permisions σε δίσκους windows ntfs..

geobad | Πέμ, 06/05/2008 - 04:31 | 2' | 15

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου πεί πώς μπορώ να βάλω permisions στους δίσκους μου.

Έχω δοκιμάσει απο ροοτ με τους εξείς τρόπους αλλά τίποτα.

1 ανοιξα το my computer δεξί κλικ στον δίσκο που ήθελα permisions και έβαλα can read can write σε όλα,

apply to all subfolders.

2 Είδα ότι οι δίσκοι μου είναι και μέσα στο dev πατάω στο sdd1 που είναι ο ίδιος δίσκος permisions και τα ίδια με

πάνω.

όταν μπαίνω όμως με τον κανονικό user δεν μπορώ να γράψω τίποτα εκεί.. Ενώ απο ροοτ γράφει.

Είναι ταλαιπωρία κάθε που θέλω να αντιγράψω κάτι να κλείνω το sesion και να ανοίγω ροοτ.

Στην πρώτη περίπτωση που έχω γράψει κάνει πάρα πολύ ώρα να τελειώση το έκανα όμως και σε άδειο δίσκο

και τελείωσε αμέσως.Αλλά ούτε εκεί μπορούσα να γράψω κοινός να κάνω επικόληση.

κάθε βοήθεια θα μου είναι πολύτιμη ευχαριστώ πολύ..

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν ξέρω εάν το παρακάτω σε βοηθήσει : http://forums.suselinuxsupport.de/index.php?showtopic=66913
Αλλίως περιμένουμε τους Guru του Forum!

==============================
Use The Source!

Δεν Βρήκα άκρη έτσι πρόχειρα που το κοίταξα δεν ξέρω βασικά που πας και αλάζεις την γραμμή που λέει.

Καταρχήν δεν είναι απαραίτητο να αλλάζεις session για να τρέξεις κάτι (πχ έναν file manager) σαν root. Κάνε δεξί κλικ στην εφαρμογή που θέλεις να τρέξεις και επέλεξε "put into run dialog". Άνοιξε τα οptions τσέκαρε το "run as a different user" -> γράψε "root" και κωδικό κι είσαι έτοιμος.

Επί του θέματος:
Πιθανόν να γίνεται mount ο σκληρός σου ως "read only". Για να το φτιάξεις αυτό πρέπει να επεξεργαστείς το αρχείο /etc/fstab ως root και να βάλεις το οption rw στην γραμμή που αφορά τον συγκεκριμένο σκληρό.
Δες εδώ για λεπτομέρειες:
http://www.linuxinsider.gr/forum/fstab

Προσοχή: Τα "/", "boot", "home", και γενικά όλα αυτά που αφορούν τη διανομή σου ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ. Η ανωτέρω συμβουλή ισχύει για να γράφεις σε άλλους σκληρούς ή partitions. Αν θέλεις να κάνεις ότι θέλεις στο "/" τότε θα το κάνεις ως root

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και συνεχίζω να μην μπορώ να βρώ λύση.

Αρχικά διάβασα το φορουμ για το αρχείο fstab : που είναι αυτό:
#

/dev/hda3 / ext3 defaults,noatime 0 1
UUID=85e06c28-0c /boot ext3 defaults,noatime 0 2
/dev/hda4 /home ext3 defaults,noatime 0 2
/dev/hda2 none swap sw 0 0

# Internal HDDs -----------------------------------------------------------------
/dev/disk/by-label/downloads /media/downloads ext3 noatime 1 2

# SAMBA shares -------------------------------------------------------------------
//goodika/My\040Documents /media/winXPpc cifs defaults,username=luckyb,password="PASSWORD",file_mode=0777,dir_mode=0777 0 0

#External usb HDDs ---------- ---------------------------------------------------
/dev/disk/by-label/xoraoPolla /media/xorao ntfs-3g locale=el_GR.UTF-8,rw,user,allow_other 0 0
/dev/disk/by-label/backups /media/backups ext3 auto,users,noatime,rw,defaults 0 0

# HL-DT-STCD-RWDVD_DRIVE_GCC-4241N ---------DVD Drive ----------------------------
/dev/cdrom /media/cdrom udf,iso9660 user,noauto 0 0

# temporary filesystem in virtual memory------------------------------------------
tmpfs /tmp tmpfs defaults 0 0

Πάνω κάτω κατάλαβα τι παίζει αλλά στην πράξη τα χάλασα.
Εγώ βρήκα σαν fstab αυτό:

