Firefox γενικες αποριες.....

zbatek | Κυρ, 09/21/2008 - 18:25 | 2' | 5

Γεια χαρα σε ολους....Ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε παρατηρησει τα παρακατω χρησιμοποιωντας firefox...

Οταν ειναι ενεργοποιημενο το Compiz τα παραθυρα του firefox eιναι παντα σε full screen....

Σε οποιονδηποτε windows manager οταν ελαχιστοποιησω παραθυρο του πολλες φορες

αυτο αρχιζει να αναβοσβηνει στο taskbar και δεν μπορω να κλικαρω πανω σε αλλα ανοιχτα παραθυρα,

παρα μονο οταν το μεγιστοποιησω και το ελαχιστοποιησω παλι....

Σε σελιδες που εχουν εστω και ενα flash η θερμοκρασια της cpu αυξανεται γυρω στους

10 βαθμους (φτανει η και ξεπερνα τους 70 C πολλες φορες)....

Φταιει ο firefox,η 11 η και τα δυο μαζι???

Ουσιαστικα δεν ειναι τοσο σοβαρα ως προβληματα απλα ειναι εκνευριστικα ωρες ωρες,

και ειναι συμπεριφορα που δεν ειχα παρατηρησει ποτε στην 10.3.....

Κανενας που να εχει καμια ιδεα???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

2o: Μάλλον το flash φταίει...
Τώρα για τον firefox δεν ξέρω... Εμένα μου δουλεύει, με KDE 3.5 και XFCE με ή χωρίς compiz. Για πες τι έχεις περασμένο..

zbatek]

Οταν ειναι ενεργοποιημενο το Compiz τα παραθυρα του firefox eιναι παντα σε full screen....

Σε οποιονδηποτε windows manager οταν ελαχιστοποιησω παραθυρο του πολλες φορες

αυτο αρχιζει να αναβοσβηνει στο taskbar και δεν μπορω να κλικαρω πανω σε αλλα ανοιχτα παραθυρα,

παρα μονο οταν το μεγιστοποιησω και το ελαχιστοποιησω παλι....

Σε ποιόν window manager τα κάνει αυτα? Σε όλους, σε έναν μόνο (ποιόν?) ή έχεις δοκιμάσει μόνο έναν? Δοκίμασε δύο πράγματα: 1ον Εάν δουλεύεις KDE 4 βάλε το 4.1 οπωσδήποτε

2ον Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τον Firefox και να διαγράψεις τον φάκελο .mozilla (κάνε τα back-up σου πρώτα..) και ξανά εγκατάσταση. Και κάνε μια αναβάθμιση του compiz σου

Σε KDE 3 μου το κανει με ενεργοποιημενο το compiz....Σε Xfce,gnome και kde4 δουλευει κανονικα....
Το yast δεν μου βγαζει καποια αναβαθμιση για το compiz...Θα δοκιμασω να διαγραψω τον φακελο και θα δω τι παιζει
και θα σου πω αν λυθηκε...
Σ'ευχαριστω ....

Για ενημερωμένο compiz πήγαινε YaST--->Software repositories-->Add(προσθήκη)-->community repositories-->και βάζεις το X11/XGL

Ολα καλα.........Διεγραψα τον φακελο του mozilla και τα

προβληματα εξαφανιστηκαν...προς το παρον τουλαχιστον...

Thanks teddy