debian στα μέτρα μου

Stelios | Παρ, 06/20/2008 - 11:59 | 2' | 2

Θέλω να φέρω το debian στα μέτρα μου.Να κρατήσω μόνο αυτά που μου χρειάζονται.Επίσης θέλω να κάνω τον Η/Υ όσο πιο ασφαλή γίνεται.

Έχω έναν amd athlon64 3200+,512mb ram,ati radeon x300.

Ο υπολογιστής θα τρέχει μόνο debian etch 4.0r3 για amd64.Φυσικά για χάρη της ασφάλειας, θα κάνω εγκατάσταση lvm και θα βάλω τους φακέλους εγκατάστασης σε διαφορετικά partitions (καλά το είπα;).Τι άλλο πρέπει να κάνω γι'αυτό το θέμα;Μήπως κάτι με το bastille;Κάτι με τα ports;Κάτι με selinux;Κάτι άλλο;

Ακόμη τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για αποθήκευση ευαίσθητων αρχείων (γι'αυτό θέλω και ασφάλεια), να βλέπω ταινίες (πως θα το καταφέρω αυτό),μουσική και είναι συνέχεια συνδεδεμένος στο ιντερνετ για να κατεβάζω αρχεία, και να χρησιμοποιώ τα openoffice.Δεν παίζω παιχνίδια,δεν χρησιμοποιώ το  evolution,samba kai to sql(τι είναι αυτό).Ούτε κάνω προγραμματισμό.Ούτε έχω κάποιο δίκτυο.

Επίσης που θα βρώ γραμματοσειρές;Μ'ενδιαφέρει η arial,arial black,arial greek.

Ευχαριστώ πολύ γιατί σίγουρα θα κουραστεί κάποιος μόνο που θα το διαβάσει!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ευσεβής ο πόθος σου φίλε Στέλιο, αλλά ένα πραγματικά ασφαλές μηχάνημα θέλει πολλή προσπάθεια κ γνώση. Τα περί LVM που λες είναι σωστά, αλλά δεν αρκούν, κ έχω την εντύπωση ότι παραβλέπεις τα "βασικά" κ πηδάς κατ'ευθείαν στις λεπτομέρειες.

Προτείνω να ξεκινήσεις διαβάζοντας κ εφαρμόζοντας το ακόλουθο:

http://www.debian.org/doc/manuals/securing-debian-howto/

Είναι μια καλή αρχή...

Επίσης, το να κατεβάζεις αρχεία μέσω P2P δικτύων κ torrents (που σημαίνει να ανοίξεις τα ανάλογα ports για αυτές τις υπηρεσίες) μέσω του ασφαλούς σου συστήματος δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Καλύτερα στήσε αυτό το μηχάνημα "κέρβερο", να φιλάει τα αρχεία σου, κ βάλε κάποιο άλλο για τα κατεβάσματα.

Παρομοίως, media players, codecs, κλπ κλπ δεν ταιριάζουν σε ένα ασφαλές μηχάνημα. Μόνο κ μόνο γιατί εγκαθιστάς xtra προγράμματα τα οποία επίσης έχουν "ασθενή σημεία". Άσε που κάποια codecs είναι "closed-source", οπότε δεν ξέρεις τι βάζεις.

Τέλος, προσωπική μου άποψη κ εμπειρία είναι ότι Debian stable κ multimedia δεν πάνε πολύ καλά. Φυσικά κ γίνεται, αλλά καλύτερα να περάσεις σε κάτι πιο πρόσφατο από το Etch.

Όσο για τις γραμματοσειρές, μπορείς να βάλεις το πακέτο msttcorefonts από το contrib branch του Debian:

http://packages.debian.org/etch/msttcorefonts

Αυτά. Καλή επιτυχία!

Για να φέρεις κάτι στα μετρα σου μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις το
netinstall debian cd. Εχει μονο τα απαραίτητα, ουτε καν γραφικό περιβάλλον
και απο κει και πέρα τον λόγο παίρνει ο apt-get. Εκει το κάνεις πραγματικά
στα μέτρα σου.

Εαν έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ευαίσθητα αρχεία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το gpg
που έρχεται μαζί με όλες τις διανομές (νομίζω!) και να τα κρυπτογραφήσεις.
Η ακόμα καλύτερα να φτιάξεις ενα κρυπτογραφημένο partition, σε περίπτωση
που αυτα τα αρχεία δεν είναι ενα ή δυο.

Με αυτόν τον τρόπο έχεις απόλυτη ασφάλεια, χωρις πολλά πολλά.
Ψαξε για "gpg" στο google.