opensuse 11 και θερμοκρασία...

zbatek | Κυρ, 07/06/2008 - 23:57 | 1' | 5

Ερώτηση σε οσους εχουν βαλει opensuse 11...

Έχετε παρατηρήσει μηπως διαφορές στην θερμοκρασια του συστηματος σε σχεση με την 10.3???

Οταν ειχα 10.3 με φουλ προγραμματα να τρεχουν και εφε η θερμοκρασια επαιζε απο 45 εως

(σε πολυ extreme καταστασεις) 60..

Στο 11 βλεπω οτι με απλη χρηση του συστηματος η Τ ειναι σχεδον παντα στους 65 και ανω, με συνηθη τιμη τα 69.

Ειναι η ιδέα μου ?Μπορω να κανω κατι γι'αυτο?(εκτος απο το να το βαλω στο ψυγειο)....

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπα εγώ δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο το λειτουργικό,όσο το ότι είναι Ιούλιος που χτυπάει 35-39 βαθμούς,εκτός και αν κάνει καμιά "βαριά" εργασία αλλά για idle κατάσταση είναι πολύ.

Και γω αυτο νομιζα οτι ειναι Θανο....Αλλα αυτη την στιγμη που γραφω εχει 29 βαθμους εξω και στο συστημα εχω το firefox
και μερικα applets ανοιχτα μονο.....Εξακολουθει ομως να ειναι στους 65°C με την cpu να ειναι στο 3-5%....

zbatek, τι επεξεργαστή έχεις και ποιο monitoring tool χρησιμοποιείς;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ο επεξεργαστης ειναι Intel Core Duo T2250.....
Την θερμοκρασια την κοιταω με κsensors...
Μετα απο λιγο ψαξιμο ομως μου δημιουργηθηκαν καποιες υποψιες..
Ερωτηση:το /proc/acpi/thermal_zone/THRM τι μετραει?

βασικα εχω παρατηρησει το ιδιο προβλημα και εγω.με το 10.3 δεν ξεπερασε ποτε τους 70 βαθμους ..με το 11 και με μονο τον firefox να τρεχει και τον επεξεργαστη στις 600mhz και τον φορτο στο 0,35!!! εχει θερμοκρασια 60 βαθμων.
Εχω φτασει σε σημειο να βγαζω τον φορτιστη του και να δουλευω με μπαταρια στα ορια γιατι οταν βαζω το βισμα του φορτιστη αμεσως σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο η θερμοκρασια εκτοξευεται στους 87-90 βαθμους!!!
εχω ψαξει στο διαδυκτιο αλλα τιποτα προς το παρον..
επισης εχω ρυθμισει μεσω yast το powermagment την τιμη enable thermal managment στο Both ωστε να ρυθμιζεται η θερμοκρασια και απο τον kernel και απο το bios..αλλα και παλι τπτ.
επισης εχω παρατηρησει οτι οταν βλεπω βιντεακια ή οταν ειμαι σε σελιδες με διαφημησεις πχ in.gr τοτε η θερμοκρασια εκτοξευεται παλι.
νομιζω οτι παιζει κατι με το acpi και το /proc/acpi/thermal_zone/.... που σε εμενα ειναι αδειο
Μπορει καποιος που εχει λυσει το προβλημα των ακραιων τιμων των θερμοκρασιων να βοηθησει;
Εχω επεξεργαστη intel centrino M 2 Ghz σε ενα thinkpad (που εχει και acpi)
η εξωτερικη θερμοκρασια δεν φαινεται να παιζει ιδιεταιρο ρολο..