No Internet(SOS)

harris79 | Κυρ, 06/08/2008 - 02:07 | 2' | 33

Χαιρετώ την παρέα μας πρώτα απο όλα και μετά ζητάω την βοηθεια σε ενα περίεργο προβληματακι που αντιμετώπισα σημερα.

Είχα εγκατεστημένα τα 8.04 που πραγματικα πετούσαν. Κλασικά μετα απο 2 εβδομάδες τρεχω τον update manager για τις ενημερώσεις

Κατα την διαρκεια του download των πακετων και όχι της εγκαταστασης , μια διακοπη ρευματος ειχε ως αποτελεσμα να διακοψει την συνδεση. Ξανακανω login και μετα το χάος. Η αναλυση της οθονης οτι να ναι,  ιντερνετ με την καμια. Σκεφτηκα και εγώ οτι ο router δεν θα συνδεθηκε ή ότι θα έχω προβλημα με την κάρτα δικτύου. δινω  ifconfig και μετα χαρας βλέπω να λειτουργει η καρτα δικτυου με ip 192.168.2.25  μετά μπαίνω στον router με 192.168.2.1 κανονικοτατα λειτουργουσε και ηταν συνδεδεμενοςστο internet. Τι στο καλό μπορεί να έχει συμβεί και ο firefox δεν βλέπει τίποτα...... Τονιζω ότι δουλεύω στο router με άλλο pc τώρα και έχω κανονικά προσβαση στο ιντερνετ. Έχω κάνει disable το firewall μηπως ήταν αυτή η αιτία αλλά ματαια. Καμία ιδέα;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

dimitris] Εχεις μια inet addr της μορφής 192.168.1.κάτι ή ότι άλλο χρησιμοποιεί ο router σου;

Μπορείς να κάνεις ping στον router;
Εγώ π.χ. δίνω
ping 10.1.2.1
και μου απαντάει

PING 10.1.2.1 () 56(84) bytes of data.
64 bytes from 10.1.2.1: icmp_seq=1 ttl=128 time=0.145 ms

Αν σου κάνει Ping, τότε μήπως έχεις προβλήματα με DNS; Δηλαδή μπορεί να έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο, αλλά για κάποιον λόγο να μην μπορεί ο Konqueror να μεταφράσει μια διεύθυνση (π.χ. www.linuxinsider.gr) στην αντίστοιχη IP (στην περίπτωσή μας 85.234.157.115). Αυτή τη μετάφραση την κάνει κάποιος DNS server, η διεύθυνση του οποίου ορίζεται στο αρχείο /etc/resolv.conf. Π.χ. αν δώσεις στον

http://85.234.157.115

και βλέπεις κάποια σελίδα της Guru-host, τότε 99% αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Κοίτα λοιπόν, το αρχείο /etc/resolv.conf. Πρέπει να το ανοίξεις ως root. Πατα Alt+F2 και γράψε:

kdesu kwrite /etc/resolv.conf

Τι nameservers ορίζονται εκεί; Αυτό το αρχείο πρέπει να έχει αυτήν την μορφή:

nameserver 85.196.25.2
nameserver 194.219.227.1
nameserver 10.1.2.20

Σημείωση: μπορείς να κάνεις copy/paste τις δύο πρώτους nameservers στο δικό σου αρχείο Eye-wink Σώσε και κάνε reboot.

Εκανα ping στον router και ολα τα πακετα εφτασαν κανονικα

Εδωσα και την διευθυνση που εβαλες για παραδειγμα και εβγαλε Εrror

Μετα άνοιξα και το αρχειο που μου εδωσες όμως με το gedit γιατι δεν ειναι εγκατεστημένο το kwrite

Το συγκεκριμένο αρχειο περιεχει τα εξης

### BEGIN INFO

#

# Modified_by: NetworkManager

# Process:     /usr/bin/NetworkManager

# Process_id: 5351

#

### END INFO

Τι πρεπει να διορθώσω σε αυτό γιατι μάλλον αυτό φταίει.

Δεν καταλαβαινω για ποιο αρχειο Eye -wink????

