BIOS BUG

V.ersu.S | Τρί, 10/14/2008 - 15:01 | 1' | 8

kata tin fwrtwsi tou kernel stin arxi mmou vgazei ayto to mnm: BIOS BUG # 0 [49435000] mou to evgale k se alli mia dianomi to idio akrivws mnm, suse11. uparxei lusi?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ασχετα με το μύνημα, θα πρέπει νομίζω όλες οι συσκευές σου να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα. Το συγκεκριμένο μύνημα έχει εμφανιστεί και παλιότερα και φένεται οτι σχετίζεται με μια συγκεκριμένη έκδοση BIOS που χρησημοποιεί ο κτασκευαστής.

Δες εδω : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/116734/comments/31

hacker emblem

...λύση υπάρχει? την είδα την σελίδα είναι στα αγγλικά,όμως :(. το ότι το δικό μου είναι #0 κ το άλλο είναι #81 έχει κάποια σημασία?

Απ'ό,τι βλέπω, άλλο το #0, κ άλλο το #81. Αν είχες το δεύτερο, πράγματι δε θα έπρεπε να σε πειράζει σε κάτι. Αλλό το πρώτο (#0) είναι άλλη ιστορία.

Δες κ αυτό:

http://www.linuxquestions.org/questions/susenovell-60/installed-with-ahci-enabled-now-wont-boot-without-it-639416/

Κάτι παρόμοιο διάβασα κ άλλου. Τσέκαρε λοιπόν ότι αν υπάρχει AHCI στο BIOS σου είναι ενεργοποιημένο, ή εναλλακτικά δοκίμασε να κάνεις boot με παράμετρο "all_generic_ide" να δεις αν δουλεύει.

Αλήθεια, κάνα livecd δοκίμασες;

δεν ξέρω γτ δεν το βγάζει το φόρουμ αλλά το είχα γράψει στο άνοιγμα του θέματος τα λάηβ σιντι μου το έβγαλαν αυτό το μνμ...

θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμη μετά κ από την επίσκεψη στο λίνκ του gnu_labis...
με ψιλοαπογοητεύει το γεγονός ότι ενώ απευθύνομαι σε ελληνική κοινότητα με παραπέμπει σε ξένα...
ούτε ειδήμων στους η/υ είμαι ούτε προφέσορ στα αγγλικά...με το συμπάθιο αποτελέσματα από ξένα φόρουμ μου δίνει κ ο γούγλης...
θα ήθελα λοιπόν μία καθοδήγησει του τι να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα...αυτά εδώ: "Τσέκαρε λοιπόν ότι αν υπάρχει AHCI
στο BIOS σου είναι ενεργοποιημένο, ή εναλλακτικά δοκίμασε να κάνεις boot με παράμετρο "all_generic_ide" να δεις αν δουλεύει.",
ας πούμε που θα τα βρω στο BIOS, ίσως κ ένα σκρίν σοτ-ελπίζω να μην ζητώ πολλά-θα με βοηθούσαν ακόμη περισσότερο...

Screen-shot στο bios είναι κομματάκι δύσκολο και ψηφιακή δεν διαθέτω (+ οτι αλλάζει απο μητρική σε μητρική). Ψάξε στο bios για επιλογή που αλλάζει του στυλ IDE, AHCI. Σε εμένα είναι η SATA Mode και έχει τρείς επιλογές: IDE, RAID και AHCI.

Boot με παράμετρο κάνεις στην αρχική οθόνη, εκεί που επιλέγεις λειτουργικά μπορείς να πληκτρολογήσεις boot option. Οπότε έχοντας επιλεγμένο το SuSE πληκτρολογείς την παράμετρο. Εναλλακτικά στην ίδια οθόνη πατάς Esc και εγκαταλείπεις το γραφικό περιβάλλον. Πατάς στην επιλογή σου "e", και αφού πληκτολογήσεις στην τελευταία γραμμή τις παραμέτρους που θές πατάς Enter και μετά "b" για να κάνεις boot

(ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά..)

Ποιά μητρική έχεις και τι σύστημα (32bit ή 64) είναι??

V.ersu.S]θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμη μετά κ από την επίσκεψη στο λίνκ του gnu_labis...
με ψιλοαπογοητεύει το γεγονός ότι ενώ απευθύνομαι σε ελληνική κοινότητα με παραπέμπει σε ξένα...
ούτε ειδήμων στους η/υ είμαι ούτε προφέσορ στα αγγλικά...με το συμπάθιο αποτελέσματα από ξένα φόρουμ μου δίνει κ ο γούγλης...
θα ήθελα λοιπόν μία καθοδήγησει του τι να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα...αυτά εδώ: "Τσέκαρε λοιπόν ότι αν υπάρχει AHCI
στο BIOS σου είναι ενεργοποιημένο, ή εναλλακτικά δοκίμασε να κάνεις boot με παράμετρο "all_generic_ide" να δεις αν δουλεύει.",
ας πούμε που θα τα βρω στο BIOS, ίσως κ ένα σκρίν σοτ-ελπίζω να μην ζητώ πολλά-θα με βοηθούσαν ακόμη περισσότερο...

Φίλε V.ersu.S,

1) Μακάρι να υπήρχαν στα ελληνικά, αλλά η αγγλική υπερισχύει στα διάφορα διεθνή forum για προφανείς λόγους.

2) Με το συμπάθιο, όπως πολύ πετυχημένα είπες, κ μιλώ αποκλειστικά για τον εαυτό μου, αλλά ούτε επίσημος μεταφραστής σου είμαι, ούτε με πλήρωσες για να σου λύσω το πρόβλημα σου. Το διάβασα, κ αποφάσισα να ξοδέψω μέρος του χρόνου μου, ενώ εργάζομαι, για να κοιτάξω λίγο τι μπορεί να συμβαίνει, κ να προτείνω κάτι. Σύμφωνοι, δεν ήταν οι πιο αναλυτικές οδηγίες ever, έχω γράψει κ καλύτερες, αλλά αυτό μπορούσα, αυτό έκανα. Άμα σου κάνει κ σε βοηθάει να ξετυλίξεις το νήμα του προβλήματος σου, χαίρομαι πάρα πολύ, αν όχι, μπορείς να με αγνοήσεις, κ να περιμένεις την απάντηση κάποιου άλλου.

3) Πάνω απ'όλα, κατά τη γνώμη μου, το Linux θέλει προσωπικό ψάξιμο κ μεράκι. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να "δείξω" προς τη σωστή κατεύθυνση. Κάπου αυτές τις μέρες πρέπει να κλείνω τα 10 χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα του Linux, κ ό,τι έμαθα το έμαθα ψάχνοντας.

4) Σε καμία περίπτωση δε πρέπει να θεωρείς το forum του LinuxFormat επίσημη ιστοσελίδα υποστήριξης των απανταχού διανομών Linux. Όπως είπα κ στο (2), για κάτι τέτοιο πληρώνεις, κ πληρώνεις αδρά. Μια κοινότητα είμαστε, χρήστες όλοι, κ μοιραζόμαστε απλά εμπειρίες κ ιδέες.

5) Τα παραπάνω μην τα πάρεις αυστηρά προσωπικά, δεν είπες δα κ κάτι "βαρύ". Τα λέω ίσως κ στα πλαίσια ενός γενικότερου προβληματισμού μου. Στους λίγους μήνες που συμμετέχω στο forum αυτό, έχω δει ανθρώπους που ζητάνε βοήθεια κ ανθρώπους που απλά περιμένουν τη λύση στο πιάτο. Τα παραπάνω αιτιολογούν το γιατί με προβληματίζουν οι δεύτεροι.

ευχαριστώ όλους το πρόβλημα λύθηκε...έχεις δίκιο gnu_labis κ εγώ το έγραψα όχι για προσωπική ρήξη μαζί σου, αλλά ορμώμενος με βάση το ότι πρέπει να γράφουμε ελληνικά άρα κ οι απαντήσεις-οδηγίες να γίνονται στα ελληνικά...εννοείται ότι δεν έχω κάποια διαφορά μαζί σου κ σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ την παράθεση σου...