Πως κανω map εναν ethernet δισκο;

stratus | Κυρ, 07/27/2008 - 21:35 | 1' | 3

Εχω ενα δισκο της WD σε  ethernet εκδοση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να τον map καθε φορα που ανοιγω το πισι αυτοματα.Προσπαθησα μεσω του network αλλα μολις παει να .συνδεθει μου βγαζει το μηνυμα "The process for the smb //192.168.1.102 protocol died uneexpecdly"

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

stratus]

Εχω ενα δισκο της WD σε  ethernet εκδοση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να τον map καθε φορα που ανοιγω το πισι αυτοματα.Προσπαθησα μεσω του network αλλα μολις παει να .συνδεθει μου βγαζει το μηνυμα "The process for the smb //192.168.1.102 protocol died uneexpecdly"

Αυτο που βρηκα ειναι οτι το προβλημα δημιοργειται επειδη εχω αρχεια με ελληνικους χαρακτηρες.Καμμια λυση;

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν οι χαρακτήρες. Λογικά αν έχεις KDE 4.1 μπορείς να βάλεις ένα folderview στην επιφάνεια εργασίας να δείχνει όπου θες - και σε SMB.

Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας. Με κλικ θα ανοίγει Konqueror. Το ίδιο γίνεται και με το Gnome.

Εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει σωστά τι ήθελες, οπότε συμπάθα με ;)

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

dimitris]Δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν οι χαρακτήρες. Λογικά αν έχεις KDE 4.1 μπορείς να βάλεις ένα folderview στην επιφάνεια εργασίας να δείχνει όπου θες - και σε SMB.

Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας. Με κλικ θα ανοίγει Konqueror. Το ίδιο γίνεται και με το Gnome.

Εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει σωστά τι ήθελες, οπότε συμπάθα με ;)

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Το προβλημα ειναι οτι εχω δοκιμασε αυτα που γραφεις αλλα οταν παω να τον κανω μαπ μου βγαζει αυτο "The process for the smb //192.168.1.102 protocol died uneexpecdly".Απο το google που εψαξζα βρηκα οτι αυτο το μηνυμα εμαφανιζεται οταν υπαρχουν φακελλοι ή αρχεια με μη αγγλικους χαρακτηρες