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

harris79 δωσε sudo route και θα πρεπει να δεις την παρακατω γραμμη
default 192.168.1.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0

με την ip του router sou. Αν οχι τοτε δωσε
sudo route add default gw 192.168.2.1 eth0 και δοκιμασε παλι

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=

Δοκιμασα και αυτή την λύση αλλά απο ότι φαινεται αρνειται πεισματικά ασε που μετα απο restart κρατησε την προηγουμενη default που είχε 192.168.2.5 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0 θα δοκιμάσω να κάνω και κανενα reset στον router και θα σου πω

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Ουτε με το reset εγινε τιποτα.
Στο ίδιο μηχανημα εχω και Μ$ kai εχω internet κανονικα. Ειρωνεία!!!!!
Φτάνω μεχρι με τον router και απο εκει και πέρα το απόλυτο χάος. Εκανα και ως απελπιδα προσπάθεια καθαρή εγκατασταση του hardy Heron και παλι τιποτα.Και αυτο είναι που με υποψιαζει ότι κάτι τρεχει με τον router και δεν εχω συνδεση με τον εξω κοσμο. Δεν ξερω τι να σκεφτώ αφου μέχρι και reset to router εκανα

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Εβαλα και τα factory settings αλλά και πάλι τιποτα.

Κοιταξα έπειτα και τα network settings  οπου διαπίστωσα στην καρτελα DNS ότι δεν υπάρχει DNS Server. Ειναι σωστ΄΄ο αυτό? Αν όχι τι πρέπει να βάλω

Κάτι ακόμα που παρατηρησα είναι ότι με κανενα LIVE cd δεν είχα ιντερνετ που πρώτη φορά συμβαίνει.

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Δική μου υπόθεση:
Στο router σου δεν υπάρχουν DNS servers,οπότε χρησιμοποιεί το κάθε pc που συνδέεται τους δικούς του.
Τα windowz έχουν κάτι και γιαυτό παίζουν κανονικά.
Το ubuntu σου όχι (ούτε το liveCD)

Δεν δοκιμάζεις να προσθέσεις τους 2 nameservers που προτείνει ο dimitris στο /etc/resolv.conf μπας και δούμε χαΐρι και προκοπή...

Να δοκιμάσω την λυση που προτείνει ο Dimitris και θα σου πω.

Εκανα και αυτες τις αλλαγες αλλά τιποτα.

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Δες αν μπαίνεις σε internet διευθύνσεις με ip ομως.

Π.χ γραψε στο address bar http://209.85.135.104/

να δεις αν βλεπεις το google. Αν το βλεπεις τοτε κατι παίζει με το dns ,

δες στα network settings τους dns servers , αν εκει βαζεις το ip του

router βαλτο ή/και βαλε τα ip των dns servers της εταιρίας σου

(δες και εδώ http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=10393)

Τελος δοκιμασε να δεις αν μπορεις να κανεις browse με αλλο

browser οχι firefox , π.χ. αν εχεις konqueror δοκιμασε.

Μια φορα χτυπιομουν επι ωρες και ενω εβλεπαν internet opera και  konqueror

o firefox αρνουνταν.

Εφταιγε τελικα λάθος στο /etc/hosts !

harris79]

Εβαλα και τα factory settings αλλά και πάλι τιποτα.

Κοιταξα έπειτα και τα network settings  οπου διαπίστωσα στην καρτελα DNS ότι δεν υπάρχει DNS Server. Ειναι σωστ΄΄ο αυτό? Αν όχι τι πρέπει να βάλω

Ρε παιδιά, τι το μελετάτε το θέμα τόση ώρα; Εδώ λέει ο άνθρωπος "δεν γράφει dns". Αμα δεν γράφει, αγαπητέ harris79, dns servers στο NetworkManager, πως να βρει το ερμο το Ubuntu σου τις διευθύνσεις που του δίνεις; Εσύ του λες: "www.linuxinsider.gr" αλλά αυτό δεν ξέρει που είναι το linuxinsider.gr. Χώρια ότι δεν μιλάει τη γλώσσα σου, αλλά μόνο σε IP διευθύνσεις, π.χ. 85.234.157.115. Και για να μάθει τη διεύθυνση αυτή, ξέρει ότι πρέπει να ρωτήσει έναν DNS server. Ελα όμως που εσύ δεν του έχεις ορίσει κάποιον...Και έλα που ο router σου δεν το αναλαμβάνει αυτόματα (ως έπρεπε).

Οπότε πήγαινε στο System > Administration > Network και εκεί βάλε τους DNS του παρόχου σου π.χ. (για forthnet): 193.92.150.3
194.219.227.2

Για τις υπόλοιπες εταιρείες:

OTENET  
195.170.0.1
195.170.2.2     

HOL
194.30.220.114
194.30.220.117

Tellas
62.169.194.17
62.169.194.18

ALTEC
213.5.17.21  

Vivodi
80.76.39.10
80.76.33.227

PANAFONET
213.249.17.10   

TELEDOME
213.142.128.1     

Επέλεξε τα δικά σου και κάνε save. Κλείσε το παράθυρο. Δες αν στο /etc/resolv.conf έχει περάσει τις IP.

