Suse 11.0

Tuxeras_3 | Τρί, 07/08/2008 - 22:17 | 1' | 22

Καλησπερα,καινουργιος στο forum σας.εχω ενα παλιο μηχανακι κ του περναω καθε φορα το suse τωρα του εχω περασει το καινουργιο,ερωτησεις πολλες,αλλα θα σταθω προσωρινα σε μια,εχω ενα usb2 500G Segate αν θελω να μεταφερω αρχεια απο το suse δεν αυτον μου λεει για τα permisions πηγα τα αλλαξε αλλα δεν αλλαξε κατι,σαν root πρεπει να συνδεθω? ή κατι αλλο παιζει?? σαν νεος θα μαθω κ αυτο,ως τωρα εδω κ 4-5 χρονια πειραματιζομαι με το Linuxaki

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ΠΑΝΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ LINUX.ME ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡ UBUNTU KAI MINT 5 AΛΛΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ SUSE 11.0 ME KDE 4.
ΛΕΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ UPDATES ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ , ΤΟ SUSE ΤΟ ΕΧΑΣΑ !!!
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ;

@ Tuxeras_3:
Τι σύστημα αρχείων εχει ο σκληρός? Αν έχει NTFS έχεις εγκαταστήσει τα εργαλειάκια για να γράφεις?
Πάντως και στο σύστημά μου πρέπει να είμαι su για να γράψω σε NTFS, δεν ξέρω γιατί, και στο 10.3 το ίδιο συμβαίνει
@ Πάνος:
χμμ, σήμερα είχαμε το πρώτο update στον kernel. Οπότε το YaST δεν σου έφτιαξε καλά τον Grub (ή τον LILO). Στην αρχική οθόνη που διαλέγεις με ποιο λειτουργικό θα ξεκινήσεις υπάρχει ακόμα η επιλογή να bootάρεις σε SUSE
(openSUSE 11.0 - 2.6.25.9-0.2)?
YΓ: Xωρίς να ξέρω, πάω στοίχημα οτι υπάρχει και οτι θα δουλέψει (σιγουρέψου οτι έχεις grub μονο please) αν στην αρχική οθόνη που διαλέγεις τι θα bootάρεις διαλέξεις το openSUSE 11.0 - 2.6.25.9-0.2 και πατήσεις διαδοχικά e,d,b
(κοινώς σβήνεις το root και bootάρεις) Για κάποιο λόγο οταν έχεις συστήματα σε πάνω απο ένα δίσκο ο κατα τα άλλα συμπαθής YaST τα ψιλοπαίζει... και σου βάζει λάθος το root.

Teddy]

@ Tuxeras_3:
Τι σύστημα αρχείων εχει ο σκληρός? Αν έχει NTFS έχεις εγκαταστήσει τα εργαλειάκια για να γράφεις?
Πάντως και στο σύστημά μου πρέπει να είμαι su για να γράψω σε NTFS, δεν ξέρω γιατί, και στο 10.3 το ίδιο συμβαίνει

Ναι βεβαια κ ειναι NTFS ο δισκος,μπορεις να με βοηθησεις κ να μου πεις απο που κ ποια εργαλεια χρειαζεται να κατεβασω???

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το ntfs-3g
κι ένα πείραγμα του fstab:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-windows-%CE%B1%CF%80%CF%8C-linux

...τώρα αν το Suse έχει κανένα άλλο fancy εργαλείο δεν το γνωρίζω

ΠΑΝΟΣ

Teddy ,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΣΤΟ GRUB ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ SUSE. AN TO ΕΠΙΛΕΞΩ ΒΓΑΖΕΙ ERROR 15. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ SUPERGRUB ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

luckyb]Αυτό που χρειάζεσαι είναι το ntfs-3g κι ένα πείραγμα του fstab:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-windows-%CE%B1%CF%80%CF%8C-linux
...τώρα αν το Suse έχει κανένα άλλο fancy εργαλείο δεν το γνωρίζω

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχω εναν εξωτερικο σκληρο USB NTFS κ οταν τον συνδεω στο pc μεσω τις usb

θελω να μπορω να μεταφερω τα αρχεια απο το pc που εχει το Suse σε αυτον,αυτο λυνετε μεσω του link που μου δωσατε?

this is it.
Πως να κάνεις mount ένα ntfs partition (ή έναν ntfs εξωτερικό usb σκληρό αν προτιμάς) με read-write δικαιώματα στον απλό χρήστη.

1. Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το πακέτο ntfs-3g
2. Πριν ξεκινήσεις οποιοδήποτε πειραματισμό με το fstab κάνε του ένα backup:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD

αν κολλήσεις πάλι εδώ είμαστε :-)

Πάνο, αν μπορείς δείξε μας το menu.lst που βρίσκεται στο /boot/grub/
Επίσης και μια σύντομη περιγραφή των δίσκων σου (αρκεί το /etc/fstab)

luckyb]this is it.
Πως να κάνεις mount ένα ntfs partition (ή έναν ntfs εξωτερικό usb σκληρό αν προτιμάς) με read-write δικαιώματα στον απλό χρήστη.
1. Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το πακέτο ntfs-3g
2. Πριν ξεκινήσεις οποιοδήποτε πειραματισμό με το fstab κάνε του ένα backup:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD
αν κολλήσεις πάλι εδώ είμαστε :-)

Το πακέτο ntfs-3g απο που το κανω download;;

2. Nα κανω εννοεις back up στον εξωτερικο ή για τα δεδομενα του Pc;; γιατι στο pc δεν εχω τιποτα νεο..

Το πακέτο ntfs-3g (όπως και κάθε πακέτο) το εγκαθιστάς από τον διαχειριστή πακέτων (package manager) της διανομής σου. Μόνο στην εσχάτη των περιπτώσεων κατεβάζουμε κάτι και το εγκαθιστούμε μόνοι μας (ως πακέτο ή με διαδικασία compile αν είναι πηγαίος κώδικας).

Στο link που έδωσα (αυτό με τα αρχεία windows από linux) αναφέρεται το πως να πειράξεις το αρχείο fstab το οποίο είναι υπεύθυνο για το που γίνονται mount οι σκληροί δίσκοι (οι κατατμήσεις των σκληρών μας δίσκων για να το πω καλύτερα) και πως. Το πως μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα για να μπορέσουμε να πούμε στο σύστημα να γίνεται mount ο εξωτερικός σου με ιδιότητες ανάγνωσης και εγγραφής.

κι επειδή λάθη γίνονται απ'όλους, πρότεινα πριν αρχίσεις να πειραματίζεσαι με το αρχείο fstab, να του κάνεις ένα backup πρώτα.

Επίσης, επειδή έχω βάσιμες υποψίες ότι τώρα άρχισες ν' ασχολείσαι με το άθλημα (όλοι μας κάποτε αρχίσαμε), μην ξεχνάς ότι οποιαδήποτε απορία είναι καλοδεχούμενη :-)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, υπάρχει και το εργαλείο ntfsconfig το οποίο εκμεταλλεύεται το ntfs-3g κι έχει όμορφο γραφικό gui.
Δοκίμασέ το αν υπάρχει στον package manager του Suse.
Θα γλυτώσεις από πολύ κόπο, χρόνο κλπ.

Επίσης, αν κάποιος έχει εμπειρία από Suse και γνωρίζει αν γίνονται όλ'αυτά μέσα από κανα Suse Control Panel ή εφαρμογή ας το πει !!

Ωραια μεσω του διαχειριστη πακετων θα περασω το προγραμμα που μου λες.αυτο που θελω ειναι επειδη το μηχανακι δεν εχει επανω αντιγραφικο dvd οτι κατεβαζω να το περναω στον δισκο μου τον εξωτερικο,παλια ειχα κανει κ Samba αλλα γινεται ενα μπαχαλο με τις συνδεσεις κ κυριως με τις μουφες τα Windows σκανε,χαλανε κ αλλα διαφορα προβληματα κ βαρεθηκα τα φορματ!!.
ασχολουμε αρκετα χρονια με το Linux αλλα οχι Συστηματικα στον ελευθερο χρονο μου,κ ειδικα μετα τον στρατο θα ελεγε λιγοτερο.για αυτο κ επελεξα εσας να μου ξανα θυμησετε καποια πραγματα Αλλα κ να μαθω πολλα νεα!!.

Εγω  αυτο θελω να ξερω ειναι αν υπαρχει περιπτωση να χασω αρχεια απο τον εξωτερικο δισκο ή οχι με βαση αυτο που μου λετε "Στο link που έδωσα (αυτό με τα αρχεία windows από linux) αναφέρεται το πως να πειράξεις το αρχείο fstab το οποίο είναι υπεύθυνο για το που γίνονται mount οι σκληροί δίσκοι (οι κατατμήσεις των σκληρών μας δίσκων για να το πω καλύτερα) και πως. Το πως μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα για να μπορέσουμε να πούμε στο σύστημα να γίνεται mount ο εξωτερικός σου με ιδιότητες ανάγνωσης και εγγραφής."
Ειδα κ το 2ο σας post πολυ καλο κ βοηθητικο μαλιστα!.εννοειτε θα εχουμε επικοινωνια συνεχη κιολας!

