Bοηθεια με Εγκατασταση Προγραμματων

AsxetoKounabi | Σάβ, 06/21/2008 - 13:01 | 1' | 6

< Γεια με λενε Πετρο  πριν 3 μερες εβαλα το LINUX Mandriva 2007 one και θελω βοηθεια γιατι δεν  ξερω πως να εγκαθιστω tar gz αρχεια δεν καταλαβαινω τι κανουμε φενεται δεν ειναι τοσο απλο οσο το Windows παρακαλω οσοι μμπορουν βοηθηστε ευχαριστω

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατ'αρχας βεβαιωσου οτι η εφαρμογη που θελεις δεν υπαρχει στον package manager του Mandriva για να προχωρησεις με τα tar αρχεια..

Επίσης εισαι πισω κατα 3 εκδοσεις!Εχει ηδη ανακοινωθει η Mandriva 2008 Spring.

Στα FAQs εχει χρησιμες πληροφοριες:
http://www.linuxinsider.gr/content/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-compile-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82
http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%A0%CF%89%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CF%80
http://www.linuxinsider.gr/content/%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-compile-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE

λοιπον εγραψα το cd ~  και ολα καλα.... ανοιξα και κονσολα και ολα και δειτε τι γραφει amigo@localhost ~]$ tar xvzf pidgin-2.4.2.tar.bz2

gzip: stdin: not in gzip format
tar: Child returned status 1
tar: Καθυστέρησε το σφάλμα εξόδου από προηγούμενα σφάλματα
[amigo@localhost ~]$ cd pidgin-2.4.2
[amigo@localhost pidgin-2.4.2]$ ./configure
checking build system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking host system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking target system type... i686-pc-linux-gnuoldld
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether build environment is sane... yes
checking for a thread-safe mkdir -p... /bin/mkdir -p
checking for gawk... gawk
checking whether make sets $(MAKE)... no
checking for sed... /bin/sed
checking for gcc... no
checking for cc... no
checking for cl.exe... no
configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH
See `config.log' for more details.
[amigo@localhost pidgin-2.4.2]$ make
bash: make: command not found
[amigo@localhost pidgin-2.4.2]$ su -c 'make install
> /usr/local/bin/pidgin
> locate pidgin
>
>

Παιδια ολα πολυ καλα ως τωρα εμαθα να φτιαχνω  τουσ φακελους πλεον αλλα το προβλημα μου ειναι οτι οταν κανεις ./configure  μετα πατας 'make'  ή make  και μετα στο  su -c 'make install'  μετα μου λεει συνθηματικο και δεν εχω καταλαβει αν ουτε εσεις εχετε καταλαβει τι σας λεω πειτε μου να σας δωσω μια εικονα απο αυτο που συνεβη ευχαριστω πολυ και γεια σας

Γεαι σου Πέτρο και καλώς μας ήρθες,

Τώρα,για να κάνεις εγκατάσταση προγραμμάτων στο linux κυρίως θα χρησιμοποιήσεις τον διαχειριστή πακέτων όπως σου είπε και ο linuxas.Το mandriva χρησιμοποιεί το synaptic,θα το βρεις στο μενού (σόρυ δεν έχω mandriva να σου πω ακριβώς) από εκεί ψάχνεις ό,τι πρόγραμμα θέλεις και το κάνει εγκτάσταση αυτόματα μόνο.

Προσπαθησα να κανω αυτο που ειπε ο Θανος αλλα το install και το remove  προγραμμα δεν ψαχνουν στο Σπιτι εκει στο οποιο ειναι ο φακελος τι κανω?

Υ.Σ Υπαρχει ηδη φτιαγμενος φακελος που εχει install