BTW, το πρόβλημα έπρεπε να είχε λυθεί από το πρώτο κιόλας σχόλιο. :)

Δείτε περισσότερα εδώ:
Εχω σύνδεση ADSL με modem/router και κάρτα δικτύου, αλλά δεν μπορώ να δω ιστοσελίδες! Τι φταίει;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ο router αναφέρει τους DNS SERVERS
primary 195.170.0.1
secondary 195.170.2.2
Εβαλα και τους 2 αυτους στο Network αλλα πάλι τίποτα. Πάλι δεν βρίσκει τιποτα. Και απο τα Μ$ όλα κανονικά .
Ασε που ότι μετατροπές και αν κάνω στο αρχειο resolv.conf σαν root μετά από επανεκκινηση δεν κρατάει τίποτα. Το ίδιο και για τους DNS που προσθεσα πιο πριν στο Network.
Ούτε με Live cd που παλιοτερα το χρησιμοποιουσα για να είμαι στο δίκτυο δεν γινεται κάτι.ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

Λες και μόλις καταλαβαίνει πιγκουινάκια ο router σταματάει να δίνει internet

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

harris,
Αν δώσεις

sudo dhclient eth0

σου κολλάει στο DHCPDISCOVER κάπως έτσι:

Sending on   Socket/fallback
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port xx interval 3
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port xx interval 8
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port xx interval 17

...και σταματάει με ctrl+c

ή ολοκληρώνει κάπως έτσι:

DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port xx interval 7
DHCPOFFER from 192.168.1.xxx
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port xx
DHCPACK from 192.168.1.xxx
bound to 192.168.1.xx -- renewal in 35489 seconds.

περιπου Όπως στην 2η περιπτωση

dhcpdiscover on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 3

dhcpoffer of 192.168.2.12 from 192.168.2.5

dhcprequest of 192.168.2.12 on eth0 to 255.255.255.255 port 67

dhcpack of 192.168.2.12 from 192.168.2.5

bound to 192.168.2.12 --renewal in 934510617 seconds

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά σε κανεναν από τους τρεις υπολογιστες που έχω ubuntu δεν έχω ιντερνετ  ουτε καν με live cd. Τι στο καλό έχει συμβεί?

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

harris κανε μου μια χάρη. Δώσε
dmesg > dmesg.out
και κάνε attach το αρχειο dmesg.out. Θέλω να το μελετήσω λίγο.
να πώ κάτι χαζό. Για δοκίμασε να βάλεις το καλώδιο με το PC που τρέχει ubuntu να το βάλεις σε άλλη υποδοχή του router.

@harris79

Μπορεί πάλι να μην έχεις ίντερνετ επειδή έβαλες λάθος DNS servers.Ο dimitris παραπάνω έδωσε για forthnet που εσύ μπορεί να μην έχεις και να έχεις ΟΤΕ,ΗΟL και πάει λέγοντας.Οπότε ανάλογα σε ποιον πάροχο είσαι και σε που μένεις θα πρέπει να βάλεις τους κατάλληλους DNS από το λινκ** που έδωσε ο thk λίγο ποιο πάνω.

** http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=10393

Κατεβάστε το Happy Linux

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ , και με τα DNS του ΟΤΕnet λύθηκε, όπως προτείνουν το παιδιά.

Λοιπόν παίδες δοκίμασα τους σωστούς DNS Servers αλλά με τιποτα δεν σώζονται οι αλλαγες. Δεν ξέρω γιατί αλλά μετά από επανεκκινηση εχει τα προηγουμενα. περίεργο??

