Μια εντελώς ανόητη ερώτηση σχετικά με την έκδοση fedora

xpan | Τετ, 06/11/2008 - 12:10 | 1' | 5

Συγνώμη αν η ερώτηση  μου ακουστεί λίγο ανόητη άλλα πρέπει να το ξεκαθαρίσω.

Έχω εναν Athlon 64 3200+

Στην κοσνόλα μου βγάζει αυτό:

[xpan@Fedora-Desktop ~]$ uname -a
Linux Fedora-Desktop 2.6.25.4-10.fc8 #1 SMP Thu May 22 23:34:09 EDT 2008 i686 athlon i386 GNU/Linux

1. Δε θυμαμαι ποια έκδοση του fedora εχω εγκαταστήσει. Την i686 ή την i386?

2. Έχω εγκαταστήσει τη σωστή;

3. Τώρα που θα βάλω το fedora 9 ποια να εγκαταστήσω; Την i686 ή την i386 (θέλω να αποφύγω την 64μπιτη)

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασικά δεν έχω ιδέα (θα χρειαστεί να περιμένεις κάποιον άλλον :-)).

Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχουν ανόητες ερωτήσεις

Άλλος γνωρίζει πολλά, άλλος λίγα, άλλος λύνει και δένει τον kernel στο λεπτό κι άλλος δεν γνωρίζει τίποτα.
Όλοι μα όλοι έχουν τις δικές τους απορίες.

Δεν έχεις διαβάσει τα faq μου φαίνεται ;)
Φτιάχνοντας μια κοινότητα χρηστών

6.1. RPM multiarch support on 64-bit platforms (x86_64, ppc64)
RPM supports parallel installation of multiple architectures of the same package. A default package listing such as rpm -qa might appear to include duplicate packages, since the architecture is not displayed. Instead, use the repoquery command, part of the yum-utils package, which displays architecture by default. To install yum-utils , run the following command:
su -c "yum install yum-utils"
To list all packages with their architecture using rpm, run the following command:
rpm -qa --queryformat "%{name}-%{version}-%{release}.%{arch}
"
You can add this to /etc/rpm/macros (for a system wide setting) or ~/.rpmmacros (for a per-user setting). It changes the default query to list the architecture:
%_query_all_fmt %%{name}-%%{version}-%%{release}.%%{arch}

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc6-64.html#multilib

ή πιο απλά,

αν δεν υπάρχουν οι παρακάτω κατάλογοι στο root filesystem /

τότε δεν έχεις 64bit...

/lib64, /usr/lib64 and /usr/local/lib64.

edit [τώρα το είδα οτι δεν ρωτάς αυτό...]

Τώρα για αυτό που ρωτάς:

δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ i386 και i686

(το i686 ως όνομα το χρησιμοποιούν στα livecd μονο, δεν θυμάμαι τον λόγο που το κάνουν)

Ευχαριστώ, απλά έχω μπερδευτεί με το ποια έκδοση να κατεβάσω του fedora 9.

@luckyb, Έχεις δίκιο και συμφωνώ. Νομίζω ήμουν υπερβολικός με το χαρακτηρισμό μου άλλα πραγματικά πίστευα οτι εκείνη τη στιγμή η ερώτηση που θα έκανα θα ακουγόταν λίγο "ανόητη" (με την καλή έννοια, όμως) :) Ίσως "απλή" θα ήταν πιο σωστός χαρακτηρισμός...

xpan, έχεις 64bit CPU αλλά έχεις εγκαταστήσει την 32bit εκδοχή του Fedora. Κανένα πρόβλημα.

H διαφορά i686 με i386 είναι ότι στα πακέτα που φέρουν την πρώτη ετικέτα τα εκτελέσιμα έχουν μεταγλωττιστεί με βελτιστοποιήσεις για Pentium II και άνω. Αν θυμάστε, ο Pentium λεγόταν 586. Και μετά προέκυψε ο 686 που όμως βάφτισαν Pentium ΙΙ γιατί ήταν πιασάρικο. Από τότε μας έμειναν αυτά.

Οι 64bit διανομές έχουν πακέτα που γράφουν x86_64.

Στο FAQ υπάρχουν πληροφορίες για τις διαφορές.

. Ενώ

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ευχαριστώ Δημήτρη. Άρα εγώ θα εγκαταστήσω την έκδοση που λέει i686. Η 64μπιτη προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει καθώς διαβάζω πως έχει προβλήματα με το Flash και τη Java και δε θέλω να μπλέξω με τη κονσόλα και να διαβάζω howtos γιατί δυστυχώς δεν έχω χρόνο.