boot from usb

nickg | Παρ, 07/04/2008 - 21:45 | 1' | 18

Ακολούθησα τα βήματα για live usb από:

http://www.linuxinsider.gr/forum/fedora-9-live-usb-%CE%B1%CF%80%CF%8C-w…

και ενώ bootάρει μου ζητά σε bash prompt username kαι password χωρίς να τα έχω θέσει εγώ σε καποια οθόνη.

Ποια είναι αυτά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

με λιγο ψαξιμο τη βρηκα τη λύση. Οπώς λέει και στο http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f8/en_US/sn-Live.html

"7.2. Usage Information
To boot from the Live image, insert it into your computer and restart. To log in and use the desktop environment, enter the username fedora. Hit Enter at the password prompt, since there is no password on this account. The Live images do not automatically login so users can select a preferred language. After logging in, if you wish to install the contents of the live image to your hard drive, click on the Install to Hard Drive icon on the desktop. "

δεν ξέρω, αλλά πάμε ψάχνοντας

δοκίμασε απλά enter

ή αλλοιώς παίξε με συνδυασμο user καί fedoralive

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Δεν ξέρω όμως με ποιο τρόπο ξεκινά το gui (KDE). Ποιά είναι η εντολή αφού μπούμε με όνομα χρήστη "fedora" ?

Ούτε το startkde ούτε το startx ξεκίνησαν καποιο gui. Οι εντολές αναγνωρίζονται αλλα γράφουν κατι για failure. Μήπως θα έπρεπε από μια αρχή να με βγάζει απευθείας σε gui mode και όχι σε bash shell?

αφού έχεις fedora μάλλον gdm έχεις οπότε αντί για kdm γράψε gdm. Θυμάσαι τι κατέβασες; Μπορεί να κατέβασες κάποιο image χώρις κάποιο window manager προεγκατεστημένο.

εδω http://forums.fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=193479
διαβάζω οτι οι ECS Elite motherboards (μια από τις οποίες και έχω(την GeForce7050M-M v2), με ενσωματωμενη την καρτα γραφικών) βγάζουν προβλήματα. Λέτε να φταίει η μητρική?

KDE κατέβασα. (Fedora-9-i686-Live-KDE.iso)

οπότε δοκίμασε πρώτα

 

#sudo /etc/init.d/kdm

και μέτα αν βγάζει λάθος κάνε αντιγραφή-επικόλληση ή περίγραψε το λάθος που σου βγάζει.

Δεν βγάζει τίποτα ούτε με την

#sudo /etc/init.d/kdm start

ούτε με την

#sudo /etc/init.d/kdm

χωρίς να δείξει οτι επεξεργάζεται κατι, περιμένει την επόμενη εντολή

Δώσε

#sudo /etc/init.d/kdm restart

Λογικά δεν θα πιάσει αλλά για δοκίμασε.

Όταν πατάς startx ή startkde τι λάθος σου βγάζει;

Με startkde βγάζει πολλα πράγματα τα οποια δεν μπορω να δω γιατι γεμίζει η οθόνη και αυτά πάνε πιο πάνω και κρύβονται. Υπάρχει καποια εντολή η οποία να μπαίνει μετα το startkde και να περιμένει καποιο πλήκτρο για να δείξει τα επόμενα? (Οπως στο dos το dir /p)

Γενικά σε τερματικό μπορείς να δεις πιο πάνω σελίδες με το συνδυασμό πλήκτρων "Shift+Page Up".

Επίσης αν δώσεις μια εντολή με pipe (|) less θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα βελάκια και τα PgUP και PgDown για να δεις τι έξοδο βγάζει. Βγαίνεις με το πλήκτρο "q".πχ

ls -la | less

luckyb δεν τρέχει σε terminal emulator μέσα από γραφικο περιβάλλον για να χρησιμοποιησει τα βελάκια. οπότε πατα

# startkde | less

ή

#startx | less

και κοιτα τι βγάζει.

το άλλο που μπορείς να κανεις ειναι το εξής


#startx > error.txt

ή

#startkde > error.txt

μέσα στο folder στο οποίο έτρεξες την εντολή με ls θα δείς ένα αρχείο error.txt... οπότε πάτα

#cat error.txt | more

θα εμφανιστούν τα περιεχόμενα του αρχείου. μελέτησέ το και οποιάδηποτε στιγμη τελειώσεις πάτα το πλήκτρο q.

Το swift PgUp kai PgDown δουλέυουν.

πάτησα

#startkde > error.txt

αλλα με

#cat error.txt | more

δεν εμφανίζει τίποτα.

Με swift PgUp kai PgDown βρήκα τα λάθη που βγάζει:

xsetroot: unable to open display ' '

xset: unable to open display " "

xprop: unable to open display ' '

δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν ξέρω αν καάποιος άλλοσ μπορεί. έχει καλώς

Να πω κι εγώ τη χαζομάρα μου μπας και...

Περίπτωση 1:
Παρόμοια προβλήματα εμφανίστηκαν σε ανθρώπους που γενικά είχαν πρόβλημα με το σκληρό τους. Μπορεί ακόμα και να είχαν πρόβλημα χωρητικότητας. Γενικά μου φαίνεται λίγο απίθανη η περίπτωση αλλά συνέβη.

Περίπτωση 2:
Τα ίδια μηνύματα λάθους εμφανίζονται όταν γίνεται ένα μικρό μπάχαλο με παραπάνω του ενός γραφικά περιβάλλοντα. πχ μπορεί να έχει γίνει default ένα δεύτερο γραφικό περιβάλλον ή αν παίζουμε με Gnome και kde οι εναλλαγές να φέρουν τέτοια αποτελέσματα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις(ως root):

update-alternatives --config x-session-manager

και να επιλέξεις ως default γραφικό περιβάλλον το kde.

Μετά όπως προαναφέρθηκε για να ξεκινήσεις το γραφ.Περιβ. (ως απλός χρήστης):

startx

Αν είναι προβλημα κάρτας γραφικών δώσε system-config-display για να φτιάξεις το γραφικό περιβάλλον. Δοκίμασε να επιλέξεις driver vesa