OpenSUSE xorg problem

MoyaGR | Παρ, 06/20/2008 - 14:07 | 2' | 1

Καλημέρα,
μετά από πρόβλημα που είχα στη Ubuntu για τα drivers της κάρτας γραφικών που ποτε δε μπόρεσα να τα κάνω να δουλέψουν καθώς μου έβγαζε μια μαύρη οθόνη όταν φόρτωνε το σύστημα.Αποφάσισα να περάσω στη νέα έκδοση του "openSUSE" (11).Όπως είναι φυσικό,η κατάρα των προβλημάτων με ακολούθησε και εδώ...
Ποιο είναι το πρόβλημα?Το σύστημα ανοίγει μονο σε failsafe  καθώς δε φορτώνει το xorg (από ότι λέει).Όταν πάω να το ανοίξω κανονικά ανοίγει αλλα σε περιβάλλον εντολών,λέει login βάζω το κωδικό και μετά μου πετάει στο ξεκάρφωτο ένα μήνυμα που λέει "have fun".Καμια ιδέα πως θα κάνω το σύστημα να δουλέψει?Γιατί πραγματικά οι εμπειρίες μου με linux συστήματα μονο τραγικές θα ήταν, και αν δεν είχα τέτοια επιμονη και υπομονή θα είχα τώρα widnows...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βρε Moya, πρέπει να έχεις κάποια κάρτα γραφικών που τραβάει μεγάλο ζόρι με το Linux (ή το αντίθετο). Για να ξεμπλέξεις, δεν σκεφτεσαι το ενδεχόμενο να αγοράσεις μια άλλη πιο συμβατή κάρτα (ρώτα πρώτα!); Σε δύο διανομές το ίδιο πράγμα, δεν είναι καλός οιωνός...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus