Δεν εχω γραφικο περιβαλλον

paschalis_m | Πέμ, 06/19/2008 - 20:14 | 1' | 4

ειπα και γω ο καψερος να βαλω τους drivers της καρτας γρφικων (nvidia).
τι το θελα? τωρα δεν εχω γραφικο περιβαλλον.
τι να κανω κυριοι?
(λεω και γω...μα ουτε ενα προβλημα το νεο suse :-))

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ολα οκ τελικα. αλλαξα το nvidia σε vesa στο xorg.conf και ολα καλα. compiz δεν βλεπω να εχω αλλα δεν πειραζει.

Τι το θέλετε και εσείς το compiz;;; Ωραία τα εφέ ρε παιδιά αλλά τώρα αν θες να κάνεις "δουλειές" στον υπολογιστή καλό είναι να αποφεύγετε τα πολλά εφέ αφού τραβάνε πόρους απο το σύστημα και το καθυστερούν. Προσωπική άποψη αυτή και χωρίς παρεξήγηση φυσικά :)

Άποψη μου είναι ότι το Compiz σαν περιβάλλον είναι αρκετά "παραγωγικό". Κάποια πράγματα είναι μόνο εφέ, αλλά κάποια άλλα είναι πολύ χρήσιμα κ βολικά.

Όσο για τους πόρους, εκτός κ αν η δουλειά σας έχει να κάνει με 3D, το compiz ταλαιπωρεί μόνο την κάρτα γραφικών. Στο σύστημα μου, οι επεξεργαστές μου παραμένουν "ήρεμοι" ό,τι κ να κάνω (πχ resize παράθυρα, αλλαγή transparency, μετακίνηση παραθύρων με τα περιεχόμενα τους να φαίνονται, περιστροφή του κύβου κλπ κλπ).

Τέλος, η κατανάλωση μνήμης του compiz είναι χαμηλότερη από το KWin του KDΕ. (αλλά κ τι δεν είναι εδώ που τα λέμε...)

Επιστρέφοντας στο topic, φίλε paschalis_m, θα σε συμβούλευα να ξαναβάλεις τον nvidia driver στο xorg.conf, να προσπαθήσεις να τρέξεις το γραφικό περιβάλλον (που θα αποτύχει), κ να μας κάνεις post τα περιεχόμενα από το log του Xorg (δεν ξέρω που το κρατάει το Suse, στην περίπτωση μου είναι /var/log/Xorg.0.log). Κ ένα dmesg ίσως βοηθήσει.

Φίλε paschalis_m 1)τους drivers τους έβαλες χειροκίνητα η με one click install?
Θα έλεγα να τους έβαζες χειροκίνητα .Αλλιώς ίσως με την εντολή sax 2 με ριγμένα τα γραφικά ίσως φτιάξουν τ απράγματα.
Όλα αυτά επιφυλακτικά και κάνοντας back up στο xorg.conf αρχείο.

2)Μήπως αν βάλεις για graphics manager το xgl το control panel του SuSe παίξει το Compiz?
http://en.opensuse.org/Xgl