/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part2 / ext3 acl,user_xattr 1 1
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part3 /home ext3 acl,user_xattr 1 2
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_IBM-DTLA-305020_YEEYE2R2148-part1 /windows/C ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160812AS_4LS26M4N-part1 /windows/D ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/usb-ST350083_0AS_94FFFFFFFFFF-0:0-part1 /windows/E ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part1 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs noauto 0 0
debugfs /sys/kernel/debug debugfs noauto 0 0
usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0
devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0

και το έκανα έτσι προσθέτωντας το rw κάπου όπως στο παράδειγμα δηλαδή έτσι:

/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part2 / ext3 acl,user_xattr 1 1
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part3 /home ext3 acl,user_xattr 1 2
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_IBM-DTLA-305020_YEEYE2R2148-part1 /windows/C ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160812AS_4LS26M4N-part1 /windows/D ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/usb-ST350083_0AS_94FFFFFFFFFF-0:0-part1 /windows/E ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part1 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs noauto 0 0
debugfs /sys/kernel/debug debugfs noauto 0 0
usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0
devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0

Δεν λύθηκε το προβλημά μου πιθανόν επιδή το έβαλα σε λάθος σημείο δεν ξέρω,αλλά όποτε πάω να κάνω copy κάτι πάλι τα ίδια λέει.
όσο για το άλλο με το δεξί κλίκ δεν βρήκα τίποτα απο αυτά που έγραψες "Καταρχήν δεν είναι απαραίτητο να αλλάζεις session για να τρέξεις κάτι (πχ έναν file manager) σαν root. Κάνε δεξί κλικ στην εφαρμογή που θέλεις να τρέξεις και επέλεξε "put into run dialog". Άνοιξε τα οptions τσέκαρε το "run as a different user" -> γράψε "root" και κωδικό κι είσαι έτοιμος." Δεξί κλίκ--->put into run dialog εμένα δεν μου βγάζει. Πάω properties και μου βγάζει κάτω κάτω ένα ένα πλάισιο ownership το οποίο έχει δύο box το ένα λέει user και το άλλο λέει group . Είχε αυτό root και στα δύο. Eγώ του έβαλα το όνομα τού χρήστη μου και users αντοίστιχα. Έχει και ένα tab που λέει aplication εκεί μέσα βρήκα ένα άλλο πλαίσιο που λέει run as a different user έβαλα root αλλά δεν έχει που να βάλω password. Αυτό θα μπορώ να το κάνω στον konqueror που είναι default file manager και να κάνει τα copy στους δίσκους μου? Τέλος με τους δίσκους άν κάνω κάποιες αλλαγές τύπου δεξί κλίκ permisions και προσπαθήσω από εκεί δεν αποθηκέυη τις αλλαγές. Δέν ξέρω αν είναι λογικό απλώς το αναφέρω.
Τρέχω suse 10.3
καμία συμβουλή ? Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

pata

$man fstab

kai tha thn vreis thn akrh

an den thn vreis edw eimaste pali

κατά την γνώμη μου βγαλε το wr, και θέσε dmask=0000 kai fmask=0000.

Αν μπορείς δωσε

$ls -l /

και

$ls -l /media

και δωσε feedback

geobad παιζει συμαντικό ρόλο στο mount αν το κανεις σαν απλός χρήστης ή σαν υπερ-χρήστης.

αν δώσεις mount /dev/sdf1 ( οπου sdf1 είναι 500GB USB DISK) και το κανεις mount /media/usb1
τοτε θα δείς
rw-r--r-- root root usb1
κατα 99%.

Αυτο που έκανα για να λύσω αυτό το πρόβλημα που αντιμετόπιζα εφτιαξα ενα φάκελο usb στο home directory του απλου θσερ.
Αλλαξα στο fstab το mount point και το εκανα κατι σαν
/dev/sdf1 /home/siva/usb auto user,noauto,exec 0 0

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

http://s2.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Mzc2MTE=

slackware ayto pou les exei na kanei me to umask (h dmask kai fmask). analoga me to poia timh exei tha maskarei ta permissions analoga. gia auto proteina ta mask na einai 0 etsi na kanei mount san default user
mias kai einai melos tou users group