Και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις αρχεία από τον εξωτερικό δίσκο. Το ntfs-3g έχει ωριμάσει αρκετά.

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που συμβαίνουν παντού και είναι άσχετες λειτουργικού συστήματος (πχ τραβάμε το usb απ'την πρίζα την ώρα που γράφουμε στο σκληρό, πέφτει το ρεύμα, πέφτει καφές, μπύρα, κάφτρες πάνω στον σκληρό και άλλα τέτοια καθημερινά σενάρια).
:-)

ΠΑΝΟΣ

Teddy, τελικά ούτε με το supergrub κατάφερα να βρω τον παλιό πυρήνα του opensuse.To grub που είχα ήταν πρώτο το ubuntu (με 2 πυρήνες μετά τα updates,νέο και παλιό) μετά είχα επιλογή τα ΧΡ και τέλος το suse. To mint 5 το έχω σε ένα laptop 5 ετών.Το desktop έχει ένα σκληρό 500GB τον οποίο τον έχω χωρίσει σε 5 partition των 100GB (μνήμη 2GB και 2.6GHZ).Tελικά απογοητεύτηκα και το suse το έσβησα με προοπτική να το κάνω εγκατάσταση πάλι.Τελικά διαπίστωσα ότι πάει να κάτσει πάνω στο ubuntu !!! με ότι προσπάθεια κι αν έκανα με διαχείρηση με το χέρι και έχω απελπιστεί !

Και επανερχομαι ξανα :)

Θα σας πω τα βηματα που εκανα,πηγα στο Yast κ στις επιλογες βρηκα εκει που λεει Συστημα" κ βρηκα να ειναι τικαρισμενα αυτα γυρω απο το ntfs-3g τους εκανα κ update αλλα!!

ανοιγω τον δισκο μεσα απο το "my computer" κ ας πουμε θελω να κανω ενα νεο φακελο με δεξι κλικ δεν εχει αυτην την επιλογη παει αυτο.

μετα στα δικαιωματα βαζω την επιλογη για πληρης τροποποιηση κ παει να το κανει κ εκει κολλαει κ βγαζει error.

θα το παρουμε βημα βημα αν ειναι.

πήγαινε και άνοιξε το yast--> system---> partitioner bres ton 500 markare ton kai pata edit bres thn epilogi mount without formating or something like this.. εκεί που λέει mount point γράψε /media/seagate εκεί πάτα fstab options και άλλαξε τα fmask and dmask σε 000 και πάλι κράτα ένα backup του αρχείου fstab..

geobad]πήγαινε και άνοιξε το yast--> system---> partitioner bres ton 500 markare ton kai pata edit bres thn epilogi mount without formating or something like this.. εκεί που λέει mount point γράψε /media/seagate εκεί πάτα fstab options και άλλαξε τα fmask and dmask σε 000 και πάλι κράτα ένα backup του αρχείου fstab..

Επειδη οπως καταλαβαινεις ειναι μεγαλος σε χωρητικοτητα ο δισκος με αυτο π λες ""mount without formating or something like this.. "" παιζει να γινει καμια πατατια στο δισκο??

geobad]πήγαινε και άνοιξε το yast--> system---> partitioner bres ton 500 markare ton kai pata edit bres thn epilogi mount without formating or something like this.. εκεί που λέει mount point γράψε /media/seagate εκεί πάτα fstab options και άλλαξε τα fmask and dmask σε 000 και πάλι κράτα ένα backup του αρχείου fstab..

πηγα κ το ειδα αυτο,αλλα φοβαμε μηπως γινει τιποτα στον εξωτερικο με βαση τα δεδομενα που εχει μεσα κ μετα τρεχουμε κ δεν φτανουμε!!

Ναί..
Άνοιξε το yast--->software managment και ψάξε να δείς άν είναι εγκατεστημένο το ntfs-3g αν όχι κάνε το και επίσης κάνε εγκατάσταση το ntfs-config.
Πάτα ctrl+alt+backspase δύο φορές και μπές σαν root.
Πάτα το start και γράψε στο search ntfs-config πάτα το πρόγραμμα που θα σου βγάλει απο κάτω άν δεν βρείς άκρη με το τι πρέπει να κάνεις ξανα γράψε να σε βοηθείσω.
Είναι πολύ απλό και δεν μπορείς να σβήσεις κάτι.
καλη επιτυχία.

Καταρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,απλα ελλειπα το διαστημα που μου postares,σιγουρα θα το κανω κ θα σου πω οτι παρουσιαστει