kde 4.1 problem

necbor | Σάβ, 09/20/2008 - 20:08 | 1' | 6

Καλησπερα σε ολους!
πριν αρχισω να πω οτι ειμαι αρκετα νεος στο linux.εκανα εγκατατασταση το opensuse 11 απο το dvd του περιοδικου με το kde 4 στο laptop μου fujitsu siemens 1451g centrino 2ghz με graphic card ati mobility x300.Oλα ηταν οκ μεχρι που εκανα οnline αναβαθμηση στο kde 4.1 ,μετα απο αυτο τελος.Ανοιγω το laptop και ολα καλα μεχρι να μου δειξει τον κερσορα,μετα μου γεμιζει την οθονη με γραμμες πολυχρωμες κολλαει εκει και θελει restart απο το power button.
Εχει καποιος καμια ιδεα στο τι μπορει να εχει συμβει μετα την αναβαθμηση?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Aν πατήσεις Ctrl+Alt+F1 (μέχρι το F10) τι σου βγάζει? Δουλέυει ο συνδυασμός αυτός?

το εχω δοκιμασει αλλα δεν κανει τιποτα.το μονο που δουλευει ειναι το power button.

για δοκίμασε το Ctrl+Alt+backspace 2φορες. Πρέπει να σε βγάλει σε log on γραφικού περιβάλλοντος. Αν σε βγάλει μπες σε ένα άλλο γραφικό περιβάλλον ανοιξε το yast πηγαινε στα repositories στο KDE 4 (πρέπει να έχεις και repository Qt) και κάνε unconditioned update (Στο KDE4 kai Qt). Αν δεν σουδουλέψει δοκίμασε από εδώ
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/KDE4:/Factory:/Desktop/openSUSE_11.0/KDE4-DEFAULT.ymp

Έχω kde 4.1.1 και μετά από ορισμένες αναβαθμίσεις (προφανώς επeιδή λοίπουν κάποιες νέες βιβλιοθήκες) με βγάζει σε γραφικό με κάτι κουτάκια και δεν φορτώνει τίποτα, ίσως είναι το ίδιο πρόβλημα

εκανα update τα repositories αλλα τιποτα και με συνδιασμο των πληκτρων δεν με βγαζει στην οθονη που θα επρεπε.Μπορω να το λειτουργησω μονο σε safe το kde 4.1.δεν ξερω τι αλλο να κανω και με τους drivers γιατι ενω εχω εγκαταστησει για ΑΤΙ στο glxinfo μου βγαζει τους MESA.Οταν ομως παταω την εντολη aticonfig μου λεει οτι δεν υπαρχει....!!!! :?

Ότι και να φταίει (που 99,9% δεν είναι το KDE) κολλάει ο x server. Άρα:

necbor, πόσταρε το xorg.conf, και (στο http://pastebin.com/ ή όπου θες εσύ) το Xorg.0.log (var/log/Xorg.0.log). Ποιά έκδοση του fglrx έχεις "περασμένη"?? Πώς την πέρασες (έτοιμο πακέτο, το έφτιαξες εσύ, κατ' ευθείαν απο το αρχείο που δίνει η ατι?) Πρίν το πρόβλημα ποιόν driver είχες??

yiannis και εσύ μια απο τα ίδια.. xorg.conf και Xorg.0.log, driver (πρώην και νυν) και έκδοση...

necbor, έχω την αίσθηση οτι κάτι λάθος έχει γίνει.. Ακόμα και στο failsafe μου φορτώνει κανονικά τον driver.

Σημειώνω οτι μετά απο τις αλλαγές στον τελευταίο driver της ΑΤΙ, επειδή πρόκειται για μεγάλη αναβάθμιση είναι λογικό να μην δουλέψει σε όλους με την μια, αλλάζουν αρκετά πράγματα και default options. Σε μένα ας πούμε μου έκανε παρόμοιο πρόβλημα με εσάς (ναι, δεν είστε οι μόνοι), το οποίο λύθηκε σχετικά εύκολα, αλλα θέλω να δώ αυτά που σας ζήτησα πρώτα, μην τυχόν είναι άλλο πρόβλημα και κάνουμε καμιά μπαρούφα

Σημείωση Νο2: Θέλουμε το Xorg.0.log του crash, και όχι ενός άσχετου και μάλιστα σε failsafe. Oπότε μπαίνετε κανονικά και αναπαράγετε το πρόβλημα.Μετά ή μπαίνετε με liveCD και το βρίσκετε, ή με failsafe και ψάχνετε και στα παρόμοια αρχεία (Xorg.0.log.old (μάλλον αυτό) ή Xorg.99.log κτλ..) για να βρείτε το log του crash

Αυτά προς το παρόν :)