Πρόβλημα με κάρτα ήχου (Ubuntu Ultimate)

Vasilis_F | Τετ, 07/30/2008 - 18:49 | 3' | 3

Γεια σε όλους και όλες. Χρισιμοποιώ το Ubuntu Ultimate Edition 1.8 dual boot με Windows XP και η κάρτα ήχου μου είναι μία Soundblaster Audigy 4. Με την εγκατάσταση του OS, όλα τα αρχεία ήχου άνοιγαν κανονικά αλλά δεν ακουγόταν ήχος από τα ηχεία ( 2.1 ). Δίνοντας τις εντολές sudo lspci και sudo lsmod δείχνουν (αν δεν κάνω λάθος) ότι η κάρτα ήχου έχει αναγνωριστεί κανονικά από το Ubuntu. Ψάχνοντας λίγο στο δίκτιο βρήκα μία λύση. Δίνοντας στο terminal :

gksudo gedit /etc/pulse/default.pa

και πηγαίνοντας στο σημείο που λέει :

### Automatically load driver modules depending on the hardware available
.ifexists module-hal-detect.so
load-module module-hal-detect
.else
### Alternatively use the static hardware detection module (for systems that
### lack HAL support)
load-module module-detect
.endif

πρόσθεσα # σε όλες τις σειρές για να απενεργοποιήσω το automatic sound card channel allocation

και μετά πρόσθεσα αυτές τις γραμμές :

### Load manual channel config. Uncomment the above and recomment the below to go back to defaults.

load-module module-alsa-sink device_id=0 channels=3 channel_map=front-left,front-right,lfe

Με αυτόν τον τρόπο απέκτησα αμέσως ήχο. Το πρόβλημα ότι πολλές φορές ανοίγοντας το pc ή κάνοντας restart για να αλλάξω από windows σε linux, εμφανίζεται πάλι αυτό το πρόβλημα και λύνεται μόνο με restart. Έχει κάποιος καμειά ιδέα ;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

εξακολουθω να εχω εδω και μια βδομαδα το εξης προβλημα αν και εχω προσπαθησει πολυ.Ενω εχω ηχο κανονικα, τα videos απο το internet (youtube κτλ.)δεν εχουν ηχο.Εχω τον μονομαχο 4 dual boot με τα windows xp.Θα ημουν ευγνωμων εαν καποιος μου εδινε μια λυση.

δοκιμασες να ρυθμισεις τα καναλια της καρτας απο γραφικο περιβαλλον?? sudo apt-get install xfce4-mixer........

Εχω την ιδια καρτα ηχου με τον παραπανω φιλο (soundblaster Audigi 4).ακολουθησα βημα βημα της οδηγιες του και το προβλημα μου λυθηκε.Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