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

δεν εμφανιζόταν το περιεχόμενο του στο φορουμ οποτε θα το στειλω με mail .Λιγο help και για το attach του αρχειου γιατι δεν βλεπω κάτι τέτοιο

Αυτο ήταν το τελειωτικό χτυπημα. Εστησα απο την αρχή τα Ubuntu με την διαφορά οτι είχα αποσυνδεδεμένο το καλώδιο δικτύου. Ολα καλά τελείωσε η εγκατασταση εκτελώ στη συνεχεια
sudo vi /etc/resolv.conf
προσθέτω τις γραμμές
nameserver 195.170.0.1
nameserver 195.170.2.2

κανω :w για εγγραφή
μετα :q για έξοδο
το ελέγχω ότι είναι ενταξει
στη συνέχεια κάνω restart ελέγχω πάλι το resolv.conf και είχε κρατήσει τις ρυθμίσεις
τοποθετώ το καλώδιο δικτύου παιρνει ip 192.168.2.25 στην eth0
αλλά ιντερνετ zero
ελεγχω πάλι το resolv.conf και βλέπωω εξαφανισμένες τις τροποποιησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.............Ευτυχώς παρήγγειλα χθες νεο router να δοκιμάσω και αυτή την λύση. Είδωμεν αυριο που θα το έχω στα χερια μου. (Εκανα ατομικό ρεκόρ με εγκατασταση-απεγκατασταση 6 διανομών στο ίδιο PC σε 30 ώρες ,τουλάχιστο αυτο το έμαθα καλά). Οποιος έχει κάτι άλλο κατα νου να μου πει. Thanks

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Δεν το κατέχω και πολύ το θέμα γιαυτό αν πω καμιά πατάτα μη βαράτε !!

Το ότι αδειάζει το resolv.conf μετά από reboot μου φαίνεται φυσιολογικό. Μάλλον χρησιμοποιείς dhcp το οποίο σημαίνει ότι παίρνεις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις σύνδεσης από τον router σου. Λογικά κάπου στις ρυθμίσεις του router πρέπει να υπάρχουν οι dns servers κι αν όχι, να τους προσθέσεις εκεί.
Επίσης αφού δεν μπορείς να δεις σελίδες ούτε δίνοντας μια ip διεύθυνση (με αριθμούς) δε νομίζω τελικά να φταίνε οι nameservers ή dns-servers ή όπως αλλιώς λέγονται. Θα έπρεπε όταν δίνεις πχ 85.123.κάτι.κάτι να σου βγάζει μια σελίδα.

Ωραία !!
Βρήκαμε τι ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ (μάλλον)

Οι DNS ειναι περασμένοι στο router.
DHCP εχω και στα M$ αλλα ε΄χω ιντερνετ οχι όμως σε διανομές LINUX ακουγεται τρελό αλλά δεν ξέρω τι φταιει πλέον

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Αφού έχεις dhcp ενεργοποιημένο τότε άνοιξε το resolv.conf με sudo gedit /etc/resolv.conf και μέσα βάλε

nameserver 192.168.2.1 

Παραπάνω είναι η ip που λες στο 1ο ποστ ότι μπαίνεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ
(αν είναι άλλη βάλε εκείνη).

Τώρα από το ρουτερ βάλε τους dns servers που έχεις ή βάλτο στο αυτόματο για να τις βρίσκει μόνο του :) .

Κατεβάστε το Happy Linux

Τελικά ήταν θέμα router. Εβαλα καινουριο και αμέσως όλα λειτουργησαν αψογα. Εφαγε κολλημα το παλιο. Τώρα κάνω και τα updates . Ζήτω!!!!!!!!!!!!!

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Αντε μπράβο....

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Το είχα πάθει και έγω με ένα παλιό router της D-Link που δεν ήταν ADSL-2. Ποοοο ρε!! Πώς δεν το θυμήθηκα από την αρχή!!!! Έκανα update του firmware και δούλεψε κανονικά μέχρι που μου κάηκε.
Σορρυ harris79.

Ευτυχώς ψοφησε γιατι μισουσε τα πιγκουινακια. :P :P :P :P

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Κι όμως. Τρέχει μια έκδοση MontaVista Linux με kernel 2.4.κάτι επάνω σε έναν επεξεργαστή MIPS. Το απόλυτο εργαλείο εκμάθησης.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τα kubuntu 8.04. Όταν όμως μπαίνω στα kubuntu με τον kernel του gutsy τότε όλα δούλεύουν ρολόι. Θα κάνω ένα update στο firmware του router και θα αναφέρω τυχόν εξελίξεις.

για να δούμε... Τι modem/router έχεις?

κοίτα επίσης και τι διαφορά εχεί στο configuration o κάθε kernel έτσι ώστε να δούμε τι διαφορά έχουν. Ποία η διαφορά τους στα .config file?

ένα LEVEL ONE FBR-1461B. Έκανα update το firmware αλλά τίποτα. Έχω δηιουργήσει και thread γι αυτό, ας συνεχίσουμε εκεί
http://linuxinsider.gr/?q=forum/%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-kubuntu-hardy-%CE%BC%CE%B5-internet