σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να φτιάξεις
διαφορετικό partition. Θα εγκαταστήσεις το wubi από window$ και μετά θα το εκτελέσεις.
Εκεί θα σου φανεί σαν κανονική εγκατάσταση άλλα μην φοβάσαι, δεν χάνεις τα παράθυρα σου.
Όταν τελειώσει και κάνεις επανεκκίνηση θα έχεις επιλογή window$ ή ubuntu και μπαίνεις
κανονικά στο λειτουργικό που θέλεις.
Είναι σαν να έχει εγκατασταθεί το ubuntu μέσα στα window$,(και μάλλον έτσι είναι), με την
διαφορά ότι είναι ένα κανονικότατο ubuntu με τις ενημερώσεις του, τα compiz του,τον
kernel του, όλα κανονικά. Και εννοείται ότι μπορείς και βλέπεις όλα τα αρχεία σου στα
window$. Αν μάλιστα εξοικειωθείς και λίγο θα βλέπεις και αυτά που δεν έβλεπες με τα window$.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Θα με πεις κάτι alexbillans;; Σε τι μορφή κάνει τα partitions του ubuntu το wubi; Ρωτάω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά αφού λες ότι πάει και ο εγκαθιστά μέσα στα windows δηλαδή τι κάνει; Πάει και το βάζει μέσα σε ntfs partition ;

Γίνεται η εγκατάσταση από window$ του αρχείου exe wubi. Διπλό κλικ επάνω του και στη
συνέχεια είναι σαν να γίνεται κανονικά η εγκατάσταση ubuntu. Δεν δημιουργείται κανένα
άλλο partition γιατί κάτα πάσα πιθανότητα γίνεται μέσα σε ξεχωριστό file στα window$,
δηλαδή στο ίδιο ntfs με τα παράθυρα, αλλά μέσα στα παράθυρα.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Καλησπέρα παιδιά
Έχω εγκατεστημένα τα kubuntu αλλά θέλω να περάσω και τα windows!Μπορεί κάποιος να μου πεί πως γινεται να δημιουργήσω partition αλλά κ πως να κανω dual boot!

Παραθέτω κάτι που έγραψα πρόσφατα κάπου.
Ελπίζω να βοηθήσει...

Καταρχήν πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε ένα backup απ'οτι θεωρείς ότι θα σου λείψει σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (που δεν θα πάει, αλλά... )

Έστω ότι ο σκληρός σου είναι 500GB. Μέχρι τώρα είναι κάπως έτσι:
<========================= 500GB (ext3 - κubuntu) ====================================>
Αυτό σημαίνει ότι έχει ένα primary partition μεγέθους 500GB (με σύστημα αρχείων ext3) το οποίο χρησιμοποιεί το κubuntu.
Αυτό που θέλουμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα ακόμα primary partition με σύστημα αρχείων ntfs, στην αρχή του σκληρού στο οποίο θα εγκαταστήσουμε τα win. Δηλαδή μετά από κάποιες εργασίες ο σκληρός θα γίνει έτσι:
<======200GB (ntfs-win)====>|<============ 300GB (ext3 - ubuntu) ==================>

Αντί για 200 και 300 GB, βάλε ότι εσύ θέλεις (ή ότι έχεις).

1. Κάνε boot μ'ενα live cd (k)ubuntu. Αυτό το κάνουμε γιατί αν έχεις κάνει boot με την εγκατεστημένη διανομή δεν θα μπορείς να κάνεις resize το partition που αυτή είναι εγκατεστημένη.
2. Άνοιξε το πρόγραμμα gparted (ή το partition editor του kubuntu). Αυτό είναι μια εφαρμογή με την οποία κάνουμε ότι θέλουμε στους σκληρούς και τις κατατμήσεις (partitions) τους.
3. Θα δεις πως είναι διαμορφωμένος ο σκληρός σου τώρα. Δηλαδή κάτι τέτοιο:
<============================== 500GB (dev/sda1) ====================================>
(tip: μπορείς ν'αλλάξεις τον σκληρό που βλέπεις από το gparted, επιλέγοντας επάνω δεξιά "/dev/...")
4. Κάνε δεξί κλικ επάνω στο partition του kubuntu και από το μενού που θα εμφανιστεί επέλεξε "resize/move". Αν είναι γκρι, τότε επέλεξε πρώτα "unmount". Θα σου εμφανίσει ένα νέο παράθυρο.
5. Από την εικόνα (αυτό το κουτί επάνω), πιάσε το βελάκι στ'αριστερά (αριστερό κλικ και κράτα το πατημένο) και μετακίνησε το προς τα δεξιά μέχρι το πεδίο "New Size" να λέει "307200MB" (=300GB). Πάτα το κουμπί "Resize/move"
6. Τώρα, στο gparted θα δεις κάτι τέτοιο:
<======200GB (unallocated)====>|<============ 300GB (dev/sda1) ==================>
7. Κάνε δεξι κλικ στο unallocated και επέλεξε "new" από το μενού.
8. Στο περάθυρο που θα εμφανιστεί, επέλεξε filesystem:ntfs, create as: primary partition, label:win. Αφού βεβαιωθείς ότι το καινούργιο partition θα πιάνει όλο τον χώρο του unallocated space που μόλις δημιουργήσαμε, πάτα "add"
9. Πάτα "apply"
...και περίμενε (...πολύ)

τώρα είσαι έτοιμος να εγκατστήσεις τα win στο πρώτο primary partition του 500GB σκληρού σου, το οποίο έχει μέγεθος 200GB, label win και σύστημα αρχείων ntfs.

