Πρόβλημα στο Reboot

rpil | Δευ, 07/14/2008 - 12:04 | 1' | 6

Χρησιμοποιώντας τον λεπτομερέστατο οδηγό του Παναγιώτη, πέρασα σ' έναν υπολογιστή μου τη βασική εγκατάσταση του Arch.  Έκανα reboot και βρέθηκα μπροστά σε μια μαύρη οθόνη με τα εξής χαρακτηριστικά:

Arch Linux (Core Dump) 2.6.24-ARCH (myhost) (vc/1)

myhost login:

Ό,τι κι αν έδωσα, δεν κατάφερα να προχωρήσω παρακάτω, αφού μου τα βγάζει όλα incorrect!!

Τι γίνεται;  Την πατήσαμε;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Παράξενο ακούγεται !!!Με username:root και password αυτό που έδωσες πριν την εγκατάσταση του grub δεν μπαίνει ??? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο,εκτός από το να βάζεις λάθος κωδικό,που δε το νομίζω... :)

Το πολύ πολύ ξανακάντο από την αρχή αν δεν γίνει,υπόθεση 5-10 λεπτών είναι ;) .
--------------------

Τον root κωδικό τον δίνεις δύο φορές για επιβεβαίωση, έτσι δεν είναι; Θα μου έβγαζε wrong password ή κάτι τέτοιο από την αρχή της εγκατάστασης. Μήπως παίζει τίποτε άλλο; Δοκίμασε άλλος το DVD του περιοδικού;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis ο μονος λογος για να σου βγαζει wrong password ή passwd does not match είναι γιατι εσυ γραφεις λαθος το passwd.
Μπορεις να παρακαμψεις και να αλλαξεις το passwd tou root χωρις να το ξερεις... αλλα θα πρέπει να ακολουθήσεις ακριβός τα βηματα
sto grub πατα e και στον kernel στο τελος γραψε init=/bin/bash και πατα b για να bootaris.
θα σε βαλει σε μαυρη οθονη (αυτην που τρεμουν ολοι :) ) σε ro mode, οπου αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις τπτ εκτος απο το να διαβασεις.
Τωρα για αν αλλάξεις το root passwd δινεις
root@(none):/#mount -o remount rw /
root@(none):/#mount <--θα πρεπει να σου βγαλει οτι το / ειναι (rw)
root@(none):/#passwd <-- για να βαλεις καινουριο passwd το δινεις 2 φορες σωστα
root@(none):/#reboot <-- για να μπεις σωστα στο συστημα
Το root@(none):/# ειναι πως μου το εμφανησε σε μενα, λογικα και σε σενα το ιδιο θα βγαλει. Αν εχει προβλημα πες το :)
Good Luck.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Δεν ξέρω φίλε μου Slack, αν έγινα αντιληπτός. Δεν μου ζητάει το root password ώστε να χρειάζεται να το αλλάξω (τουλάχιστον ακόμα!), απλά μου βγάζει μια login/password επιλογή σε black screen (αυτή που φοβούνται όλοι! χα, χα), όπου δεν μου κάνει τίποτα δεκτό!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

root και μετα enter το δοκιμασες?
Αν ναι και δεν στο κανει τοτε δοκιμασε αυτα που σου εγραψα παραπανω.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Δοκίμασα user/root, root/enter, user/ root password, user/user, arch/root, κλπ, αλλά τίποτα!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!