Κοπέλια όλα καλά. Σας ευχαριστώ όλους ένα κράμα έκανα απο όλες τισ απαντήσεις και το έφτιαξα. το fstab μου που βλέπεται παραπάνω το έκανα κάπως έτσι :
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part2 / ext3 acl,user_xattr 1 1
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part3 /home ext3 acl,user_xattr 1 2
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_IBM-DTLA-305020_YEEYE2R2148-part1 /windows/C ntfs-3g defaults 0 0 users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_ST3160812AS_4LS26M4N-part1 /windows/D ntfs-3g defaults 0 0 users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/usb-ST350083_0AS_94FFFFFFFFFF-0:0-part1 /windows/E ntfs-3g defaults 0 0 users,gid=users,fmask=133,dmask=022,rw,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_WDC_WD2000JB-00_WD-WCAL82623493-part1 swap swap defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs noauto 0 0
debugfs /sys/kernel/debug debugfs noauto 0 0
usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0
devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0

Προσθέτωντας σε κάθε δίσκο μετά το ntfs-3g το defaults 0 0 και μπορεί να μην ξέρω γιατί αλλά δούλεψε.
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας.

geobad]όσο για το άλλο με το δεξί κλίκ δεν βρήκα τίποτα απο αυτά που έγραψες "Καταρχήν δεν είναι απαραίτητο να αλλάζεις session για να τρέξεις κάτι (πχ έναν file manager) σαν root.

Ίσως αυτό βοηθήσει:
http://www.linuxinsider.gr/forum/file-browser-root

επίσης, αν έχεις πρόβλημα με τα Ελληνικά στα ntfs partitions άλλαξε το "locale=en_US.UTF-8" σε "locale=el_GR.UTF-8"

δεν είμαι κοπελιά. Ένας άσχετος από Linux είμαι που πάω να το παίξω μούρη με τις ελάχιστες και ανακριβείς γνώσεις που έχω.

ilnak]δεν είμαι κοπελιά. Ένας άσχετος από Linux είμαι που πάω να το παίξω μούρη με τις ελάχιστες και ανακριβείς γνώσεις που έχω.

ωρέ ilnak, δεν σε αποκάλεσε "κοπελιά". Ο άνθρωπος έγραψε "κοπέλια" που όπως θα σου πουν οι Κρήτες του φόρουμ σημαίνει "αγόρια". Μπα σε καλό σου...

BTW, σε αυτό το πορταλ/φορουμ/πες το όπως θες, δεν πουλάμε μούρη ούτε κατηγορούμε κανέναν για κάτι τέτοιο. Είναι στόχος να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, ακόμα κι αν δεν ξέρουμε τίποτε. Διάβασε το "Φτιάχνοντας μια κοινότητα" και θα καταλάβεις.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

mpaxaxaxa. παρεξήγηση Α' τάξης. ΟΚ δεν είπα οτι εκατηγορήθην. Πλάκα έκανα. ΤΣΠ. Ευχαριστώ dimitris

Βασικά ναί κοπέλια είχα πεί και όντας κρήτης κοπέλι και εγώ για μένα σημαίνει αγόρι ή παιδί.
Τέλος πάντων όσο αναφορά το θέμα που έψαχνα σήμερα βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον. Σήμερα μετά απο τόσο καιρό που αυτό
που είχα καταφέρει τότε δεν δούλευε εδώ και καιρό.
τι βρήκα λοιπόν?
Εγώ τότε έψαχνα μια λύση πώς να αντιγράφω αυτά που κατέβαζα και αποθήκευα στο home να τα έβαζα στους ntfs αποθηκευτικούς δίσκους μου.
Η λύση η πιο απλή είναι μία.
το open suse έρχεται με την ενσωματωμένη υποστίριξη για ntfs με το ntfs-3g.
Για το οποίο παίζει και config tool.
To ntfs-config. το κατεβάζεις απο το yast το τρέχεις σαν root και μέτα απο δυο κλίκ στο πανεύκολο γραφικό περιβάλλον του
πραγματικά τελείωσες με τα permisions μια για πάντα...

Σαφέστατα άλλαξε και το fstab αυτόματα.. /dev/disk/by-id/usb-ST350083_0AS_94FFFFFFFFFF-0:0-part1 /media/Lacie ntfs-3g defaults,users,rw,locale=POSIX 0 0

Μία συμπλήρωση για την πρώτη φορά που τρέχει το ntfs-config:
Παρόλο που δεν έχεις δικαιώματα να γράψεις σε ntfs το ntfs-config σου βγάζει τικαρισμένα τα partition. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα ξετικάρεις και να τα ξαναεπιλέξεις.