Κάνε boot με το CD εγκατάστασης των win και ακολούθα τις διαδιασίες εγκατάστασης (οι οποίες δεν έχω ιδέα ποιές είναι ).
Απλά πρόσεξε όταν θα σε ρωτήσει "ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΉΣΩ ΤΟ ΛΕΙΤΟΡΓΙΚΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ ??".
Εκεί πρέπει να επιλέξεις το ntfs partition που δημιουργήσαμε και να μη τολμήσει να πειράξει τα άλλα !!

Όμορφα.

Τα win, με την εγκατάστασή τους θα σβήσουν το grub.
Ο grub, είναι ένας boot loader, ο οποίος μας εμφανίζει ένα μενού όταν ξεκινάει ο ΗΥ μας και μας ρωτάει από ποιο από τα εγκατεστημένε λειτουργικά θέλουμε να κάνουμε boot (πχ vista, ubuntu κλπ).
Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα το pc σου να κάνει κατευθείαν boot σε win.
Μην ανησυχήσεις. Το kubuntu σου είναι ακόμα εκεί. Απλά πρέπει να επαναφέρουμε το grub.
δες αυτό.

Σημείωση:
Υπάρχει περίπτωση εκτός από το 500GB partition του kubuntu να έχεις ακόμα ένα το οποίο χρησιμοποιείται για swap. Οπότε ο σκληρός σου θα είναι έτσι:
<==1GB(swap)==>|><========================= 500GB (dev/sda1) =============================>
Αν όντως ισχύει αυτό τότε μετέφερε και το swap από το gparted ώστε να βρίσκεται πριν το partition του ubuntu. Δηλαδή το τελικό αποτέλεσμα θα είναι αυτό:
<=====200GB (ntfs-win)===>|<=1GB(swap)=>|<======== 300GB (ext3 - ubuntu) ==============>

Ότι δεν καταλαβαίνεις ή ότι απορία κι αν έχεις ή αν δεις κάτι διαφορετικό στο σύστημα σου και δεν είσαι σίγουρος, ρώτα

wish you luck
:-)

κύριε, κύριε!!! έχω εγώ απορία :)

(γηράσκω αεί διδασκόμενος.)

γιατί το swap να το έχει τώρα πριν το kubuntu καί όχι μετά, καί γιατί να το μεταφέρει?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ολο απορίες είσαι παιδί μου εσύ !!
:-p

Το πριν είναι απλά μια υπόθεση. Θα μπορούσε να το έχει μετά.
Εγώ συνηθίζω να το βάζω ως το πρώτο partition του σκληρού μου γιατί και καλά είναι πιο γρήγορος ο σκληρός εκεί. Τώρα θα μου πεις αν έχεις μια διανομή εγκατεστημένη στο τέλος του σκληρού, είναι καλύτερα η κεφαλή να πάει πάνω κάτω συνέχεια??

Όσο για τη μεταφορά του (αλλά και για το resize του kubuntu προς τα δεξιά κι όχι προς τα αριστερά), δεν έχει πολιτική χροιά :-p, την έκανα γιατί έχω ακούσει πολλά για τις παραξενιές των γουιν. Το ότι πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκονται σε primary partition είναι σίγουρο. Είπα μήπως έχουν κόλημα να εγκαθίστανται και σε μη πρώτο primary partition. Επίσης, είναι καλύτερα το swap να βρίσκεται κοντά στην εγκατεστημένη διανομή κι όχι 200GB παρά κάτω :-)

απλά λέω πλάκα θάχει να ανακάλυψε κάτι γιά την θέση τού swap καί να μού ακυρώσει όλους τούς δίσκους
(επειδή τα φτιάχνω όλα χειροκίνητα έχω το συνήθειο να κάνω 4-5 partitions καί στό τέλος-δεξιά ένα ωραίο swap.)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πολυτιμη βοηθεiά σου!Καταφερα να κανω partition και να περασω windows αλλα δεν δοκιμασα να κανω επαναφορα του grub.Επειδη τωρα δεν χρειαζομαι αλλο τα windows(εδινα μαθημα και επρεπε να χρησιμοποιησω ccna)σε ρωταω.Αν κανω διαγραφη του partition που δημιουργησα και εβαλα τα windows θα μπορω να δω ξανα τα ubuntu χωρις να κανω επαναφορα του grub?Αν ναι πες μου από που να κανω delete το partition!

Ευχαριστώ :)

να το πάω από λίγο πιό πριν γιά αποφυγή "πατάτας"?

έχεις win καί ubuntu. μπουτάρεις κανονικά καί στα δύο, με τον grub, από τον οποίο επιλέγεις λειτουργικό.

αν είναι έτσι, έχεις δύο επιλογές.

η μία είναι το φορμάρισμα τού διαμερίσματος win.
σε αυτήν την περίπτωση, ίσως μετά αλλάξουν τα δικαιώματα τού διαμερίσματος καί δεν θα μπορείς να γράψεις παρά μόνο σαν root. κάτι πού διορθώνεται εύκολα.

η άλλη περίπτωση είναι απλά, η διαγραφή των win φακέλων από το ubuntu. :)

καί στις δύο περιπτώσεις πρέπει να ανοίξεις το αρχείο /boot/grub/menu.list καί να αφαιρέσεις την εγγραφή των win (απλά γιά να μην τα βλέπεις στην boot οθόνη)

---------------------------------------------------------

τελικά έκανα εγώ την πατάτα. δεν διάβασα σωστά.

Όχι. τα win έσβησαν τον grub. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να επαναφερθεί από live cd.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/