ασυρματο δίκτυο και passphrase

slayerQ | Τετ, 07/09/2008 - 11:17 | 1' | 11

Ετοιματείτε για την πιο noob ερώτηση στο section....έχω ubuntu 7.04 και έχω σετάρει απο xp ένα ασύρματο δικτυο...Όταν μπαίνω απο την εν λόγω διανομη ενω εντοπιζει το δικτυο μου ζητάει passphrase,ο οποίος δεν ειναι ουτε του δικτύου(το κλασσικό "123...123"),ούτε του λογαριασμού μου...είναι καποιος defacto κωδικος η τον δημιουργούμε εμεις?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μήπως σου ζητάει τον κωδικό του λογαριασμού χρήστη που έχεις φτιάξει στο Ubuntu; Νομίζω αυτό γίνεται για να ξεκλειδώσει το "μπρελό με τα συνθηματικά σου" (αγγλιστί keyring).

Φαντάζομαι ότι έχεις καταφέρει να συνδεθείς τουλάχιστον μία φορά στο Internet από Ubuntu, και ότι αυτός ο κωδικός ζητήθηκε τις επόμενες φορές, ετσι;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

ΟΚ, γράψε λάθος. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην πληκτρολόγηση ή στην επιλογή κρυπτογράφησης (WEP, WPA, και λοιπά συμπράγκαλα); Αν δοκιμάσεις με Live CD του Ubuntu 8.04 ή του Mandriva 2008.1 μπορείς να συνδεθείς;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

ΟΚ, γράψε λάθος. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην πληκτρολόγηση ή στην επιλογή κρυπτογράφησης (WEP, WPA, και λοιπά συμπράγκαλα); Αν δοκιμάσεις με Live CD του Ubuntu 8.04 ή του Mandriva 2008.1 μπορείς να συνδεθείς;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

8α δοκιμάσω και 8α σου πώ...βασικα αν περασω kde δεν αλλάζει εξ ολοκλήρου το γραφικό περιβάλλον?Υπο την εννοια οτι μπορει να χει πιο ξεκάθαρες εντολες,γτ σε suse που χα δουλέψει με kde εξοικοιώθηκα πολύ γρήγορα!

Σημειωση (ισως λιγακι ασχετη):
ΠΑιζει το εξης κουφο σε καποια routers (της vivodi σιγουρα)
Για να σε αφησει να συνδεθεις στο ασυρματο , πρεπει να εχεις συνδεθει πρώτα με καλώδιο.
αυτα πληροφοριακα για να μη βαραμε και τζαμπα τα κεφάλια μας.

Εννοείς ότι για να ρυθμίσεις το router να παίζει wireless, πρέπει πρώτα να συνδεθείς με Ethernet; ΟΚ, αλλά λέει όμως ο SlayerQ ότι έχει ήδη συνδεθεί από Windows, και το έχει ρυθμίσει, οπότε...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Στα windows πρώτα μεσω ethernet το ρύθμισα όντως...αλλα το θέμα εδω είναι πως βλέπει το δίκτυο...αρα απο πλευράς περιφερειακών είμαστε καλυμένοι...ο κωδικος δεν μπορω να καταλάβω ποιος είναι!

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι χρησιμοποιείς WEP κωδικοποίηση.
Το WEP λειτουργεί με κλειδιά (πχ δεκαεξαδικά) και είναι του στυλ "6EF51AB341"
Επειδή όμως είναι αδύνατο να θυμόμαστε τέτοια μακρινάρια κάποιοι (όλοι σχεδόν) routers χρησιμοποιούν passphrase. Αυτό είναι μια απλή κατανοητή λέξη (πχ "luckyb") η οποία θα παράγει τελικά το κλειδί - μακρινάρι.
Συνήθως στα μενού των router σου δίνεται η δυνατότητα επιλογής, τι θα χρησιμοποιήσεις (passphrase ή πχ HEX κλειδί)

Κάτι γενικό που μπορεί να βοηθήσει:

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ποτέ μου να κάνω ασύρματο δίκτυο με κωδικοποίηση WPA να δουλέψει. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι κάτι τόσο απλό, του στυλ: "έχω ένα εικονίδιο στη μπάρα, μου βρίσκει το δίκτυο, δίνω SSID και password και συνδέεται καμπάνα". Όχι πως θέλει και πάρα πολύ μανούρα, απλά δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτό που κάνω είναι καταρχήν να ρυθμίσω το router μου χωρίς κωδικοποίηση και να δω ότι μπορώ να συνδεθώ μια χαρά. Έτσι καταλαβαίνω ότι όλα λειτουργούν μια χαρά με την wifi κάρτα μου και γενικότερα με τις ρυθμίσεις του δικτύου.
Μετά δοκιμάζω με κωδικοποίηση WEP η οποία γενικά δουλεύει χωρίς πολλά πολλά. Αν τα καταφέρω τ'αφήνω έτσι. Το ξέρω είναι λίγο πίσω σαν τεχνολογία και υποκλέπτεται εύκολα, αλλά δε με πολυνοιάζει.

Μπορείς να το δοκιμάσεις