Debian Live CD

dpa2008 | Τετ, 08/06/2008 - 13:19 | 2' | 3

καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:έχω κατεβάσει (http://live.debian.net/cdimage/daily-builds/current/i386/) και δοκιμάσει το debian live cd, συγκεκριμένα το debian-live-sid-i386-gnome-desktop.iso.

εχω το εξης προβλημα,με ξεκινάει σε commnad line interface,δοκίμασα να μπω σε γραφικό περιβάλλον με gdm αλλα δεν τα κατάφερα,δεν αναγνωρίζει την εντολή.

το μονο που κατάφερα ειναι να ξεκινήσω με startx τα X-Windows και φορτώνει το twm.

εχω μερικές απορίες:

1)αυτο ειναι ουσιαστικα το γραφικο περιβαλλον?

2)το gnome πως ενεργοποιείται και σε ποια εκδοση ειναι?(θα πρεπει να εγκαταστησω την τελευταια εκδοσή του?)

3)αν θελω προσφατο gnome θα πρεπει να χρησιμοποιησω μια διανομή όπως το Sidux?

ευχαριστω εκ΄των προτερων για τις απαντησεις και το χρονο σας.

ps:ζητω συγγνωμη αν επαναλαμβάνω καποιες αποριες αλλα δεν ειχα πολυ χρονο να ψαξω στο φορουμ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εδώ μπορείς να δεις τι ακριβώς πακέτα περιλαμβάνει το CD που κατέβασες. Gnome έχει 2.22 απ'όσο βλέπω.

Μιας κ έχεις κατεβάσει την unstable του Debian (sid), δεν νομίζω ( ; ) να βρεις κάτι πιο καινούργιο στο sidux.

Θα σου απαντήσω κ στα υπόλοιπα αν μπορέσω σε λίγο.

(update: λάθος link αλλά το διόρθωσα)

ευχαριστώ πολυ φίλε μου για την απαντηση!αυτο προκειται να κανω.

προς το παρόν κατέβασα και το debian-live-lenny-i386-gnome-desktop.iso

το οποίο έχει τελευταίο gnome το οποίο πετάει!το sid δεν πρόκειται να το αφήσω,

αλλα προς το παρόν βολεύτηκα.και πάλι ευχαριστω.

ps:το sidux ειναι πραγματι εκπληκτικό!

Κατέβασα το live cd του Gnome/Sid για i386 κ σίγουρα κάτι πάει στραβά. Ναι μεν λέει ότι είναι gnome, αλλά πράγματι δεν έχει gdm (μικρό το κακό), αλλά επίσης δεν έχει gnome-session, metacity (μόνο metacity-common για να καλύψει τα dependencies), nautilus, κλπ.

Το livecd του lenny λοιπόν γιατί τα έχει όλα αυτά; Εδώ φαίνεται ότι στο lenny cd είναι όλα εντάξει.Επίσης είναι περίπου 50ΜΒ μεγαλύτερο από το image του sid.

Τι στο καλό συμβαίνει με το live cd του sid? Κανείς καμιά ιδέα; Έτσι για το χαβαλέ αναφέρω ότι ενώ δεν έχει το gnome-session κ τον nautilus, έχει ας πούμε totem!